'Intro to Linux' Workshop Σάββατο 09/05/09 @ CSLab1

Εδώ μπορείτε να ενημερώνετε ή να ενημερώνεστε για τη διοργάνωση διαφόρων σεμιναρίων από φοιτητές.
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Re: 'Intro to Linux' Workshop Σάββατο 09/05/09 @ CSLab1

Post by marios » Fri May 08, 2009 1:35 am

Απ'ότι ξέρω, θα είναι για τέτοιο επίπεδο, οπότε έλα ;)
Άλλωστε δεν θα είναι καμιά απόμακρη ομάδα που απλά θα κάνει μια παρουσίαση. Ανάλογα με το ποιοι θα έρθουν (λογικά) μπορεί να γίνει adjustment ;)
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
pananton
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 379
Joined: Wed Oct 26, 2005 9:55 am

Re: 'Intro to Linux' Workshop Σάββατο 09/05/09 @ CSLab1

Post by pananton » Fri May 08, 2009 1:44 am

Ok τοτε...ευχαριστω για τις απαντησεις!
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: 'Intro to Linux' Workshop Σάββατο 09/05/09 @ CSLab1

Post by Zifnab » Fri May 08, 2009 2:31 am

pananton wrote:ας ελπισουμε οτι θα υπαρξουν κ στο μελλον αντιστοιχα event
Όλοι θα πρέπει να προσπαθήσουμε προς την κατεύθυνση της καθιέρωσης τους κάθε Σάββατό ας πούμε...

Όμως δεν είναι σκοπός να έρχονται οι ίδιοι λιγότερο έμπειροι για να μάθουν από τους έμπειρους... Πρέπει όλοι να μπουν στη διαδικασία του μαθητευόμενου και του instructor... Έπειτα μπορεί να γίνουν projects κτλ... :smt023
User avatar
pananton
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 379
Joined: Wed Oct 26, 2005 9:55 am

Re: 'Intro to Linux' Workshop Σάββατο 09/05/09 @ CSLab1

Post by pananton » Fri May 08, 2009 11:34 am

Σιγουρα ετσι παει...μονο ετσι θα προωθηθει η γνωση.Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις..κ ελπιζω να τα καταφερω να παρευρεθω! :smt006
User avatar
h4wk
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1367
Joined: Wed Nov 21, 2007 11:14 pm
Gender:

Re: 'Intro to Linux' Workshop Σάββατο 09/05/09 @ CSLab1

Post by h4wk » Sat May 09, 2009 5:53 pm

Άργησα να ξυπνήσω... :smt012
τελικά τί έγινε; :)
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: 'Intro to Linux' Workshop Σάββατο 09/05/09 @ CSLab1

Post by Loner » Sat May 09, 2009 9:21 pm

Ήταν τέλειο! Πολύ κατατοπιστικό,λύθηκαν πολλές απορίες και είδαμε στην πράξη ότι δεν είναι τίποτα δύσκολο,ούτε πολύπλοκο...εγώ ειδικά που το φοβόμουν να πειράξω το desktop μου... :-D Συγχαρητήρια σ'αυτούς που το οργάνωσαν,σ'αυτούς που το υλοποίησαν και σ'αυτούς που σηκώθηκαν σάββατο πρωί απ'τα κρεβάτια τους για να το παρακολουθήσουν!Άξιζε 100%
κόκι,περιμένουμε τις διαφάνειες ;)
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: 'Intro to Linux' Workshop Σάββατο 09/05/09 @ CSLab1

Post by Zifnab » Sat May 09, 2009 9:58 pm

Οι διαφάνειες θα ανέβουν εδώ: http://foss.aueb.gr (FOSS Community AUEB) Θα υπάρξει και συνέχεια τα επόμενα Σάββατα! Γραφτείτε στην mailing list
User avatar
spiretos
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 270
Joined: Thu Mar 03, 2005 10:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: 'Intro to Linux' Workshop Σάββατο 09/05/09 @ CSLab1

Post by spiretos » Sun May 10, 2009 1:49 am

Να πω κι εγώ με τη σειρά μου συγχαρητήρια για την πολύ καλή παρουσίαση των παιδιών και κυριώς ένα μεγάλο BRAVO που περνάμε από τα λόγια στις πράξεις τόσο γρήγορα και τόσο αποτελεσματικά!
:smt023
Μπράβο και στα παιδιά (βλ. Zifnab) που ήρθαν έτοιμα να το ξεζουμίσουν το θέμα :-p
User avatar
koki
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 403
Joined: Fri Apr 30, 2004 5:19 pm
Academic status: N>4
Location: Αργυρούπολη
Contact:

Re: 'Intro to Linux' Workshop Σάββατο 09/05/09 @ CSLab1

Post by koki » Sun May 10, 2009 12:55 pm

http://foss.aueb.gr/index.php/Event1

Ανέβασα τις διαφάνειες, συγγνώμη για την καθυστέρηση
``Άναρθρες κραυγές τύπου απόλυσης από στρατό' ' + ``'Άναρθρες κραυγές τύπου θα πάω στο Παρίσι' ' + ``Άναρθρες κραυγές τύπου μαμά μου φοβάμαι' '

Τα βλογς είναι σαν τις ********, όλοι έχουν από μία ;)

Death By Popcorn : Η απάντηση σε κάθε εσωτερική και εξωτερική σινε/σειρο-αναζήτηση. :D
alasondro
byte level
byte level
Posts: 120
Joined: Sat May 01, 2004 4:03 am
Academic status: N>4

Re: 'Intro to Linux' Workshop Σάββατο 09/05/09 @ CSLab1

Post by alasondro » Sun May 10, 2009 5:42 pm

Ολίγον offtopic...με τι έγραψες την παρουσίαση;
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: 'Intro to Linux' Workshop Σάββατο 09/05/09 @ CSLab1

Post by Zifnab » Sun May 10, 2009 9:08 pm

Με openoffice απ' ότι είδα τις έκανε...
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: 'Intro to Linux' Workshop Σάββατο 09/05/09 @ CSLab1

Post by redlabel » Sun May 10, 2009 10:08 pm

Περίμενα κάτι κάπως καλύτερο - με περισσότερο κέφι και μεράκι, ίσως... :oops:

Δ. Γκρ.
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: 'Intro to Linux' Workshop Σάββατο 09/05/09 @ CSLab1

Post by AmmarkoV » Sun May 10, 2009 10:50 pm

Για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολύ! :)
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
koki
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 403
Joined: Fri Apr 30, 2004 5:19 pm
Academic status: N>4
Location: Αργυρούπολη
Contact:

Re: 'Intro to Linux' Workshop Σάββατο 09/05/09 @ CSLab1

Post by koki » Mon May 11, 2009 1:11 am

redlabel wrote:Περίμενα κάτι κάπως καλύτερο - με περισσότερο κέφι και μεράκι, ίσως... :oops:

Δ. Γκρ.
Θα ακουστεί 'περίεργο' καθώς με αφορά το σχόλιό σας, αλλά βρίσκω πιο υποκριτικό το να κάνω πως δεν το είδα οπότε θα σας καλούσα να συμμετάσχετε βοηθώντας ή έστω θα ζητούσα στο όνομα της καλής πρόθεσης να δοκιμάσετε να πάρετε μία προσωπική γεύση από την προσπάθεια και κατόπιν να την κρίνετε.
``Άναρθρες κραυγές τύπου απόλυσης από στρατό' ' + ``'Άναρθρες κραυγές τύπου θα πάω στο Παρίσι' ' + ``Άναρθρες κραυγές τύπου μαμά μου φοβάμαι' '

Τα βλογς είναι σαν τις ********, όλοι έχουν από μία ;)

Death By Popcorn : Η απάντηση σε κάθε εσωτερική και εξωτερική σινε/σειρο-αναζήτηση. :D
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: 'Intro to Linux' Workshop Σάββατο 09/05/09 @ CSLab1

Post by AmmarkoV » Mon May 11, 2009 1:27 am

~~Wind~~ wrote:Θα τον μεθύσουμε τον ήλιο, ναι, σίγουρα! :-p
Μεεε τον compiiiiiler καιιιι με τα specifications καλημέεερα ήλιε καλημέρααααα! :smt020
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: 'Intro to Linux' Workshop Σάββατο 09/05/09 @ CSLab1

Post by redlabel » Mon May 11, 2009 10:26 am

koki wrote:
redlabel wrote:Περίμενα κάτι κάπως καλύτερο - με περισσότερο κέφι και μεράκι, ίσως... :oops:

Δ. Γκρ.
Θα ακουστεί 'περίεργο' καθώς με αφορά το σχόλιό σας, αλλά βρίσκω πιο υποκριτικό το να κάνω πως δεν το είδα οπότε θα σας καλούσα να συμμετάσχετε βοηθώντας ή έστω θα ζητούσα στο όνομα της καλής πρόθεσης να δοκιμάσετε να πάρετε μία προσωπική γεύση από την προσπάθεια και κατόπιν να την κρίνετε.
Το σχόλιό μου δεν ήταν προσωπικό, koki. Παρακολούθησα τη συζήτηση, είδα το υλικό που αναρτήσατε και παρενέβην για να σας ενθαρρύνω να κάνετε αυτό που κάνετε ακόμα καλύτερα, γιατί υπάρχουν τέτοια περιθώρια (ειδικά στο εποπτικό υλικό, το οποίο και σχολίασα).

Εκτιμώ ότι η ενθάρρυνση αυτού του είδους είναι πιο χρήσιμη από τον έπαινο, που συχνά οδηγεί σε εφησυχασμό. Επίσης, πιστεύω ότι είναι καλό νάσαστε "ανοιχτοί" σε τέτοιου είδους σχόλια, θεωρώντας τα by default καλοπροαίρετα, όπως καλοπροαίρετα θεωρώ κι εγώ τα δικά σας. :)

Δ. Γκρ.

ΥΓ. Τα (3) παιδιά μου έχουν απόλυτη προτεραιότητα τα Σ/Κ και δεν μπορώ να σας κάνω παρέα. Βλέπεις, δεν είμαι πια 25 χρόνων... :smt022
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Re: 'Intro to Linux' Workshop Σάββατο 09/05/09 @ CSLab1

Post by marios » Mon May 11, 2009 10:47 am

Εγώ απλά να αναφέρω ότι ήταν πολύ σημαντική και η επίδειξη που έγινε για το πως να κάνετε εγκατάσταση κάποιας διανομής(στην προκειμένη περίπτωση debian) σε έναν υπολογιστή, ο οποίος είχε μάλιστα πιο πριν ubuntu και xp(το γράφω γιατί αυτό δεν θα μπορούαστε να το δείτε από τις διαφάνειες ;) ), αλλά και όλα τα (σχετικά) που ειπώθηκαν και ήταν απαντήσεις σε ερωτήσεις κλπ.

Από μεράκι δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα(άλλωστε μέχρι και live cds προς διάθεση είχαν φέρει τα παιδιά(νομίζω credits σε Master_ex και Count_Zero)), ίσως αυτό που θα μπορούσατε όμως να μας βοηθήσετε(προς redlabel) είναι με κάποια ιδέα για την προώθηση του όλου θέματος :) .
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: 'Intro to Linux' Workshop Σάββατο 09/05/09 @ CSLab1

Post by Zifnab » Mon May 11, 2009 10:55 am

Οφείλω να πω ότι οι παρουσιασεις σαν έγγραφα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία όσο ο τρόπος παρουσίασής τους και η συζήτηση που γίνεται κατά τη διάρκεια τους αλλά κυρίως και μετά...Τα δύο τελευταία επιτεύχθηκαν με πολύ καλό τρόπο πιστεύω :smt023

Πέρα απ' όλα αυτά δεδομένου του περιορισμένου χρόνου μας - μεράκι υπάρχει μόνο και μόνο που γίνεται η προσπάθεια - και υπάρχει επιτέλους κάτι επί της ουσίας... Ναί το wiki είναι άσχημο όπως και οι διαφάνειες απλές όσον αφορά την εμφάνιση - αλλά το κλίμα που δημιουργήθηκε επιτέλους πλησιάζει το κλίμα μίας κοινότητας.
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: 'Intro to Linux' Workshop Σάββατο 09/05/09 @ CSLab1

Post by redlabel » Mon May 11, 2009 11:05 am

Παρακολούθησα το "κοινοτικό" αυτό πείραμα, μεταξύ των άλλων γιατί έχω συγκεκριμένες ιδέες - με ερευνητικό και επαγγελματικό χαρακτήρα - για την ευρύτερη υποστήριξη και προώθηση της προσπάθειάς σας.

Θάθελα, όμως, πριν συναντηθούμε και σας περιγράψω το σχέδιό μου (υπάρχει και τέτοιο και πιστεύω ότι έχει καλές προοπτικές...), να ολοκληρωθεί ένας "κύκλος" 3-4 πειραμάτων, σε διάφορα γνωστικά θέματα και χωρίς την παρέμβασή μου, προκειμένου το εγχείρημά σας να δοκιμαστεί περισσότερο στην πράξη και να "ωριμάσει" - κυρίως ενδοκοινοτικά.

Δ. Γκρ.

ΥΓ. Ελπίζω να σας εξέπληξα ευχάριστα, αλλά όχι πάρα πολύ (για όσους με ξέρουν καλύτερα...) :)
User avatar
koki
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 403
Joined: Fri Apr 30, 2004 5:19 pm
Academic status: N>4
Location: Αργυρούπολη
Contact:

Re: 'Intro to Linux' Workshop Σάββατο 09/05/09 @ CSLab1

Post by koki » Mon May 11, 2009 11:11 am

redlabel wrote: Το σχόλιό μου δεν ήταν προσωπικό, koki. Παρακολούθησα τη συζήτηση, είδα το υλικό που αναρτήσατε και παρενέβην για να σας ενθαρρύνω να κάνετε αυτό που κάνετε ακόμα καλύτερα, γιατί υπάρχουν τέτοια περιθώρια (ειδικά στο εποπτικό υλικό, το οποίο και σχολίασα).

Εκτιμώ ότι η ενθάρρυνση αυτού του είδους είναι πιο χρήσιμη από τον έπαινο, που συχνά οδηγεί σε εφησυχασμό. Επίσης, πιστεύω ότι είναι καλό νάσαστε "ανοιχτοί" σε τέτοιου είδους σχόλια, θεωρώντας τα by default καλοπροαίρετα, όπως καλοπροαίρετα θεωρώ κι εγώ τα δικά σας. :)

Δ. Γκρ.

ΥΓ. Τα (3) παιδιά μου έχουν απόλυτη προτεραιότητα τα Σ/Κ και δεν μπορώ να σας κάνω παρέα. Βλέπεις, δεν είμαι πια 25 χρόνων... :smt022

Ούτε μία στιγμή δεν το είδα ως προσωπικό το σχόλιό σας, για αυτό και η απάντησή μου ήταν επί της ουσίας και όχι εριστική.
Παρ'όλα αυτά επιμένω στην αρχική μου τοποθέτηση πως το σχόλιό σας δεν ήταν ενθαρρυντικό -και αυτό είναι το μόνο που με απασχολεί. Προσωπικά δεν έχω κάτι να αποδείξω ούτε στο πανεπιστήμιο ούτε στην κοινότητα του ελεύθερου λογισμικόυ και το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να ενθαρρυνθούν τα παιδιά της σχολής να συμμετάσχουν· μου φαίνεται πως θα χρειαστούν σε όλους τους όσους παρακολουθούν τη συζήτηση πολλές αναγνώσεις της παραπάνω δημοσίευσης για να βρουν κάτι ενθαρρυντικό σε αυτήν.

Δεν αμφιβάλλω για την καλή σας πρόθεση, θα μου επιτρέψετε όμως να διατηρήσω το δικαίωμά μου να λέω ό,τι βλέπω. Και πάλι πάντα, όλα αυτά σε σχέση αποκλειστικά και μόνο με ό,τι έχει ειπωθεί εντός αυτού του thread.


Τέλος, ευτυχώς για όλους μας δεν είναι η παρουσία σας τα Σάββατα ο μόνος τρόπος να βοηθήσετε. Θα χαρούμε να μάθουμε ότι έχετε χρόνο να μας υποστηρίξετε με άλλους τρόπους.
``Άναρθρες κραυγές τύπου απόλυσης από στρατό' ' + ``'Άναρθρες κραυγές τύπου θα πάω στο Παρίσι' ' + ``Άναρθρες κραυγές τύπου μαμά μου φοβάμαι' '

Τα βλογς είναι σαν τις ********, όλοι έχουν από μία ;)

Death By Popcorn : Η απάντηση σε κάθε εσωτερική και εξωτερική σινε/σειρο-αναζήτηση. :D
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: 'Intro to Linux' Workshop Σάββατο 09/05/09 @ CSLab1

Post by redlabel » Mon May 11, 2009 11:16 am

Ελπίζω να έχω, μέχρι το Σεπτέμβρη, τρόπους και πόρους για να υποστηρίξω και να συμμετάσχω - ενεργά και συστηματικά - στην προσπάθειά σας. Γιαυτό έχω εύλογες προσδοκίες (βλ. "απαιτήσεις") υψηλής ποιότητας από την ομάδα σας!

Ίσως, μάλιστα, να μπορέσουμε να ξεπεράσουμε ακόμη και τις πιο δημιουργικές προσδοκίες σας... ;) Stay tuned, γιατί μέχρι τότε οφείλω να ... :-#

Δ. Γκρ.
User avatar
kokosteo
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 867
Joined: Wed Oct 08, 2008 5:09 pm
Gender:

Re: 'Intro to Linux' Workshop Σάββατο 09/05/09 @ CSLab1

Post by kokosteo » Fri May 15, 2009 5:50 pm

Αύριο θα γίνει σεμινάριο;
Post Reply

Return to “Διαλέξεις φοιτητών”