Υπηρεσία Online Διαχείρισης Συγγραμμάτων και Βιβλίων (Eudoxus)

Συζητήσεις σχετικά με τις προσφερόμενες υπηρεσίες του Πανεπιστημίου
User avatar
nikolas17
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1117
Joined: Sun Sep 20, 2009 12:51 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: 192.168.1.1

Re: Υπηρεσία Online Διαχείρισης Συγγραμμάτων και Βιβλίων (Eudoxus)

Post by nikolas17 » Fri Apr 08, 2011 1:30 pm

[offtopic]Γιατί είναι επικίνδυνος ο Tanenbaum? :???:[/offtopic]
Image
User avatar
barbarosa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1033
Joined: Thu Dec 21, 2006 10:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Υπηρεσία Online Διαχείρισης Συγγραμμάτων και Βιβλίων (Eudoxus)

Post by barbarosa » Fri Apr 08, 2011 1:49 pm

Ο Tanenbaum για μένα έχει γράψει εξαιρετικά βιβλία, τα οποία διαβάζονται και ευχάριστα. Αξίζουν τα λεφτα τους παρόλο που είναι κάπως ακριβούτσικα και τα συνιστώ ανεπιφύλακτα! Ειδικά των δικτύων είναι must το βιβλίο για όλους τους πληροφορικούς.
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: Υπηρεσία Online Διαχείρισης Συγγραμμάτων και Βιβλίων (Eudoxus)

Post by stranger » Fri Apr 08, 2011 2:04 pm

gasparosoft wrote:Δεν γίνεται βιβλία που αφορούν την επιστήμη της πληροφορικής (πχ δίκτυα, λειτουργικά συστήματα, αρχιτεκτονική, αλγόριθμοι κτλ) να είναι γραμμένα στα ελληνικά. Για αυτό τον λόγο, σχολές σαν την δική μας έπρεπε να παίρνουν βιβλία ΜΟΝΟ στα αγγλικά. Πώς θα γινόταν αυτό; Ας μας δίνανε μια επιδότηση του στυλ "Για κάθε βιβλίο ενός μαθήματος θα παίρνεις το 50% της αξίας του βιβλίου φαίρνοντας απλώς την απόδειξη από την amazon". Έτσι δεν θα αναγκαζόμασταν να παίρναμε άχρηστα βιβλία, πχ του Tannenbaum (ο άνθρωπος είναι επικίνδυνος) ή κάποια άλλων Ελλήνων καθηγητών (υπάρχουν και οι εξαιρέσεις βέβαια).

ΥΓ: Δεν θέλω να ακούσω την καραμέλα περί δημόσιας εκπαίδευσης και για αυτό τον λόγο θέλουμε δωρεάν βιβλία. Αν θέλεις σωστή εκπαίδευση τότε χρειάζεσαι τουλάχιστον τα σωστά βιβλία (δεν μιλάω για εγκαταστάσεις, προσωπικό κτλ). Στην τελική ας κάνει οικονομία κάποιος στα τσιγάρα, στα ποτά και στους καφέδες.
Συμφωνώ απόλυτα ότι τα βιβλία θά 'πρεπε να ήταν στα αγγλικά!!! Καταρχάς, περισσότερο καταλαβαίνουμε τους αγγλικούς όρους παρά τους ελληνικούς. Αν γουστάρω μπορώ κι εγώ να δώσω τη δικιά μου μετάφραση σ' έναν όρο και να υποχρεώσω τους άλλους να την μάθουν. Δε γίνεται έτσι δουλειά. Μ' αρέσει που η βοηθοί πέρσυ κοροϊδεύαν τον Κάβουρα που μετέφραζε το class κλάση κι όχι τάξη. Λες και το δεύτερο είναι καλύτερο. Εκτός αυτού τα περισσότερα βιβλία που παίρνουμε είναι φούλ στα τυπογραφικά λάθη σε σημείο που δεν καταλαβαίνεις Χριστό. Δε θυμάμαι ποιο διάβαζα τις προάλλες αλλά έκανε σύνταξη χειρότερη κι απ' τον Yoda.
Τώρα, όσον αφορά τον Tanenbaum, δεν καταλαβαίνω γιατί τον λες επικίνδυνο; Αναφέρεσαι στην απόδοση στα ελληνικά ή στο συγγραφέα γενικά;

PS: αν θέλουμε να κάνουμε κανένα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, θα μας εξετάζουν να δουν τι γνώσεις έχουμε και θα προσπαθούμε πχ. να σκεφτούμε πώς λένε τους ελεγκτές στα αγγλικά :)
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Υπηρεσία Online Διαχείρισης Συγγραμμάτων και Βιβλίων (Eudoxus)

Post by ultimate_aektzis » Fri Apr 08, 2011 2:11 pm

gasparosoft wrote:Δεν γίνεται βιβλία που αφορούν την επιστήμη της πληροφορικής (πχ δίκτυα, λειτουργικά συστήματα, αρχιτεκτονική, αλγόριθμοι κτλ) να είναι γραμμένα στα ελληνικά. Για αυτό τον λόγο, σχολές σαν την δική μας έπρεπε να παίρνουν βιβλία ΜΟΝΟ στα αγγλικά. Πώς θα γινόταν αυτό; Ας μας δίνανε μια επιδότηση του στυλ "Για κάθε βιβλίο ενός μαθήματος θα παίρνεις το 50% της αξίας του βιβλίου φαίρνοντας απλώς την απόδειξη από την amazon". Έτσι δεν θα αναγκαζόμασταν να παίρναμε άχρηστα βιβλία, πχ του Tannenbaum (ο άνθρωπος είναι επικίνδυνος) ή κάποια άλλων Ελλήνων καθηγητών (υπάρχουν και οι εξαιρέσεις βέβαια).

ΥΓ: Δεν θέλω να ακούσω την καραμέλα περί δημόσιας εκπαίδευσης και για αυτό τον λόγο θέλουμε δωρεάν βιβλία. Αν θέλεις σωστή εκπαίδευση τότε χρειάζεσαι τουλάχιστον τα σωστά βιβλία (δεν μιλάω για εγκαταστάσεις, προσωπικό κτλ). Στην τελική ας κάνει οικονομία κάποιος στα τσιγάρα, στα ποτά και στους καφέδες.

Δηλαδη θα εδινες 120/2==60Ε για το βιβλιο της Τεχνητης?Και αλλα τοσα για αρχιτεκτονικη?
User avatar
gasparosoft
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1920
Joined: Fri Oct 19, 2007 8:03 pm

Re: Υπηρεσία Online Διαχείρισης Συγγραμμάτων και Βιβλίων (Eudoxus)

Post by gasparosoft » Fri Apr 08, 2011 2:42 pm

Το βιβλίο της Τεχνητής είναι ψιλοάχρηστο για το μάθημα. Οι διαφάνειες είναι υπεραρκετές, οπότε δεν χρειάζεται να πάρεις (άρα γλιτώνει χρήματα το κράτος).Επίσης αν σώνει και καλά θέλεις βιβλίο, θα μπορείς να πάρεις κάποιο άλλο που θα είναι πολύ φθηνότερο (ίσως και καλύτερο). Τα ίδια ισχύουν και για την αρχιτεκτονική, παρότι τα βιβλία αυτά είναι ίσως από τα καλύτερα που δίνονται από την σχολή (για αυτό ανέφερα και παραπάνω για τις εξαιρέσεις).

ΥΓ0: Τα βιβλία του Τανενμπαουμ είναι πολύ ακριβά για την πληροφορία που προσφέρουν. Τι με νοιάζει εμένα τι έκανε με την γυναίκα του κτλ. Επίσης δεν γίνεται να είσαι πανεπιστήμονας. Αυτός κι ο William Stallings αναφέρουν τα ίδια και τα ίδια σε όλα τα βιβλία τους. Ακόμα κι ολόκληρα κεφάλαια copy-paste κάνουν.
ΥΓ1: Όσο για τα δίκτυα, από τα καλύτερα βιβλία είναι αυτό και γενικά αυτός ο εκδοτικός οίκος βγάζει καλά βιβλία.
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Υπηρεσία Online Διαχείρισης Συγγραμμάτων και Βιβλίων (Eudoxus)

Post by ultimate_aektzis » Fri Apr 08, 2011 8:45 pm

Το οτι ετυχε να πεσουμε σε καθεστως που δεν μας χρειαζοταν τα βιβλια, δεν σημαινει οτι ετσι θα ειναι παντα, ουτε οτι σε ολες τις σχολες τα μαθηματα με ακριβα βιβλια διδασκονται σε παρομοιες συνθηκες.Κατσε να ειχες καναν τρελοπουθενα καθηγητη με χειρογραφες διαφανειες να δεις πως θα τα ειχες αναγκη.
Και στην τελικη αυτα τα εχουμε χρυσοπληρωσει.Ας κοβει το κρατος κουπονια αν ειναι να παμε ετσι.
User avatar
dexter
Venus Former Team Member
Posts: 2496
Joined: Wed Jan 09, 2008 11:50 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: springfield
Contact:

Re: Υπηρεσία Online Διαχείρισης Συγγραμμάτων και Βιβλίων (Eudoxus)

Post by dexter » Sat Apr 09, 2011 1:29 pm

μου ξαναστείλανε υπενθύμιση να συμπληρώσω το ερωτηματολόγιο..
μάλλον θα είχαν μηδαμινή συμμετοχή..
http://foss.aueb.gr
always aim for for the sky for if you fail you can at least reach the clouds..
ALL BLACKS supporter..
http://www.bringthemback.org/
User avatar
Serendipity
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1977
Joined: Tue Sep 19, 2006 11:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Sweden
Contact:

Re: Υπηρεσία Online Διαχείρισης Συγγραμμάτων και Βιβλίων (Eudoxus)

Post by Serendipity » Tue Apr 12, 2011 9:32 am

gasparosoft wrote:Το βιβλίο της Τεχνητής είναι ψιλοάχρηστο για το μάθημα. Οι διαφάνειες είναι υπεραρκετές, οπότε δεν χρειάζεται να πάρεις (άρα γλιτώνει χρήματα το κράτος).Επίσης αν σώνει και καλά θέλεις βιβλίο, θα μπορείς να πάρεις κάποιο άλλο που θα είναι πολύ φθηνότερο (ίσως και καλύτερο). Τα ίδια ισχύουν και για την αρχιτεκτονική, παρότι τα βιβλία αυτά είναι ίσως από τα καλύτερα που δίνονται από την σχολή (για αυτό ανέφερα και παραπάνω για τις εξαιρέσεις).
Διαφωνώ πάααρα πολύ. Το βιβλίο της Τεχνητής είναι MUST να υπάρχει στην βιβλιοθήκη κάθε πληροφορικού(που ενδιαφέρεται για αυτόν τον τομέα). Μπορεί στο μάθημα να μην χρειάζεται τόσο λόγω ότι ο κ.Ανδρουτσόπουλος είναι αναλυτικός και συγκεκριμένος στο μάθημα του. Αλλά είναι από τα πιο κλασσικά και άψογα βιβλία για τεχνητή Νοημοσύνη και το χρησιμοποιούν σε πάρα πολλά πανεπιστήμια στο εξωτερικο.

Επίσης, σχετικά με την αγγλική βιβλιογραφία και εγώ πιστεύω πως μας είναι απαραίτητη γιατί έχουμε να κάνουμε με την παγκόσμια αγορά και επιστήμη. πχ. δεν ειναι νορμαλ να βγαίνουν κάτι μεταφράσεις 10 γραμμών πχ προσομοιωμένη ανόπτηση στην τεχνητή . Το βιβλίο του Tanenbaum και για μένα είναι επικίνδυνο και το θεωρώ και αντιπαιδαγωγικό. Εχει πολύ μπλα μπλα και μέχρι να καταλάβεις τι είπε το έχεις ξεχάσει γιατί έχουν περάσει 100 σελίδες φλυαρίας.
-Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
--Albert Einstein--


ImageImage

My new blog Serendipity's thoughts!
User avatar
Lifer
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 576
Joined: Fri Sep 18, 2009 10:52 pm
Gender:

Re: Υπηρεσία Online Διαχείρισης Συγγραμμάτων και Βιβλίων (Eudoxus)

Post by Lifer » Tue Apr 12, 2011 11:37 am

εγω δεν εχω παρει κανενα mail σχετικα με ερωτηματολογια ...
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Υπηρεσία Online Διαχείρισης Συγγραμμάτων και Βιβλίων (Eudoxus)

Post by vasilaros69 » Tue Apr 12, 2011 12:37 pm

Lifer wrote:εγω δεν εχω παρει κανενα mail σχετικα με ερωτηματολογια ...
Δες και στο 2ο email που εχεις δηλωσει στον Eudoxus.Εμενα στο hotmail μου ηρθε Mr.Lifer! :smt027 :smt030
Παρε φιλε,παρε! :smt035
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
Chuang
bit level
bit level
Posts: 39
Joined: Tue Dec 25, 2007 8:07 pm
Academic status: 4th year
Gender:
Location: ston aera

Re: Υπηρεσία Online Διαχείρισης Συγγραμμάτων και Βιβλίων (Eudoxus)

Post by Chuang » Tue Apr 12, 2011 4:57 pm

Παιδιά, μπορείτε εσείς να μπείτε τώρα να κάνετε δήλωση συγραμμάτων ?? Γιατί εμένα δεν με βάζει αυτή την στιγμή
Δεν είναι το γιατί, είναι το πώς και πού το κάνεις ,
Δεν είναι από που είσαι, είναι που είσαι και τι κάνεις
User avatar
egoiste
byte level
byte level
Posts: 91
Joined: Tue Feb 16, 2010 6:03 pm
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Υπηρεσία Online Διαχείρισης Συγγραμμάτων και Βιβλίων (Eudoxus)

Post by egoiste » Tue Apr 12, 2011 6:43 pm

Chuang wrote:Παιδιά, μπορείτε εσείς να μπείτε τώρα να κάνετε δήλωση συγραμμάτων ?? Γιατί εμένα δεν με βάζει αυτή την στιγμή

Oύτε εμένα, εκτός και αν κάνω λάθος στα στοιχεία. Ονομα χρήστη ειναι το μητρώο μας ή αυτο που μπαίνω ε-γραμματεία?
look but dont touch
touch but dont taste
taste but dont swallow..
User avatar
mxsar.opa
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 630
Joined: Tue Sep 07, 2010 9:27 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Μαρούσι, Αθήνα

Re: Υπηρεσία Online Διαχείρισης Συγγραμμάτων και Βιβλίων (Eudoxus)

Post by mxsar.opa » Tue Apr 12, 2011 6:46 pm

Ακριβώς ό,τι βάζεις στην e-grammateia.
Μόλις προσπάθησα κι εγώ, δε με βάζει. Δοκιμάστε αργότερα, μάλλον έχουν κάποιο πρόβλημα.
Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
User avatar
egoiste
byte level
byte level
Posts: 91
Joined: Tue Feb 16, 2010 6:03 pm
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Υπηρεσία Online Διαχείρισης Συγγραμμάτων και Βιβλίων (Eudoxus)

Post by egoiste » Tue Apr 12, 2011 6:59 pm

αυτά βάζω και γώ, αλλά μου εμφανίζει λάθος ταυτοποιήσης. Τρέχα γύρευε..
look but dont touch
touch but dont taste
taste but dont swallow..
User avatar
sinty
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 473
Joined: Thu Nov 06, 2008 2:07 pm
Academic status: MSc
Location: wondering...

Re: Υπηρεσία Online Διαχείρισης Συγγραμμάτων και Βιβλίων (Eudoxus)

Post by sinty » Thu Apr 14, 2011 8:52 pm

Ξέρουμε τι γίνεται με το Eudoxus; Έχω την εντύπωση ότι αυτό το σύστημα και απλοί φοιτητές να το έφτιαχναν θα το έφτιαχναν πολύ καλύτερα από αυτούς που πήραν χρήματα για να το κάνουν!! :smt013 :smt013
She's lost in the darkness, fading away
I'm still around here, screaming her name
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Υπηρεσία Online Διαχείρισης Συγγραμμάτων και Βιβλίων (Eudoxus)

Post by ultimate_aektzis » Thu Apr 14, 2011 9:00 pm

Γιατι τι επαθες?
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Υπηρεσία Online Διαχείρισης Συγγραμμάτων και Βιβλίων (Eudoxus)

Post by chriskin » Thu Apr 14, 2011 9:13 pm

δεν λειτουργει το site εδω και καμια δυο μερες - τουλαχιστον τις φορες που δοκιμαζω εγω
φανταζομαι κατι παρομοιο θα επαθε
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Υπηρεσία Online Διαχείρισης Συγγραμμάτων και Βιβλίων (Eudoxus)

Post by necrofear_13 » Thu Apr 14, 2011 9:14 pm

Εγώ πάντως σήμερα έκανα δήλωση σήμερα τα πήρα. Βέβαια μου έστειλαν μήνυμα ότι με αυτό τον αριθμό μπορώ να πάρω βιβλία για το εαρινό του 2010. Αλλά τα πήρα κανονικά τα βιβλία χωρίς πρόβλημα. (Και εγώ είχα θέμα να συνδεθώ προχθές το βράδυ)
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
sinty
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 473
Joined: Thu Nov 06, 2008 2:07 pm
Academic status: MSc
Location: wondering...

Re: Υπηρεσία Online Διαχείρισης Συγγραμμάτων και Βιβλίων (Eudoxus)

Post by sinty » Thu Apr 14, 2011 9:15 pm

ultimate_aektzis wrote:Γιατι τι επαθες?
Κάνω login και λέει ότι δεν μπορεί να συνδεθεί με
https://idp.aueb.gr/idp/shibboleth Κι ένα μακρυνάρι από πίσω είτε απλά είναι μονίμως στην 1η σελίδα που επιλέγεις ίδρυμα.
Αλλά αν πατήσεις https://service.eudoxus.gr/student/ φαίνεται ότι είσαι κανονικά συνδεδεμένος, απλά αν πατήσεις οτιδήποτε δεν βγάζει κάτι!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
edit:
Η εφαρμογή είναι συμβατή με τους φυλλομετρητές Internet Explorer 7, Mozilla Firefox 3.0, Safari 4.0 ή νεώτερους.
:smt021 :smt021 :smt021 :smt021 Προσπαθώ με google chrome και firefox την τελευταία έκδοση. Με IE είναι εντάξει! :smt021 :smt021
Ήταν! :smt013 :smt013 :smt013 Τα νεύρα μου!!
She's lost in the darkness, fading away
I'm still around here, screaming her name
User avatar
mxsar.opa
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 630
Joined: Tue Sep 07, 2010 9:27 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Μαρούσι, Αθήνα

Re: Υπηρεσία Online Διαχείρισης Συγγραμμάτων και Βιβλίων (Eudoxus)

Post by mxsar.opa » Mon Apr 18, 2011 9:29 pm

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Σας ενημερώνουμε ότι το σύστημα δήλωσης Συγγραμμάτων Εύδοξος ανακοίνωσε ότι
η δήλωση συγγραμμάτων oλοκληρωθεί στις 30 Απριλίου 2011 και
η περίοδος παραλαβής των συγγραμμάτων παρατείνεται μέχρι και τις 23 Μαΐου 2011.

Για τον λόγο αυτό, παρακαλείσθε να ολοκληρώσετε και τις δύο διαδικασίες: α) δήλωση
μαθημάτων και β) δήλωση συγγραμμάτων μέχρι τις 30 Απριλίου 2011.
http://www.aueb.gr/pages/news/attachments/1056.pdf
Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
User avatar
mxsar.opa
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 630
Joined: Tue Sep 07, 2010 9:27 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Μαρούσι, Αθήνα

Re: Υπηρεσία Online Διαχείρισης Συγγραμμάτων και Βιβλίων (Eudoxus)

Post by mxsar.opa » Sat Apr 30, 2011 9:08 am

:idea: Just in case, τελευταία ημέρα δήλωσης συγγραμμάτων σήμερα.
Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
User avatar
Billy_Papageorge
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 202
Joined: Mon Oct 17, 2011 7:39 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Υπηρεσία Online Διαχείρισης Συγγραμμάτων και Βιβλίων (Eudoxus)

Post by Billy_Papageorge » Fri Oct 21, 2011 4:45 pm

¨Οταν μπάινεις στο εύδοξος και συμπληρώσεις τα στοιχεία σου , ζητάει αριθμό Μαθημάτων για τα οποία έχετε ήδη παραλάβει συγγράμματα πριν τo σύστημα Εύδοξος..Εκεί εφόσον μέχρι στιγμής δεν εχόυμε πάρει κατί συμληρώνουμε 0 ή - ?
Post Reply

Return to “Υπηρεσίες Πανεπιστημίου”