Yπηρεσία Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου (E-mail @dias.aueb.gr) και Webmail

Συζητήσεις σχετικά με τις προσφερόμενες υπηρεσίες του Πανεπιστημίου
Post Reply
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Πρόβλημα με webmail

Post by cypher » Sun Oct 18, 2009 2:05 pm

Πας εδω βασικα http://195.251.248.2/cgi-bin/webmail.cgi και κανεις login με το p30***** που εχεις για αριθμο μητρωου και τον κωδικο που σου εδωσαν στην εγγραφη στην γραμματεια σε ενα χαρτακι. Δεν υπαρχει κατι ιδιαιτερο για ενεργοποιηση απ'οσο θυμαμαι.
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: Πρόβλημα με webmail

Post by XaviannNJ » Sun Oct 18, 2009 4:02 pm

Βασικά δεν μου έκανε log-in γιατί μάλλον δεν έβαζα κάτι σωστα... :oops: :oops: :oops:

Τώρα που τα...κατάφερα :) ...αναρωτιέμαι¨τα ελληνικά δεν τα "διαβάζει"?Βλέπω μόνο τους αγγλικόυς χαρακτήρες. :smt022
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Πρόβλημα με webmail

Post by chriskin » Sun Oct 18, 2009 4:08 pm

if_you_ seek_X.N.J. wrote:Βασικά δεν μου έκανε log-in γιατί μάλλον δεν έβαζα κάτι σωστα... :oops: :oops: :oops:

Τώρα που τα...κατάφερα :) ...αναρωτιέμαι¨τα ελληνικά δεν τα "διαβάζει"?Βλέπω μόνο τους αγγλικόυς χαρακτήρες. :smt022
πρεπει να αλλαξεις την κωδικοποιηση για να τα δειξει - το ποια πιανει που το λενε καποια προηγουμενα μηνυματα

η καλυτερη ιδεα ειναι να βαλεις καποιο προγραμμα, πχ το thunderbird να τα κατεβαζει για σενα στο pc σου - τοτε θα τα δειχνει σωστα χωρις να χρειαστει να αλλαζεις την κωδικοποιηση καθε τοσο και λιγακι
αμα το αποφασισεις, βαλε για server το dias.aueb.gr οπου ζηταει (και αμα θελεις βαλε να μην τα σβηνει απο τον server, για να τα εχεις και στα δυο μερη)
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Re: Πρόβλημα με webmail

Post by crash_override » Sat Oct 31, 2009 1:19 pm

Σχετικά με το γνωστό πρόβλημα του webmail όπου δεν μπορεί να αναγνωρίσει τους ελληνικούς χαρακτήρες.

Και ιδού η λύση:

Απλά πατήστε το ¨[View source]¨ και μετά σας εμφανίζει το mail με τους ελληνικούς χαρακτήρες κανονικά, καθώς και κάποια άλλα στοιχεία του mail...

Το θέμα είναι ότι έτσι λύνεται το πρόβλημα χωρίς προωθήσεις σε άλλα mail, αλλαγή κωδικοποίησης κτλ...

Παρακαλώ!!! :smt023 :smt023 :smt023
What to say man...what to say....
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Πρόβλημα με webmail

Post by Zifnab » Sat Oct 31, 2009 1:31 pm

crash_override wrote:Σχετικά με το γνωστό πρόβλημα του webmail όπου δεν μπορεί να αναγνωρίσει τους ελληνικούς χαρακτήρες.

Και ιδού η λύση:

Απλά πατήστε το ¨[View source]¨ και μετά σας εμφανίζει το mail με τους ελληνικούς χαρακτήρες κανονικά, καθώς και κάποια άλλα στοιχεία του mail...

Το θέμα είναι ότι έτσι λύνεται το πρόβλημα χωρίς προωθήσεις σε άλλα mail, αλλαγή κωδικοποίησης κτλ...

Παρακαλώ!!! :smt023 :smt023 :smt023
Και το pagesource στον Firefox κινέζικα μου τα βγάζει...προτιμώ την λύση με τις κωδικοποιήσεις αν και ένα metatag σε utf-8 θα έφτιαχνε την κατάσταση...

<META HTTP-EQUIV="Content-Type" CONTENT="text/html; CHARSET=iso-8859-1">
^
Απαράδεκτο ούτε iso-8859-7 (έχει) (μόνο για emails από παλιό eclass)
Και φυσικά ούτε UTF-8 που είναι πλεον σχεδόν όλα τα email...
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Re: Πρόβλημα με webmail

Post by crash_override » Sat Oct 31, 2009 1:42 pm

Και γω mozilla firefox χρησιμοποιώ και μου τα βγάζει κανονικά με αυτό που πρότεινα...
What to say man...what to say....
User avatar
madness
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Tue May 29, 2007 3:07 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Κατά βάση στον κόσμο μου!!!

Re: Πρόβλημα με webmail

Post by madness » Tue Nov 17, 2009 6:12 pm

καλό και αυτό... από περιέργεια είπα να τα τσεκάρω...

τα μισά τα διαβάζει με UTF-8 και τα άλλα με ISO-8859-7 και σε αυτά πάλι χάνει από τα To, From, Subject χαρακτήρες...

Η καλύτερη λύση για αυτό είναι POP3 και να τα παίρνεις από άλλο πρόγραμμα ;)

Thanderberg (όπως είπατε πιο πάνω)
Windows Live Mail ή Outlook Express (δοκιμασμένα δεν έχουν πρόβλημα)

και για να τα βλέπετε και από οπουδήποτε προτείνω το Gmail (*), ρυθμίζετε από τα Settings πολύ εύκολα.


* υποστήριξη POP3 έχουν και hotmail, yahoo... κτλ κάπου στις επιλογές θα το βρείτε...
Καθένας με την τρέλα του...
...εγώ προτιμώ την δική μου!!!
@Mobile Application Development (Symbian Qt, bada, Android, Java ME)
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Πρόβλημα με webmail

Post by chriskin » Tue Nov 17, 2009 7:39 pm

madness wrote:καλό και αυτό... από περιέργεια είπα να τα τσεκάρω...

τα μισά τα διαβάζει με UTF-8 και τα άλλα με ISO-8859-7 και σε αυτά πάλι χάνει από τα To, From, Subject χαρακτήρες...

Η καλύτερη λύση για αυτό είναι POP3 και να τα παίρνεις από άλλο πρόγραμμα ;)

Thanderberg (όπως είπατε πιο πάνω)
Windows Live Mail ή Outlook Express (δοκιμασμένα δεν έχουν πρόβλημα)

και για να τα βλέπετε και από οπουδήποτε προτείνω το Gmail (*), ρυθμίζετε από τα Settings πολύ εύκολα.


* υποστήριξη POP3 έχουν και hotmail, yahoo... κτλ κάπου στις επιλογές θα το βρείτε...
η ειναι αστειο, η θα πρεπει να προσεξεις οτι λεγεται thunderbird
crash_override wrote:Σχετικά με το γνωστό πρόβλημα του webmail όπου δεν μπορεί να αναγνωρίσει τους ελληνικούς χαρακτήρες.

Και ιδού η λύση:

Απλά πατήστε το ¨[View source]¨ και μετά σας εμφανίζει το mail με τους ελληνικούς χαρακτήρες κανονικά, καθώς και κάποια άλλα στοιχεία του mail...

Το θέμα είναι ότι έτσι λύνεται το πρόβλημα χωρίς προωθήσεις σε άλλα mail, αλλαγή κωδικοποίησης κτλ...

Παρακαλώ!!! :smt023 :smt023 :smt023
οπ καλη ιδεα αυτη
ευχαριστω , αν και αμφιβαλω αμα θα χρειαστει να χρησιμοποιησω ποτε το site του webmail
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Πρόβλημα με webmail

Post by sandra » Tue Nov 17, 2009 8:09 pm

Θα χρειαστεί. Αν δεν τα διαγράφεις αυτόματα από το σέρβερ όταν τα κατεβάζεις τοπικά, μπουκώνει μετά από κάποιον καιρό. Οπότε πρέπει να τα διαγράφεις τακτικά αλλιώς θα ζήσεις μερικές μέρες χωρίς mail μέχρι να βρεις τον υπεύθυνο στο κέντρο δικτύων :smt002
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Re: Πρόβλημα με webmail

Post by emperormario » Tue Nov 17, 2009 9:22 pm

Δε νομίζω ότι μπουκώνει, απλά σβήνει τα πιο παλιά σου mail..Τουλάχιστον έτσι έγινε σε μένα, όταν αποφάσισα μετά απο καιρό να βρω ένα παλιό μου mail (πιο συγκεκριμένα τους κωδικούς για το msdna)..Στις περισσότερες περιπτώσεις, πάντως, ότι στέλνεται στο mail, ανακοινώνεται και στο eclass, οπότε μικρό το κακό
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Πρόβλημα με webmail

Post by sandra » Tue Nov 17, 2009 9:29 pm

Ότι μπουκώνει το χω διαπιστώσει κι εγώ και πολλοί άλλοι. Επίσης κάποιοι από εμάς χρησιμοποιούμε το mail αυτό και για μη σχετικά θέματα με τη σχολή. π.χ. όταν θέλουμε να αποφύγουμε το spamming στο κανονικό μας account :lol: Οπότε γιατί να το ρισκάρεις?
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
madness
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Tue May 29, 2007 3:07 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Κατά βάση στον κόσμο μου!!!

Re: Πρόβλημα με webmail

Post by madness » Tue Nov 17, 2009 10:23 pm

όταν μπουκώσει δεν είναι ανάγκη να ψάχνεις τον υπεύθυνο στο κέντρο δικτύων...

1. μπαίνεις στον dia με putty.
2. πατάς την μαγική λέξη "pine" και από εκεί follow on screen με επιλογές στο Υπερσυγχρονο "παραθυρικό" περιβάλλον και σβήνεις σαβούρα οπότε αρχίζει και δουλεύει το σύστημα... ;)


@chriskin: έκανα το πτηνό ... βουνό... (θα χα στο μυαλό μου τα παγόβουνα...)
Καθένας με την τρέλα του...
...εγώ προτιμώ την δική μου!!!
@Mobile Application Development (Symbian Qt, bada, Android, Java ME)
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Πρόβλημα με webmail

Post by sandra » Tue Nov 17, 2009 10:51 pm

Κι όμως παιδιά το έχουμε ξανασυζητήσει. Είχε συμβεί σε κάποιους από εμάς και δε μπαίναμε προφανώς ούτε από Pine.
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
miv
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 398
Joined: Mon Jul 06, 2009 6:28 pm
Academic status: 2nd year
Gender:
Location: Athens

Re: Πρόβλημα με webmail

Post by miv » Wed Dec 09, 2009 5:28 pm

Ερώτηση...προσπαθώντας να στείλω την ταυτότητά μου σε καποιον απ'το Πλαίσιο για το φοιτητικό λάπτοπ μέσω του dias mail μου, επέστρεψε Relay Denied απ'τον προορισμό. Κι επειδή η διεύθυνση ειναι σιγουρα σωστή (το έστειλα τελικα απο hotmail), να φανταστώ ότι ο plaisio.gr αναγνωρίζει τον dias.aueb.gr ως spammer ?!?!?!
Δεν έχω επιχειρήσει ποτέ να στειλω mail εκτός dias/aueb απ'τον λογαριασμό μου και δεν το έχω ξανασυναντήσει αυτό.
Προτιμήστε ανοιχτές και δωρεάν λύσεις λογισμικού, σε όλα τα λειτουργικά, έναντι τις κλειστές και πειρατικές. Μπορεί να σώζουν προσωρινά την τσέπη σας, είναι εμπόδιο όμως στην ελευθερία της γνώσης.
Βρείτε εδώ με τί μπορείτε να αντικαταστήσετε το πανάκριβο πρόγραμμα το οποίο είστε έτοιμοι να κατεβάσετε παράνομα:
http://www.osalt.com
Εν τέλει θα ανακαλύψετε κάτι καλύτερο, πραγματικά δωρεάν και πραγματικά ελεύθερο
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Πρόβλημα με webmail

Post by cypher » Wed Dec 09, 2009 8:40 pm

miv wrote:Ερώτηση...προσπαθώντας να στείλω την ταυτότητά μου σε καποιον απ'το Πλαίσιο για το φοιτητικό λάπτοπ μέσω του dias mail μου, επέστρεψε Relay Denied απ'τον προορισμό. Κι επειδή η διεύθυνση ειναι σιγουρα σωστή (το έστειλα τελικα απο hotmail), να φανταστώ ότι ο plaisio.gr αναγνωρίζει τον dias.aueb.gr ως spammer ?!?!?!
Δεν έχω επιχειρήσει ποτέ να στειλω mail εκτός dias/aueb απ'τον λογαριασμό μου και δεν το έχω ξανασυναντήσει αυτό.
Στο πλαισιο ο συνηθης τροπος να στειλεις mail ειναι απο την "Επικοινωνια" μεσα απο το site τους οταν εισαι μελος. Το εχουν μπλοκαρει το αλλο για να περιορισουν το spam κτλ. :-p Tην ιδια πολιτικη ακολουθουν αρκετα καταστηματα του εξωτερικου.
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
miv
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 398
Joined: Mon Jul 06, 2009 6:28 pm
Academic status: 2nd year
Gender:
Location: Athens

Re: Πρόβλημα με webmail

Post by miv » Sun Dec 13, 2009 10:39 pm

Α, οκ, κάτι τέτοιο ειχα στο νου μου...

Και κάτι ακόμη, ξαφνικά σήμερα ο Thunderbird (χρησιμοποιώ απο κει το λογαριασμο μου στο dias) σταμάτησε να αποθηκεύει τα απεσταλμένα στο σχετικό φάκελο, είναι θέμα ρύθμισης του client ή του server; Μέχρι και πριν λίγες μέρες κάθε μήνυμα που έστελνα αποθηκευόταν κανονικά στα Απεσταλμένα.
Προτιμήστε ανοιχτές και δωρεάν λύσεις λογισμικού, σε όλα τα λειτουργικά, έναντι τις κλειστές και πειρατικές. Μπορεί να σώζουν προσωρινά την τσέπη σας, είναι εμπόδιο όμως στην ελευθερία της γνώσης.
Βρείτε εδώ με τί μπορείτε να αντικαταστήσετε το πανάκριβο πρόγραμμα το οποίο είστε έτοιμοι να κατεβάσετε παράνομα:
http://www.osalt.com
Εν τέλει θα ανακαλύψετε κάτι καλύτερο, πραγματικά δωρεάν και πραγματικά ελεύθερο
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Πρόβλημα με webmail

Post by The Punisher » Sun Dec 13, 2009 11:21 pm

είναι ρύθμιση του προγράμματος

Code: Select all

Δεξί κλικ στον λογαριασμό  > Properties > Copies & Folders
τσεκάρεις το

Code: Select all

Place copy in
:cool:
User avatar
BalzoT
bit level
bit level
Posts: 25
Joined: Fri Nov 10, 2006 12:20 am
Academic status: 4th year
Gender:
Location: sta locals

Re: Πρόβλημα με webmail

Post by BalzoT » Wed Feb 10, 2010 12:02 am

Παιδιά τις τελευταίες μέρες δεν μου δουλεύει το mail του dias στο outlook...έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα;
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Πρόβλημα με webmail

Post by Master_ex » Wed Feb 10, 2010 2:14 am

BalzoT wrote:Παιδιά τις τελευταίες μέρες δεν μου δουλεύει το mail του dias στο outlook...έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα;
Από εδώ μπαίνεις κανονικά?
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
alexgerow
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 215
Joined: Thu Feb 14, 2008 7:51 pm
Academic status: N>4

Re: Πρόβλημα με webmail

Post by alexgerow » Mon Feb 15, 2010 7:20 pm

Καλησπέρα παιδιά και με συγχωρείτε για τα greeklish αλλά δεν έχω δυνατότητα για ελληνικά. Με το mail του δία τι έχει γίνει τελικά? Περιμένω ένα σημαντικό email από έναν καθηγητή για μια εξέταση και δεν μπορώ να πληροφορηθώ. Ξέρετε καμία λύση? Ευχαριστώ
Last edited by Loner on Mon Feb 15, 2010 8:47 pm, edited 1 time in total.
Reason: greeklish
Καλύτερα να αδικείσαι παρά να αδικείς
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Πρόβλημα με webmail

Post by cypher » Mon Feb 15, 2010 7:53 pm

Εδω μια χαρα παιζει. Αν εχεις προβλημα μπες απο putty και μεσω pine διεγραψε μερικα μηνυματα μηπως το μπλοκαρει αυτο.
ImageImageImageImageImageImageImage
alexgerow
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 215
Joined: Thu Feb 14, 2008 7:51 pm
Academic status: N>4

Re: Πρόβλημα με webmail

Post by alexgerow » Tue Feb 16, 2010 4:33 am

cypher wrote:Εδω μια χαρα παιζει. Αν εχεις προβλημα μπες απο putty και μεσω pine διεγραψε μερικα μηνυματα μηπως το μπλοκαρει αυτο.
μπαινω στο putty γραφω pine αλλα εκει δε φαινεται να εχω καποιο μειλ.παω να ανοιξω το inbox δεν ανοιγει και μου γραφει [can't open inbox(file /usr/mail/p30xxxxx): not in valid mailbox format].και το sent message και το saved message ειναι αδεια.τι κανω λαθος?
Last edited by alexgerow on Tue Feb 16, 2010 12:30 pm, edited 1 time in total.
Καλύτερα να αδικείσαι παρά να αδικείς
Post Reply

Return to “Υπηρεσίες Πανεπιστημίου”