Guild Wars 2 topic

Οτιδήποτε έχει σχέση με gaming (ψηφιακό και μη)
Forum rules
Υπενθυμίζουμε ότι οι συζητήσεις πρέπει να συμφωνούν με τους κανονισμούς χρήσης
Post Reply
User avatar
Eldebryn
Venus Former Team Member
Posts: 1116
Joined: Sat Sep 18, 2010 8:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Somewhere in the Forgotten Realms...

Guild Wars 2 topic

Post by Eldebryn » Thu Aug 30, 2012 10:57 pm


Link

Καιρός λοιπόν να αποκτήσουμε και το επίσημο thread για το αγαπημένο MMO που πριν λίγες μέρες έκανε launch!
(Ναι ξέρω, μέσα εξεταστικής κτλ κτλ τι να κάνεις όμως που είναι γλυκό το κρασί της Kryta... )

Περιμένω να ακούσω servers απο όσους έχουνε αρχίσει, εντυπώσεις, levels, class, ανταλλαγή IGNs, αν βλέπετε κάνα AUEB guild στον ορίζοντα να οργανώνεται κ.α. προς συζήτηση ;)

Προσωπικά είμαι στο character creation (Ring of Fire server) και σκέφτομαι αν θα κάνω Asura (είναι να χάσεις την NPC με voice-acting Felicia Day?) ή τον κλασσικό Human που αγάπησα απο το GW1.
Image<-- My profile playlists
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Guild Wars 2 topic

Post by chriskin » Mon Sep 03, 2012 6:26 pm

εγω σκεφτομαι να το παρω μια απο αυτες τις μερες ( == οταν βρω κανα ευρω, γιατι τωρα ειμαι με λιγοτερα απο 10 :lol: ).
πες πρωτες εντυπωσεις :)
User avatar
Eldebryn
Venus Former Team Member
Posts: 1116
Joined: Sat Sep 18, 2010 8:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Somewhere in the Forgotten Realms...

Re: Guild Wars 2 topic

Post by Eldebryn » Tue Sep 04, 2012 10:16 am

Καταρχάς είμαι "μόλις" 15 level, αν και κάτι φίλοι μου έχουνε ήδη 40ρίσει. Μέχρι τώρα έχουνε μερικά τεχνικά προβλήματα λόγω αριθμού παιχτών. Συγκεκριμένα το auction house είναι κλειστό προς το παρόν και όταν είσαι σε map με πολύ κόσμο μπαίνεις σε έναν απο τους πολλούς "overflow servers" ώστε να μην χρειάζεται login queue. Για λόγους πληθυσμού πάλι τα επίσημα forums είναι down εδώ και μερικές μέρες.

Τώρα, γενικά points:
  • Υπάρχει micro-transaction με in-game shop αλλα δεν θα με ανησυχούσε. Σχεδόν ότι υπάρχει είναι διακοσμήτικο χωρίς να περιορίζει αυτούς που δεν το χρησιμοποιούν, ενώ στα μεγάλα level θα μπορείς να παρείς και gems (το currency του shop) για 1 gold coin / gem (1 gold = 100 silver = 10.000 copper). Μόνο τα black lion keys για τα αντίστοιχα chests ίσως αξίζουν άλλα ούτε τρελό loot έχουν και τα keys γίνονται και drop σε σπάνιες περιπτώσεις, οπότε οκ.
  • Αυτήν την στιγμή δεν υπάρχει trade άμεσο (νομίζω) ούτε cash-on-delivery στα mail :-( .
  • Στο character creation φτιάχνεις ένα μίνι background-story και personality για τον χαραχτήρα σου κάνωντας μερικές επιλογές (eg human orphan noble that seeks to avenge his sister's death from the centaurs)
  • Η αλλαγή όπλων αλλάζει/καθορίζει αυτόματα τα πρώτα 5 απο τα skills σου. Πχ στον elementalist μου αμα πάρω staff έχω long-range spells με σημαντικό damage και cooldown με αρκετό ΑοΕ. Αν γυρίσω σε dual daggers κάνω cast spells με μικρότερα CD και damage άλλα πιο κοντινό range και ωραία, γρήγορα combo. Γενικά το κάθε weapon-style αλλάζει το feel του πώς παίζεις τα skills σου σε ένα βαθμό. (Note: environmental weapons, σε μία φάση σήκωσα ενα βαρέλι μπύρας και πέταξα σε έναν κλέφτη ενώ το έσκαγε, σε μία άλλη σήκωσα έναν βράχο και τον έκανα μετεωρίτη because magic bitch.)
  • Skill-combos, όχι τόσο θεαματικά απολαυστικά όσο σε dragon age αλλα όλες οι class έχουνε skill που μπορεί να έχουν το keyword Combo Field ή Combo Finisher. Κάνωντας ένα του 2ου τύπου ενώ υπάρχει ένα του 1ου γίνεται combo που δίνει κάποιο bonus effect (wall of fire + shield skill = bonus dealing fire damage to enemies attacking you). Γίνονται απο τον ίδιο ή διαφορετικό παίχτη.
  • Το levelling μόνο με mobs είναι *ελεεινά αργό*. Αντίθετα, το game σε παροτρύνει να ασχόληθεις με διάφορα πράματα και παίρνεις πολύ καλύτερα exp/rewards κάνωντας exploration σε maps, crafting, quests, events κτλ (πχ βρίσκοντας ένα σημείο στο χάρτη μπορεί να πάρεις το exp που θα έπαιρνες απο 5-6 τέρατα, χωρίς υπερβολή)
  • Guilds με custom ranks και privileges το καθένα, αναλυτικό research & development χρησιμοποιώντας reputation σαν currrency ώστε να πάρεις buffs/benefits για τα μέλη. Logs για να βλέπεις τις κινήσεις που έχουνε γίνει στα guild vaults ;)
  • Το καλύτερο banking που έχω δει ποτέ σε MMO. Ανα πάσα στιγμή όπου και αν είσαι (ακόμη και στην μάχη στην μέση του πουθενά), μπορείς με ένα κλικ να κάνεις deposit ότι έχει σχέση με crafting στην bank.
    Better: μπορείς να κάνεις access την bank απο οποιοδήποτε crafting station.
    Even better: Η bank εκτός απο τα κλασσικά 10-20 slots για ότι Item γουστάρεις υπάρχουν τα collections, ένας χώρος με ταξινομήμενα εικονίδια για κάθε resource/component για κάθε είδος crafting και πρακτικά απίστευτή χωρητικότητα (νομίζω 255 για κάθε διαφορετικό component, ίσως και παραπάνω)
  • Ξεκλειδώνεται στα 10, έχεις το πολυ 2 Professions. Μπορείς να κάνεις Invent νέα recipes δοκιμάζωντας συνδυασμούς components (Μάλιστα είναι απαραίτητο για Jewelcrafting). Μπορείς να κάνεις disable ένα Prof. για να κάνεις enable άλλο στην θέση του, αλλα αν θες να κάνεις re-enable στο επίπεδο που έιχες φτάσει κάτι, πληρώνεις ανάλογο scaling ποσό.
  • Παίρνει κάποιο διάστημα να μάθεις όλα τα παραπάνω πιστεύω. Θα μπορούσε να έχει ένα ή περισσότερα πιο αναλυτικά tutorial για τα τόσα χρήσιμα/ενδιαφέροντα features αντί για τα αραία hints.
Αν θέλετε κάτι άλλο ρωτήστε. Να αναφέρω επίσης ότι τα γραφικά είναι αρκετά καλά αλλα παρατήρησα οτι σε μένα (aka budget PC 3 ετών με Radeon HD3600) τουλάχιστον είχε το ίδιο χαμηλό yet perfectly smooth/playable frame-rate τόσο σε Low όσο και High settings, όποτε αν παρατηρήσετε το ίδιο σε χαμηλά, απλά ανεβάστε τα details να απολαμβάνετε quality τουλάχιστον :-D .
Image<-- My profile playlists
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Guild Wars 2 topic

Post by chriskin » Tue Sep 04, 2012 11:51 am

"σε μία άλλη σήκωσα έναν βράχο και τον έκανα μετεωρίτη because magic bitch."

χαχαχαχαχ
θα το τσιμπησω με την πρωτη ευκαιρια - αμα αλλαξει συντομα το θεμα με τους πολλους χρηστες (ελπιζω επειδη θα βαλουν καλυτερους servers οχι επειδη θα φυγει ο κοσμος) στειλε κανα μηνυμα εδω και το βαζω και στην καρτα :lol:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
δεν διαβασα μονο αυτο, προφανως - απλα δεν σχολιαζω κατι στα αλλα μεχρι να τα δοκιμασω στην πραξη :-D
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Guild Wars 2 topic

Post by stoupeace » Mon Oct 22, 2012 12:11 am

Dare I?

Τα΄χω και δεν τα'χω λεφτά για ξόδεμα, να το ψήσω?
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Guild Wars 2 topic

Post by chriskin » Mon Oct 22, 2012 12:13 am

αμα τα εχεις απλα παρ'το
το εβλεπα εγω στο πλαισιο και ηθελα να το τσιμπησω αμεσως :'(
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Guild Wars 2 topic

Post by stoupeace » Mon Oct 22, 2012 2:35 pm

chriskin wrote:αμα τα εχεις απλα παρ'το
το εβλεπα εγω στο πλαισιο και ηθελα να το τσιμπησω αμεσως :'(
Περιμένω diss από Eldebryn :P

Εμαθα ότι το farming είναι πιο γρήγορο, και δεν είναι στη φιλοσοφία του τρέχω πέρα δώθε.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
masque
bit level
bit level
Posts: 48
Joined: Mon Oct 04, 2010 4:18 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Guild Wars 2 topic

Post by masque » Wed Oct 24, 2012 1:21 pm

Το leveling είναι αρκετά γρήγορο, σε σχέση με αλλα mmorpg και το καλό είναι οτί τπτ δεν σε πιέζει να φτάσεις 80 αμέσως. Η εξερεύνηση είναι εξίσου διασκεδαστική. Επίσης endgame gear με τα καλυτερα stats μπορείς να αποκτήσεις αρκετά έυκολα με casual play. Εκεί που πέφτει το πολύ farming είναι για να πάρεις skins για τον εξοπλισμό (px legendary weapons τα οποία αν και δε έχουν καλύτερα stats εχουν δικό τους skin με διάφορα εφέ. http://www.youtube.com/watch?v=plCpEbV158k εδώ δείχνει τα 2 legendary greatswords sunrise kai twilight).

Πολύ καλό είναι και το W v W v W που ειναι μάχη ανάμεσα σε 3 server που διαρκεί μια βδομάδα (νομίζω) αν και δεν μπορώ να πω πολλά γτ το pc μου δεν πολυαντέχει όταν οι μάχες αρχίζουν να γίνονται πολύ μεγάλες.

edit: typo
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Guild Wars 2 topic

Post by chriskin » Sun Feb 24, 2013 4:30 pm

τωρα με την εκπτωση το πηρα κι εγω
User avatar
Aitoulas
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 265
Joined: Sun Feb 08, 2009 5:45 pm

Re: Guild Wars 2 topic

Post by Aitoulas » Sun Feb 24, 2013 6:06 pm

Κάποιος που το παίζει καιρό μπορεί να μας πει πως είναι; Έχω παίξει αρκετά mmorpg και κανένα δε με κράτησε όπως το L2 και το WoW. Είναι ίδια φάση και το gw2;
September 28, daylight. The monsters have overtaken the city. Somehow, I am still alive...
User avatar
masque
bit level
bit level
Posts: 48
Joined: Mon Oct 04, 2010 4:18 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Guild Wars 2 topic

Post by masque » Mon Mar 11, 2013 5:48 pm

Το gw2 δεν έχει μέχρι στιγμής gear progression μετά από ένα σημείο, οπότε δεν είσαι αναγκασμένος να τρέχεις dungeon συνέχεια και μπορείς να αλλάζεις μεταξύ pve kai pvp ανάλογα με την όρεξη σου. Γενικά έχει πολλές επιλογές. Από την άλλη, 2 φίλοι με τους οποίους είχαμε αρχίσει μαζί το βαρέθηκαν γρήγορα. Εγώ έπαιζα μέχρι πρόσφατα, όπου το άφησα επειδή δεν είχα παρέα και βαριόμουν να παίζω μόνος. Δεν μετανιώνω τα λεφτά που έδωσα πάντως και μπορεί να ξαναρχίσω κάποια στιγμή.
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Guild Wars 2 topic

Post by chriskin » Mon Mar 11, 2013 6:17 pm

εγω εφτασα στα 50 περιπου level με τον mesmer μου και τωρα το εχω ριξει κυριως στο WvWvW pvp
με καλο commander το WvWvW ειναι ανετα οτι πιο ευχαριστο υπαρχει σε παιχνιδι

btw masque : σε ποιον server εχεις τον παιχτη;
User avatar
masque
bit level
bit level
Posts: 48
Joined: Mon Oct 04, 2010 4:18 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Guild Wars 2 topic

Post by masque » Mon Mar 11, 2013 8:17 pm

Στον Blacktide έχω. Πάντως πλέον με το guesting είναι πρόβλημα να παίζεις με άτομα από άλλους server.
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Guild Wars 2 topic

Post by chriskin » Mon Mar 11, 2013 8:26 pm

masque wrote:Στον Blacktide έχω. Πάντως πλέον με το guesting είναι πρόβλημα να παίζεις με άτομα από άλλους server.


γιατι τι προβλημα εχει;
στον desolation που ειμαι εγω εχουμε συνεχεια κοσμο απο αλλους servers
User avatar
masque
bit level
bit level
Posts: 48
Joined: Mon Oct 04, 2010 4:18 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Guild Wars 2 topic

Post by masque » Mon Mar 11, 2013 8:28 pm

Λάθος μου, "δεν είναι πρόβλημα" ήθελα να πω.
User avatar
masque
bit level
bit level
Posts: 48
Joined: Mon Oct 04, 2010 4:18 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Guild Wars 2 topic

Post by masque » Mon Apr 15, 2013 8:53 pm

https://www.guildwars2.com/en/news/try- ... ril-19-21/

Παρασκευή 19 με Κυριακή 21, έχει free trial weekend, αν κάποιος ενδιαφέρεται.
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Guild Wars 2 topic

Post by vasilaros69 » Tue Apr 16, 2013 12:01 am

Δοκιμασα και γραφτηκα σε 2 sites αλλα μου λεει giveaway has ended... απο ποτε ξεκινησε?
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Guild Wars 2 topic

Post by chriskin » Tue Apr 16, 2013 12:42 am

φανταζομαι θα τα πηραν λιγες ωρες μετα απ'οταν το ξεκινησαν - εχει 2-3 μερες που εχει ανακοινωθει
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Guild Wars 2 topic

Post by chriskin » Mon May 27, 2013 6:28 am

με τον τριτο παιχτη μου να φτανει στα 80 level αυριο/μεθαυριο (η σε καμια βδομαδα τωρα με την εργασια των δικτυων :'( ) και τους αλλους δυο με full exotic/ascended αμα καποιος απο εδω μεσα αρχισει να παιζει τωρα νομιζω ειμαι σε θεση να τον βοηθησω αρκετα στην αρχη.

(επισης αμα θελει κανενας να κατεβαινουμε μαζι σε pvp ας πει, παιζω κυριως με mesmer αν και εχω ετοιμους και thief, necromancer, elementalist και guardian. εχω ηδη 2-3 irl γνωστους που μπορουν να μπουν σε ομαδα αμα φτιαξουμε)
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Guild Wars 2 topic

Post by chriskin » Tue Dec 03, 2013 1:54 pm

Αμα καποιος εδω εχει το guild wars 2 αλλα δεν παιζει πια μπορει να μου στειλει ενα μηνυμα, θα ενδιαφερομουν για ενα δευτερο λογαριασμο :)
Post Reply

Return to “Gaming”