Warframe

Οτιδήποτε έχει σχέση με gaming (ψηφιακό και μη)
Forum rules
Υπενθυμίζουμε ότι οι συζητήσεις πρέπει να συμφωνούν με τους κανονισμούς χρήσης
Post Reply
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Warframe

Post by ThOdOr1s » Thu Apr 18, 2013 11:33 pm

Καλησπέρα!

Warframe λοιπόν... Τι να ναι τούτο πάλι?
Είναι ένα Free to Play, Online, Co-op, 3rd person Shooter, που πολύ πρόσφατα βγήκε σε Open Beta!
Όλα όσα χρειάζεται ένα game για να είναι χάλια...! (ακούω να λέτε)

Κι όμως, είναι επικό, και παρόλο που έχει ο,τι flaws μπορεί να έχει ένα beta παιχνίδι (σε αυτό το στάδιο) είναι ένα πολύ καλοστημένο και καλοφτιαγμένο παιχνίδι, με πολύ καλά γραφικά, και πολύ, πολύ, ΠΑΡΑ πολύ κάλο gameplay!
(επίσης το game θα μεγαλώσει κάποτε και θα βγει κανονικά, και τότε θα υπάρξει η ανάγκη για thread, well, τώρα υπάρχει thread...)

Υπόθεση:
H υπόθεση είναι λίγο μηδαμινή σε αυτό το είδος game, άλλα τέλος πάντων:
Είμαστε στο μακρινό μέλλον, οi tenno (alien scientific name for human) είναι μάστορες στις τεχνικές του σπαθιού και του όπλου, οι πόλεμοι του παρελθόντος τους έχουν διδάξει να μην εμπιστεύονται κανέναν... μπλα μπλα μπλα, και τελικά εξωγήινοι (οι Lotus, μαζί με το Allience τους, μεταξύ των οποίων και οι Corpus (<- you will soon come to hate them)) παρκάρουν σε στρατηγικά σημεία του ηλιακού συστήματος προκείμενου να διαλύσουν τον πλανήτη μας, και να μας πάρουν τα resources μας! Μονό οι Warframes (slightly geneticlly engeniered armomred humans of the past) εκπαιδευμένοι από όλες τις φυλές της γης, θα μπορέσουν να εισχωρήσουν στα σκάφη των εχθρών, για να τους σαμποτάρουν. Κοινώς παίζεις τον ρόλο ενός Space-Ninja-Pirate, με σπαθί, όπλα και bionic armor, που εμπλέκεσαι σε έναν πόλεμο για να προστατέψεις τη γη! Do i really have to say more? :-D

Vid:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=g1QBWgvmgbc[/youtube]
Το Gameplay:
Ναι, η υπόθεση είναι λίγο πολύ copy paste, άλλα το παιχνίδι έχει ένα πολύ κάλο σημείο! το Gameplay! Δεν υπάρχει VS mode (δεν παίζεις πότε με άλλους ανθρώπους ως αντιπάλους) (μόνο με aliens) Παίζεις μόνο με NPCs. Υπάρχουν φυσικά modes: Online (σε teamαρει με άκυρους παίκτες online), Private (για να παίζεις με την παρέα σου), Solo για να παίρνεις credits = λευτά, xp, και mods (upgrades στα όπλα σου και στο armor σου) μόνος σου. Σταδιακά μεγαλώνει τόσο ο αριθμός των εχθρών που συναντάς στις πίστες, όσο και το ΑΙ αυτών. Γενικά το Solo είναι λίγο ποιο stealth game, ενώ τα υπόλοιπα modes είναι περισσότερο προς το attacking, κάνοντας το solo λίγο ποιο δύσκολο... Άλλα σε αντίθεση με άλλα online shooters το παιχνίδι βασίζεται σε έναν μεγάλο βαθμό στο teamwork των warframes για να περάσουν τα missions! Tο gameplay γενικά είναι από τα πολύ δυνατά σημεία του game... Πολύ κάλο!

Vid:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Gx5RDaGVkZE&list=PLDmrv5FhAWj_bJMD0XOpXLrfc74HZnFsB[/youtube]
Τα γραφικά, είναι πάρα πολύ καλά, και ίσως σας κάνουν να νιώσετε λίγο άσχημα για τα Pcια σας (ας πούμε έμενα με έκαναν να νιώσω έτσι για το dektop μου) Αλλά γενικά, με medium τα πάντα και χωρίς πολλά πολλά κατάφερα να πιάσω ένα acceptable framerate στα 1080p... Το παιχνίδι θα κατέβει γρήγορα, είναι περίπου 1gb (ω ναι, έχουμε επαναχρησιμοποίηση γραφικών μέχρι αηδίας, κοινώς μπαίνεις πολλές φόρες σε παρόμοια σκάφη για διαφορετικά missions, το παιχνίδι έχει πολλές και διαφορετικές πίστες...)

To name μου είναι thodor1s, αν θέλετε να με addαρετε να παίξουμε καθόλου στείλτε inbox εδώ πρώτα.
Άντε, και για όσους από εσάς έχετε ελεύθερο χρόνο, σας εύχομαι να κόψετε πολλούς Corpus στα λιβάδια του Venus, παιδιά του Venus!
Elementary OS
User avatar
PatrickFTW
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 625
Joined: Sat Oct 30, 2010 9:06 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Somewhere

Re: Warframe

Post by PatrickFTW » Fri Apr 19, 2013 12:05 am

Φαίνεται πολύ badass !!! :)
Oι άνθρωποι δεν πρέπει να φοβούνται τις κυβερνήσεις, οι κυβερνήσεις πρέπει να φοβούνται τους ανθρώπους...
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Warframe

Post by chriskin » Fri Apr 19, 2013 3:58 am

short story : επαιξα 3 μερες, μετα το βαρεθηκα
πολυ καλη ιδεα, μουφα στην πραξη ομως
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Warframe

Post by ThOdOr1s » Fri Apr 19, 2013 11:02 am

chriskin wrote:short story : επαιξα 3 μερες, μετα το βαρεθηκα
πολυ καλη ιδεα, μουφα στην πραξη ομως
Οκ sure, γνωμες ειναι αυτες... :3 Τι δε σου αρεσε συγκεκριμενα?
Elementary OS
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Warframe

Post by chriskin » Fri Apr 19, 2013 3:16 pm

α καλα ναι, για δικη μου αποψη το ειπα προφανως.

οι χειρισμοι μου φανηκαν καπως αχαροι - μπορει επειδη ειχα παει απο αρκετα νωρις στο beta, μπορει τωρα να εχει φτιαξει καπως
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Warframe

Post by zweistein » Wed May 22, 2013 4:16 pm

έχω καλύψει σχεδόν 100 ώρες μέσα. πρόσφατα crάftρα Ember και Boltor και είναι Godess of ultimate destraction. (το θηλυκό του παλουκωτης πως είναι? :P )
γενικά το game με ενθουσίασε, αλλα είναι από αυτά που θα κάψω, μετά για λίγους μήνες θα απέχω , μετά θα ξανακαψω, μετά πάλι break για αλλα , μετά ξανακαψιμο.
το μονο που του λείπει για μένα είναι ένα cover system και καλύτερο stealth play... τα αλλα τα δουλεύουν και από μονοι τους :P
Image
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Warframe

Post by ThOdOr1s » Wed Jun 05, 2013 5:05 pm

zweistein wrote:έχω καλύψει σχεδόν 100 ώρες μέσα. πρόσφατα crάftρα Ember και Boltor και είναι Godess of ultimate destraction. (το θηλυκό του παλουκωτης πως είναι? :P )
γενικά το game με ενθουσίασε, αλλα είναι από αυτά που θα κάψω, μετά για λίγους μήνες θα απέχω , μετά θα ξανακαψω, μετά πάλι break για αλλα , μετά ξανακαψιμο.
το μονο που του λείπει για μένα είναι ένα cover system και καλύτερο stealth play... τα αλλα τα δουλεύουν και από μονοι τους :P
Nice! Εγω μεχρι στιγμης εχω βγαλει Frost (κανονικον, οχι prime... still most awesome frame!), Volt και Vauban (ooooooooooh yeeeeaaaah!) και απο resource farming εχω βγαλει τον Loki και την Trinity (μπλιαχ...). το Boltor το πηρα και εγω προσφατα, εχει φαει και potato (orokin catalyst), αλλα δεν πολυλεει, καλυτερα να το ειχα δωσει σε τιποτα HEK (O.o) Ειδηκα αν αποφασισεις να βγαλεις heavy frames, κοιτα να πας σε καμια Gorgονια... Το μονο καλο που ειχε το Boltor ηταν το polarity, αλλα τωρα με το καινουριο συστημα στο update 8, μεχρι και το Braton μπορεις να το πεις καλυτερο... xD Τωρα eνταξυ, καλη ειναι και η Ember... Αλλα για εμενα δεν ειναι και η καλυτερη, τωρα αν θα παω να φαρμαρω τιποτα orokin cels, και μου κατσουν τα blueprints της, θα πεταξω την Trinity με κλωτσιες, και θα την δω και θα σου πω... :3 Addαρε με Thodor1s με λενε και εκει... Και αν θες clan (dojo και ολα τα σχετικα) εχουμε στησει μια ωραια Ελληνο-Ιταλικη σημαχια που γαμαει... :-D

Ps: Το μεγαλυτερο καλο, και ταυτοχρονα το μεγαλυτερο κακο αυτου του παιχνιδιου, ειναι οτι ειναι beta... Content προστηθεται δραματικα γρηγορα, κα πραγματικα, μπορω να πω οτι ειναι το μοναδικο shooter που εχω παιξει ποτε, που με εχει κανει να περασω καλα. Δεν ειμαι fan των shooter παιχνιδιων γι αυτον τον λογο, αλλα αυτο το game, οχι μονο τραγικα βαθυ στον τομεα building a character, οχι μονο ειναι τραγικα balanced για τον παιχτη παρολο που δεν ειναι pvp, αλλα ειναι πολυ ενδιαφερον (επικο gameplay), πολυ ομορφο (υπραβολικα καλα γραφικα). Ολα αυτα αλλαζουν απο public demand, δεν ηταν παντα ετσι, και αυτο ειναι το καλο του beta. Το κακο του beta, ειναι ολα τα αλλα προβληματα που θα μπορουσε να εχει ενα beta παιχνιδι... Ως αναφορα αυτο που λες για το stealth, φτιαξε shade sentinel, και παρε ειτε Banshee, ειτε Ash, ειτε Loki, να ζησεις το stealth στο πετσι σου...
Elementary OS
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Warframe

Post by zweistein » Wed Jun 05, 2013 11:47 pm

I'll let u know when i get back active :)
Image
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Warframe

Post by ThOdOr1s » Thu Jun 06, 2013 12:39 pm

zweistein wrote:I'll let u know when i get back active :)
Ναι, οχι οτι παιζουμε εμεις τωρα πολυ... Εξεταστικη εχουμε... :3

-------------------------------------------------------------------------------

Νεα, νεα, και ΠΟΛΥ σπουδαια νεα, για ολους τους κοσνολιαρηδες της παρεας. Ενα απο τα launch titles του PS4, θα ειναι το Warframe!
Ηρθε η εποχη που θα μπορουμε να παιζουμε free to play γαματα παιχνιδια στην κονσολα φιλε... θα βαλω τα κλαματα... :-D :-D :-D

Link
Elementary OS
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Warframe

Post by zweistein » Fri Jun 07, 2013 12:52 am

καλά και μετά από εξεταστική δεν ξέρω ποτε θα επανέλθω, αυτή την στιγμή δεν έχω καν το desktop μου :P
but we'll keep in touch
Image
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Warframe

Post by ThOdOr1s » Fri Jul 05, 2013 1:36 pm

zweistein wrote:καλά και μετά από εξεταστική δεν ξέρω ποτε θα επανέλθω, αυτή την στιγμή δεν έχω καν το desktop μου :P
but we'll keep in touch
Warframe news: H αγαπητη Lotus μας μας εβαλε ενα πολυ ωραιο weekend mission (Οπως αυτο παλια με τα fusion moa, και το αλλο με τα artifacts που τα περναμε απο endless defense...)
@zweistein, Καλο ειναι να επιανελθεις τωρα, και να μη χασεις το reward οποιο και αν ειναι αυτο!
Το ιδιο ισχυει και για του υπολοιπους tenno της ομαδας αν υπαρχουν!


Link
Elementary OS
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Warframe

Post by ThOdOr1s » Sat Mar 08, 2014 1:23 am

Reviving thread... Wow... So many things have happened...

Βασικά όλο το lore που έχω γράψει από πάνω είναι 100% disprooved.

Anyway, φτάσαμε στο 12.4.00 το παιχνίδι είναι ακόμα open beta, και πολύ πιο refined. Και πλέον τείνει προς το MMO περισσότερο από ότι σε shooter.

Πλέον έχουμε και pvp, καθώς και interception mode, που είναι σαν να παίζεις dominion στο lol, και έχει πολύ πλάκα.

Επίσης έχουμε πολύ extended lore.
Πάρτε εδω chaotic evil boss! :smt005


Link

Νομίζω (από αυτό που βλέπω από παιδιά που το ξεκινάνε σε αυτό το state) ότι είναι η κατάλληλη εποχή να το αρχίσετε, αν δεν το έχετε ήδη.

Προσοχή όμως: Δεν είναι εύκολο game. :smt018

Έχει πολύ βάθος, τόσο στρατηγικά (planing - building a character) όσο και σε επίπεδο execution... Επίσης στο 2ο μισό του Mastery curve σας πρέπει να είστε μέσα σε μια δυνατή συμμαχία!

Δεν έχει όμως καθόλου pay to win, παρόλο που είναι free to play! :smt023

Ειδικά αν έχετε ps4, grab this!
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Για να παίζετε αυτό, γιατί εδώ που τα λέμε, με controller δε σας βλέπω να περνάτε ούτε το πρώτο map. https://www.youtube.com/watch?v=SiViFKnfWdo
Elementary OS
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Warframe

Post by ThOdOr1s » Mon Mar 02, 2015 10:56 pm

Can I revive this thread to remind you that this game still exists and is more awesome than ever before?

I just did. :smt016


Link

Το έχω παίξει ήδη though και δεν υπάρχουν πολλά πράγματα πια να κάνω, αλλά still 100% recomended για οποίον του αρέσει η ιδέα να γίνει space ninja. Ο,τι έχω γράψει στο thread είναι pretty much not the case τώρα. Oh, εκτός από το ότι δεν είναι pay to win. Δεν είναι pay to win. Αυτό δεν αλλάζει ποτέ γιατί οι devs δεν είναι douchebags.

WARNING: THIS GAME IS EXTREMELY ADDICTIVE.
Elementary OS
Post Reply

Return to “Gaming”