Δεν ξέρω τι πρόβλημα έχει ο εκτυπωτής μου.

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με software.
Post Reply
User avatar
fotini
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 245
Joined: Fri Aug 20, 2004 12:54 pm
Academic status: Alumnus/a

Δεν ξέρω τι πρόβλημα έχει ο εκτυπωτής μου.

Post by fotini » Tue Sep 28, 2004 12:54 pm

Εδώ και κάμποσο καιρό ο εκτυπωτης μου δεν λειτουργεί σωστά.Όταν τον βάζω να εκτυπώσει διαφάνειες πάντα κολλάει μετά την 4η και όταν επιλέγω να εκτυπώνει και από τις δύο πλευρές μιας σελίδας τότε όταν βγάζει το παράθυρο για να μου πει να γυρίσω τις σελίδες τότε το ανθρώπακι που δείχνει προς ποια μεριά πρέπει να γυριστούν είναι λάθος.Δηλαδή είναι γυρισμένο από την αντίστροφη μέρια από ότι πρέπει να ήταν.Στην αρχή όταν τον αγόρασα δούλευε κανονικά, τώρα μετά από 6 μήνες άρχισε να δημιουργεί πρόβλημα.Έκανα full scan με το Norton Antivirus 2003 το σύστημα για να δω αν έχει κάποιο ιό αλλά δεν βρήκε τίποτα.Mήπως ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω;
User avatar
jimmyD
Venus Former Team Member
Posts: 946
Joined: Wed Apr 21, 2004 6:33 pm
Academic status: MSc
Location: στην κοσμάρα μου

Post by jimmyD » Tue Sep 28, 2004 1:24 pm

Δοκίμασε να εγκαταστήσεις ξανά τους drivers του εκτυπωτή αφού πρώτα τον απεγκαταστήσεις. Επίσης καλό θα ήταν να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση από το site της κατασκευάστριας εταιρίας.
Since I was born I started to decay
now nothing ever ever goes my way...
Image
alexo
Venus Former Team Member
Posts: 1305
Joined: Wed Apr 21, 2004 7:00 pm

Post by alexo » Tue Sep 28, 2004 1:39 pm

Θα βοηθούσε αν μας έλεγες και τη μάρκα του εκτυπωτή ... ;)
Επίσης ,στον εκτυπωτή θα πρέπει να βάζεις αρκετά χαρτιά στην υποδοχή ,έστω και αν θέλεις να εκτυπώσεις λίγα ...
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Tue Sep 28, 2004 1:42 pm

Kαι αυτό που λέει ο jimmyD,είναι προτιμότερο να το κάνεις σε safe mode,για να απεγκατασταθούν όλα πλήρως...
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Tue Sep 28, 2004 5:04 pm

Αν είναι Usb αφού κάνεις την απεγκατάσταση καλό θα ήταν να αφήσεις το σύστημα να τον βρεί μονο του και μετα να το αφήσεις να βρεί τον driver αυτόματα (αν τον έχεις σε κάποιο Cd πχ βάλτο να ψάξει έκει.)Νομίζω ότι κάτι τέοιο θα βοηθούσε! Αν όχι όντως κατέβασε κάποιο Update από την κατασκευάστρια εταιρεία.
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
vagalati
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 579
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:46 pm
Location: 7000 miles away from aueb

Post by vagalati » Wed Oct 06, 2004 6:37 pm

Μυρίζομαι HP... :-D

Κάποιο configuration αρχείο έχει χαλάσει. Κάνε αυτό που λένε τα παιδιά και αν έχεις και πάλι πρόβλημα μας το ξαναλές...
Ni!! Ni!! Ni!!
jordan
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 1
Joined: Sun Oct 30, 2016 11:58 am

Re: Δεν ξέρω τι πρόβλημα έχει ο εκτυπωτής μου.

Post by jordan » Sun Oct 30, 2016 12:05 pm

Γεια σας!Αυτον τον καιρο εχει προβλημα ο εκτυπωτης μου και δεν εκτυπωνει!!!!Οταν παω να εκτυπωσω αναβοσβηνει το μαυρο μελανι και δεν καταλαβαινω γιατι μετα ακυρωνεται η εκτυπωση του εγγραφου.Προσπαθησα να φωτοτυπησω κατι για να δω αν υπαρχει μαυρο μελανι και τυπωνε μια χαρα!!Γιατι ομως οταν παω να εκτυπωσω κατι πο το ιντερνετ ακυρωνεται και δεν με αφηνει???Τι να κάνω???Service???
User avatar
Georgilakis Antonios
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 548
Joined: Mon Dec 02, 2013 11:10 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Straight into your Mind

Re: Δεν ξέρω τι πρόβλημα έχει ο εκτυπωτής μου.

Post by Georgilakis Antonios » Sun Oct 30, 2016 5:51 pm

jordan wrote:Γεια σας!Αυτον τον καιρο εχει προβλημα ο εκτυπωτης μου και δεν εκτυπωνει!!!!Οταν παω να εκτυπωσω αναβοσβηνει το μαυρο μελανι και δεν καταλαβαινω γιατι μετα ακυρωνεται η εκτυπωση του εγγραφου.Προσπαθησα να φωτοτυπησω κατι για να δω αν υπαρχει μαυρο μελανι και τυπωνε μια χαρα!!Γιατι ομως οταν παω να εκτυπωσω κατι πο το ιντερνετ ακυρωνεται και δεν με αφηνει???Τι να κάνω???Service???
Μπορείς να δοκιμάσεις την λύση που παρουσιάζεται εδώ.
Εναλλακτικά, δες μήπως υπάρχει κάποιο θέμα με τα μεγέθη σελίδας, π.χ. Α4 & Letter. Είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα.
Έλεγξε επίσης την συνδεσιμότητα των καλωδίων μεταξύ του PC και του εκτυπωτή, ότι έχεις όλα τα τελευταία drivers, και ότι δεν υπάρχουν conflicts.
Υπάρχει επίσης περίπτωση να παρακάμπτεται κάποιο βήμα κατά την εκτύπωση.

Διαφορετικά ίσως η λύση να είναι το service, αλλά ως τελευταία περίπτωση αυτό.
"Always keep a low profile. Cause when you get high, things can become strange."
"Never stop doing things you like. Never stop loving people you love. Never give up. Believe in yourself. Believe in your hidden powers."
"Honesty is an expensive gift, so don't expect it from cheap people."
The Scientist
Fairtale
bit level
bit level
Posts: 14
Joined: Tue Sep 05, 2017 3:11 pm
Gender:

Re: Δεν ξέρω τι πρόβλημα έχει ο εκτυπωτής μου.

Post by Fairtale » Thu Sep 07, 2017 1:37 pm

Κι εγώ έχω ένα πρόβλημα με τον εκτυπωτή μου. Ενώ έχω και μαύρο κι έγχρωμο μελάνι, όταν πάω να εκτυπώσω έγχρωμη φωτοτυπία, μου αναβοσβήνει το φωτάκι ως ένδειξη ότι δεν έχω μελάνι και την εκτυπώνει ασπρόμαυρη. :/
User avatar
Georgilakis Antonios
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 548
Joined: Mon Dec 02, 2013 11:10 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Straight into your Mind

Re: Δεν ξέρω τι πρόβλημα έχει ο εκτυπωτής μου.

Post by Georgilakis Antonios » Fri Sep 08, 2017 1:35 am

Fairtale wrote:Κι εγώ έχω ένα πρόβλημα με τον εκτυπωτή μου. Ενώ έχω και μαύρο κι έγχρωμο μελάνι, όταν πάω να εκτυπώσω έγχρωμη φωτοτυπία, μου αναβοσβήνει το φωτάκι ως ένδειξη ότι δεν έχω μελάνι και την εκτυπώνει ασπρόμαυρη. :/
Βεβαιώσου ότι το δοχείο δεν είναι πράγματι άδειο. Εναλλακτικά δες αν οι επαφές του είναι σε καλή κατάσταση και πατάνε καλά στην υποδοχή (χωρίς να τις αγγίξεις!), μαζί με το ίδιο το δοχείο. Διαφορετικά μπορεί να χρειαστεί να προμηθευτείς καινούργιο.
"Always keep a low profile. Cause when you get high, things can become strange."
"Never stop doing things you like. Never stop loving people you love. Never give up. Believe in yourself. Believe in your hidden powers."
"Honesty is an expensive gift, so don't expect it from cheap people."
The Scientist
Fairtale
bit level
bit level
Posts: 14
Joined: Tue Sep 05, 2017 3:11 pm
Gender:

Re: Δεν ξέρω τι πρόβλημα έχει ο εκτυπωτής μου.

Post by Fairtale » Fri Sep 08, 2017 6:01 pm

Ευχαριστώ Antonie για την απάντηση. Όχι, δεν είναι άδειο, το έχω ελέγξει. Μάλλον τα έχει «φάει τα ψωμιά του» και θα χρειαστεί να πάρω άλλο. Κι αυτή τη φορά, μάλλον θα προτιμήσω κάποιον χωρίς μελάνι. Έχεις μηπως να προτείνεις κανένα μοντέλο; :)
User avatar
Georgilakis Antonios
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 548
Joined: Mon Dec 02, 2013 11:10 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Straight into your Mind

Re: Δεν ξέρω τι πρόβλημα έχει ο εκτυπωτής μου.

Post by Georgilakis Antonios » Sun Sep 10, 2017 1:56 am

Fairtale wrote:Ευχαριστώ Antonie για την απάντηση. Όχι, δεν είναι άδειο, το έχω ελέγξει. Μάλλον τα έχει «φάει τα ψωμιά του» και θα χρειαστεί να πάρω άλλο. Κι αυτή τη φορά, μάλλον θα προτιμήσω κάποιον χωρίς μελάνι. Έχεις μηπως να προτείνεις κανένα μοντέλο; :)
Εγώ προσωπικά έχω έναν HP Photosmart εδώ και περίπου 10 χρόνια χωρίς να έχει εμφανίσει καμία βλάβη μέχρι τώρα, και με κανονική χρήση. Επομένως, αν θες να κινηθείς προς HP, εγώ προσωπικά θα έλεγα ΟΚ και με το παραπάνω.
"Always keep a low profile. Cause when you get high, things can become strange."
"Never stop doing things you like. Never stop loving people you love. Never give up. Believe in yourself. Believe in your hidden powers."
"Honesty is an expensive gift, so don't expect it from cheap people."
The Scientist
User avatar
pgetsos
Venus Former Team Member
Posts: 1192
Joined: Sun Oct 13, 2013 1:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Re: Δεν ξέρω τι πρόβλημα έχει ο εκτυπωτής μου.

Post by pgetsos » Sun Sep 10, 2017 3:40 am

Προσωπικα δε συνιστω HP για το τραγικο support της. Το εχω χρειαστει τα τελευταια 5 χρονια 4 φορες σε "επαγγελματικους" εκτυπωτες (ακριβους consumer δλδ :-p) και ηταν τραγικο καθε φορα

Με Canon ειχα μεγαλυτερη επιτυχια...
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.
User avatar
Georgilakis Antonios
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 548
Joined: Mon Dec 02, 2013 11:10 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Straight into your Mind

Re: Δεν ξέρω τι πρόβλημα έχει ο εκτυπωτής μου.

Post by Georgilakis Antonios » Sun Sep 10, 2017 12:13 pm

Οι programmers δεν χρειάζονται support ρε. :-D
"Always keep a low profile. Cause when you get high, things can become strange."
"Never stop doing things you like. Never stop loving people you love. Never give up. Believe in yourself. Believe in your hidden powers."
"Honesty is an expensive gift, so don't expect it from cheap people."
The Scientist
User avatar
pgetsos
Venus Former Team Member
Posts: 1192
Joined: Sun Oct 13, 2013 1:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Re: Δεν ξέρω τι πρόβλημα έχει ο εκτυπωτής μου.

Post by pgetsos » Sun Sep 10, 2017 2:29 pm

Ηταν θεμα υλικου, ηταν αδυνατο να βοηθησω :lol:
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.
Fairtale
bit level
bit level
Posts: 14
Joined: Tue Sep 05, 2017 3:11 pm
Gender:

Re: Δεν ξέρω τι πρόβλημα έχει ο εκτυπωτής μου.

Post by Fairtale » Sun Sep 10, 2017 5:02 pm

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Μάλλον προς HP λέω κι εγώ να κινηθώ. Το θέλω για προσωπική χρήση (συχνή) και HP, μπορώ να βρω σε διάφορες τιμές. Ελπίζω pgetso, να μη χρειαστώ το support τους. ;) :lol:
Post Reply

Return to “Software”