Board Games Mega Thread

Οτιδήποτε έχει σχέση με gaming (ψηφιακό και μη)
Forum rules
Υπενθυμίζουμε ότι οι συζητήσεις πρέπει να συμφωνούν με τους κανονισμούς χρήσης
Post Reply
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Board Games Mega Thread

Post by Funk » Sat Nov 30, 2013 7:27 pm

Εναλλακτικά: Board/Tabletop Games ή Επιτραπέζια Παιχνίδια.
Εξαιρούνται παιχνίδια τύπου D&D και τύπου poker.
thread "Αγαπημένα Επιτραπέζια" viewtopic.php?f=118&t=8803

Τα παιχνίδια αυτά έχουν τεράστια ιστορία, που έχει και αρκετό ενδιαφέρον. Σίγουρα όλοι έχουμε παίξει κάποια στιγμή Monopoly, Trivial Pursuit, Scrabble ή κάτι παρόμοιο.
- Γιατί όμως τα επιτραπέζια ήταν και είναι ακόμα τόσο δημοφιλή;
- Επειδή το να συγκρίνεις τη -σαφώς καλύτερη- στρατηγική σου, στην κατάκτιση ενός χάρτη, με εκείνη ενός φίλου σου, το να πανηγυρίζεις μετά από μία καλή ζαριά που σου επιτρέπει να κάνεις ένα φοβερό combo για πόντους και το να επιτίθεσαι στον "μα-πριν-πέντε-λεπτά-κάναμε-συμμαχία-sad_face" είναι συναισθήματα ανεκτίμητα! :lol:

Ακόμα και αν δεν ψηθήκατε ήδη, τα επιτραπέζια παιχνίδια είναι ένα φθηνό χόμπυ που σου επιτρέπει :
  1. να δοκιμάζεις σε εικονικό περιβάλλον στρατηγικές πάνω σε κάποιον χάρτη
  2. να εξασκείς τη συνδυαστική σκέψη
  3. να παίζεις με τους φίλους σου σε χαλαρό περιβάλλον
  4. να μαθαίνεις πως σκέφτονται οι φίλοι σου, είτε είστε σύμμαχοι είτε αντίπαλοι
  5. να αντιμετωπίζεις νέες προκλήσεις και κανόνες
Γενικά, μπορεί κανείς να χωρήσεις τα επιτραπέζια σε πολλές κατηγορίες, ανάλογα με το αν έχουν ταμπλώ, πιόνια, κάρτες, αν το gameplay είναι ομαδικό ή παίζει ο ένας ενάντια στον άλλον ή ακόμα και σε ομάδες. Πραγματικά υπάρχουν παιχνίδια για όλα τα γούστα και γι΄ αυτό προσελκύουν όλων των ειδών ανθρώπους :-D .
Μερικά από τα αγαπημένα μου, και μπορείτε να γράψετε και εσείς τα δικά σας, είναι Catan, 7 Wonders, Risk, Munchkin.


Εάν ψηθεί αρκετός κόσμος μπορούμε να πάμε Κάισσα Καφέ, ή να βρεθούμε κάπου αλλού, και να παίξουμε κάποιο που να ξέρουν αρκετοί (για αρχή) και εάν βρούμε ένα που αρέσει σε όλους γιατί να μην κάνουμε και μίνι τουρνουά; :idea:
Για αρχή, όπως πρότεινε και ο moody, πως σας φαίνεται να γίνει κάτι τέτοιο στις 15; (Κυριακή)
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Board Games Mega Thread

Post by moody » Sat Nov 30, 2013 7:29 pm

Awesome,συμφωνώ και εγώ με τον συμφοιτητή που πρότεινε για 15 +++ Image
Also,δεν ξέρω αρκετά(σχεδόν κανένα) board games,οπότε προς το παρόν δεν μπορώ να προτείνω τίποτα :-(
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
Spongebobu
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 702
Joined: Mon Jul 02, 2012 6:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In yo house

Re: Board Games Mega Thread

Post by Spongebobu » Sat Nov 30, 2013 7:45 pm

Αν και δεν το έχω παίξει (και προφανώς θα ήθελα πολύ) έχω ακούσει πολλά καλά για το settlers of catan. Monopoly επίσης πολύ καλό, πάντα έχει πλάκα όταν είσαι ο μόνος που δεν χρωστάει 5k στην τράπεζα.

Όσο για τις 15, ++ και εγώ.
Every time you make a typo the errorists win.
Fabio 2 - 1 Funk
User avatar
Stayrakas
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 587
Joined: Mon Sep 28, 2009 7:36 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: StoneCity @ Athens

Re: Board Games Mega Thread

Post by Stayrakas » Sat Nov 30, 2013 8:22 pm

Για risk και monopoly, ειμαι και εγω μεσα, ανετα!
Στα υπολοιπα θα μαι ενα απλο noobie
Three Rings for the Elven-kings under the sky,Seven for the Dwarf-lords in their halls of stone,Nine for Mortal Men doomed to die,
One for the Dark Lord on his dark throne,In the Land of Mordor where the Shadows lie.
One Ring to rule them all, One Ring to find them,One Ring to bring them all and in the darkness bind them
In the Land of Mordor where the Shadows lie.
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Board Games Mega Thread

Post by stoupeace » Sat Nov 30, 2013 8:45 pm

Tσεκάρετε το BANG! της Κάισσας. Απίστευτο game για 4-7 άτομα (3-8 αν βάλεις το expansion).

Τώρα τελευταία το καίμε το συγκεκριμένο έπος.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Re: Board Games Mega Thread

Post by netharis » Sat Nov 30, 2013 8:56 pm

Επίσης Carcassonne έχει πλάκα.
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
User avatar
Jami
Venus Former Team Member
Posts: 1065
Joined: Mon Nov 01, 2010 7:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Board Games Mega Thread

Post by Jami » Sat Nov 30, 2013 9:10 pm

Μεσα ειμαι και εγω! Εχω παιξει Risk και Munchkin!
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: Board Games Mega Thread

Post by Loner » Sat Nov 30, 2013 9:15 pm

stoupeace wrote:Tσεκάρετε το BANG! της Κάισσας. Απίστευτο game για 4-7 άτομα (3-8 αν βάλεις το expansion).

Τώρα τελευταία το καίμε το συγκεκριμένο έπος.
Πολύ ωραίο game, σαν το munchkin περίπου αλλά πιο απλό!
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Board Games Mega Thread

Post by Funk » Sat Nov 30, 2013 11:00 pm

stoupeace wrote:Tσεκάρετε το BANG! της Κάισσας. Απίστευτο game για 4-7 άτομα (3-8 αν βάλεις το expansion).

Τώρα τελευταία το καίμε το συγκεκριμένο έπος.
Έχω καεί άπειρα με Bang εδώ και 1-2 χρόνια! Έχω και 2-3 expansions και γενικά πέφτει πολύ πιστολίδι :cowboy:
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
User avatar
PatrickFTW
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 625
Joined: Sat Oct 30, 2010 9:06 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Somewhere

Re: Board Games Mega Thread

Post by PatrickFTW » Sun Dec 01, 2013 12:58 am

Παιδιά αν έχει θέση είμαι και εγώ μέσα για συνάντηση τέτοιου είδους . Το Bang και το Άποικοι του Κάταν λένε πολύ όπως επισης και το Carcassonne (Κάστρα του Μυστρά στα ελληνικά οοο ναι φοβερή μετάφραση) , πολύ ωραία επίσης απο αυτά που έχω παίξει είναι το Seven Wonders , η Πανδημια , το Shadows over Camelot , το Citadels και άλλα πολλά . Δυστυχώς όμως τα περισσότερα δεν τα έχω οπότε δεν ξέρω αν μπορούμε να τα βρούμε στην Καισσα . Καλή επιλογή βέβαια είναι και τα καφέ με επιτραπέζια που συνηθως ειναι φθηνα (1 ευρώ το άτομο) .
Oι άνθρωποι δεν πρέπει να φοβούνται τις κυβερνήσεις, οι κυβερνήσεις πρέπει να φοβούνται τους ανθρώπους...
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Board Games Mega Thread

Post by Funk » Sun Dec 01, 2013 9:18 am

Και στο Κάισσα Καφέ 1 ευρώ/άτομο είναι και η ατμόσφαιρα είναι πολύ πιο ήρεμη. (και λιγότερο καγκούρικη)
Έχει πολλά παιχνίδια - θα δεις :)
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Board Games Mega Thread

Post by ThOdOr1s » Tue Dec 03, 2013 12:17 am

Τα αγαπημενα μου παιχνιδια γενικα ειναι αυτα που εχουν πολυ replayability, οπου ειναι οσο το δυνατον πιο ευκολο για καποιον να καταπιαστει με αυτα, αλλα εχουν παλαβο depth απο πισω. Γενικως αγαπαω τα διαμαντια του game design. Ενα απο τα αγαπημενα μου επιτραπεζια λοιπον ειναι το Rummicub . Ειναι ενα συνολο παιχνιδιων με majongs με τις κλασικες 13δες (που πεφτει δηλαδη σε familiar πιθανοτητες, μεθοδους και αλγοριθμους) Αλλα με λιγο πιο στρατηγηκα και μαθηματικα παιχνιδια... Στο stack rumnicub που ειναι το βασικο domino-like παιχνιδι, μπορεις να αλλαξεις ολοκληρο το field, οποτε μια κινηση μπορει να παρει και κανενα 10λεπτο να γινει (και ειναι intense!). Επισης δεν μπορεις ποτε να προγραμματισεις με απολυτη σιγουρια τις κινησεις σου, γιατι καθε φορα που ερχεται η σειρα σου το field ειναι τελειως διαφορετικο. Οποτε εχει πολυ ενδιαφερον. Αλλα δεν εχει χαβαλε... :roll:

Τωρα τα περισσοτερα κλασσικα παιχνιδια ειναι πολυ καλοστημενα (λεω τα περισσοτερα γιατι η μονοπολη για παραδειγμα δεν ειναι). Αλλα σιγουρα ολοι εχετε καπου χωμενο ενα Scrubble η Mathable (παιζει να ειμαι ο μονος που το εχει αυτο...).

Ισως και κανενα pictionary... dunno, και αυτο πλακα εχει ωρες ωρες! :smt016

Η απλα μπορειτε απλα να παρετε ενα JungleSpeed (η αν εχετε τραπουλα του tichu να παιξετε καλυτερα Egyptian Ratscrew) και να δειρετε ο ενας τον αλλον μεχρι δακρυων... Και αυτο δουλευει... :smt005

Εγω παντως με την παρεα μου ειναι αναλογα με τις ορεξεις. Χαβαλες = Ratscrew. Θα σε σκισω σε ενα επιτραπεζιο = Rummicub...

------------------------

Οπα, δεν διαβασα τον OP, νομιζα οτι ειναι thread για επιτραπεζια παιχνιδια in general... Το αφηνω εδω anyway... Ισως ειναι καλη ευκαιρια να παιξετε/παιξουμε (αναλογως αν θα μπορω να ερθω) ratscrew!... :smt016
Elementary OS
Post Reply

Return to “Gaming”