[Παλιό] --- JHUG Tech Day - ημερίδα με θέμα Enterprise Java

Εδώ μπορείτε να ενημερώνετε ή να ενημερώνεστε για τη διοργάνωση διαφόρων συνεδρίων και σεμιναρίων.
Post Reply
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

[Παλιό] --- JHUG Tech Day - ημερίδα με θέμα Enterprise Java

Post by tsilochr » Wed Oct 03, 2007 10:59 am

Το Java Hellenic User Group με την ευγενική χορηγία της Trasys σας προσκαλεί το Σάββατο 6 Οκτωβρίου, στο ξενοδοχείο Holiday Inn (Μιχαλακοπούλου 50,11528) και ώρα 10.30 π.μ σε ημερίδα με θέματα γύρω από την Enterprise Java και όχι μόνο. Μπορείτε να δηλώσετε ΔΩΡΕΑΝ συμμετοχή μέσα από την εφαρμογή εγγραφής του JHUG, εδώ. Για τυχόν απορίες ή πληροφορίες μπορείτε να στείλετε email στο webmaster@jhug.gr.


Πρόγραμμα Ημερίδας
10.30 - 11.00 - Προσέλευση - Καφές

11.00 - 11.15 - Χαιρετισμός JHUG.gr

11.15 - 12.05 - Trasys.gr Team - Improving Code Quality

12.05 - 12.15 - Διάλειμμα - Break

12.15 - 13.05 - Dr. Heinz Kabutz - The Secrets of Concurrency

13.05 - 13.15 - Διάλειμμα - Break

13.15 - 14.05 - Roman Strobl - NetBeans 6.0 - The Only IDE You Need

14.05 - 14.40 - Διάλειμμα - Φαγητό

14.40 - 15.30 - Αlef Arendsen - Spring 2.1 and beyond

15.30- 15.40 - Διάλειμμα - Break

15.40 - 16.30 - Jonas Boner - Terracotta: Open Source Network-Attached Memory and JVM-level Clustering

16.30 - 16.40 - Διάλειμμα - Break

16.40 -17.30 - Alexis M-Pouchkine - GlassFish, building a greater application server one step at a time.

Tέλος Ημερίδας

http://www.jhug.gr/event/6Oct/
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Post by Ethel » Wed Oct 03, 2007 11:31 am

Χμ ενδιαφέρον. Ειδικά το Improving Code Quality καλό θα μου κανε... :) Ψήνομαι και να πάω... Κανείς ήδη ψημένος?
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Wed Oct 03, 2007 11:31 am

"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Wed Oct 03, 2007 11:39 am

Ethel wrote:Ειδικά το Improving Code Quality καλό θα μου κανε... :)
Αφού αγγίζουμε την τελειότητα :lol:
Έχω πάει σε αρκετά java seminars και events... ;)
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Wed Oct 03, 2007 12:47 pm

sorry sorry sorry, ξέχασα να το ελέγξω.
User avatar
Swtos
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 309
Joined: Mon Apr 18, 2005 4:52 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Δ.Π

Post by Swtos » Wed Oct 03, 2007 1:16 pm

Εγώ έκανα register και εκτος απροοπτου θα είμαι εκει...
-My father made him an offer he couldnt refuse
-What was that?
-Luca Brasi held a gun to his head and my father assured him that either his brain or his signature would be on the contract

-The Godfather
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Post by Ethel » Wed Oct 03, 2007 3:41 pm

Einherjar wrote: Έχω πάει σε αρκετά java seminars και events... ;)
Σ'αυτό θα πας?
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Sat Oct 06, 2007 6:08 pm

8 venus members σήμερα στην ημερίδα αλλά εγώ θα αναφερθώ στον κατάσκοπο της M$ erevodifwnta που ήρθε, γελούσε υπεροπτικά με τις τεχνολογίες που παρουσιάζονταν και -άκουσον άκουσον- μας έφαγε και το φαΐ από το μπουφέ. :-p

added
highlight της ημέρας η παρουσίαση ενός τύπου (τελείως στυλάκι hardcore μηχανικού) για jvm clustering. Πάει λοιπόν να κάνει Live demo. Στο laptop του έχει Vista και κλασσικά η εικόνα προβάλεται με προτζέκτορα. Οπότε ανοίγει Vim και mcστα Vista και όλοι αρχίζου να παίρνουν αναμνηστικές φωτογραφίες από το θέαμα :)
User avatar
Serendipity
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1977
Joined: Tue Sep 19, 2006 11:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Sweden
Contact:

Post by Serendipity » Sat Oct 06, 2007 8:04 pm

εγω εχω απορια που πηγαν τα γλυκακια μετα το lunch break,ηθελα κεικ μαζι με τον καφε μου,ημαρτον πια!κατα τα αλλα πολυ ωραια ηταν η ημεριδα αν και μετα το μισο της δν καταλαβα και πολλα με τους servers :P
-Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
--Albert Einstein--


ImageImage

My new blog Serendipity's thoughts!
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Post by Erevodifwntas » Sat Oct 06, 2007 11:55 pm

tsilochr wrote:Οπότε ανοίγει Vim και mcστα Vista και όλοι αρχίζου να παίρνουν αναμνηστικές φωτογραφίες από το θέαμα :)
και μετά μιλάμε για συμβατότητα....

(για τα υπόλοιπα θα απαντήσω με συγκριτικό review των 2 event των 2 στρατοπέδων που έγινε αυτή τη βδομάδα -java vs Windows Mobile ;-)
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Post by Erevodifwntas » Mon Oct 08, 2007 2:59 pm

Το μίνι συγκριτικό που είχα υποσχθεί:

πρώτα από όλα η οργάνωση και ο χώρος:
και τα 2 έγιναν σε καλά ξενοδοχεία (Hilton vs Holiday Inn), αλλά μάλλον στις πιο ταπεινές αίθουσες συνεδριάσεων (ειδικά το Hilton το περίμενα καλύτερο... την ίδια μέρα γινόταν και άλλο σύνεδριο, μάλλον σε καλύτερη αίθουσα). Τεράστιο πρόβλημα και των 2 χώρων: έλλειψη ελεύθερου wifi.

τώρα στα θέματα... στο ένα είδαμε το Visual Studio 2008 beta 2 (που απέχει 4 μήνες τουλάχιστον) ενώ στο άλλο το Netbeans 6 (που κυκλοφορεί σε 2 μήνες). Ε, τα δύο IDEs ήταν η μέρα με τη νύχτα. Τα πράγματα κύλησαν φυσιολογικά: το VS φάνηκε να δουλεύει κανονικότατα κάνοντας παπάδες με τα SDKs των Windows Mobile 6 (και του SQL Server Compact Edition), ενώ στο Netbeans δυστυχώς τα πράγματα ήταν... όπως τα έχουμε συνηθίσει. κάποια πράγματα δεν δούλευαν ιδιαίτερα και η αισθητική παρέμεινε η ίδια. Είχε κάποιες καλές ιδέες (τις οποίες πιθανότατα να "υιοθετήσει" και η M$ αργότερα), αλλά στην τελική το θέμα είναι αν δουλεύει ή όχι. κορύφαια στιγμή του VS είναι η νέα ικανότητα για unit testing (βλ. επαλήθευση λογισμικού). πολύ ωραία ήταν και τα αντίστοιχα plug-ins του Eclipse (findBugs). γενικά το Eclipse φάνηκε να είναι ο μέγαλο νικητής ανάμεσα στην εσωτερική μάχη των Java IDEs (και εδώ να σημειωθεί ότι το Eclipse δεν παρουσιάστηκε καν επίσημα στην ημερίδα). Ωστόσο το VS 2008 παραμένει μακρινός στόχος.

στα υπόλοιπα θέματα, τo Windows Mobile 6 έδειξε για άλλη μια φορά ότι η M$ αγαπά τρελά τους developers. Το νέο SDK (που σε γενικές γραμμές θα τρέχει και σε κινητά με windows mobile 5) κάνει τα πάντα με τον κλασικό και απλό τρόπο που έχουμε όλοι συνηθίσει στο .net (σε αντίθεση με τη C του Symbian και τη java για κινητά).

εδώ πρέπει να σημειωθεί ότι η ημερίδα της M$ είχε και χορηγούς, την HTC, την Cosmote και άλλες 2 που δε θυμάμαι. Έτσι εκτός από τα καθιερωμένα στυλό, κανά διαφημιστικό CD και τα τετραδιάκια (που έδωσαν και στις 2 ημερίδες) το της Μ$ μοίρασε και mp3 players (128MB) καθώς και μία sim κάρτα της cosmote. Έπίσης και οι 2 εκδηλώσεις είχαν και διαγωνισμούς/κληρώσεις.

όσων αφορά τους ομιλητές γενικά στην ημερίδα της java μου φάνηκαν λίγο υποτονικοί με "ακαδημαϊκές" διαφάνειες (εκτός από τον θεό του spring που ήταν ο καλύτερος ομιλητής και των 2 εκδηλώσεων -παρ.: δεν παρακολούθησα τις 2 τελευταίες παρουσιάσεις του JHUG). Αντίθετα οι ομιλητές της M$ είχαν βγάλει τα μάτια τους πάνω στο powerpoint 2007 και ήταν τουλάχιστον εντυπωσιακοί.

και φυσικά το θέμα που όλους μας απασχολεί, το φαΐ. και τα δύο ήταν αξιοπρεπέστατα, αλλά το Hilton έδειξε τη διαφορά κλάσης του... με ένα σωρό διαφορετικά γλυκά, φρούτα και φαγητά ;-)
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Post by Ισοβίτης » Mon Oct 08, 2007 4:43 pm

Erevodifwntas wrote:Αντίθετα οι ομιλητές της M$ είχαν βγάλει τα μάτια τους πάνω στο powerpoint 2007 και ήταν τουλάχιστον εντυπωσιακοί.
Παρουσιάσεις από άλλον πλανήτη, τρισδιάστατες φωτογραφίες, σκιάσεις, καθρεφτισμοί... Πολλές φορές πρόσεχα το layout αντί για το περιεχόμενο! Το ακριβώς αντίθετο από τις παρουσιάσεις στις οποίες έχουμε συνηθίσει.

Πέρα από τα φαντεζί, οι νέες δυνατότητες του VS 2008 που ανέφεραν οι ομιλητές της ΜΣ είναι όντως εντυπωσιακές (και χρήσιμες :razz:). Αν εξαιρέσουμε μια ροπή προς τη διαφήμιση (η κλασική ΜΣ!), η ημερίδα ήταν άκρως ενδιαφέρουσα, οι ομιλητές γνώριζαν πώς και τι έπρεπε να πουν, ενώ στο θέμα της οργάνωσης δεν έχω κανένα παράπονο.
Erevodifwntas wrote:και φυσικά το θέμα που όλους μας απασχολεί, το φαΐ. και τα δύο ήταν αξιοπρεπέστατα, αλλά το Hilton έδειξε τη διαφορά κλάσης του... με ένα σωρό διαφορετικά γλυκά, φρούτα και φαγητά ;-)
Όταν πληρώνει ο θείος Μπιλ, τα πάντα είναι τέλεια... :-D
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
Post Reply

Return to “Συνέδρια - Σεμινάρια”