Διακριτά Μαθηματικά

Τα posts που έγιναν κατά την διάρκεια του Ακαδημαϊκού Έτους 2017-2018 για τα προπτυχιακά μαθήματα.
Locked
User avatar
leecher
Venus Former Team Member
Posts: 139
Joined: Fri Jan 23, 2015 9:47 pm
Academic status: N>4
Gender:

Διακριτά Μαθηματικά

Post by leecher » Mon Oct 02, 2017 1:33 am

Το παρόν thread προορίζεται για το μάθημα "Διακριτά Μαθηματικά". Εδώ μπορείτε να συζητάτε για ό,τι σχετίζεται με το συγκεκριμένο μάθημα. Υπενθυμίζουμε ότι με βάση τους κανονισμούς λειτουργίας του forum απαγορεύονται τα greeklish, double posts και τα κεφαλαία. Για προηγούμενες συζητήσεις μπορείτε να ανατρέξετε εδώ.

Καλή αρχή! :D
yagosdrakos
bit level
bit level
Posts: 17
Joined: Mon Apr 04, 2016 5:24 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Διακριτά Μαθηματικά

Post by yagosdrakos » Mon Jan 15, 2018 9:26 pm

Γεια σας παιδιά! Χρωστάω Διακριτά απ το πρώτο έτος ακόμα :p και ψαχνω το κουραγιο να τα περασω. Απ το 0 με μία φούλ μέρα διάβασμα μπορώ να γράψω ενα 5 να τελειώνω? Εχω ακούσει οτι πρεπει να μάθεις πολλές αποδείξεις κλπ και ψαρώνω.
jackdaniels
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 1
Joined: Wed Nov 23, 2016 12:38 am
Academic status: 1st year

Re: Διακριτά Μαθηματικά

Post by jackdaniels » Mon Jan 15, 2018 10:52 pm

Εχει κανεις τις ασκησεις που εκανε τελευταια εβδομαδα?
amiors10
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 3
Joined: Wed Nov 29, 2017 7:15 pm
Academic status: 1st year
Gender:

Re: Διακριτά Μαθηματικά

Post by amiors10 » Wed Jan 17, 2018 2:47 am

Ξέρει κανείς ποιες είναι οι αποδείξεις που πρέπει να μάθουμε? :)
User avatar
insertusername
bit level
bit level
Posts: 5
Joined: Mon Oct 26, 2015 9:25 pm
Academic status: 3rd year
Gender:
Location: Hoenn

Re: Διακριτά Μαθηματικά

Post by insertusername » Thu Jan 25, 2018 9:01 pm

Τα σημερινά θέματα.
1. Αν η σχέση S στους ρητους (α/γ)S(β/δ) εάν και μόνο εάν αδ <= βγ είναι ολικής διάταξης.
2. Μια σχέση R στο Α={α,β,γ,δ,ε} είναι αυτοπαθης, μεταβατική, συμμετρικη και αντισυμμετρικη. Ποια είναι τα στοιχεία της R?
3. Αν 2 προτασιακοι τύποι είναι ταυτολογικα ισοδύναμοι. (Αν θυμάμαι καλά ήταν οι not(συνεπαγωγη) και p and not q)
4. Πόσα υποσυνολα των 4 στοιχείων του Κ={1,2,3...,20} περιέχουν τουλάχιστον ένα από τα 1,2,3,4,5. Υπήρχε κάτι παρόμοιο στις ασκήσεις φροντιστηριων νομίζω.
5. Έχουμε 9 Α και 6 Β. Πρέπει να τα βάλουμε σε σειρά χωρίς 2 Β να βρίσκονται σε διαδοχικές θέσεις. Να βρούμε πόσες τέτοιες πιθανές σειρές υπάρχουν (κάτι τέτοιο). Υπήρχε κάτι αντίστοιχο στο φροντιστήριο
6. Γράφημα G με |V(G)| >= 2. Να αποδειξουμε ότι το γράφημα θα έχει τουλάχιστον 2 κορυφές με τον ίδιο βαθμό.
7. Απόδειξη L = I + 1 στα δυαδικα δέντρα
8. Έστω γράφημα Τ με Δ(Τ) = k με k >=2. Με ni συμβολιζουμε τον αριθμό των κορυφων με βαθμό i όπου i = 1,2,3,...,k. Να δείξουμε ότι n1 = n3 + 2n4 + 3n5 +...+ (k-2)nk + 2.
Σημείωση: δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για τις εκφωνησεις των 6, 8. Μπορεί στην 8 να είχε G αντί για T μιας και το T θα μπορούσε να υπονοησει δέντρο
Hazard
bit level
bit level
Posts: 14
Joined: Fri Oct 28, 2016 4:48 pm
Academic status: 1st year
Gender:

Re: Διακριτά Μαθηματικά

Post by Hazard » Sun Feb 04, 2018 5:43 pm

Η ασκηση 4 βγαινει C(20,4)-C(15,4) ετσι?Και επισης ο κυριος Κατερινης ξερετε αν βαθμολογει με επιεικεια ή οχι?Ειμαι σιγουρος οτι επιασα 4 μοναδες και σχεδον ολη την αποδειξη με το L=I+1.Απλα στο τελος εβαλα τελιτσες σ ενα κομματι που ξεχασα και φοβαμαι μη μου κοψει ολες τις μοναδες της αποδειξης.Θα μου το βαλει το 5 λετε?
User avatar
Sawyer
bit level
bit level
Posts: 43
Joined: Tue Sep 01, 2015 7:09 pm
Gender:

Re: Διακριτά Μαθηματικά

Post by Sawyer » Wed Feb 07, 2018 5:18 pm

Hazard wrote:Η ασκηση 4 βγαινει C(20,4)-C(15,4) ετσι?Και επισης ο κυριος Κατερινης ξερετε αν βαθμολογει με επιεικεια ή οχι?Ειμαι σιγουρος οτι επιασα 4 μοναδες και σχεδον ολη την αποδειξη με το L=I+1.Απλα στο τελος εβαλα τελιτσες σ ενα κομματι που ξεχασα και φοβαμαι μη μου κοψει ολες τις μοναδες της αποδειξης.Θα μου το βαλει το 5 λετε?
Λογικα ναι
Locked

Return to “Ακαδημαϊκό Έτος 2017-2018”