Φωτογραφία

Σίγουρα όλο και κάτι δε θα ταιριάζει με τις παραπάνω ψυχαγωγικές κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
Gewitter
Venus Former Team Member
Posts: 1609
Joined: Mon Jan 19, 2009 11:42 am
Academic status: PhD
Gender:

Φωτογραφία

Post by Gewitter » Thu Oct 04, 2012 9:05 pm

Είδα ότι δεν έχουμε τέτοιο τόπικ.
Ασχολείται κανείς?Πάει κάποιος από εδώ στον σύλλογο φωτογραφίας ΟΠΑ?
Αν ασχολείστε, τι εξοπλισμό έχετε? Ανεβάστε και κάνα δείγμα της δουλείας σας ή μοιραστείτε κάποιο τιπ που ανακαλύψατε πρόσφατα!
Ή κάποιο open source λογισμικό για επεξεργασία(εγώ έχω βρει κάμποσα).
:-D :-D :-D :-D :-D
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[i][b][color=#004080]No,no...Listen...He said that if they dug his father's body up, it would be gone. They planted a seed over his grave. The seed became a tree. Moses said his father became a part of that tree. He grew into the wood, into the bloom. And when a sparrow ate the tree's fruit, his father flew with the birds. He said... death was his father's road to awe!.[/color][/i][/b]
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Φωτογραφία

Post by PASCAL » Thu Oct 11, 2012 11:48 pm

Ξέρω ότι κορύφαία δουλειά γίνεται στον Φωτογραφικό Τομέα του ΕΚΠΑ στην Ιπποκράτους(ΠΟΦΠΑ). Έχουν τεχνικά και αισθητικά σεμινάρια και το καλύτερο έχουν.... σκοτεινό θάλαμο! Ναι σκοτεινό θάλαμο, άλλο πράγμα, μαγεία. Α και κάθε χρόνο έκθεση. Το ΟΠΑ απ' όσο ξέρω άργησε να οργανωθεί σε αυτόν τον τομέα.

Προσωπικά δεν ασχολούμε αν και παλιά έπαιζα με μια Pentax αναλογική. Γενικά μου αρέσουν οι ασπρόμαυρες φωτογραφίες και η λομογραφία(όχι instagram). Επίσης δεν θεωρώ την ψηφιακή φωτογραφία και το Photoshop τέχνη. Αυτά. :)
User avatar
Gewitter
Venus Former Team Member
Posts: 1609
Joined: Mon Jan 19, 2009 11:42 am
Academic status: PhD
Gender:

Re: Φωτογραφία

Post by Gewitter » Thu Oct 11, 2012 11:58 pm

PASCAL wrote:Ξέρω ότι κορύφαία δουλειά γίνεται στον Φωτογραφικό Τομέα του ΕΚΠΑ στην Ιπποκράτους(ΠΟΦΠΑ). Έχουν τεχνικά και αισθητικά σεμινάρια και το καλύτερο έχουν.... σκοτεινό θάλαμο! Ναι σκοτεινό θάλαμο, άλλο πράγμα, μαγεία. Α και κάθε χρόνο έκθεση. Το ΟΠΑ απ' όσο ξέρω άργησε να οργανωθεί σε αυτόν τον τομέα.

Προσωπικά δεν ασχολούμε αν και παλιά έπαιζα με μια Pentax αναλογική. Γενικά μου αρέσουν οι ασπρόμαυρες φωτογραφίες και η λομογραφία(όχι instagram). Επίσης δεν θεωρώ την ψηφιακή φωτογραφία και το Photoshop τέχνη. Αυτά. :)

Θα διαφωνήσω με το ΠΟΦΠΑ. Έχουμε μακράν καλύτερο σκοτεινό θάλαμο στο ΟΠΑ (ο οποίο πλέον είναι ολοκαίνουργιος σένα κτίριο απέναντι από το μεταπτυχιακό):P Στο ΠΟΦΠΑ μπαίνεις μία τον μήνα και αν, ενώ εδώ μία τη βδομάδα και βάλε.Αν και πλέον δεν πηγαίνω καθώς κάνω τα βασικά στο σπίτι(εμφάνιση φιλμ κ.τ.λ.).

Κάνω και λομογραφία εδώ και κάνα 5μηνο..αν και να σου πω παρ'ολο που πήρα μία Diana μετά το τρίτο φιλμ με ενοχλούσε άπειρα το γεγονός ότι δεν μπορούσα να δώσω εγώ ταχύτητες κτλ κτλ οπότε πήρα μία (κυριολεκτικά πάμφθηνη και original) Lubitel 2 made in USSR και κάνω τη δουλεία μου όπως θέλω. :-p :-p :-p

Όσον αφορά το photoshop...Σχετικό είναι.Το έχω χρησιμοποιήσει και αυτό..υπάρχουν πράγματα που πλέον δεν γίνονται δυστυχώς με χημικά, και αν γίνονται, τα υλικά είναι και πανάκριβα και πολύ επιβλαβή..οπότε εκεί βοηθάει στην ολοκλήρωση της ιδέας νομίζω. :-)
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[i][b][color=#004080]No,no...Listen...He said that if they dug his father's body up, it would be gone. They planted a seed over his grave. The seed became a tree. Moses said his father became a part of that tree. He grew into the wood, into the bloom. And when a sparrow ate the tree's fruit, his father flew with the birds. He said... death was his father's road to awe!.[/color][/i][/b]
User avatar
rexes
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 397
Joined: Wed Sep 21, 2011 8:22 pm
Academic status: 3rd year
Gender:
Location: SomeWhere

Re: Φωτογραφία

Post by rexes » Fri Oct 12, 2012 12:24 am

Ασχολούμαι ερασιτεχνικά τόσο με τοπία όσο και με πορτραίτα! Αν και περισσότερο λατρεύω τα τοπία! Για εξοπλισμό τώρα: χρησιμοποιώ ό,τι μηχανή πιάσω στα χέρια μου :P συνήθως φροντίζω να είναι DSLR αλλά και με τις ΚΑΛΕΣ compact καλά τα πάω!!!

Τοπία
https://plus.google.com/photos/11018542 ... 6496612705

Σαλαμύκονος
https://plus.google.com/photos/11018542 ... c_I0qGF-wE
Εφαρμογή για το Πρόγραμμα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
Image
Δείτε περισσότερα για την εφαρμογή και πείτε την άποψή σας!
User avatar
Gewitter
Venus Former Team Member
Posts: 1609
Joined: Mon Jan 19, 2009 11:42 am
Academic status: PhD
Gender:

Re: Φωτογραφία

Post by Gewitter » Fri Oct 12, 2012 12:42 am

rexes wrote:Ασχολούμαι ερασιτεχνικά τόσο με τοπία όσο και με πορτραίτα! Αν και περισσότερο λατρεύω τα τοπία! Για εξοπλισμό τώρα: χρησιμοποιώ ό,τι μηχανή πιάσω στα χέρια μου :P συνήθως φροντίζω να είναι DSLR αλλά και με τις ΚΑΛΕΣ compact καλά τα πάω!!!

Τοπία
https://plus.google.com/photos/11018542 ... 6496612705

Σαλαμύκονος
https://plus.google.com/photos/11018542 ... c_I0qGF-wE
Δεν υπάρχει καλή και κακή μηχανή.Υπάρχει μπορώ και θέλω και μαθαίνω πώς ή δεν κάνω τπτ από τα προηγούμενα.Έχω βγάλει μπαρούφες με μία dslr που είχα πάρει όταν ήμουν πρώτο έτος , και πραγματικά ενδιαφέρουσες φωτογραφίες από κινητό καταλάθος... :-p :-p.
Έχεις κάποιες πραγματικά καλές according to my eye.Το μόνο που σου λείπει είναι να παίξεις λίγο με το φως(shutter/aperture) για να κάνεις χρώματα και κάνα εφέ..αλλά από οπτική οφείλω να πω ότι έχουν να δώσουν κάτι. :)
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[i][b][color=#004080]No,no...Listen...He said that if they dug his father's body up, it would be gone. They planted a seed over his grave. The seed became a tree. Moses said his father became a part of that tree. He grew into the wood, into the bloom. And when a sparrow ate the tree's fruit, his father flew with the birds. He said... death was his father's road to awe!.[/color][/i][/b]
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Φωτογραφία

Post by PASCAL » Fri Oct 12, 2012 12:55 am

Gewitter δεν ήξερα ότι το ΟΠΑ έχει σκοτεινό θάλαμο. Μπράβο μας :-p

rexes ωραία δουλειά! Συνέχισε!
User avatar
rexes
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 397
Joined: Wed Sep 21, 2011 8:22 pm
Academic status: 3rd year
Gender:
Location: SomeWhere

Re: Φωτογραφία

Post by rexes » Fri Oct 12, 2012 1:26 am

Gewitter wrote: Δεν υπάρχει καλή και κακή μηχανή.Υπάρχει μπορώ και θέλω και μαθαίνω πώς ή δεν κάνω τπτ από τα προηγούμενα.Έχω βγάλει μπαρούφες με μία dslr που είχα πάρει όταν ήμουν πρώτο έτος , και πραγματικά ενδιαφέρουσες φωτογραφίες από κινητό καταλάθος... :-p :-p.
Έχεις κάποιες πραγματικά καλές according to my eye.Το μόνο που σου λείπει είναι να παίξεις λίγο με το φως(shutter/aperture) για να κάνεις χρώματα και κάνα εφέ..αλλά από οπτική οφείλω να πω ότι έχουν να δώσουν κάτι. :)
Δεν ξέρω να τα χειρίζομαι ακόμα αυτά τα "περίεργα" :P
Εφαρμογή για το Πρόγραμμα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
Image
Δείτε περισσότερα για την εφαρμογή και πείτε την άποψή σας!
User avatar
Gewitter
Venus Former Team Member
Posts: 1609
Joined: Mon Jan 19, 2009 11:42 am
Academic status: PhD
Gender:

Re: Φωτογραφία

Post by Gewitter » Fri Oct 12, 2012 11:21 am

rexes wrote:
Gewitter wrote: Δεν υπάρχει καλή και κακή μηχανή.Υπάρχει μπορώ και θέλω και μαθαίνω πώς ή δεν κάνω τπτ από τα προηγούμενα.Έχω βγάλει μπαρούφες με μία dslr που είχα πάρει όταν ήμουν πρώτο έτος , και πραγματικά ενδιαφέρουσες φωτογραφίες από κινητό καταλάθος... :-p :-p.
Έχεις κάποιες πραγματικά καλές according to my eye.Το μόνο που σου λείπει είναι να παίξεις λίγο με το φως(shutter/aperture) για να κάνεις χρώματα και κάνα εφέ..αλλά από οπτική οφείλω να πω ότι έχουν να δώσουν κάτι. :)
Δεν ξέρω να τα χειρίζομαι ακόμα αυτά τα "περίεργα" :P
Αν μαζευτούν άτομα μπορούμε να βρεθούμε πάντως να να πάμε για εξόρμηση, να ανταλλάξουμε ιδέες και προφανώς να μάθουμε στους πιο αρχάριους τα βασικά! :-D
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[i][b][color=#004080]No,no...Listen...He said that if they dug his father's body up, it would be gone. They planted a seed over his grave. The seed became a tree. Moses said his father became a part of that tree. He grew into the wood, into the bloom. And when a sparrow ate the tree's fruit, his father flew with the birds. He said... death was his father's road to awe!.[/color][/i][/b]
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Φωτογραφία

Post by rose » Fri Oct 12, 2012 12:19 pm

Εγώ εχω μια Olympus e420 και 3 φακους, 25mm f/2.8 'pancake', εναν 14-42mm και τελος τον 40-150mm.
Η λέσχη που λετε, τι παιζει? Γινονται και μαθηματα?
που θα πάει θα το δουμε...
User avatar
Gewitter
Venus Former Team Member
Posts: 1609
Joined: Mon Jan 19, 2009 11:42 am
Academic status: PhD
Gender:

Re: Φωτογραφία

Post by Gewitter » Fri Oct 12, 2012 12:41 pm

rose wrote:Εγώ εχω μια Olympus e420 και 3 φακους, 25mm f/2.8 'pancake', εναν 14-42mm και τελος τον 40-150mm.
Η λέσχη που λετε, τι παιζει? Γινονται και μαθηματα?

Πολλοί καλοί φακοί απόσο ξέρω...Αν και ο πρώτος λίγο ενοχλητικός στον χειρισμό για μένα.. :-p

Έχουμε σύλλογο φωτογραφίας λοιπόν!
Έχει τμήματα και είναι μία φορά τη βδομάδα σκοτεινός για κάθε τμήμα και μία φορά τη βδομάδα θεωρία για όλα τα τμήματα μαζί . Θα μάθω και θα ποστάρω ώρες, οι οποίες απόσο ξέρω δεν έχουν βγει ακόμα!
Αν κάποιος βιάζεται μπορεί να ρωτήσει στον φοιτ. σύλλογο!
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[i][b][color=#004080]No,no...Listen...He said that if they dug his father's body up, it would be gone. They planted a seed over his grave. The seed became a tree. Moses said his father became a part of that tree. He grew into the wood, into the bloom. And when a sparrow ate the tree's fruit, his father flew with the birds. He said... death was his father's road to awe!.[/color][/i][/b]
User avatar
X-ray
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 854
Joined: Tue Aug 29, 2006 2:09 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Contact:

Re: Φωτογραφία

Post by X-ray » Fri Oct 12, 2012 12:45 pm

Εγώ παιδιά δεν ξέρω και πολλά για φωτογραφία...
Το μόνο που ξέρω είναι πάρτε μια CANON 5d/7d να δείτε το φως το αληθινό. Αμην.
:-D
shrinked image
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Φωτογραφία

Post by rose » Fri Oct 12, 2012 1:09 pm

Gewitter wrote:
rose wrote:Εγώ εχω μια Olympus e420 και 3 φακους, 25mm f/2.8 'pancake', εναν 14-42mm και τελος τον 40-150mm.
Η λέσχη που λετε, τι παιζει? Γινονται και μαθηματα?

Πολλοί καλοί φακοί απόσο ξέρω...Αν και ο πρώτος λίγο ενοχλητικός στον χειρισμό για μένα.. :-p

Έχουμε σύλλογο φωτογραφίας λοιπόν!
Έχει τμήματα και είναι μία φορά τη βδομάδα σκοτεινός για κάθε τμήμα και μία φορά τη βδομάδα θεωρία για όλα τα τμήματα μαζί . Θα μάθω και θα ποστάρω ώρες, οι οποίες απόσο ξέρω δεν έχουν βγει ακόμα!
Αν κάποιος βιάζεται μπορεί να ρωτήσει στον φοιτ. σύλλογο!
ok Gewitter, o pancake ειναι καλος φακος, γιατι ενοχλητικός ομως? Ειδικα για την μικρή e420 ειναι οκ. Το προβλημα μου ειναι η μηχανή, δεν εχει IS και αναγκάζομαι να εχω μεγάλες ταχύτητες, δυστυχώς αυτο δεν ειναι παντα επιλογή.
που θα πάει θα το δουμε...
User avatar
Gewitter
Venus Former Team Member
Posts: 1609
Joined: Mon Jan 19, 2009 11:42 am
Academic status: PhD
Gender:

Re: Φωτογραφία

Post by Gewitter » Fri Oct 12, 2012 9:47 pm

@rose
Ο σχεδιασμός του είναι κάπως..έχω συνηθίσει να μοιράζω το βάρος στα δύο χέρια με στήριγμα τον φακό στο ένα, όταν τον είχα δοκιμάσει νόμιζα ότι θα μ φύγει η μηχανή..είναι καθαρά δλδ προσωπικό σκάλωμα.. :-p :-p

Για το IS..εξαρτάται τι θες να βγάλεις νομίζω και προφανώς τι απαιτήσεις έχεις..εγώ δεν το θεωρούσα ποτέ απαραίτητο..:/ αλλά σε κάποια είδη φωτογραφίας είναι..!
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[i][b][color=#004080]No,no...Listen...He said that if they dug his father's body up, it would be gone. They planted a seed over his grave. The seed became a tree. Moses said his father became a part of that tree. He grew into the wood, into the bloom. And when a sparrow ate the tree's fruit, his father flew with the birds. He said... death was his father's road to awe!.[/color][/i][/b]
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Φωτογραφία

Post by enum21 » Sat Oct 13, 2012 2:46 pm

rexes wrote:Ασχολούμαι ερασιτεχνικά τόσο με τοπία όσο και με πορτραίτα! Αν και περισσότερο λατρεύω τα τοπία! Για εξοπλισμό τώρα: χρησιμοποιώ ό,τι μηχανή πιάσω στα χέρια μου :P συνήθως φροντίζω να είναι DSLR αλλά και με τις ΚΑΛΕΣ compact καλά τα πάω!!!

Τοπία
https://plus.google.com/photos/11018542 ... 6496612705

Σαλαμύκονος
https://plus.google.com/photos/11018542 ... c_I0qGF-wE
Πολύ όμορφες φωτογραφίες! Μπράβο! :)

Αν θέλετε μπορείτε να ανεβάσετε και οι άλλοι για να δούμε τις δημιουργίες σας! :)

Επίσης αυτό φαντάζομαι το έχετε δει --> http://art.aueb.gr/
Μήπως μπορούν να στείλουν και φοιτητές ό,τι έχουν κάνει?
sotia.zin
bit level
bit level
Posts: 6
Joined: Thu Sep 08, 2011 8:39 pm
Gender:

Re: Φωτογραφία

Post by sotia.zin » Sat Aug 10, 2013 12:59 pm

Γνωρίζει κανείς αν θα λειτουργήσει φέτος ο σύλλογος φωτογραφίας;
User avatar
Gewitter
Venus Former Team Member
Posts: 1609
Joined: Mon Jan 19, 2009 11:42 am
Academic status: PhD
Gender:

Re: Φωτογραφία

Post by Gewitter » Sat Aug 10, 2013 1:01 pm

sotia.zin wrote:Γνωρίζει κανείς αν θα λειτουργήσει φέτος ο σύλλογος φωτογραφίας;
Ναι. Δεν υπάρχει λόγος να μην λειτουργήσει.Ξεκινάνε μέσα Οκτώβρη με αρχές Νοέμβρη. Θα βγει ανακοίνωση στο γραφείο του φοιτητικού συλλόγου.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[i][b][color=#004080]No,no...Listen...He said that if they dug his father's body up, it would be gone. They planted a seed over his grave. The seed became a tree. Moses said his father became a part of that tree. He grew into the wood, into the bloom. And when a sparrow ate the tree's fruit, his father flew with the birds. He said... death was his father's road to awe!.[/color][/i][/b]
User avatar
Nixon33
bit level
bit level
Posts: 11
Joined: Fri Mar 08, 2019 3:40 pm
Academic status: PhD

Re: Φωτογραφία

Post by Nixon33 » Fri Mar 08, 2019 6:37 pm

X-ray wrote:Εγώ παιδιά δεν ξέρω και πολλά για φωτογραφία...
Το μόνο που ξέρω είναι πάρτε μια CANON 5d/7d να δείτε το φως το αληθινό. Αμην.
:-D
Ayto to sxolio exei mia mini dosi realismou (iperoxi i canon) alla einai pleon vintage. To eida kai siginithika elafrws.
Post Reply

Return to “Άλλα ψυχαγωγικά θέματα”