Οδηγός Συναρμολόγησης και Συντήρησης Ηλεκτρονικού Υπολογιστή

Τutorials φοιτητών και μελών.
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Thu Oct 18, 2007 6:42 pm

Τρελός οδηγος, πολλα συγχαρητηρια για την υπομονη να το καταγραψεις ολο αυτο και να κανεις το ποστ, ας ελπισουμε οτι θα ακολουθησουν και αλλοι αυτα τα βηματα! ;)

Και παλι Μπραβο.

YΓ. Εαν κανω τελικα αναβαθμιση θα προσπαθησω να κανω και εγω οδηγό!
User avatar
Serendipity
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1977
Joined: Tue Sep 19, 2006 11:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Sweden
Contact:

Post by Serendipity » Thu Oct 18, 2007 8:30 pm

wow!!!! :shock: πραγματικα εντυπωσιαστικα!8α προσπαθησω και εγω να καθαρισω το τροφοδοτικο μου γιατι τον τελευταιο καιρο το ανεμιστηρακι κανει σαν τρακτερ...ελπιζω να μν καταστρεψω ολο το συστημα!!!μπραβοοο zifnab!!!!
-Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
--Albert Einstein--


ImageImage

My new blog Serendipity's thoughts!
User avatar
para
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3648
Joined: Sat Nov 04, 2006 2:59 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by para » Thu Oct 18, 2007 8:32 pm

Χαρά στο κουράγιο σου dude!

Άψογος :smt023 :smt023
Γύρνα είμαι ένα άψυχο κορμί που σ' αγαπάει, αισθάνομαι στον άνεμο φτερό
Σαν μέσα σε όνειρο η ζωή με προσπερνάει, δείξε μου οίκτο μια στιγμή παρακαλώ...
#!
Κοίτα πως με κατάντησε η δική σου η αγάπη, να μη γνωρίζω από που να κρατηθώ
Στο τελευταίο της ζωής το σκαλοπάτι, Γύρνα, είμαι ένα βήμα απ' το γκρεμό...
User avatar
elsupreme
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1573
Joined: Mon Nov 21, 2005 10:16 pm
Academic status: N>4
Gender:

Post by elsupreme » Thu Oct 18, 2007 11:29 pm

Respect Zifnab.

btw : απο πότε άρχισε η δουλειά ?
"Must float like lotus on river... and kill old lady!"
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Post by emperormario » Thu Oct 18, 2007 11:32 pm

Πολλά συγχαρητήρια και απο μένα. Ο ορισμός της συμβολής στην κοινότητα!
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Post by Zifnab » Fri Oct 19, 2007 1:29 am

@elsupreme

Μου πήρε 3-4 ώρες να το μοντάρω μαζί με τις φωτογραφίες και άλλες 3 να το κάνω να ξεκινήσει γιατί υπήρχε ασυμβατότητα του δίχρωμου led με την παλιά mobo μου...Οπότε ξεκίναγαν όλα έσβηνε ξαφνηκα η οθόνη και τα περιφεριακά, χτύπαγε καμπανάκια και όλοι ανεμιστήρες ήταν στο full - δεν καταλάβαινε τίποτα από Power-on/off ή reset :-p

btw πρέπει να έκαψα το floppy κάπως - πάντως δεν αποκρίνεται είτε παίρνει είτε όχι ρεύμα...Ίσως απλά χάλασε το καλώδιο....Πήρα νέο floppy προς το παρόν....βλέπουμε

To έκανα πριν την εξεταστική και πέρασα τις μισές φωτό σε 60% σμίκρυνση μία μία μετά τα πέρασα σε στοιχειώδη πίνακα σε html (συνολίκη δουλειά 5-6 ώρες σε δύο ίδιες δόσεις). Χθές από html τα πέρασα στο venus και τα εμφάνισα όλα μαζί σε 2 μέρες - σήμερα τελείωσα το Part 5 και προσέθεσα με ρικά αστειάκια για να το κάνουν πιο διασκεδαστικό.... Συνολική δουλειά 15 ώρες περίπου...

@υπολοίπους thnx για τα καλά σας λόγια ;)
User avatar
Sreak
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 956
Joined: Fri Apr 02, 2004 9:56 am
Academic status: PhD
Location: eltrun.gr

Post by Sreak » Fri Oct 19, 2007 9:31 am

Respect :)
User avatar
Silver
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 453
Joined: Tue Jun 13, 2006 3:22 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Inside Maniac Mansion ,try to take on the world

Post by Silver » Fri Oct 19, 2007 11:55 am

Ωραίος!!! Ειδικά για τους πρωτοετείς που θα κάνουν και το εισαγωγικό εργαστήριο.

Άντε και η επόμενη δουλειά να είναι το στήσιμο ενός Super Computer (8 επεξεργαστές, συστοιχίες σκληρών δίσκων και τα σχετικά).
;)
Τελείωσα!!!!
User avatar
ciao
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2371
Joined: Mon May 03, 2004 1:15 am
Academic status: PhD
Gender:
Location: πίσω από την μπάλα

Post by ciao » Fri Oct 19, 2007 1:00 pm

Πολύ καλή δουλειά φίλε!!!
Χαρά στο κουράγιο και την υπομονή σου!!!
Θα ήταν πολύ καλά να συνεχιστεί με αντίστοιχα και ίσως στο μέλλον "προχωρημένα θέματα".

Respect :smt023

ΥΓ:Ψήνομαι να κάνω αναβάθμιση για να ξαναθυμηθώ τη χαρά της δημιουργίας! :-D
S.S.D.D.
User avatar
DeusEx
byte level
byte level
Posts: 51
Joined: Mon Sep 10, 2007 5:11 pm
Location: Κελί 33 , κορυδαλλός

Post by DeusEx » Fri Oct 19, 2007 2:36 pm

Αψογη δουλεια! Το διάβασα με πολύ ενδιαφέρον και μου λύθηκαν πολλές απορίες! Έχω σκοπό να πάρω ένα νέο pc σε κομμάτια και να το συναρμολογήσω μόνος μου…κρίμα όμως που δεν είχες quad-core και pci-e
:-p
User avatar
elsupreme
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1573
Joined: Mon Nov 21, 2005 10:16 pm
Academic status: N>4
Gender:

Post by elsupreme » Fri Oct 19, 2007 6:03 pm

Μα δεν το ξέρεις ? Περιμένει τους 8-πύρηνους ! :)
"Must float like lotus on river... and kill old lady!"
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Post by Zifnab » Fri Oct 19, 2007 10:05 pm

Όλοι το έχουν μάθει πια.... :-p
Zifnab wrote:My Spectacular System:(περιμένω τόσο καιρό τους 8πύρηνους):lol::lol::lol:
Intel Pentium III 1Ghz(Stock), ATI 9250 128MB, 512MB SDRAM,WD 20GB PATA, Seagate 80GB PATA,Seagate 500GB SATA(ex), Creative Sound Blaster Audigy 2 6.1, Thermaltake Armor Case,LG Flatron L1732Pivot (LCD), Iiyama Vision Master Pro 410 (CRT),Thule IA-100 Stereo-Amplifier,Audio Pro Avantek Six Floorstanding Loudspeakers, M-Audio Axiom 61 Midi Controller.
Ας αλλάξω υπογραφή....την βαρέθηκα ;)
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Post by Ισοβίτης » Fri Oct 19, 2007 10:12 pm

Νομίζω ότι θα μπορούσε να γίνει pinned το topic.
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Luke » Sat Oct 20, 2007 2:51 pm

Συγχαρητήρια και από εμένα!:smt041
+1 για να γίνει sticky.

Μπορούμε κάτω από τον οδηγό να κάνουμε και σχετικές ερωτήσεις ή θα τον χαλάσει; Αν ναι, ορίστε μία.:-)

Μπορούμε να βάλουμε το ανεμιστηράκι του συστήματος (αυτό που έχει το case και που μοιάζει με αυτό του τροφοδοτικού) κάτω από τη βρύση αντί για τη χρήση πινέλου αν έχει πολλή σκόνη; Υπάρχει κίνδυνος να χαλάσουν τα πηνία που έχει από κάτω από το κάλυμμα; Ή μήπως κατά την επανασύνδεση στη m/b υπάρχει κίνδυνος βραχυκυκλώματος (με την προϋπόθεση βεβαίως ότι έχει στεγνώσει);
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Post by emperormario » Sat Oct 20, 2007 4:54 pm

Αν και δεν κατάλαβα ποιο ανεμιστηράκι εννοείς, καλό είναι να μην το δοκιμάσεις. Γιατί μπορέι να παγιδευτεί υγρασία σε κάποιο σημείο που δεν είναι εμφανές με το ματι, ω΄στε τελικά να βραχυκυκλωθεί.
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Luke » Sat Oct 20, 2007 5:48 pm

Εννοώ αυτό που ρυθμίζει τη ροή του αέρα και ρίχνει τη θερμοκρασία μέσα στο κουτί και βρίσκεται στο πίσω μέρος του κουτιού. Νομίζω αντίστοιχα ανεμιστηράκια μερικοί τα τοποθετούν και στο μπροστινό μέρος για καλύτερη ροή.

Η αλήθεια είναι ότι ήδη το δοκίμασα :-p γι' αυτό ρωτώ.
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Post by Zifnab » Sat Oct 20, 2007 8:30 pm

Luke δεν θα το επιχειρούσα...Αλλά αφού το έκανες πια δεν έχει σημασία...Εσύ θα μας πεις πόσο άντεξε στο χρόνο μετά απο το σβρέξιμο :-p .... Γενικά έχει ένα υποτυπώδες κυκλωματάκη πίσω από κάθε ανεμιστήρα (στο ρουλεμάν)...
Και btw δεν ξέρω, αλλά ο ανεμιστήρας που άλλαξα στην cpu μου, που τελικά σταμάτησε ολοκληρωτικά - το κατάλαβα ευτυχώς σχετικά έγκαιρα βλέποντας τις στροφές να χτυπάνε ιδιαίτερα χαμηλά νούμερα (όχι τηλεθέασης :cool: ) . Έβαλα πάνω του (μόνο επειδή είναι παλίος - δεν συστήνεται!) ανεμιστήρα δωματίου με καλά αποτελέσματα (καλύτερα από το κοινό ανεμιστηράκι)...Γενικά να ξέρεις ότι όταν αρχίζει να χάνει ίσως κάηκε το λαστιχάκι μέσα στο ρουλεμάν...Αν έγινε αυτό δεν φταίει πια όποια σκόνη και να υπάρχει... Ο ανεμιστήρας ταλαντώνεται γιατί δεν έχει το λαστιχάκι να το κρατάει στη σωστή θέση και συνεπώς πότε δουλεύει επαρκώς, πότε κόβει σημαντικά ταχύτητα....

Φυσικά και επιτρέπονται η ερωτήσεις ... Αλλιώς θα το είχα κλειδώσει! :twisted: :-p
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Luke » Sat Oct 20, 2007 8:40 pm

Για να σου πω την αλήθεια δεν είχα παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα με το ανεμιστήρι. Απλά για λόγους καθαριότητας του εσωτερικού του κουτιού. Δεν το έχω συνδέσει ακόμα. Θα το κοιτάξω. Ίσως να αξίζει να αγοράσω καινούριο για σιγουριά. Από αυτά εδώ ποιο θα πρότεινες με δεδομένο ότι στο ανεμιστηράκι που έχω αναγράφονται τα εξής χαρακτηριστικά: DC 12V και 0,13Α και επιπλέον έχει διάμετρο 8 cm.
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Post by Zifnab » Sat Oct 20, 2007 8:54 pm

Λοιπόν εφόσον είναι για πίσω μέρος κουτιού (btw πρέπει να τον βάλουμε έτσι ώστε να βγάζει τον ζεστό αέρα από το κουτί μας) θες κάτι με σχετικά χαμηλές στροφες και κυρίως αθόρυβο...Μην πιστεύεις τα db που γράφουν οι εταιρίες...Ειδικά η SilenX γενικά τα κατεβάζουν για να φαίνονται αθόρυβοι...
Είναι και ακριβοί. Οι μόνοι πραγματικά αθόρυβοι είναι οι Noctua αλλά επίσης ακριβοί (>15Ευρώ). Τώρα για μια μέση περίπτωση προτείνω κάτι σε αυτά χωρίς να τα έχω χρησιμοποποιήσει ο ίδιος...Γενικά δεν πολυεμπιστεύομαι Akasa από θέμα θορύβου και οι Τhermaltake λίγο θορυβώδεις...Η Zalman γενικά πιο ακριβή απο αυτά που αγοράζεις. Τέλος πληροφοριακά οι Delta είναι οι πιο γρήγοροι ανεμιστήρες για το μέγεθός τους αλλά και οι πιο θορυβώδεις +πανάκριβοι! Πολύ αποδοτικός ο Scythe Kamekaze που πήρα και έχει και στροφοόμετρο. είναι blue led δυστυχώς για σένα ( http://www.plaisio.gr/product.aspx?cata ... uct=939951)

Κάτι σαν αυτό θα έπαιρνα...
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806551
Βασικά καλό είναι να πάρεις κάτι με ρυθμιστικό ή να έχεις fan controller tray για να είσαι σίγουρος...

Σύγκρινε τα CFM ( Cubic Feet of air / Minute) για να καταλάβεις, γιατί επέλεξα κάτι σαν τον Scythe...

Πολύ καλή ισορροπία και ο NoiseBlocker αλλά ακριβαίνει το πράγμα και δεν θα στο συνιστούσα αν έχεις ένα γενικά θορυβώδες δωμάτιο ή εξάρτημα (gpu/cpu/psu fan) http://www.checkmate.gr/products.php?pid=9679
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804026

Μεταξύ μας τα 8άρια τα αποφεύγουμε και δεν τα βάζουμε καθόλου γιατί γενικά είναι inefficient ή θορυβώδη...by default 12cm - εγώ τους δύο μικρούς μου τους αποσυνέδεσα....
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Sun Oct 21, 2007 2:34 am

Nice work Zif
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Post by sandra » Sun Oct 21, 2007 10:17 am

Γιατί δεν το βάζεις και στο wiki?
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Post by Zifnab » Sun Oct 21, 2007 10:51 am

Θα γίνει και αυτό αλλά δεν έχω ιδέα από wiki still :oops: . Αν ξέρει κάποιος ας το συνδέσει ;)
Post Reply

Return to “Tutorials”