Best Spyware security software??

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με software.
User avatar
theo
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 187
Joined: Tue Sep 11, 2007 2:52 am
Gender:

Re: Best Spyware security software??

Post by theo » Mon Sep 13, 2010 12:09 am

Το nod32 κάνει γιαόλα αυτά. Δεν είναι free (και κλά τώρα...) και ούτε πολύ γνωστό σε όλους. πάντως είναι πλύ professional και πιάνει σχεδόν τα πάντα από trojans και τέτοια... επίσης δεν θέλει extra firewall. ultimate secure!
"Ζητείτε πρώτον την βασιλεία των ουρανών, και ταύτα πάντα προστεθήσεται υμίν..."
User avatar
zoubi
bit level
bit level
Posts: 20
Joined: Mon Sep 03, 2007 12:35 am
Academic status: MSc

Re: Best Spyware security software??

Post by zoubi » Mon Sep 13, 2010 8:09 am

Καλημέρα,
ενημερωτικά θα σας πω ότι έχω χρησιμοποιήσει ήδη το NOD32 το οποίο (όπως και το avg) δεν μπορούν να διαγράψουν τα συγκεκριμένα μολυσμένα αρχεία
Χρησιμοποίησα και το Spybot S&D το οποίο δυστυχώς ούτε καν εντόπισε το συγκεκριμένο trojan :-(
Μετά όμως από τη χρήση του Spybot S&D το pc μου έπαψε πια να είναι προσβάσιμο! Όταν το ανοίγω κάνει συνεχώς restart, ενώ ακόμα και όταν επιλέγω SAFE MODE δεν ανταποκρίνεται και συνεχίζει να κάνει restart.... οπότε δεν πρόλαβα να χρησιμοποίησω το Combofix, και μένει μόνο η λύση του format.. :-(
Σκέφτομαι λοιπόν να προχωρήσω στην αγορά ενός έτους αυθεντικού NOD32 (antivirus & firewall) :smt017 pfff
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Re: Best Spyware security software??

Post by netharis » Mon Sep 13, 2010 8:20 am

zoubi wrote: Σκέφτομαι λοιπόν να προχωρήσω στην αγορά ενός έτους αυθεντικού NOD32 (antivirus & firewall) :smt017 pfff
Ή μπορείς να επενδύσεις σε ένα λειτουργικό σύστημα Linux :-)
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
User avatar
zoubi
bit level
bit level
Posts: 20
Joined: Mon Sep 03, 2007 12:35 am
Academic status: MSc

Re: Best Spyware security software??

Post by zoubi » Mon Sep 13, 2010 8:44 am

netharis wrote:
zoubi wrote: Σκέφτομαι λοιπόν να προχωρήσω στην αγορά ενός έτους αυθεντικού NOD32 (antivirus & firewall) :smt017 pfff
Ή μπορείς να επενδύσεις σε ένα λειτουργικό σύστημα Linux :-)
:smt013 παίζεις με τα νεύρα μου ή μου φαίνεται?? χαχαχαχαχχα
thefreak
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 720
Joined: Wed Oct 08, 2008 8:40 pm

Re: Best Spyware security software??

Post by thefreak » Mon Sep 13, 2010 8:46 am

zoubi wrote:Καλημέρα,
ενημερωτικά θα σας πω ότι έχω χρησιμοποιήσει ήδη το NOD32 το οποίο (όπως και το avg) δεν μπορούν να διαγράψουν τα συγκεκριμένα μολυσμένα αρχεία
Χρησιμοποίησα και το Spybot S&D το οποίο δυστυχώς ούτε καν εντόπισε το συγκεκριμένο trojan :-(
Μετά όμως από τη χρήση του Spybot S&D το pc μου έπαψε πια να είναι προσβάσιμο! Όταν το ανοίγω κάνει συνεχώς restart, ενώ ακόμα και όταν επιλέγω SAFE MODE δεν ανταποκρίνεται και συνεχίζει να κάνει restart.... οπότε δεν πρόλαβα να χρησιμοποίησω το Combofix, και μένει μόνο η λύση του format.. :-(
Σκέφτομαι λοιπόν να προχωρήσω στην αγορά ενός έτους αυθεντικού NOD32 (antivirus & firewall) :smt017 pfff
Πώς ξέρεις ότι ο υπολογιστής σου είναι μολυσμένος απο κάποιο trojan ?
Αν ήταν όντως μολυσμένο το NOD32 ή το AVG(το οποίο χρησιμοποιώ και εγώ) θα μπορούσε μάλλον να το βρει.
aquila non captat muscas. numero 5
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Best Spyware security software??

Post by ja_the_invincible » Mon Sep 13, 2010 9:05 am

zoubi wrote:Καλημέρα,
ενημερωτικά θα σας πω ότι έχω χρησιμοποιήσει ήδη το NOD32 το οποίο (όπως και το avg) δεν μπορούν να διαγράψουν τα συγκεκριμένα μολυσμένα αρχεία
Χρησιμοποίησα και το Spybot S&D το οποίο δυστυχώς ούτε καν εντόπισε το συγκεκριμένο trojan :-(
Μετά όμως από τη χρήση του Spybot S&D το pc μου έπαψε πια να είναι προσβάσιμο! Όταν το ανοίγω κάνει συνεχώς restart, ενώ ακόμα και όταν επιλέγω SAFE MODE δεν ανταποκρίνεται και συνεχίζει να κάνει restart.... οπότε δεν πρόλαβα να χρησιμοποίησω το Combofix, και μένει μόνο η λύση του format.. :-(
Σκέφτομαι λοιπόν να προχωρήσω στην αγορά ενός έτους αυθεντικού NOD32 (antivirus & firewall) :smt017 pfff
δεν έχει νόημα να χρησιμοποιήσεις Nod32 αφού είναι γνωστό ότι βρίσκει ιούς αλλά δεν τους διαγράφει.Σίγουρα κατέβασες το spybot?Μήπως κατέβασες κανένα ιό?Φαντάζομαι ότι πριν εγκαταστήσεις το spybot είχες απενεργοποιήσει κάθε άλλο antivirus γιατί δεν έχει νόημα η χρήση του και ίσως να προκαλέσει επιπλοκές στο σύστημα(...?).
thefreak wrote: Πώς ξέρεις ότι ο υπολογιστής σου είναι μολυσμένος απο κάποιο trojan ?
Αν ήταν όντως μολυσμένο το NOD32 ή το AVG(το οποίο χρησιμοποιώ και εγώ) θα μπορούσε μάλλον να το βρει.
το nod32 δεν μπορεί να σβήσει ούτε τα πιο απλά trojan.
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
thefreak
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 720
Joined: Wed Oct 08, 2008 8:40 pm

Re: Best Spyware security software??

Post by thefreak » Mon Sep 13, 2010 9:08 am

Το VCL Trojan έχει εντοπίσει ο NOD32 ?
aquila non captat muscas. numero 5
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Best Spyware security software??

Post by The Punisher » Mon Sep 13, 2010 9:50 am

ja_the_invincible wrote:Φαντάζομαι ότι πριν εγκαταστήσεις το spybot είχες απενεργοποιήσει κάθε άλλο antivirus γιατί δεν έχει νόημα η χρήση του και ίσως να προκαλέσει επιπλοκές στο σύστημα(...?).
Το Spybot είναι spyware detector, δεν είναι antivirus. Δεν υπάρχει περίπτωση να προκληθεί πρόβλημα. Τα είχα και τα 2 ανοιχτά για χρόνια, μια χαρά λειτουργεί το pc
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Best Spyware security software??

Post by ja_the_invincible » Mon Sep 13, 2010 10:03 am

The Punisher wrote:
ja_the_invincible wrote:Φαντάζομαι ότι πριν εγκαταστήσεις το spybot είχες απενεργοποιήσει κάθε άλλο antivirus γιατί δεν έχει νόημα η χρήση του και ίσως να προκαλέσει επιπλοκές στο σύστημα(...?).
Το Spybot είναι spyware detector, δεν είναι antivirus. Δεν υπάρχει περίπτωση να προκληθεί πρόβλημα. Τα είχα και τα 2 ανοιχτά για χρόνια, μια χαρά λειτουργεί το pc
Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ πάντα απενεργοποιούσα το υπάρχον antivirus ή όριζα τομείς δράσης για κάθε πρόγραμμα που χρησιμοποιούσα.Πάντως μου κάνει εντύπωση η βλάβη που περιγράφεται , είχα ακούσει ότι το combofix μπορεί να έχει παρενέργειες όχι το spybot- :???:
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
zoubi
bit level
bit level
Posts: 20
Joined: Mon Sep 03, 2007 12:35 am
Academic status: MSc

Re: Best Spyware security software??

Post by zoubi » Mon Sep 13, 2010 10:14 am

The Punisher wrote:
ja_the_invincible wrote:Φαντάζομαι ότι πριν εγκαταστήσεις το spybot είχες απενεργοποιήσει κάθε άλλο antivirus γιατί δεν έχει νόημα η χρήση του και ίσως να προκαλέσει επιπλοκές στο σύστημα(...?).
Το Spybot είναι spyware detector, δεν είναι antivirus. Δεν υπάρχει περίπτωση να προκληθεί πρόβλημα. Τα είχα και τα 2 ανοιχτά για χρόνια, μια χαρά λειτουργεί το pc
Όντως το Spybot δεν προκαλεί καμία επιπλοκή- διάβασα αναλυτικά την περιγραφή του στο επίσημο site πριν το χρησιμοποιήσω, άλλωστε το χρησιμοποιώ και σε άλλο pc, μαζί με το avast antivirus, η χρησιμότητά τους είναι εντελώς διαφορετική και ανεξάρτητη.
thefreak wrote: Πώς ξέρεις ότι ο υπολογιστής σου είναι μολυσμένος απο κάποιο trojan ?
Αν ήταν όντως μολυσμένο το NOD32 ή το AVG(το οποίο χρησιμοποιώ και εγώ) θα μπορούσε μάλλον να το βρει.
είχα γράψει πιο παλιά:
<<προσφάτως "απέκτησα" ενα trojan Win32/Bamital.DX σύμφωνα με το NOD32, ή Win32/Patched.FM σύμφωνα με το AVG-το οποίο μάλιστα το αποκαλεί virus>>, όπως καταλαβαίνεις το συμπέρασμα δεν το βγαλα αυθαίρετα μια μέρα που ξύπνησα στραβά και αναρωτιόμουν ¨τι μου φταίει, τι μου φταίει??"!!!!
ja_the_invincible wrote: δεν έχει νόημα να χρησιμοποιήσεις Nod32 αφού είναι γνωστό ότι βρίσκει ιούς αλλά δεν τους διαγράφει.
το nod32 δεν μπορεί να σβήσει ούτε τα πιο απλά trojan.
γιατί το λες αυτό? από προσωπική εμπειρία? εγώ έχω ακούσει πολύ καλές εντυπώσεις...
User avatar
zoubi
bit level
bit level
Posts: 20
Joined: Mon Sep 03, 2007 12:35 am
Academic status: MSc

Re: Best Spyware security software??

Post by zoubi » Mon Sep 13, 2010 10:22 am

ja_the_invincible wrote: Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ πάντα απενεργοποιούσα το υπάρχον antivirus ή όριζα τομείς δράσης για κάθε πρόγραμμα που χρησιμοποιούσα.Πάντως μου κάνει εντύπωση η βλάβη που περιγράφεται , είχα ακούσει ότι το combofix μπορεί να έχει παρενέργειες όχι το spybot- :???:
ναι, κι εγώ βρέθηκα εξ απροόπτου!! Βέβαια, μην ξεχνάς ότι όση ώρα είχα ανοιχτό το pc και scanαρα με το spybot, ένας ιός (ή trojan) δρούσε σιωπηλός και ανενόχλητος στα αρχεία του συστήματος.... :(
thefreak
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 720
Joined: Wed Oct 08, 2008 8:40 pm

Re: Best Spyware security software??

Post by thefreak » Mon Sep 13, 2010 10:29 am

zoubi wrote:
thefreak wrote: Πώς ξέρεις ότι ο υπολογιστής σου είναι μολυσμένος απο κάποιο trojan ?
Αν ήταν όντως μολυσμένο το NOD32 ή το AVG(το οποίο χρησιμοποιώ και εγώ) θα μπορούσε μάλλον να το βρει.
είχα γράψει πιο παλιά:
<<προσφάτως "απέκτησα" ενα trojan Win32/Bamital.DX σύμφωνα με το NOD32, ή Win32/Patched.FM σύμφωνα με το AVG-το οποίο μάλιστα το αποκαλεί virus>>, όπως καταλαβαίνεις το συμπέρασμα δεν το βγαλα αυθαίρετα μια μέρα που ξύπνησα στραβά και αναρωτιόμουν ¨τι μου φταίει, τι μου φταίει??"!!!!
Δεν το είχα διαβάσει αυτό που είχες γράψει πιο παλιά, συγχώρεσε με.
http://support.microsoft.com/default.as ... 45&sd=tech βρές κάτι αντίστοιχο για τα Windows που έχεις εγκατεστημένα.
aquila non captat muscas. numero 5
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Best Spyware security software??

Post by ja_the_invincible » Mon Sep 13, 2010 10:41 am

zoubi wrote:
ja_the_invincible wrote: δεν έχει νόημα να χρησιμοποιήσεις Nod32 αφού είναι γνωστό ότι βρίσκει ιούς αλλά δεν τους διαγράφει.
το nod32 δεν μπορεί να σβήσει ούτε τα πιο απλά trojan.
γιατί το λες αυτό? από προσωπική εμπειρία? εγώ έχω ακούσει πολύ καλές εντυπώσεις...
Δεν είπα ότι είναι κακό antivirus απλά δεν φτάνει για να σβήσεις ένα κάπως πιο εξεζητημένο ιό.Και έχει μεγάλο πρόβλημα στην αντιμετώπιση των trojans.
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
zoubi
bit level
bit level
Posts: 20
Joined: Mon Sep 03, 2007 12:35 am
Academic status: MSc

Re: Best Spyware security software??

Post by zoubi » Mon Sep 13, 2010 10:42 am

ja_the_invincible wrote:
zoubi wrote:
ja_the_invincible wrote: δεν έχει νόημα να χρησιμοποιήσεις Nod32 αφού είναι γνωστό ότι βρίσκει ιούς αλλά δεν τους διαγράφει.
το nod32 δεν μπορεί να σβήσει ούτε τα πιο απλά trojan.
γιατί το λες αυτό? από προσωπική εμπειρία? εγώ έχω ακούσει πολύ καλές εντυπώσεις...
Δεν είπα ότι είναι κακό antivirus απλά δεν φτάνει για να σβήσεις ένα κάπως πιο εξεζητημένο ιό.Και έχει μεγάλο πρόβλημα στην αντιμετώπιση των trojans.

κατάλαβα...έχεις κάτι άλλο να προτίνεις? εσύ τελικά σε ποιό κατέληξες?
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Best Spyware security software??

Post by ja_the_invincible » Mon Sep 13, 2010 11:02 am

zoubi wrote: κατάλαβα...έχεις κάτι άλλο να προτίνεις? εσύ τελικά σε ποιό κατέληξες?
εγώ χρησιμοποιώ δωρεάν antivirus όπως το ms security essentials ή το avg κλπ και έχω στην άκρη μερικά detectors σε περίπτωση που γίνει καμία στραβή.Ναι μεν Karpsersky και Nod32 είναι τα καλύτερα αλλά -προσωπικά πάντα- ότι δεν αξίζουν τον κόπο και το ψάξιμο.Ένα δωρεάν θα κάνει την δουλειά του αρκεί να προσέχεις τι κατεβάζεις.(άλλωστε όπως είδες και Nod32 να έχεις δεν προστατεύεσαι τέλεια).
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
theo
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 187
Joined: Tue Sep 11, 2007 2:52 am
Gender:

Re: Best Spyware security software??

Post by theo » Tue Sep 14, 2010 3:21 pm

Επειδή έχω "εντρυφήσει" στο Nod32, κοιτάξτε τι γίνεται:

Σπασμένο Nod δεν κυκλοφορεί κάτι εγγυημένο. Σίγουρα πάντως δεν προσφέρει την ασφάλεια του αυθεντικού. Ακόμα και update να δείχνει ότι κάνει, υπάρχει κάτι κρυφό που μπορεί να μη φαίνεται στα μάτια, αλλά κάποια στιγμή να σου "την κάνει".

Αυτή τη στιγμή είναι ό,τι καλύτερο (ή τουλάχιστων στις πρώτες θέσεις) σε ΓΕΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ. Τώρα αν εσύ έχεις ήδη trojan, με κανένα antivirus - spyware δεν θα φύγει. Πρέπει να το αφαιρέσεις manually, να φτιάξεις μετά την registry και μετά να βάλεις το προστατευτικό σου για προλυπτική πάντα χρήση!

Γενικά πάντως με σοφή χρήση του net, δεν πιάνεις τίποτα ακόμα και δίχως όλα αυτά... Κάτι "περίεργο" θα έκανες εκεί πέρα για να πάθεις τέτιο πράμα!
"Ζητείτε πρώτον την βασιλεία των ουρανών, και ταύτα πάντα προστεθήσεται υμίν..."
User avatar
zoubi
bit level
bit level
Posts: 20
Joined: Mon Sep 03, 2007 12:35 am
Academic status: MSc

Re: Best Spyware security software??

Post by zoubi » Tue Sep 14, 2010 3:40 pm

theo wrote:Επειδή έχω "εντρυφήσει" στο Nod32, κοιτάξτε τι γίνεται:

Σπασμένο Nod δεν κυκλοφορεί κάτι εγγυημένο. Σίγουρα πάντως δεν προσφέρει την ασφάλεια του αυθεντικού. Ακόμα και update να δείχνει ότι κάνει, υπάρχει κάτι κρυφό που μπορεί να μη φαίνεται στα μάτια, αλλά κάποια στιγμή να σου "την κάνει".

Αυτή τη στιγμή είναι ό,τι καλύτερο (ή τουλάχιστων στις πρώτες θέσεις) σε ΓΕΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ. Τώρα αν εσύ έχεις ήδη trojan, με κανένα antivirus - spyware δεν θα φύγει. Πρέπει να το αφαιρέσεις manually, να φτιάξεις μετά την registry και μετά να βάλεις το προστατευτικό σου για προλυπτική πάντα χρήση!

Γενικά πάντως με σοφή χρήση του net, δεν πιάνεις τίποτα ακόμα και δίχως όλα αυτά... Κάτι "περίεργο" θα έκανες εκεί πέρα για να πάθεις τέτιο πράμα!
Κι εγώ αυτά σκέφτομαι γι'αυτό λέω να αγοράσω το αυθεντικό
Συμφωνώ απόλυτα στο ότι με σοφή χρήση του net μπορείς να είσαι εν μέρη προστατευμένος (ποτέ όμως 100% - θα στα πει και ο Γκρίτζαλης αυτά κάποια στιγμή!), αλλά την πάτησα με ένα music album που έψαχνα και δεν το έβρισκα ΠΟΥΘΕΝΑ...μέχρι που το βρήκα...αλλά δεν ήταν αυτό!!!! :smt022
Anyway, δεν πειράζει...
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Best Spyware security software??

Post by Master_ex » Tue Sep 14, 2010 3:56 pm

zoubi wrote:Μετά όμως από τη χρήση του Spybot S&D το pc μου έπαψε πια να είναι προσβάσιμο! Όταν το ανοίγω κάνει συνεχώς restart, ενώ ακόμα και όταν επιλέγω SAFE MODE δεν ανταποκρίνεται και συνεχίζει να κάνει restart.... οπότε δεν πρόλαβα να χρησιμοποίησω το Combofix, και μένει μόνο η λύση του format.. :-(
Υπάρχει και το repair από το CD των Windows.

Για την ιστορία εγώ χρησιμοποιουσα το F-secure σε Windows ή σε δωρεάν το microsoft security essentials με το firewall των Windows.

Αν έχεις ζημιά πάντως πάρε backup, format και την επόμενη φορά πιο προσεκτικός!
netharis wrote:Ή μπορείς να επενδύσεις σε ένα λειτουργικό σύστημα Linux
I have to agree :-D
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
Post Reply

Return to “Software”