Προγραμματισμός Υπολογιστών με C++

Τα posts που έγιναν κατά την διάρκεια του Ακαδημαϊκού Έτους 2019-2020 για τα προπτυχιακά μαθήματα.
Locked
User avatar
leecher
Venus Former Team Member
Posts: 139
Joined: Fri Jan 23, 2015 9:47 pm
Academic status: N>4
Gender:

Προγραμματισμός Υπολογιστών με C++

Post by leecher » Thu Oct 03, 2019 1:21 pm

Το παρόν thread προορίζεται για το μάθημα "Προγραμματισμός Υπολογιστών με C++". Εδώ μπορείτε να συζητάτε για ό,τι σχετίζεται με το συγκεκριμένο μάθημα. Υπενθυμίζουμε ότι με βάση τους κανονισμούς λειτουργίας του forum απαγορεύονται τα greeklish, double posts και τα κεφαλαία. Για προηγούμενες συζητήσεις μπορείτε να ανατρέξετε εδώ.

Καλή αρχή! :D
giannis246
bit level
bit level
Posts: 37
Joined: Thu Jul 08, 2010 10:37 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Προγραμματισμός Υπολογιστών με C++

Post by giannis246 » Fri Nov 01, 2019 6:55 pm

καλησπερα παιδια, λογω αδυναμιας προσελευσης στο μαθημα, μηπως μπορει κανεις να προτεινει καποιο φροντιστηριο;
ευχαριστω.
User avatar
Shocker
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1080
Joined: Wed Sep 19, 2007 11:59 pm
Academic status: N>4
Location: Beehives / Anabyss
Contact:

Re: Προγραμματισμός Υπολογιστών με C++

Post by Shocker » Mon Nov 25, 2019 2:43 pm

Σαν να είναι λίγο περισσότερο παλουκάκι η φετινή εργασία;
efev2014
byte level
byte level
Posts: 120
Joined: Tue Oct 07, 2014 8:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Προγραμματισμός Υπολογιστών με C++

Post by efev2014 » Thu Jul 30, 2020 1:01 pm

Από ότι φαίνεται η εξέταση του Σεπτεμβρίου θα είναι εξ αποστάσεως και όχι με φυσική παρουσία όπως έλεγε αρχικά το πρόγραμμα. Γνωρίζει κανείς (ή αν μπορεί με κάποιο τρόπο να μάθει) πως θα είναι η εξέταση; Είναι σημαντικό να ξέρουμε γιατί σε περίπτωση που αλλάξει δραματικά η εξέταση θα πρέπει να αλλάξει και ο τρόπος διαβάματος.

Το forum βλέπω ότι -δυστυχώς- έχει πεθάνει, αλλά προσωπικά δεν έχω facebook οπότε κάνω το post εδώ. Αν κάποιος μάθει κάτι παρακαλείται να το γνωστοποιήσει και εδώ. Αν θέλετε / το θεωρείτε χρήσιμο, προωθείστε το μήνυμα και στο facebook.

Όποιος μπορεί παρακαλώ να βοηθήσει. Ευχαριστώ πολύ.

EDIT: Έβγαλε ανακοίνωση ο κύριος Παπαϊωάννου
User avatar
Le Poulet
Venus Former Team Member
Posts: 62
Joined: Thu Jun 26, 2014 11:23 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Προγραμματισμός Υπολογιστών με C++

Post by Le Poulet » Thu Jul 30, 2020 5:59 pm

efev2014 wrote: Thu Jul 30, 2020 1:01 pm Από ότι φαίνεται η εξέταση του Σεπτεμβρίου θα είναι εξ αποστάσεως και όχι με φυσική παρουσία όπως έλεγε αρχικά το πρόγραμμα. Γνωρίζει κανείς (ή αν μπορεί με κάποιο τρόπο να μάθει) πως θα είναι η εξέταση; Είναι σημαντικό να ξέρουμε γιατί σε περίπτωση που αλλάξει δραματικά η εξέταση θα πρέπει να αλλάξει και ο τρόπος διαβάματος.

Το forum βλέπω ότι -δυστυχώς- έχει πεθάνει, αλλά προσωπικά δεν έχω facebook οπότε κάνω το post εδώ. Αν κάποιος μάθει κάτι παρακαλείται να το γνωστοποιήσει και εδώ. Αν θέλετε / το θεωρείτε χρήσιμο, προωθείστε το μήνυμα και στο facebook.

Όποιος μπορεί παρακαλώ να βοηθήσει. Ευχαριστώ πολύ.

EDIT: Έβγαλε ανακοίνωση ο κύριος Παπαϊωάννου
Τώρα που βγήκε η ανακοίνωση, ποιος θεωρείς ότι είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος διαβάσματος; Προηγουμένως, με τον κώδικα στο χαρτί, μου φαίνεται ότι έκοβε κάπως αυστηρά...
:smt117
efev2014
byte level
byte level
Posts: 120
Joined: Tue Oct 07, 2014 8:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Προγραμματισμός Υπολογιστών με C++

Post by efev2014 » Thu Jul 30, 2020 6:38 pm

Le Poulet wrote: Thu Jul 30, 2020 5:59 pm
efev2014 wrote: Thu Jul 30, 2020 1:01 pm Από ότι φαίνεται η εξέταση του Σεπτεμβρίου θα είναι εξ αποστάσεως και όχι με φυσική παρουσία όπως έλεγε αρχικά το πρόγραμμα. Γνωρίζει κανείς (ή αν μπορεί με κάποιο τρόπο να μάθει) πως θα είναι η εξέταση; Είναι σημαντικό να ξέρουμε γιατί σε περίπτωση που αλλάξει δραματικά η εξέταση θα πρέπει να αλλάξει και ο τρόπος διαβάματος.

Το forum βλέπω ότι -δυστυχώς- έχει πεθάνει, αλλά προσωπικά δεν έχω facebook οπότε κάνω το post εδώ. Αν κάποιος μάθει κάτι παρακαλείται να το γνωστοποιήσει και εδώ. Αν θέλετε / το θεωρείτε χρήσιμο, προωθείστε το μήνυμα και στο facebook.

Όποιος μπορεί παρακαλώ να βοηθήσει. Ευχαριστώ πολύ.

EDIT: Έβγαλε ανακοίνωση ο κύριος Παπαϊωάννου
Τώρα που βγήκε η ανακοίνωση, ποιος θεωρείς ότι είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος διαβάσματος; Προηγουμένως, με τον κώδικα στο χαρτί, μου φαίνεται ότι έκοβε κάπως αυστηρά...
Μάλλον θα πρέπει να μάθουμε να λύνουμε θέματα σαν αυτά που έβαζε στην ενότητα 3. Δεν νομίζω ότι έχουν πλέον νόημα ερωτήματα του στυλ, "Θα βγάλει compile ή run time error;" ή "Βρείτε τι θα τυπώσει η παρακάτω γραμμή". Δεν θέλει δηλαδή τόσο θεωρία όσο πράξη πλέον.

Σίγουρα θα πρέπει να ξέρουμε υπερφόρτωση τελεστών, templates, χρήση iterators, συλλογές, άριστη γνώση των pointers κλπ.
Εγώ δεν ξέρω να τα χρησιμοποιώ όλα από αυτά που αναφέρω, αλλά νομίζω ότι είναι αρκετά βασικά για όλους μας. Όποιος άλλος έχει καμιά ιδέα ή πρόταση για διάβασμα ας την πει.

Σχετικά με την αυστηρότητα, μακάρι να υπάρξει μεγαλύτερη επιείκεια τώρα.
efev2014
byte level
byte level
Posts: 120
Joined: Tue Oct 07, 2014 8:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Προγραμματισμός Υπολογιστών με C++

Post by efev2014 » Fri Jul 31, 2020 7:45 pm

Θα ήθελε κανείς να ανεβάσει ποια είναι κατά τη γνώμη του η λύση της άσκησης που ανέβηκε;
Locked

Return to “Ακαδημαϊκό Έτος 2019-2020”