DnD

Οτιδήποτε έχει σχέση με gaming (ψηφιακό και μη)
Forum rules
Υπενθυμίζουμε ότι οι συζητήσεις πρέπει να συμφωνούν με τους κανονισμούς χρήσης
User avatar
Gewitter
Venus Former Team Member
Posts: 1609
Joined: Mon Jan 19, 2009 11:42 am
Academic status: PhD
Gender:

Re: DnD

Post by Gewitter » Tue Mar 31, 2009 12:02 am

hehe...υπομονη θα τα φάει τα report του...:P :smt021
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[i][b][color=#004080]No,no...Listen...He said that if they dug his father's body up, it would be gone. They planted a seed over his grave. The seed became a tree. Moses said his father became a part of that tree. He grew into the wood, into the bloom. And when a sparrow ate the tree's fruit, his father flew with the birds. He said... death was his father's road to awe!.[/color][/i][/b]
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: DnD

Post by Zifnab » Tue Mar 31, 2009 4:14 pm

Μιας και υπάρχει ήδη thread κλειδώνεται το παρόν η συζήτηση (ομάλη αυτή τη φορά) συνεχίζεται εδώ:

http://venus.cslab.aueb.gr/forum/viewto ... 14#p161114
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: DnD

Post by The Punisher » Wed Oct 13, 2010 12:27 am

ξεκλειδώνεται γιατι δεν έχει σχέση με το άλλο thread :-p


=============================

Μου άρεσε πολύ η εικόνα και είπα να τη μοιραστώ. Είναι από το Playtest edition του assassin-executioner
shrinked image
User avatar
Eldebryn
Venus Former Team Member
Posts: 1116
Joined: Sat Sep 18, 2010 8:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Somewhere in the Forgotten Realms...

Re: DnD

Post by Eldebryn » Wed Oct 13, 2010 2:26 pm

The Punisher wrote:ξεκλειδώνεται γιατι δεν έχει σχέση με το άλλο thread :-p
Yay! Λοιπόν αν κανείς ενδιαφέρεται ή έχει απορίες για DnD ας μην διστάσει να ρωτήσει, ειδικά για 4η έκδοση έχω 2 χρόνια εμπειρίας. Επίσης να αναφέρω και σε αυτο το topic οτι θα ήθελα πολυ να συμμετέχω σε κάποιο campaign με παιδια απο το ΟΠΑ και αν γινέται στο κέντρο γιατι έρχομαι απο Παιανία :-( .

Αν παίζει κανείς 4η έκδοση θα ενδιαφέρεται για τα updates στους κανόνες που γίνονται στη νέα σειρά essentials που βγήκε πρόσφατα απο την WotC. Προσθέτουν ενδιαφέροντα πράματα όπως Proficiency στα implements για να ειναι πιο ξεκαθαροι οι κανόνες που τα αφορούν και προσθέτουν σε καθε race πλεον την ικανοτητα να εχει ενα σταθερο και ενα εναλλασομενο ability bonus. Τα updates αυτα δεν περιεχουν feats ή υλικό απο τα νεα βιβλία, μονο τις αλλαγες στα παλια, και μπορουν να βρεθούν δωρεάν εδώ
Image<-- My profile playlists
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: DnD

Post by The Punisher » Wed Oct 13, 2010 2:27 pm

ωπ thanks, δεν το είχα πάρει χαμπάρι. :smt023
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: DnD

Post by cypher » Wed Oct 13, 2010 5:10 pm

Eldebryn wrote: Αν παίζει κανείς 4η έκδοση θα ενδιαφέρεται για τα updates στους κανόνες που γίνονται στη νέα σειρά essentials που βγήκε πρόσφατα απο την WotC. Προσθέτουν ενδιαφέροντα πράματα όπως Proficiency στα implements για να ειναι πιο ξεκαθαροι οι κανόνες που τα αφορούν και προσθέτουν σε καθε race πλεον την ικανοτητα να εχει ενα σταθερο και ενα εναλλασομενο ability bonus. Τα updates αυτα δεν περιεχουν feats ή υλικό απο τα νεα βιβλία, μονο τις αλλαγες στα παλια, και μπορουν να βρεθούν δωρεάν εδώ
Πιθανως βλακειουλα αλλα η μια κινηση διαγωνια ως ποσα βηματα μετραει στην 4η εκδοση; Εχω ακουσει για 1, 1.5, 2. :-p
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: DnD

Post by Zifnab » Wed Oct 13, 2010 6:56 pm

The Punisher wrote:ξεκλειδώνεται γιατι δεν έχει σχέση με το άλλο thread :-p
Το άλλο thread είχε αλλαγή στον τίτλο αλλά δεν ακολουθήθηκε οπότε ... :-p
User avatar
Eldebryn
Venus Former Team Member
Posts: 1116
Joined: Sat Sep 18, 2010 8:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Somewhere in the Forgotten Realms...

Re: DnD

Post by Eldebryn » Wed Oct 13, 2010 10:50 pm

cypher wrote:
Eldebryn wrote: Αν παίζει κανείς 4η έκδοση θα ενδιαφέρεται για τα updates στους κανόνες που γίνονται στη νέα σειρά essentials που βγήκε πρόσφατα απο την WotC. Προσθέτουν ενδιαφέροντα πράματα όπως Proficiency στα implements για να ειναι πιο ξεκαθαροι οι κανόνες που τα αφορούν και προσθέτουν σε καθε race πλεον την ικανοτητα να εχει ενα σταθερο και ενα εναλλασομενο ability bonus. Τα updates αυτα δεν περιεχουν feats ή υλικό απο τα νεα βιβλία, μονο τις αλλαγες στα παλια, και μπορουν να βρεθούν δωρεάν εδώ
Πιθανως βλακειουλα αλλα η μια κινηση διαγωνια ως ποσα βηματα μετραει στην 4η εκδοση; Εχω ακουσει για 1, 1.5, 2. :-p
Here to answer: Στην 3.5 ηταν που η διαγωνια κινηση μετρουσε για 1.5 τετραγωνα, παρα την λανθασμενη αποψη του DM μου, αν και εχω την εντυπωση οτι πολλοι οπως και εκεινος την μετρανε για 2, οπως μετριεται σε ενα AoE spell δηλαδη.

Στην 4E το αλλαξαν και η διαγωνια κινηση μετραει για 1 τετραγωνο, ακομη και αν κανεις shift. Να σημειωθει οτι το ιδιο γινεται στην μετρηση ενος AoE οδηγωντας σε τετραγωνες εκρηξεις για καποιο λογο... :P
Image<-- My profile playlists
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: DnD

Post by cypher » Wed Oct 13, 2010 11:11 pm

Ωραια με βολευει. :-D
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: DnD

Post by Master_ex » Thu Oct 14, 2010 6:24 am

Eldebryn wrote:Here to answer: Στην 3.5 ηταν που η διαγωνια κινηση μετρουσε για 1.5 τετραγωνα, παρα την λανθασμενη αποψη του DM μου, αν και εχω την εντυπωση οτι πολλοι οπως και εκεινος την μετρανε για 2, οπως μετριεται σε ενα AoE spell δηλαδη.
Νόμιζα ότι ήταν 2 τετράγωνα αλλά είδα το P.H. σελ. 147 και λέει ότι τον ένα γύρο μετράει 1 και τον άλλο 2 και πάει έτσι, δηλαδή 1.5 τετράγωνο (7.5 feet) το γύρο κατά μ.ο.
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
User avatar
Eldebryn
Venus Former Team Member
Posts: 1116
Joined: Sat Sep 18, 2010 8:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Somewhere in the Forgotten Realms...

Re: DnD

Post by Eldebryn » Thu Oct 14, 2010 12:07 pm

Master_ex wrote:
Eldebryn wrote:Here to answer: Στην 3.5 ηταν που η διαγωνια κινηση μετρουσε για 1.5 τετραγωνα, παρα την λανθασμενη αποψη του DM μου, αν και εχω την εντυπωση οτι πολλοι οπως και εκεινος την μετρανε για 2, οπως μετριεται σε ενα AoE spell δηλαδη.
Νόμιζα ότι ήταν 2 τετράγωνα αλλά είδα το P.H. σελ. 147 και λέει ότι τον ένα γύρο μετράει 1 και τον άλλο 2 και πάει έτσι, δηλαδή 1.5 τετράγωνο (7.5 feet) το γύρο κατά μ.ο.
Μην ντρεπεσε γιαυτο, ο DM μου ενιωσε χειροτερα οταν το ανακαλυψε ενω ειχε βαλει στοιχημα το DMG του και εχασε απο καποιον που επαιζε πρωτη φορα :twisted:
Image<-- My profile playlists
xristma
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 1
Joined: Mon Mar 21, 2011 3:33 pm
Gender:

Re: DnD

Post by xristma » Mon Mar 21, 2011 3:43 pm

Ειχα φαει ενα κολλημα με forgotten realms...κολλημα!!

--------------

Ξερει κανεις που μπορω να βρω αφισες Forgotten Realms?
Κοιταω online και δεν βρησκω τιποτα μονο εταιριες που κανουν
εκτυπωσεις και φυλλαδια και δεν θελω να κανω παραγγελια.
:smt025
Last edited by Loner on Mon Mar 21, 2011 4:02 pm, edited 2 times in total.
Reason: double post + advertisement link removed
User avatar
Eldebryn
Venus Former Team Member
Posts: 1116
Joined: Sat Sep 18, 2010 8:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Somewhere in the Forgotten Realms...

Re: DnD

Post by Eldebryn » Mon Mar 21, 2011 7:09 pm

xristma wrote:Ειχα φαει ενα κολλημα με forgotten realms...κολλημα!!

--------------

Ξερει κανεις που μπορω να βρω αφισες Forgotten Realms?
Κοιταω online και δεν βρησκω τιποτα μονο εταιριες που κανουν
εκτυπωσεις και φυλλαδια και δεν θελω να κανω παραγγελια.
:smt025
:-D Τα FR είναι γνωστά για το μέγεθος ιστορίας που έχουνε και το ενδιαφέρον που έχουνε. Σίγουρα θα βρείς πολύ ύλικο στο Internet, ακόμη και εικόνες, αλλα να προσφέρονται άμεσα σε μορφή αφίσας εικόνες σχτικά με ένα campaign setting του D&D είναι δύσκολο εώς αδύνατο φοβάμαι , η μόνη λύση ίσως να είναι να πάς σε κάνα afisorama και να ρωτήσεις αν μπορούν να σου εκτύπωσουν σε αφίσα κάποια εικόνα που θα τους πας απο ένα flashάκι :smt002
Image<-- My profile playlists
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: DnD

Post by Loner » Mon Jun 04, 2012 2:22 pm

Θέλω να ξεκινήσω να διαβάζω για Fantasy, είτε Forgotten Realms είτε κάτι άλλο. Συγκεκριμένα θα με ενδιέφερε για τους dwarves, δημιουργία, ιστορία κλπ ή κάποια ιστορία με ήρωες νάνους. Έχει κανείς κάποια πρόταση? Υπάρχει κάτι βασικό απ'το οποίο 'πρέπει' να ξεκινήσω? :-)
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
Eldebryn
Venus Former Team Member
Posts: 1116
Joined: Sat Sep 18, 2010 8:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Somewhere in the Forgotten Realms...

Re: DnD

Post by Eldebryn » Mon Jun 04, 2012 4:06 pm

Loner wrote:Θέλω να ξεκινήσω να διαβάζω για Fantasy, είτε Forgotten Realms είτε κάτι άλλο. Συγκεκριμένα θα με ενδιέφερε για τους dwarves, δημιουργία, ιστορία κλπ ή κάποια ιστορία με ήρωες νάνους. Έχει κανείς κάποια πρόταση? Υπάρχει κάτι βασικό απ'το οποίο 'πρέπει' να ξεκινήσω? :-)
Δεν μου έχω και απίστευτη εμπειρία απο fantasy λογοτεχνία αλλά: Στο Hobbit του Tόλκιν η συντροφιά αποτελείται απο 13 (!!) dwarves, ενώ το Silmarillion που περιγράφει την δημιουργία του κόσμου απο τον Eru στις προηγούμενες εποχές αναφέρει με αρκετή λεπτομέρεια και την δημιουργία/ιστορία των νάνων σε εκείνες τις εποχές.

Απο Forgotten Realms που είναι πιο σχετικό με D&D μου έρχεται άμεσα η ιστορία του Mithral Hall των νάνων που συνδέεται άμεσα και με την συντροφιά του Drizzt Do'Urden, ο οποίος ταξίδευε με τον γνωστό dwarf Bruenor Battlehammer (αν και μόνο αυτός ήτανε dwarf στο group). Αναφέρεται σε αρκετά βιβλία.

Ομολογουμένως πάντως, αν και σε αρκετούς κόσμους οι νάνοι έχουνε αρκετά ενδιαφέρουσα ιστορία, σπάνια τους δίνεται πρωταγωνιστικός ρόλος ή ιδιαίτερη έμφαση σαν φυλή. Μπορείς βέβαια αμα έχεις γνωστούς να ξεκινήσετε D&D campaign με έμφαση σε Dwarves και να φτιάξετε μια δική σας ιστορία παίζωντας ;)

Σαν τελευταίο να σημειωθεί οτι σε επίπεδο D&D υπάρχουνε βιβλία για FR/Greyhawk/Dragonlance που λένε πολλά για τους νάνους, αλλα αποτελούν κυρίως gaming βιβλία-εγκυκλοπαίδειες για να "παίξει" κάποιος σε αυτόν τον κόσμο έχωντας αρκετές πληροφορίες για την φυλή, παρά ιστορίες λογοτεχνικού είδους.
Image<-- My profile playlists
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: DnD

Post by Loner » Mon Jun 04, 2012 10:50 pm

Σ'ευχαριστώ πολύ! Άρα απ'ό,τι κατάλαβα πρέπει να ξεκινήσω με Silmarillion αρχικά να πάρω γενικές γνώσεις και μετά σε κάτι κλασικό από Forgotten Realms, το The Icewind Dale Trilogy κι ας μην είναι αποκλειστικά για νάνους... Τι λες?
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
Eldebryn
Venus Former Team Member
Posts: 1116
Joined: Sat Sep 18, 2010 8:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Somewhere in the Forgotten Realms...

Re: DnD

Post by Eldebryn » Mon Jun 04, 2012 11:53 pm

Κοίτα, το Silmarillion είναι πολύ βαρύ σαν βιβλίο, και ίσως βαρετό γιατί έχει *υπερβολικά* πολύ Lore-ιστορία και ελάχιστη δράση και ενεργές ιστορίες σε σχέση με lord of the rings ή Hobbit.

Απο εκεί και πέρα, δεν θεωρώ οτι χρειάζεται να μπλέκεις διαφορετικούς κόσμους, καθώς συχνά οι δημιουργοί έχουνε και εντελώς διαφορετικές αντιλήψεις περι φυλών κτλ. (πχ ενώ στην Μέση Γη τα elves είναι μια πολύ εξωτική, σπάνια extraordinary φυλή που προκάλει ισχυρές εντυπώσεις και ζεί αιώνια, στους διάφορους κόσμους του D&D ζούνε απλά μερικούς αιώνες, και είναι αρκετά πιο κοινά και down-to-earth σε σχέση με Tolkien)
Γενικά μάλλον θα σου πρότεινα να τσεκάρεις τα διάφορα είδη που υπάρχουν http://en.wikipedia.org/wiki/Dwarf#Mode ... ar_culture, και πιθανόν κάποιες πιο συγκεκριμένες πηγές ανα κόσμο όπως http://forgottenrealms.wikia.com/wiki/Dwarf και όταν δεις ότι υπάρχει υλικό που σε ενδιαφέρει να το δεις πιο βαθιά σε σχετική λογοτεχνία :)
Image<-- My profile playlists
User avatar
Eldebryn
Venus Former Team Member
Posts: 1116
Joined: Sat Sep 18, 2010 8:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Somewhere in the Forgotten Realms...

Re: DnD

Post by Eldebryn » Thu Aug 09, 2012 12:22 pm

Κρίμα να μην έχει γίνει post σε αυτό το topic εδώ και τόσο καιρό, οπότε θα συγχωρήσετε το double-post λόγω σημαντικής εξέλιξης:

:smt063 :smt027 :ninja: :wizard:

Τους τελευταίους μήνες και αρκετά σύντομα μετά την κυκλοφορία της 4ης έκδοσης των κανόνων (πιθανόν λόγω της μεγαλής διχοτόμησης που δημιούργησε στο community και του hate που προκάλεσε) η Wizards of the Coast, εκδότρια του D&D, ανακοίνωσε την ανάπτυξη της 5ης έκδοσης κανόνων D&D Next καθώς και την κυκλοφορία playtest υλικού το οποίο μπορεί να τσεκάρει όποιος επιθυμεί.
Απότι φαίνεται υπάρχουνε σημαντικές αλλαγές καθώς και συγχώνευση concepts απο παλιές (AD&D 2nd) μέχρι νέες εκδόσεις (4E). Στο στάδιο που είναι το playtest παρέχει ένα adventure και έτοιμα character sheets με συγκεκριμένες επιλογές για βασικούς χαρακτήρες.
Μια συνοπτική παρουσιασή των mechanics και συζήτηση γίνεται εδώ.
Επίσης αξίζει να σημειωθεί οτι τους προηγούμενους μήνες η WotC είχε κάνει μια σειρά online articles στο επίσημο site όπου οι σχεδιαστές παρουσίαζαν διάφορες απόψεις λέγωντας οτι επιθυμούν η νέα έκδοση να αρέσει και να επανενώσει τους fans. Ακόμη υπήρχαν ερωτηματολόγια για τις αποψείς των παιχτών σε στοιχεία που τους άρεσαν ή δεν άρεσαν στις διάφορες εκδόσεις.

Μια σύντομη δοκιμή έκανα και εγώ με το δοκιμαστικό υλικό (το οποίο βέβαια είναι περιορισμένο και πολύ πιθάνο να αλλάξει/επεκταθεί πρίν την τελική του μορφή) με κάτι φίλους.
Αναμένω απόψεις και συζήτηση... :)
Image<-- My profile playlists
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: DnD

Post by Loner » Sat Sep 29, 2012 7:17 pm

Έχω dm και ψάχνω παίχτες για 4η έκδοση, κάθε Κυριακή σε χώρο κοντά στο μετρό. Pm for moar :smt027 :wizard: :smt024
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
Eldebryn
Venus Former Team Member
Posts: 1116
Joined: Sat Sep 18, 2010 8:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Somewhere in the Forgotten Realms...

Re: DnD

Post by Eldebryn » Wed Oct 03, 2012 9:35 am

Loner wrote:Έχω dm και ψάχνω παίχτες για 4η έκδοση, κάθε Κυριακή σε χώρο κοντά στο μετρό. Pm for moar :smt027 :wizard: :smt024
Χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος που ασχολείται με τα σχετικά στο forum, ελπίζω να βρείς σύντομα παίκτες. Μάλιστα εφόσον έχεις DM (που είναι συνήθως το δύσκολο) θεωρώ οτι δεν θα αργήσεις να βρείς και "θύματα" :-D . Μια που δεν βλέπω ανταπόκριση πάντως,

*tumbleweed rolls over DnD topic*

δοκίμασε να ψαχτείς και μέσω γνωστών στην καθημερινότητα του πανεπιστημίου-διαλέξεις και όχι μόνο. Συχνά είναι καλύτερη η άμεση προσέγγιση για να τσιμπήσεις άτομα που δεν πρόκειται να πάρουν πρωτοβουλία για τον τάδε λόγο.

Τέλος, αν χρειαστείτε οτιδήποτε σχετικό help, ρίξε ένα post εδώ, με ικανοποιεί πολύ να βοηθώ σε τέτοια θέματα :).
Image<-- My profile playlists
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: DnD

Post by Loner » Wed Oct 10, 2012 4:45 pm

Φτάνει με τα πμ, δε χωράνε άλλα στο inbox μου! [/sarcasm]
Έκλεισε το party, τώρα και να θέλει κανείς δεν μπορεί να έρθει :evil:
Πλάκα κάνω, αν ψήνεται κανείς να μου πει. :-)
Eldebryn wrote: Τέλος, αν χρειαστείτε οτιδήποτε σχετικό help, ρίξε ένα post εδώ, με ικανοποιεί πολύ να βοηθώ σε τέτοια θέματα :).
Σαν τι βοήθεια εννοείς?
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
Eldebryn
Venus Former Team Member
Posts: 1116
Joined: Sat Sep 18, 2010 8:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Somewhere in the Forgotten Realms...

Re: DnD

Post by Eldebryn » Wed Oct 10, 2012 8:54 pm

Loner wrote:
Eldebryn wrote: Τέλος, αν χρειαστείτε οτιδήποτε σχετικό help, ρίξε ένα post εδώ, με ικανοποιεί πολύ να βοηθώ σε τέτοια θέματα :).
Σαν τι βοήθεια εννοείς?
Technical help με κανόνες, τυχόν συμβουλές optimization χαρακτήρων (αν και αυτό ούτε με τρελαίνει ούτε είμαι ιδιαίτερα καλός σε αυτό) και ακόμη ιδέες για background, personality, Roleplaying advice, character concept, υλοποίηση των παραπάνω κτλ κτλ. dnd να'ναι κι ότι να'ναι....
Image<-- My profile playlists
Post Reply

Return to “Gaming”