Πρόβλημα με το λογαριασμό χρήστη ASP.NET

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με software.
Post Reply
ftsiouris
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Tue Aug 25, 2015 10:46 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Πρόβλημα με το λογαριασμό χρήστη ASP.NET

Post by ftsiouris » Wed Aug 26, 2015 12:08 am

Καλησπέρα σε όλους

Έχω Windows 10 και έκανα μια μεγάλη "πατάτα". Καθόρισα το λογαριασμό χρήστη ASP.NET σαν λογαριασμό διαχειριστή και έχω βρει τον μπελά μου. Κάθε φορά που προσπαθώ να κάνω κάποια αλλαγή στις ρυθμίσεις του υπολογιστή, εμφανίζεται ο λογαριασμός αυτός και μου ζητάει κωδικό για να επιτρέψει την αλλαγή. Όμως, τον κωδικό του λογαριασμού αυτού δεν τον καθόρισα εγώ και φυσικά δεν τον γνωρίζω. (Απ' ότι γνωρίζω είναι ένας κωδικός με πάνω από 10 ψηφία ο οποίος αλλάζει συχνά). Μπορεί κάποιος να μου υποδείξει έναν τρόπο για να διορθώσω το τραγικό λάθος μου;
Υποβάλω το ίδιο ερώτημα στο forum της Microsoft και μου υποδεικνύουν ενέργειες που δεν μπορώ να κάνω, γιατί προϋποθέτουν να είναι διαχειριστής ο δικός μου λογαριασμός χρήστη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους όσοι προτείνουν κάτι.
ftsiouris
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Tue Aug 25, 2015 10:46 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Πρόβλημα με το λογαριασμό χρήστη ASP.NET

Post by ftsiouris » Sun Aug 30, 2015 8:17 pm

Το πρόβλημα λύθηκε.
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Πρόβλημα με το λογαριασμό χρήστη ASP.NET

Post by Funk » Mon Aug 31, 2015 9:45 pm

Πώς;
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
ftsiouris
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Tue Aug 25, 2015 10:46 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Πρόβλημα με το λογαριασμό χρήστη ASP.NET

Post by ftsiouris » Tue Sep 01, 2015 4:00 pm

Μου εστάλησαν οι παρακάτω οδηγίες από το foroum της Microsoft (τις έστειλε ο STEFANOS_K) τις οποίες και ακολούθησα.

Από την οθόνη εισόδου του υπολογιστή, αντί να προχωρήσετε σε login, κρατήστε πατημένο το πλήκτρο Shift και πατώντας "Σβήσιμο" (κάτω δεξιά) επιλέξτε επανεκκίνηση.

Από το μενού ανάκτησης επιλέξτε Troubleshoot>Advanced Options>Startup Settings.

Ο υπολογιστής θα επανεκκινήσει και θα παρουσιαστούν κάποιες επιλογές. Διαλέξτε το Safe Mode With Command Prompt.

Μόλις αποκτήσετε πρόσβαση στην γραμμή εντολών δώστε :

"net user TestAdmin /add" και κατόπιν "net localgroup administrators TestAdmin /add". Τυπώστε "exit" για να επανεκκινήσει ο υπολογιστής σας (αν δεν επανεκκινεί κανονικά, πιέστε Alt+Ctrl+Del και προχωρήστε σε επανεκκίνηση από την νέα οθόνη). Στην οθόνη εισόδου, επιλέξτε το νέο χρήστη που δημιουργήσαμε, τον "TestAdmin" και εισέλθετε με αυτόν.

Θα μπορείτε πλέον να διαγράψετε τον λογαριασμό ASP.Net και να δώσετε προνόμια διαχειριστή και στον δικό σας κυρίως λογαριασμό. Μόλις ολοκληρωθεί επιτυχώς η διαδικασία, μπορείτε να σβήσετε τον χρήστη "TestAdmin".
Post Reply

Return to “Software”