Πρόταση για νέα κατηγορία

Οτιδήποτε αφορά την (online και μη) κοινότητα του Venus. Προτάσεις, προβλήματα, meetings...
Post Reply
User avatar
Michelle
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1168
Joined: Sun Jul 15, 2007 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: MIT
Contact:

Πρόταση για νέα κατηγορία

Post by Michelle » Tue Oct 09, 2007 11:59 am

Θα πρότεινα να γίνει ένα υποφόρουμ "Web development" στην κατηγορία Προγραμματισμός. Τι λέτε; :-)
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Re: Πρόταση για νέα κατηγορία

Post by HdkiLLeR » Tue Oct 09, 2007 1:12 pm

Michelle wrote:Θα πρότεινα να γίνει ένα υποφόρουμ "Web development" στην κατηγορία Προγραμματισμός. Τι λέτε; :-)
Πιστεύεις ότι δεν καλύπτεται απο το context Προγραμματισμός; Δηλαδή θέλω να πω τι πρόβλημα υπάρχει με την υπάρχουσα θεματική κατηγοριοποίηση ή γιατί δεν αρκούν posts μέσα στην κατηγορία που ανέφερα παραπάνω;
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
Michelle
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1168
Joined: Sun Jul 15, 2007 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: MIT
Contact:

Re: Πρόταση για νέα κατηγορία

Post by Michelle » Tue Oct 09, 2007 1:17 pm

HdkiLLeR wrote:
Michelle wrote:Θα πρότεινα να γίνει ένα υποφόρουμ "Web development" στην κατηγορία Προγραμματισμός. Τι λέτε; :-)
Πιστεύεις ότι δεν καλύπτεται απο το context Προγραμματισμός; Δηλαδή θέλω να πω τι πρόβλημα υπάρχει με την υπάρχουσα θεματική κατηγοριοποίηση ή γιατί δεν αρκούν posts μέσα στην κατηγορία που ανέφερα παραπάνω;
Δεν είναι οτι δεν καλύπτεται απο τη θεματική ενότητα (αν ίσχυε κάτι τέτοιο δεν θα πρότεινα subforum, αλλά level 1 κατηγορία), είναι οτι τα θέματα που αφορούν το web χάνονται μέσα στα υπόλοιπα προγραμματιστικά θέματα.
Κάτι τέτοιο θα διευκόλυνε πιστεύω να τα βρίσκει πιο εύκολα όποιος ενδιαφέρεται. :)
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Post by Zifnab » Tue Oct 09, 2007 2:19 pm

χμ... δεν έχουμε level 2 κατηγορίες ως τώρα έτσι δεν είναι?!

Υπο αυτή την έννοια όλες οι Κατηγορίες πρέπει να σπάσουν σε 2-3 υποκατηγορίες => χαμός :shock: ;)
User avatar
Michelle
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1168
Joined: Sun Jul 15, 2007 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: MIT
Contact:

Post by Michelle » Tue Oct 09, 2007 2:26 pm

Zifnab wrote:χμ... δεν έχουμε level 2 κατηγορίες ως τώρα έτσι δεν είναι?!

Υπο αυτή την έννοια όλες οι Κατηγορίες πρέπει να σπάσουν σε 2-3 υποκατηγορίες => χαμός :shock: ;)
Όντως δεν έχουμε! Τώρα το πρόσεξα! :oops:
Χαμός είναι να μην υπάρχουν level 2 κατηγορίες!
Τα subforums αποδεδειγμένα φέρνουν μεγαλύτερη οργάνωση ;)

Αν και έχω την αμυδρή υποψία οτι το phpBB 2 δεν επιτρέπει subforums, μιας και δεν έχω δει σε κανένα phpBB2 forum subforums! :lol: Ελπίζω να κάνω λάθος!
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Post by sandra » Tue Oct 09, 2007 2:30 pm

Έχω την αίσθηση ότι η ίδια η ενότητα Προγραμματισμός δεν χρησιμοποιείται τόσο πολύ, όχι να γίνει και υποκατηγορία. Ειδικά για web design πρέπει να ενδιαφέρεσαι τόσο πολύ μόνο εσύ και ο PaP :lol:. Καλύτερα να γίνει κάτι να τονωθούν αυτές οι κατηγορίες παρά να γεμίσουμε με υποκατηγορίες που θα έχουν ακόμα λιγότερη "κίνηση".
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
Michelle
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1168
Joined: Sun Jul 15, 2007 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: MIT
Contact:

Post by Michelle » Tue Oct 09, 2007 2:33 pm

sandra wrote:Έχω την αίσθηση ότι η ίδια η ενότητα Προγραμματισμός δεν χρησιμοποιείται τόσο πολύ, όχι να γίνει και υποκατηγορία. Ειδικά για web design πρέπει να ενδιαφέρεσαι τόσο πολύ μόνο εσύ και ο PaP :lol:. Καλύτερα να γίνει κάτι να τονωθούν αυτές οι κατηγορίες παρά να γεμίσουμε με υποκατηγορίες που θα έχουν ακόμα λιγότερη "κίνηση".
Αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε όντως έχεις δίκιο.
Είχα την εντύπωση οτι υπήρχε μεγαλύτερη συμμετοχή.
Question everything (and first of all, yourself)

w3.org/People/all#lealea.verou.me@leaverou on Twitter
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Tue Oct 09, 2007 2:57 pm

Παλιότερα είχαμε subfora αλλά τα βγάλαμε γιατί υπήρχε μπλέξιμο.
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Re: Πρόταση για νέα κατηγορία

Post by HdkiLLeR » Tue Oct 09, 2007 4:15 pm

Michelle wrote: Δεν είναι οτι δεν καλύπτεται απο τη θεματική ενότητα (αν ίσχυε κάτι τέτοιο δεν θα πρότεινα subforum, αλλά level 1 κατηγορία), είναι οτι τα θέματα που αφορούν το web χάνονται μέσα στα υπόλοιπα προγραμματιστικά θέματα.
Κάτι τέτοιο θα διευκόλυνε πιστεύω να τα βρίσκει πιο εύκολα όποιος ενδιαφέρεται. :)
Σίγουρα αλλά αυτό θα απαιτούσε 100 κατηγορίες συνολικά. Σκέψου πόσες μπορείς να βάλεις στο programming, στο software, στα Oses κλπ κλπ. Δεν είναι μόνο το web programming ουσιαστικό. Επίσης εαν δεις τα σχόλια και άλλων χρηστών στην ενότητα αυτή θα παρατηρήσεις πως οι περισσότεροι πιστεύουν πως και η υπάρχουσα κατηγοριοποίηση είναι too much.
Einherjar wrote:Παλιότερα είχαμε subfora αλλά τα βγάλαμε γιατί υπήρχε μπλέξιμο.
Στην τρέχουσα version του phpBB by default δεν υποστηρίζονται. Μπορείς να το κάνεις με mod απο πάνω αλλά το maintenance της βάσης αλλά και future updates τα ξεχνάς...Συνεπώς αυτά απο το phpBB 3 και μετά :) :)
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Luke » Tue Oct 09, 2007 4:15 pm

Michelle wrote:
sandra wrote:Έχω την αίσθηση ότι η ίδια η ενότητα Προγραμματισμός δεν χρησιμοποιείται τόσο πολύ, όχι να γίνει και υποκατηγορία. Ειδικά για web design πρέπει να ενδιαφέρεσαι τόσο πολύ μόνο εσύ και ο PaP :lol:. Καλύτερα να γίνει κάτι να τονωθούν αυτές οι κατηγορίες παρά να γεμίσουμε με υποκατηγορίες που θα έχουν ακόμα λιγότερη "κίνηση".
Αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε όντως έχεις δίκιο.
Είχα την εντύπωση οτι υπήρχε μεγαλύτερη συμμετοχή.
Μπα... Αν προσέξεις από το 2004 (που άνοιξε το venus) έχουν συμπληρωθεί όλες κι όλες μόνο 7 σελίδες στο subforum του προγραμματισμού. :)
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Post by sandra » Tue Oct 09, 2007 4:18 pm

Luke αυτό λέω. Βασικά από όσα έχω διαβάσει φέτος σε αυτήν την κατηγορία μετρημένα γράφετε 5-6 άτομα. Ίσως έχει καθιερωθεί ότι αν κάποιος έχει πρόβλημα στον προγραμματισμό ρωτάει στο αντίστοιχο μάθημα. Τουλάχιστον πολλές απορίες που θα μπορούσαν να λυθούν εδώ, λύνονται στα υποχρεωτικά μαθήματα. Εδώ είστε η ελίτ των προγραμματιστών και σας φοβόμαστε :-p :lol:
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
Michelle
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1168
Joined: Sun Jul 15, 2007 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: MIT
Contact:

Re: Πρόταση για νέα κατηγορία

Post by Michelle » Tue Oct 09, 2007 5:12 pm

HdkiLLeR wrote: Στην τρέχουσα version του phpBB by default δεν υποστηρίζονται. Μπορείς να το κάνεις με mod απο πάνω αλλά το maintenance της βάσης αλλά και future updates τα ξεχνάς...Συνεπώς αυτά απο το phpBB 3 και μετά :) :)
Sorry αν πω κοτσάνα, δεν το ξέρω καθόλου το phpBB, μόνο το vBulletin γνωρίζω "εκ των έσω", αλλά γιατί ξεχνάς τα updates? Στο vBulletin 3.0.x που δεν υπήρχαν ακόμα plugins και έβαζες mods με edits στον κώδικα και τα templates, απλά κουραζόσουν περισσότερο στις αναβαθμίσεις (έπρεπε να τα ξανακάνεις απο την αρχή, τουλάχιστον τα code edits), αλλά όχι οτι δεν μπορούσες κιόλας! Δλδ πως είναι στο phpBB και δεν γίνεται; Εκτός αν εννοείς οτι απλά είναι κουραστικό...
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Luke » Tue Oct 09, 2007 5:18 pm

Γνώμη μου πάντως είναι ότι καλύτερα οι διάφορες προγραμματιστικές απορίες (στην περίπτωση τουλάχιστον που μπορούν να γενικευθούν και να είναι χρήσιμες και σε άτομα που δεν ασχολούνται με την συγκεκριμένη εργασία) να ανακοιώνονται εδώ παρά στο κάθε μάθημα μιας και στα threads των μαθημάτων θάβονται λίγο οι απορίες και ίσως να μην είναι αξιοποιήσιμες και από άλλους που μπορεί να τις χρειαστούν αργότερα.

Επιπλέον τα threads των μαθημάτων θάβονται έτσι κι αλλιώς λόγω του ότι πηγαίνουν στο αρχείο (βρίσκεται στο κάτω μέρος της αρχικής σελίδας των subforums) στο τέλος της χρονιάς και δεν νομίζω να είναι και πολλοί εκείνοι που θα κάτσουν να τα ψάξουν. Αυτό είναι από μόνο του έτσι κι αλλιώς δύσκολο μιας και σε κάθε μάθημα περιπλέκονται διάφορες απορίες, όπως πολλές φορές διαδικαστικά ζητήματα του εκάστοτε μαθήματος μαζί με απορίες θεωρίας και απορίες προγραμματισμού. Για εκείνη την ώρα καλά είναι (και μάλλον πιο βολικό) αλλά όλο αυτό το υλικό δεν αξιοποιείται αργότερα σχεδόν καθόλου.

Πάντως δεν υπάρχει λόγος να φοβάται κάποιος να γράψει στο subforum του Προγραμματισμού. Νομίζω ότι είναι μύθος ότι εκεί πρέπει να γράφουν μόνο οι καλοί. Αν ήταν έτσι ούτε κι εγώ θα έγραφα. Να το πω και διαφορετικά. Οι περισσότερες από τις απορίες μου εκεί αφορούν απορίες που προέκυψαν από προβλήματα με κάποιες εργασίες της σχολής.
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Wed Oct 10, 2007 3:37 am

Κατηγορία για Computer Gaming λείπει από το forum :)
Και κατηγορία για Computer Arts (Web Design-που είναι άλλο πράγμα από το Web Development-, Computer Graphics. Photo/Video/Sound editing, κλπ) ;)
Αλλά καταλαβαίνω γιατί δεν υπάρχουν... επειδή η σχολή μας δεν α-σχολείται με αυτά :-D (αν και τώρα που το σκέφτομαι, με γραφικά ασχολείται)
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Post by emperormario » Wed Oct 10, 2007 1:18 pm

AnINffected wrote:Κατηγορία για Computer Gaming λείπει από το forum :)
Συμφωνώ, αλλά πόσοι απο μας παίζουν videogames?
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
Michelle
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1168
Joined: Sun Jul 15, 2007 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: MIT
Contact:

Post by Michelle » Wed Oct 10, 2007 4:07 pm

AnINffected wrote: Και κατηγορία για Computer Arts (Web Design-που είναι άλλο πράγμα από το Web Development-, Computer Graphics. Photo/Video/Sound editing, κλπ) ;)
Αλλά καταλαβαίνω γιατί δεν υπάρχουν... επειδή η σχολή μας δεν α-σχολείται με αυτά :-D (αν και τώρα που το σκέφτομαι, με γραφικά ασχολείται)
Συμφωνώ, αλλά δεν έχω ελπίδες οτι θα μπεί για web design :razz:
Οπότε είπα να προτείνω για web development που είναι πιο πιθανό να μπει :razz:
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Wed Oct 10, 2007 4:27 pm

Καλά έκανες και πρότεινες. Τις κατηγορίες στο venus τις φτιάχουμε ύστερα απο το σχετικό demand που υπάρχει. Συνεπώς εάν όντως υπάρχξει ανάλογος αριθμός απο posts που δικαιολογούν μία αυτόνομη τέτοια κατηγορία θα γίνει.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
nookie
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 863
Joined: Wed Dec 20, 2006 8:29 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Take a look around..
Contact:

Post by nookie » Sat Oct 13, 2007 1:00 am

Αχμ....why only "web"???
Image
Internal Imperfectness makes it sooo trickier than it should be..
http://www.youtube.com/watch?v=VPWi-OrMzV4
http://www.youtube.com/watch?v=ZOgBtI8Q ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=vxtf8ypY ... re=related
Ακομα και στο μεταπτυχιακο...Siranai..
User avatar
Michelle
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1168
Joined: Sun Jul 15, 2007 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: MIT
Contact:

Post by Michelle » Sat Oct 13, 2007 9:09 am

nookie wrote:Αχμ....why only "web"???
Γιατί για όλα τα άλλα έχει ήδη δοθεί αρκετή προσοχή imho.
Και γιατί προσωπικά, με ενδιαφέρει περισσότερο το web.
shodanjr_gr
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 810
Joined: Mon Mar 21, 2005 2:45 am
Academic status: Alumnus/a
Location: Stony Brook, NY

Post by shodanjr_gr » Sat Oct 13, 2007 9:23 pm

emperormario wrote:
AnINffected wrote:Κατηγορία για Computer Gaming λείπει από το forum :)
Συμφωνώ, αλλά πόσοι απο μας παίζουν videogames?
Μάλλον δεν θες να ξέρεις :Ρ

(τμήμα Πληροφορικής είμαστε ;) )
"Liberal" isn't a dirty word Blackadder!
Post Reply

Return to “Venus Community”