WebCamXP

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με software.
Post Reply
User avatar
atomo
byte level
byte level
Posts: 133
Joined: Sat Sep 15, 2007 2:26 am

WebCamXP

Post by atomo » Fri Dec 10, 2010 10:50 pm

παιδιά βρήκα αυτό το προγραμματάκι και μου φάνηκε καλό και ήθελα να το βάλω στο site μου.
Τραβάει video από την web camera και το δείχνει σε ένα site είτε σαν flash είτε σαν εικόνες που αλλάζουν με javascript. Στην ουσία κάνεις streaming ό,τι θές !! :)
Το καλό είναι ότι τρέχει και σαν server αυτόνομα αλλά και σου δίνει τον παραγώμενο κώδικα για να κάνεις embed σε μια σελίδα αν θες...
Επίσης προσομοιώνει τη λειτουργία μια ip camera με μια απλή web cam (που είναι τραγικά φτηνότερη :lol: ), δηλαδή αν θες να βλέπεις το εξοχικό σου ή το πίσω του μαγαζιού ή whatever. Γράφει και σε σκληρό με ό,τι encoding θες, με motion/sound detection κλπ.

Βέβαια έχω και ένα πρόβλημα να πω την αλήθεια : Δεν έχω πρόσβαση στην κάμερα από άλλους υπολογιστές, δηλαδή αν συνδεθώ στον server του WebCamXp τοπικά ή από άλλο υπολογιστή στο δίκτυο όλα κομπλέ αλλά σε όσους έστειλα το link για να το τεστάρουν δεν είχαν εικόνα. Καμία συμβουλή ; Παίζει να φταίνε τίποτα δικαιώματα ή κάποια κλειστή θύρα;

Περιμένω συμβουλές και σχόλια ..
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Re: WebCamXP

Post by netharis » Fri Dec 10, 2010 11:54 pm

Έχεις κάνει forward τo port του httpd?
Αφού παίζει μέσω HTTP η εφαρμογή, πρέπει να "πεις" στο router σου ότι όταν έρχονται requests στη θύρα 80, ανακατεύθυνε τα στη τάδε τοπική διεύθυνση(192.168.0.χ) <-- η δική σου.
Έπειτα βλέπεις πλέον τη public ip adress (http://checkip.dyndns.org/), και δίνεις αυτό το link έξω.
Επίσης απο το ίδιο site μπορείς να "δένεις" δυναμικά την IP που έχει το router σου (απο το pool του provider) σε ένα σταθερό domain, δωρεάν (π.χ atomo.ath.cx).

EDIT: τώρα είδα οτι σηκώνει ένα server και έχεις πρόσβαση για administration απο αλλού, άρα the same rules apply με το απο πάνω που έγραψα.
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
User avatar
atomo
byte level
byte level
Posts: 133
Joined: Sat Sep 15, 2007 2:26 am

Re: WebCamXP

Post by atomo » Sat Dec 11, 2010 12:05 am

Ναι το έχω κάνει αυτό στη θύρα 8080 παίζει συγκεκριμένα. Χρησιμοποιώ το no-ip και όχι dynDNS αλλά και πάλι τίποτα.
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Re: WebCamXP

Post by netharis » Sat Dec 11, 2010 12:31 am

Μπορεί ο client του no-ip να μην έχει κάνει πρόσφατο update της διεύθυνσης σου με αποτέλεσμα να κάνει resolve σε κάποια παλαιότερη. Χρησιμοποίησε την ιστοσελίδα που έγραψα πριν και σύγκρινε την με το ip adress που κάνει resolve το domain σου.
Επίσης η πόρτα 8080 μπορεί να είναι δεσμευμένη στο router, καθώς συχνά χρησιμοποιείται για remote management.
Αν χρησιμοποιείς DHCP μπορεί να αλλάζεις διευθύνσεις (τοπικές) και να γίνεται forward σε άλλο μηχάνημα. Υπάρχει και η περίπτωση (unlikely) να έχει κάποιο config file η εφαρμογή και να επιτρέπει τη πρόσβαση μόνο μέσα απο συγκεκριμένα subnets και συγκεκριμένα το τοπικό δίκτυο.
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
User avatar
atomo
byte level
byte level
Posts: 133
Joined: Sat Sep 15, 2007 2:26 am

Re: WebCamXP

Post by atomo » Sat Dec 11, 2010 12:53 am

Το πρώτο δεν παίζει γιατί έχω στατική ip κι έχω δοκιμάσει να μπω και σαν xxx.xxx.xxx.xxx:8080.
Για remote management δεν ήξερα, με Tomcat είχα conflict αλλά το έλυσα.
DHCP έχω αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει (αναθέτει τις ip στο τοπικό δίκτυο ;;)
'Αααααααν παίζει το τελευταίο που ανέφερες τι μπορώ να κάνω;
Post Reply

Return to “Software”