Οργάνωση-Σεμινάρια Προγραμματισμού

Εδώ μπορείτε να ενημερώνετε ή να ενημερώνεστε για τη διοργάνωση διαφόρων σεμιναρίων από φοιτητές.
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Οργάνωση-Σεμινάρια Προγραμματισμού

Post by ja_the_invincible » Wed Oct 03, 2012 7:51 pm

Λοιπόν αρκετοί γνωρίζετε την κεντρική ιδέα , έχουμε αναφερθεί σε αυτή παλαιότερα.Η βασική σκέψη είναι η αυτο-οργάνωση των φοιτητων σε δομές αλληλο-βοήθειας.Πρωτη προτεραιότητα και σαφως πιο εύκολο να γίνει είναι η οργάνωση βοηθητικων μαθημάτων προγραμματισμού για τους πρωτοετείς.Στην συνέχεια μπορούμε να επεκταθούμε και σε πιο προχωρημένα πράγματα ή χρήση εργαλείων κλπ..Εϊμαι διατεθειμένος να αναλάβω να οργανωσω κάποιο μέρος των διαλέξεων αλλά από ένα σημείο και έπειτα προφανως θα χρειαστω βοήθεια.Άρα όσοι είστε πρόθυμοι να βοηθήσετε να πάει αυτή η ιδέα μπροστά απαντήστε εδω ή στείλτε μου pm να κανονίσουμε μία συνάντηση αύριο-μεθαύριο στην σχολή και να αρχίσουμε να το τρέχουμε πριν μείνουμε χωρίς αίθουσες :-p .

edit δεν ξέρω αν επέλεξα την κατάλληλη ενότητα τωρα όπως το βλέπω έπρεπε μάλλον να μπει στα πανεπιστημιακά θέματα :oops:
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
Gewitter
Venus Former Team Member
Posts: 1609
Joined: Mon Jan 19, 2009 11:42 am
Academic status: PhD
Gender:

Re: Οργάνωση-Σεμινάρια Προγραμματισμού

Post by Gewitter » Wed Oct 03, 2012 7:54 pm

το θεωρώ εξαιρετική ιδέα!Και αν πάει καλά θα μπορούσε να γίνει και σε άλλα μαθήματα(αν υπάρχουν εθελοντές).
:)
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[i][b][color=#004080]No,no...Listen...He said that if they dug his father's body up, it would be gone. They planted a seed over his grave. The seed became a tree. Moses said his father became a part of that tree. He grew into the wood, into the bloom. And when a sparrow ate the tree's fruit, his father flew with the birds. He said... death was his father's road to awe!.[/color][/i][/b]
User avatar
PatrickFTW
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 625
Joined: Sat Oct 30, 2010 9:06 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Somewhere

Re: Οργάνωση-Σεμινάρια Προγραμματισμού

Post by PatrickFTW » Wed Oct 03, 2012 10:44 pm

Να προτείνω να κάνετε και σεμινάρια για επίπεδο Java2-Δομές Δεδομένων (όπως είχε κάνει και ο Ja μια γαμάτη παρουσίαση για GUI ) . Ευχαριστώ
Oι άνθρωποι δεν πρέπει να φοβούνται τις κυβερνήσεις, οι κυβερνήσεις πρέπει να φοβούνται τους ανθρώπους...
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Οργάνωση-Σεμινάρια Προγραμματισμού

Post by necrofear_13 » Wed Oct 03, 2012 10:52 pm

Δες τα pm σου ja....
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οργάνωση-Σεμινάρια Προγραμματισμού

Post by vasilaros69 » Wed Oct 03, 2012 10:56 pm

Σαν πρωτοβουλια ειναι πολυ καλη και αν γινει και συνεννοηση με καποιο καθηγητη τοτε μπορει να βγει κατι πολυ καλο...
Απο βοηθεια, τι θα χρειαστεις περιπου??
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Οργάνωση-Σεμινάρια Προγραμματισμού

Post by moody » Wed Oct 03, 2012 11:03 pm

Πέρα από pm που στειλα σε ja,το θεωρώ υπέροχη ιδέα και ευκαιρία για να εντατικοποιηθούν τέτοιες δράσεις :-D
Επίσης το ξέρω ότι σχεδόν κανένας σας(από τους μεγαλύτερους) δεν ενδιαφέρεται για game development ,αλλά έχω δουλέψει αρκετά slick2d(java)+tiled maps,και τώρα πειραματίζομαι (ελάχιστα προς το παρόν) στο allergo (c++) + ότι θα άρεσε στους πρωτοετείς :-D
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Οργάνωση-Σεμινάρια Προγραμματισμού

Post by necrofear_13 » Wed Oct 03, 2012 11:09 pm

moody wrote:Πέρα από pm που στειλα σε ja,το θεωρώ υπέροχη ιδέα και ευκαιρία για να εντατικοποιηθούν τέτοιες δράσεις :-D
Επίσης το ξέρω ότι σχεδόν κανένας σας(από τους μεγαλύτερους) δεν ενδιαφέρεται για game development ,αλλά έχω δουλέψει αρκετά slick2d(java)+tiled maps,και τώρα πειραματίζομαι (ελάχιστα προς το παρόν) στο allergo (c++) + ότι θα άρεσε στους πρωτοετείς :-D
It sounds good.....
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
Polkiller13
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 234
Joined: Sat Oct 16, 2010 1:55 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Athens

Re: Οργάνωση-Σεμινάρια Προγραμματισμού

Post by Polkiller13 » Wed Oct 03, 2012 11:19 pm

moody wrote:Πέρα από pm που στειλα σε ja,το θεωρώ υπέροχη ιδέα και ευκαιρία για να εντατικοποιηθούν τέτοιες δράσεις :-D
Επίσης το ξέρω ότι σχεδόν κανένας σας(από τους μεγαλύτερους) δεν ενδιαφέρεται για game development ,αλλά έχω δουλέψει αρκετά slick2d(java)+tiled maps,και τώρα πειραματίζομαι (ελάχιστα προς το παρόν) στο allergo (c++) + ότι θα άρεσε στους πρωτοετείς :-D
Εξαιρετική ιδέα......το game development είναι κάτι που πιστεύω θα ενδιέφερε πάρα πολλούς :) :smt023
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Οργάνωση-Σεμινάρια Προγραμματισμού

Post by ja_the_invincible » Wed Oct 03, 2012 11:32 pm

Χαίρομαι που υπάρχει ανταπόκριση :-D .Καταρχάς πιστεύω είναι αναγκαίες οι ιδέες σας.Μπορούμε σίγουρα να δείξουμε και πράγματα για μεγαλύτερα εξάμηνα κυρίως από άποψη κωδικα - μια υλοποιημένη δομή δεδομένων για παράδειγμα ή ένα αλγόριθμο ταξινόμησης στις δομές κλπ.Για gui no problem είχε όντως γίνει μια παρουσίαση πέρυσι thanks που το ανέφερες patrick.Δεν είναι ανάγκη να περιοριστούμε όμως σε περιεχόμενο που άπτεται των μαθημάτων της σχολής βρίσκω την ιδέα του moody εξαιρετική για παράδειγμα.Επίσης πολύ ενδιαφέρον θα ήταν κάποιος παλιότερος π.χ necro να παρουσιάσει κάτι σχετικό με δίκτυα ή βάσεις για τα μεγαλύτερα έτη.
Τωρα , όσον αφορά την βοήθεια για να γίνει μία διάλεξη πρέπει να ορίσεις το αντικείμενο , να κάνεις ένα μικρό φρεσκάρισμα στις γνωσεις , να γράψεις το κομμάτι κωδικα που θες να παρουσιάσεις και στην συνέχεια να ετοιμάσεις μερικές διαφάνειες.Αυτό μπορεί να σπάει σε διαφορετικά άτομα ή μπορεί ο καθένας να αναλαμβάνει μια διάλεξη εξ' ολοκλήρου.Επίσης η βοήθεια δεν σταματάει και τελειωνει στις διαλέξεις.Μπορούν 2-3 άτομα να συνεννοούνται να μαζεύουν σημειωσεις από τις διαλέξεις και κάποιοι ακόμα να τους βοηθούν να τις μεταφέρουν σε ηλεκτρονική μορφή , από το να βασιζόμαστε στο φιλότιμο του εκάστοτε συμφοιτητή νομίζω αυτό είναι καλύτερο :-p .
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
rexes
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 397
Joined: Wed Sep 21, 2011 8:22 pm
Academic status: 3rd year
Gender:
Location: SomeWhere

Re: Οργάνωση-Σεμινάρια Προγραμματισμού

Post by rexes » Thu Oct 04, 2012 12:03 am

Καλησπέρα μιας και θα είμαι admin στα Labs από φέτος αν θέλετε μπορώ να δώσω τις ώρες μου μόλις οριστικοποιηθούν να έρχονται οι πρωτοετείς για απορίες στη Java!!
Εφαρμογή για το Πρόγραμμα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
Image
Δείτε περισσότερα για την εφαρμογή και πείτε την άποψή σας!
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Οργάνωση-Σεμινάρια Προγραμματισμού

Post by ja_the_invincible » Thu Oct 04, 2012 12:31 am

Λοιπόν όσοι ψήνονται Παρασκευή κατά τις 5-5 και κάτι ελάτε από δεύτερο όροφο αντωνιάδου να τα πούμε και να αρχίσουμε να το τρέχουμε.Από αύριο εγω θα παω να τσεκάρω διαθέσιμες αίθουσες
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Οργάνωση-Σεμινάρια Προγραμματισμού

Post by nachos » Thu Oct 04, 2012 9:53 am

ja_the_invincible wrote:Λοιπόν όσοι ψήνονται Παρασκευή κατά τις 5-5 και κάτι ελάτε από δεύτερο όροφο αντωνιάδου να τα πούμε και να αρχίσουμε να το τρέχουμε.Από αύριο εγω θα παω να τσεκάρω διαθέσιμες αίθουσες
Καντο 5:30 έστω για να προλάβω.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
photisd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 875
Joined: Tue Nov 20, 2007 9:13 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Οργάνωση-Σεμινάρια Προγραμματισμού

Post by photisd » Thu Oct 04, 2012 11:20 am

Πιο πριν δε γίνεται?? :-D
‎...Τα μεγαλύτερα όνειρα δεν βγαίνουν ποτέ έξω απ' το κουτί. Χρειάζεται μεγάλο θάρρος για να τα βγάλεις στο φως, να τα κρατήσεις ψηλά και να δεις τον πραγματικό σου εαυτό να αντικατοπτρίζεται μέσα τους...
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Οργάνωση-Σεμινάρια Προγραμματισμού

Post by moody » Thu Oct 04, 2012 11:28 am

Εγώ παρασκευή έχω 1-5 μάθημα,ο ja έχει 3-5 (σίγουρα,αν έχει και κάτι άλλο,δεν το γνωρίζω),ο nachos το νωρίτερο που μπορεί είναι 5κ30,οπότε πείτε και οι υπόλοιποι τα προγράμματα σας :-)
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
photisd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 875
Joined: Tue Nov 20, 2007 9:13 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Οργάνωση-Σεμινάρια Προγραμματισμού

Post by photisd » Thu Oct 04, 2012 11:31 am

Μωρέ δεν έχουμε μάθημα, απλά οι παλαίμαχοι κανονίσαμε μπαλίτσα στις 7.. :smt011
‎...Τα μεγαλύτερα όνειρα δεν βγαίνουν ποτέ έξω απ' το κουτί. Χρειάζεται μεγάλο θάρρος για να τα βγάλεις στο φως, να τα κρατήσεις ψηλά και να δεις τον πραγματικό σου εαυτό να αντικατοπτρίζεται μέσα τους...
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οργάνωση-Σεμινάρια Προγραμματισμού

Post by vasilaros69 » Thu Oct 04, 2012 11:32 am

Φανταζομαι αρκετοι το εχουμε στα υποψιν να βοηθησουμε αλλα λογω χρονου αυτο το εξαμηνο θα ειναι λιγο δυσκολο.
επισης, κι αλλοι φανταζομαι παρασκευη οπως κι εγω δεν μπορουμε να ερθουμε αλλα αν βρειτε στανταρ ατομα για τις δουλειες που αναφερει ο ja τοτε μια χαρα.απο εκει και περα εθελοντικα δευτερευονται προσωπα υποθετω πως μπορουν να βοηθησουν και στη μεση του εξαμηνου.
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Οργάνωση-Σεμινάρια Προγραμματισμού

Post by rose » Thu Oct 04, 2012 12:23 pm

Υπαρχει ενα branch το FOSS AUEB, γιατι δεν κανετε κατι εκει?
που θα πάει θα το δουμε...
User avatar
PatrickFTW
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 625
Joined: Sat Oct 30, 2010 9:06 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Somewhere

Re: Οργάνωση-Σεμινάρια Προγραμματισμού

Post by PatrickFTW » Thu Oct 04, 2012 12:54 pm

Φοβερή ιδέα είναι και αυτή του PASCAL για tutorials μιας και ο Ja αναφέρθηκε και σε βοήθεια εκτός μαθημάτων . Πχ tutorials για hardware (όπως ήδη έχουμε ένα για καθάρισμα υπολογιστή αν θυμάμαι καλά) και για άλλα tutorials
Oι άνθρωποι δεν πρέπει να φοβούνται τις κυβερνήσεις, οι κυβερνήσεις πρέπει να φοβούνται τους ανθρώπους...
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Οργάνωση-Σεμινάρια Προγραμματισμού

Post by ja_the_invincible » Thu Oct 04, 2012 12:55 pm

Σαν πρωτοβουλία από το foss aueb θα παρουσιαστεί αλλά α) ένα κομμάτι της ομάδας είναι στο εξωτερικό β) το βάζουμε εδω για να το δει περισσότερος κόσμος (?) .Άλλωστε όλα τα χρόνια οι διαλέξεις του foss ποστάρονταν και εδω για ακριβως αυτό τον λόγο.

Επίσης αν δεν προλαβαίνετε την παρασκευή δεν υπάρχει θέμα μπορείτε να μου στείλετε ένα μήνυμα από εδω να συναντηθούμε κάπου στην σχολή άλλη μέρα , άσε που κάποιοι με γνωρίζετε ήδη το μιλάμε και από fb ξέρω γω :-p

Επίσης δεν το σχολίασα χθες το βράδυ αλλά :
rexes wrote:Καλησπέρα μιας και θα είμαι admin στα Labs από φέτος αν θέλετε μπορώ να δώσω τις ώρες μου μόλις οριστικοποιηθούν να έρχονται οι πρωτοετείς για απορίες στη Java!!
Αυτό είναι μια νοοτροπία εντελως αντίθετη από αυτή που έχω στο νου μου.Στόχος δεν είναι απλά η βοήθεια στους μικρότερους αλλά η δημιουργία ενός δικτύου αλληλο-βοήθειας που θα δρα ενισχυτικά στο έργο της σχολής και όχι μια part-time βοήθεια για την ψυχή της μάνας μας.
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Οργάνωση-Σεμινάρια Προγραμματισμού

Post by necrofear_13 » Thu Oct 04, 2012 2:19 pm

ja_the_invincible wrote: Επίσης δεν το σχολίασα χθες το βράδυ αλλά :
rexes wrote:Καλησπέρα μιας και θα είμαι admin στα Labs από φέτος αν θέλετε μπορώ να δώσω τις ώρες μου μόλις οριστικοποιηθούν να έρχονται οι πρωτοετείς για απορίες στη Java!!
Αυτό είναι μια νοοτροπία εντελως αντίθετη από αυτή που έχω στο νου μου.Στόχος δεν είναι απλά η βοήθεια στους μικρότερους αλλά η δημιουργία ενός δικτύου αλληλο-βοήθειας που θα δρα ενισχυτικά στο έργο της σχολής και όχι μια part-time βοήθεια για την ψυχή της μάνας μας.
++ ja

Το νόημα είναι να κοινωνικοποιηθούμε "ακαδημαικά" όχι τόσο να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον να περάσει τα μαθήματα :-D (που μπορεί να έρθει σαν επακόλουθο αυτό)
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
mosquito110
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 551
Joined: Tue Oct 25, 2011 9:32 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οργάνωση-Σεμινάρια Προγραμματισμού

Post by mosquito110 » Thu Oct 04, 2012 8:59 pm

Τελικά είναι οριστικό για αύριο ή ακόμη παίζεται? Τουλάχιστον να μην γίνει κ εδώ όπως με τις ανακοινώσεις της σχολής που πρέπει να περιμένουμε μέχρι κ την τελευταία ώρα :-)
Αυτό που λένε ουτοπία εμείς το λέμε απλά ζωή
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Οργάνωση-Σεμινάρια Προγραμματισμού

Post by necrofear_13 » Thu Oct 04, 2012 9:02 pm

mosquito110 wrote:Τελικά είναι οριστικό για αύριο ή ακόμη παίζεται? Τουλάχιστον να μην γίνει κ εδώ όπως με τις ανακοινώσεις της σχολής που πρέπει να περιμένουμε μέχρι κ την τελευταία ώρα :-)
Από όσο μου είπε ο ja 5-5 και κάτι στον 2ο όροφο αντωνιάδου. Θα μας ξεχωρίσεις θα είμαστε οι πιο όμορφοι..... :-D

Υ.Σ. Λογικά γύρω στις 5.30 θα αρχίσουμε συνεδρίαση να έχει έρθει και ο nachos.(δικιά μου εκτίμηση πάντα)
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
Post Reply

Return to “Διαλέξεις φοιτητών”