Visual Studio για την C++ στα πλαίσια του φετινού μαθήματος

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με software.
Post Reply
AmbitiousLady
byte level
byte level
Posts: 87
Joined: Tue Jan 15, 2013 6:24 pm
Gender:

Visual Studio για την C++ στα πλαίσια του φετινού μαθήματος

Post by AmbitiousLady » Tue Oct 29, 2013 9:19 pm

Παιδιά το thread μου θα βοηθήσει αρκετους δευτεροετείς και γενικά όσους δίνουν το μάθημα φέτος.Δεν έχει δοθεί ούτε μια οδηγία από τους διδάσκοντες και τους βοηθούς.Λοιπόοοον....Φέτος οι εργασίες κλπ στην C++ θα είναι σε visual studio 2012 ή 2013.Μας είπαν ότι υπάρχει διαθεσιμο στο Dreamspark aueb με τους ανάλογους κωδικούς.Εκεί λοιπόν υπάρχουν πάρα πολλές εκδόσεις και tools τα περισσότερα εκ των οποίων αγνοώ καθώς δεν είμαι πεπειραμένη στον προγραμματισμό.Aπο αυτα που κατεβασα λοιπόν δημιουργήθηκαν στα downloads 2 φάκελοι.Ο ένας λέγεται Visual Studio Ultimate 2013 RC (x86) - DVD (English) και ο άλλος λέγεται Visual Studio Ultimate 2013 RC (x86) - Web Installer (English).

Έχω κατεβάσει τα σωστά εργαλεία για το μάθημα;Αν ναι,τι κάνω μετά;πώς τα ανοίγω;δεν έχει δημιουργηθεί κάποιο εικονίδιο στο desktop όπως γίνεται με άλλα προγράμματα πχ eclipse,ώστε να μπορώ να το ανοίξω...Στο εργαστήριο κάναμε διπλό κλικ και το ανοίγαμε καθώς ήταν εγκατεστημένο.Κάτι πήρε το μάτι μου ότι πρέπει να το κάνουμε burn(;;;;;) :smt017 .Tι ακριβώς είναι αυτό;

Αν μπορεί κάποιος ας μου δώσει αναλυτικές οδηγίες γιατί είμαι στα πρόθυρα.... :smt021

Ευχαριστώ πολύ
User avatar
Eloy
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 1
Joined: Thu Sep 09, 2010 2:32 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Contact:

Re: Visual Studio για την C++ στα πλαίσια του φετινού μαθήματος

Post by Eloy » Tue Oct 29, 2013 10:10 pm

Καλησπέρα.

Σχετικά με την εγκατάσταση του Visual Studio 2013, καταρχάς ορθώς άκουσες ότι πρέπει να «κάψεις» το αρχείο που κατέβασες (.ISO), καθώς δεν είναι ένα απλό «εκτελέσιμο» (.exe), αλλά πρακτικά ένα αρχείο στην ίδια μορφή που «κατεβαίνουν» και τα λειτουργικά συστήματα, έτοιμο προς εγγραφή σε DVD δηλαδή.

Αν έχεις Windows 8 / Windows 8.1, μπορείς πολύ εύκολα να εγκαταστήσεις το VS, απλά πατώντας πάνω στο εν λόγω αρχείο, δεξί κλικ -> “Mount” (η πρώτη-πρώτη επιλογή). Από εκεί και πέρα, θα σου ανοίξει ένα παράθυρο που απλώς επιλέγεις πλέον το internal installer του VS (εδώ θα είναι .exe). - Σαν να φορτώθηκε δηλαδή «εικονικά» στο DVD player του υπολογιστή σου.

Αν τυχόν δουλεύεις με άλλο λειτουργικό σύστημα, τότε θα χρειαστείς να το «κάψεις» σε ένα DVDάκι πρώτα, κάτι που μπορεί να γίνει πολύ εύκολα πχ με αυτό: http://www.imgburn.com/

Τέλος, αν υπάρχει διαθέσιμο στην συνδρομή σου, την παρούσα χρονική στιγμή (και να μην υπάρχει τώρα, θα υπάρξει σίγουρα εντός λίγων ημερών), προτίμησε την έκδοση RTM.

Τα υπόλοιπα εργαλεία και components που βλέπεις, δεν θα σου χρειαστούν στα πλαίσια του μαθήματος – Τα πιο πολλά υπάρχουν ήδη στο παραπάνω build εξάλλου..
"Keep in mind that nondeterministic finalization is not a bug, it’s a feature."
AmbitiousLady
byte level
byte level
Posts: 87
Joined: Tue Jan 15, 2013 6:24 pm
Gender:

Re: Visual Studio για την C++ στα πλαίσια του φετινού μαθήματος

Post by AmbitiousLady » Wed Oct 30, 2013 7:35 am

καλημέρα έχω windows 7.Δηλαδή πρέπει να πάρω ένα κενό dvd και να πατήσω burn πάνω στα 2 αρχεία που κατέβασα;;;;

το rtm δεν ξέρω τι είναι πάντως δεν υπάρχει στο dreamspark...
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Visual Studio για την C++ στα πλαίσια του φετινού μαθήματος

Post by ja_the_invincible » Wed Oct 30, 2013 10:09 am

Δεν χρειάζεσαι dvd : http://en.wikipedia.org/wiki/Daemon_Tools
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
AmbitiousLady
byte level
byte level
Posts: 87
Joined: Tue Jan 15, 2013 6:24 pm
Gender:

Re: Visual Studio για την C++ στα πλαίσια του φετινού μαθήματος

Post by AmbitiousLady » Wed Oct 30, 2013 10:17 am

ja_the_invincible wrote:Δεν χρειάζεσαι dvd : http://en.wikipedia.org/wiki/Daemon_Tools
τι είναι αυτό;λίγες περισσότερες πληροφορίες και πού μπορώ να το κατεβάσω; :-) Ευχαριστώ....
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Visual Studio για την C++ στα πλαίσια του φετινού μαθήματος

Post by chriskin » Wed Oct 30, 2013 10:33 am

ελα ρε συ, εχει ολοκληρο link διπλα στη λεξη "website" :'(


με τετοια προγραμματα φορτωνεις dvd images σε εικονικα dvd drives για να μην χανεις το χρονο σου με το να τα γραφεις σε κανονικα δισκακια.
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Visual Studio για την C++ στα πλαίσια του φετινού μαθήματος

Post by nachos » Wed Oct 30, 2013 10:39 am

Σου δίνει τη δυνατότητα να δημιουργήσεις ένα "εικονικό" drive στο οποίο θα κάψεις το iso που θέλεις, και έπειτα θα μπορέσεις να το εκτελέσεις σαν κανονικό dvd. Όλη αυτή η διαδικασία γίνεται στη μνήμη του υπολογιστή, οπότε δεν χρειάζεται να διαθείτεις κάποια φυσική μονάδα δίσκου.

Πάντως, με όλη την καλή διάθεση, οι περισσότερες απορίες σου θα μπορούσαν να λυθούν με ένα απλό google search. Δεν το λέω επικριτικά σε καμία περίπτωση, και ούτε προφανώς βαριέται κανείς να απαντάει σε ερωτήσεις σε αυτό το forum. Απλά με αυτόν τον τρόπο θα έκανες εσύ τη ζωή σου πολύ πιο εύκολη, καθώς θα έλυνες τα προβλήματά σου σε λιγότερο από 10 λεπτά, σε αντίθεση με τώρα που πρέπει να περιμένεις κάθε φορά μέχρι την επόμενη απάντηση. Γενικότερα, όλη η γνώση είναι διαθέσιμη στο web, και είναι στη διακριτική ευχέρεια καθενός να την αξιοποιήσει. Και αν αυτό είναι μια φορά χρήσιμο τώρα στην αρχή που σου φαίνονται όλα βουνό, θα είναι εκατό φορές πιο χρήσιμο αύριο μεθαύριο (όσο παράδοξο κι αν ακούγεται) που θα έχεις ουσιαστικότερα προβλήματα να διερευνήσεις-επιλύσεις. Κι όπου δεν βρίσκεις άκρη, το venus είναι εδώ :smt023
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
Nuster
byte level
byte level
Posts: 63
Joined: Fri Aug 14, 2009 2:12 am

Re: Visual Studio για την C++ στα πλαίσια του φετινού μαθήματος

Post by Nuster » Wed Oct 30, 2013 10:53 am

Μπορείς επίσης με χρήση WinRar να αποσυμπιέσεις το .iso αρχείο και να το κάνεις κατευθείαν install.
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Visual Studio για την C++ στα πλαίσια του φετινού μαθήματος

Post by ja_the_invincible » Wed Oct 30, 2013 10:56 am

Nuster wrote:Μπορείς επίσης με χρήση WinRar να αποσυμπιέσεις το .iso αρχείο και να το κάνεις κατευθείαν install.
True.
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Visual Studio για την C++ στα πλαίσια του φετινού μαθήματος

Post by nachos » Wed Oct 30, 2013 11:19 am

Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να το γράψεις κανονικά σε dvd για να το έχεις διαθέσιμο καλού κακού.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
AmbitiousLady
byte level
byte level
Posts: 87
Joined: Tue Jan 15, 2013 6:24 pm
Gender:

Re: Visual Studio για την C++ στα πλαίσια του φετινού μαθήματος

Post by AmbitiousLady » Wed Oct 30, 2013 11:24 am

nachos wrote:Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να το γράψεις κανονικά σε dvd για να το έχεις διαθέσιμο καλού κακού.
έχω στα downloads τους δύο φακελους που προανεφερα στο thread.Πώς το γράφω σε dvd?
User avatar
Nuster
byte level
byte level
Posts: 63
Joined: Fri Aug 14, 2009 2:12 am

Re: Visual Studio για την C++ στα πλαίσια του φετινού μαθήματος

Post by Nuster » Wed Oct 30, 2013 11:33 am

Θα πας στον πρώτο φάκελο που είπες (Visual Studio Ultimate 2013 RC (x86) - DVD (English))
και ακολούθησε τον παρακάτω οδηγό (Μethod 1).

http://www.wikihow.com/Burn-ISO-Files-to-DVD
Post Reply

Return to “Software”