Απόκρυψη url εφαρμογής στον browser

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με software.
Post Reply
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1897
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Απόκρυψη url εφαρμογής στον browser

Post by rapadder » Sun Mar 28, 2010 2:18 pm

Σε μια εφαρμογή που φτιάχνω δεν θέλω να μπορεί ο χρήστης βλέπει το url της εκάστοτε σελίδας στον browser. Για παράδειγμα η εφαρμογή ξεκινάει από μια σελίδα τύπου login:

1. http://localhost:8084/MyApp/Login.jsp

Μόλις ο χρήστης κάνει login, κατευθύνεται σε μια άλλη σελίδα page1.jsp:

2. http://localhost:8084/MyApp/faces/Page1.jsp

Αυτό που θα ήθελα είναι:

Να μην μπορεί ο χρήστης να γράφει απ'ευθείας http://localhost:8084/MyApp/faces/Page1.jsp και να βλέπει την σελίδα. Αυτό μπορώ να το λύσω με το να εξετάζω μια request παράμετρο (fromLogin) που θα στέλνει η Login.jsp στην Page1.jsp εάν είναι null ή όχι. Έτσι το url της δεύτερης σελίδας θα είναι:

http://localhost:8084/MyApp/faces/Page1 ... Login=true

ενώ θα κατευθύνεται στην πρώτη σελίδα από ένα link του τύπου: /Login.jsp?fromLogin=true

Τώρα όμως δεν θα θέλω ο χρήστης να πληκτρολογεί απ' ευθείας http://localhost:8084/MyApp/faces/Page1 ... Login=true και να βλέπει την σελίδα (παρακάμπτοντας το login). Νομίζω ότι η μια λύση είναι:

1. Με JavaScript να ανοίγω στην σελίδα σε νέο παράθυρο στο οποίο δεν θα φαίνεται το address bar. Δεν θα ήθελα να χρησιμοποιήσω αυτήν την λύση.

2. Απλά να κάνω κάποιου είδους URL Masking ώστε να βλέπεις στον browser μια διεύθυνση (π.χ. http://localhost:8084/MyApp/) και να μην φαίνεται η εκάστοτε (για να μπορέσει κάποιος να την αναπαράγει). Καμιά ιδέα; Βρήκα ένα σχετικό άρθρο αλλά θα ήθελα προτάσεις σχετικά με το όλο concept.
... Γράφτε κώδικα όσο είναι καιρός ...
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1897
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Απόκρυψη url εφαρμογής στον browser

Post by rapadder » Sun Mar 28, 2010 2:39 pm

Το έλυσα χρησιμοποιώντας το frameset tag που περιγράφεται στο άρθρο.
... Γράφτε κώδικα όσο είναι καιρός ...
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: Απόκρυψη url εφαρμογής στον browser

Post by Ισοβίτης » Sun Mar 28, 2010 4:07 pm

Νομίζω ότι θα ήταν πιο ορθόδοξο να γίνεται έλεγχος αν ο χρήστης είναι logged in παρά απόκρυψη του URL. Κάποια display condition δηλαδή.
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Απόκρυψη url εφαρμογής στον browser

Post by The Punisher » Sun Mar 28, 2010 4:23 pm

cookies :smt017
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Re: Απόκρυψη url εφαρμογής στον browser

Post by netharis » Sun Mar 28, 2010 5:34 pm

Ο πιο σωστός τρόπος να κάνεις κάτι τέτοιο είναι να χρησιμοποιήσεις URL Rewriting (mod_rewrite @ Apache).
Tώρα με Tomcat, δεν είμαι σίγουρος, αλλα πιστεύω πως γίνεται.
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: Απόκρυψη url εφαρμογής στον browser

Post by Ισοβίτης » Sun Mar 28, 2010 5:57 pm

netharis wrote:Ο πιο σωστός τρόπος να κάνεις κάτι τέτοιο είναι να χρησιμοποιήσεις URL Rewriting (mod_rewrite @ Apache).
Tώρα με Tomcat, δεν είμαι σίγουρος, αλλα πιστεύω πως γίνεται.
Νομίζω ότι είναι λάθος πρακτική για το σκοπό που το χρειάζεται ο rapadder. To URL Rewriting αλλάζει το URL (για λόγους SEO, κλπ), αλλά αφενός δεν αλλάζει το περιεχόμενο της σελίδας και αφετέρου δεν νομίζω ότι αρμόζει για απαγόρευση πρόσβασης που οφείλεται σε ελλιπή δικαιώματα.

Προτείνω στην Page1.jsp να γίνεται έλεγχος αν ο χρήστης είναι logged in. Αν δεν είναι, τότε redirect στο login.jsp με return URL το Page1.jsp.
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Re: Απόκρυψη url εφαρμογής στον browser

Post by netharis » Sun Mar 28, 2010 6:03 pm

Ισοβίτης wrote:
netharis wrote:Ο πιο σωστός τρόπος να κάνεις κάτι τέτοιο είναι να χρησιμοποιήσεις URL Rewriting (mod_rewrite @ Apache).
Tώρα με Tomcat, δεν είμαι σίγουρος, αλλα πιστεύω πως γίνεται.
Νομίζω ότι είναι λάθος πρακτική για το σκοπό που το χρειάζεται ο rapadder. To URL Rewriting αλλάζει το URL (για λόγους SEO, κλπ), αλλά αφενός δεν αλλάζει το περιεχόμενο της σελίδας και αφετέρου δεν νομίζω ότι αρμόζει για απαγόρευση πρόσβασης που οφείλεται σε ελλιπή δικαιώματα.

Προτείνω στην Page1.jsp να γίνεται έλεγχος αν ο χρήστης είναι logged in. Αν δεν είναι, τότε redirect στο login.jsp με return URL το Page1.jsp.
Μy bad, μπερδεύτηκα απο το τίτλο. .htaccess then :-p
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: Απόκρυψη url εφαρμογής στον browser

Post by Ισοβίτης » Sun Mar 28, 2010 6:08 pm

Σωστός!

Ή τροποποίηση του location στο web.config αν έχει IIS (αλλά μάλλον έχει Apache :-p ).
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
Post Reply

Return to “Software”