NVidia GForce 8500 GT - Drivers Bug

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με software.
Post Reply
User avatar
rexes
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 397
Joined: Wed Sep 21, 2011 8:22 pm
Academic status: 3rd year
Gender:
Location: SomeWhere

NVidia GForce 8500 GT - Drivers Bug

Post by rexes » Sat Jul 13, 2013 2:53 pm

Καλησπέρα σε όλους.

Αρχικά να πω ότι έψαξα και δοκίμασα τα πάντα που βρήκα σχετικά με αυτό στο GOOGLE και δεν είχα καμιά τύχη.

Το πρόβλημα

Ανοίγω κανονικά τον υπολογιστή και τον χρησιμοποιώ, όταν τελειώσω αντί για shutdown το βάζω σε sleep. Όταν πάω να τον ανοιξω πάλι, ενώ ξεκινάει την λειτουργία του η οθόνη παραμένει μαύρη με αποτέλεσμα να πρέπει να κάνω shutdown από το κουμπί. Αφού γίνει αυτό και αφού έχω ξαναανοίξει τον υπολογιστή τα Windows προσπαθούν να κάνουν resume με κανένα όμως αποτέλεσμα, η οθόνη παραμένει πάλι μαύρη. Ξανακανω manually shutdown και το ανοίγω. Τότε εμφανίζεται ένα μενού που λέει αν θέλω να συνεχίσω το restore ή αν θα κάνω delete τα restoration data για να κάνω κανονικό boot.

Πατάω πάντα το 2ο και ΑΝ ειμαι τυχερός με πάει σε Normal Boot και σε CheckDisk (κάθε φορά) και μετά ξεκινάει κανονικά.

Αν ΔΕΝ είμαι τυχερός μπαίνω σε ένα BSOD loop όπου κάθε φορά πετάει το μήνυμα για το nvlddmkm.sys μέσα στο BSOD και θέλει manually restart. Που με τη σειρά του σε βγάζει στο μενού που επιλέγεις safe mode boot, normal mode boot κλπ κλπ και η μόνη επιλογή είναι το safe mode! Αν κάνω Normal Mode boot θα συνεχίσει το BSOD loop.


Έχω δοκιμάσει drivers για την κάρτα μου μέχρι και 2 versions πιο πίσω (νομίζω ο 314.22 ήταν). Ο 320.18 πάντα έβγαζε πρόβλημα και ήλπιζα ότι με τον καινούργιο 320.42 θα είχα περισσότερη τύχη, αλλά το πρόβλημα παραμένει.Επίσης έχω δοκιμάσει να βάλω τα Windows να βρουν μόνα τους drivers αλλά ούτε και αυτό βοηθάει.


Αν κάποιος συνάδελφος έχει κάποια λύση ή κάποια πρόταση για περισσότερο debugging θα του ήμουν ευγνώμων.
Εφαρμογή για το Πρόγραμμα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
Image
Δείτε περισσότερα για την εφαρμογή και πείτε την άποψή σας!
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: NVidia GForce 8500 GT - Drivers Bug

Post by moody » Sat Jul 13, 2013 6:22 pm

Το ίδιο πρόβλημα μου χε παρουσιαστεί στο λάπτοπ αλλά αντί για sleep ,μου το κανε όταν έπαιρναν μέρος τα power settings και έκλεινε manually την οθόνη . Μετά ανοιγόκλεινε η οθόνη όλη την ώρα ,ασχέτως σε τι λειτοργικό ήμουν και πόσες φορές είχα κάνει restart το pc . Η λύση για μένα ήταν να κλείσω τελείως power settings,screensaver κτλπ και αν ποτέ παρουσιαζόταν το bug κατέβαζα την οθόνη του λάπτοπ και την ξανασήκωνα γιατι το switch το φτιαχνε .

Τώρα σχετικά με το πρόβλημα σου,γίνεται από windows,ή τα λινυξ το προκαλούν ; Στο hibernate τα ίδια σου δημιουργεί ; Άλσο έχεις τρέξει κανα memtest ?
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
rexes
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 397
Joined: Wed Sep 21, 2011 8:22 pm
Academic status: 3rd year
Gender:
Location: SomeWhere

Re: NVidia GForce 8500 GT - Drivers Bug

Post by rexes » Sat Jul 13, 2013 6:38 pm

moody wrote:Το ίδιο πρόβλημα μου χε παρουσιαστεί στο λάπτοπ αλλά αντί για sleep ,μου το κανε όταν έπαιρναν μέρος τα power settings και έκλεινε manually την οθόνη . Μετά ανοιγόκλεινε η οθόνη όλη την ώρα ,ασχέτως σε τι λειτοργικό ήμουν και πόσες φορές είχα κάνει restart το pc . Η λύση για μένα ήταν να κλείσω τελείως power settings,screensaver κτλπ και αν ποτέ παρουσιαζόταν το bug κατέβαζα την οθόνη του λάπτοπ και την ξανασήκωνα γιατι το switch το φτιαχνε .

Τώρα σχετικά με το πρόβλημα σου,γίνεται από windows,ή τα λινυξ το προκαλούν ; Στο hibernate τα ίδια σου δημιουργεί ; Άλσο έχεις τρέξει κανα memtest ?

Γινόταν σε κάθε περίπτωση από όσες ανέφερες και είχα κάνει κάθε είδους τεστ και κάθε είδους ανάλυση στα BSOD dumps. Τελικά πήγα και πήρα μια καινούργια κάρτα γραφικών. Αν θελουν Οι mods ας το κλείσουν το θέμα!
Εφαρμογή για το Πρόγραμμα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
Image
Δείτε περισσότερα για την εφαρμογή και πείτε την άποψή σας!
Post Reply

Return to “Software”