Χαζες τεχνολογικες αποψεις

Σίγουρα όλο και κάτι δε θα ταιριάζει με τις παραπάνω ψυχαγωγικές κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Χαζες τεχνολογικες αποψεις

Post by ultimate_aektzis » Sat Oct 27, 2012 5:11 pm

Οκ, ακουγεται λιγο ελιτιστικο, αλλα περιλαμβανει και αποψεις που ειχαμε και μεις οταν ειμασταν πιο νουμπακια. :oops:

Ας επικεντρωθουμε σε αντικειμενικα θεματα και οχι σε ατακες οπως "καποτε νομιζα οτι η PHP ειναι καλυτερη της Ruby" :-p

Ξεκιναω με το δικο μου: Οταν πρωτοεβαλα ADSL δεν ανοιγα το router πριν ανοιξει το pc γιατι νομιζα οτι ο ISP θα μου εκλεβε δεδομενα. Οτι και καλα το firewall των XP θα με εσωνε. :lol:
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Χαζες τεχνολογικες αποψεις

Post by zweistein » Sat Oct 27, 2012 10:12 pm

Μέχρι και την τρίτη γυμνασίου πίστευα ότι οι μνήμες RAM προαπαιτούσαν εγκατάσταση drivers :lol:
Image
User avatar
Jami
Venus Former Team Member
Posts: 1065
Joined: Mon Nov 01, 2010 7:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Χαζες τεχνολογικες αποψεις

Post by Jami » Sat Oct 27, 2012 10:46 pm

-Την πρωτη φορα που βαλαμε ιντερνετ(τοτε που οταν ηθελες να συνδεθεις σε ακουγε ολο το σπιτι απο τον χαρακτηριστικο ηχο κλησης ), επιανα καθε 20 λεπτα το ρουτερ να δω αν ζεσταθηκε για να το κλεισω να κρυωσει, γιατι νομιζα οτι θα χαλουσε αν ζεσταινοταν. :roll:
-Επισης πριν μαθω τι εστι το "crack"(copy paste το αντιστοιχο αρχειο) θεωρουσα οσους το κανανε χακεραδες. :smt021
User avatar
Spongebobu
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 702
Joined: Mon Jul 02, 2012 6:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In yo house

Re: Χαζες τεχνολογικες αποψεις

Post by Spongebobu » Sat Oct 27, 2012 10:58 pm

Είχα μάθει οτι ο σωστός τρόπος να κλείνεις το Playstation 1 είναι πρώτα να ανοίγεις το καπάκι και μετα να κανεις power off. Όταν ο φίλος μου το έκλεινε κατευθείαν απο το power off ένιωθα κατι μέσα μου να πεθαίνει γιατί αισθανόμουνα οτι κατέστρεφε το καημένο κουτί. :-)
Every time you make a typo the errorists win.
Fabio 2 - 1 Funk
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Χαζες τεχνολογικες αποψεις

Post by stoupeace » Sat Oct 27, 2012 11:29 pm

Spongebobu wrote:Είχα μάθει οτι ο σωστός τρόπος να κλείνεις το Playstation 1 είναι πρώτα να ανοίγεις το καπάκι και μετα να κανεις power off. Όταν ο φίλος μου το έκλεινε κατευθείαν απο το power off ένιωθα κατι μέσα μου να πεθαίνει γιατί αισθανόμουνα οτι κατέστρεφε το καημένο κουτί. :-)
Tι μου θύμησες τώρα!! Κι εγώ το έκανα και μάλιστα είχα εφεύρει και δικαιολογία, ότι και καλά πρέπει πρώτα να σταματήσει να γυρνάει το cd και μετά να κλείσει, αλλιώς θα χαλάσει η κεφαλή.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Χαζες τεχνολογικες αποψεις

Post by ultimate_aektzis » Sun Oct 28, 2012 3:41 am

Φιλε, αυτο το λεγανε πολλοι με την κεφαλη. Οχι ενας και δυο.

Το αλλο λολαδι με το playstation, ηταν που ειχα δει φιλο μου να χρησιμοποιει ειδικο υγρο συντηρησης των CD γιατι χαλαγε η κονσολα. :eek:
User avatar
ala_mages
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1489
Joined: Sun Jun 06, 2010 7:04 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Χαζες τεχνολογικες αποψεις

Post by ala_mages » Sun Oct 28, 2012 4:04 am

ultimate_aektzis wrote: Το αλλο λολαδι με το playstation, ηταν που ειχα δει φιλο μου να χρησιμοποιει ειδικο υγρο συντηρησης των CD γιατι χαλαγε η κονσολα. :eek:
Φίλος μην γελάς έκανε δουλειά :-p :lol:

True story:

Πάω μια μέρα σπίτι ενός γνωστού μου, στο δωμάτιο του σε ένα γραφείο είχε ένα pc 200 ετών ,ένα σάπιο keyboard από την εποχή του B παγκοσμίου , αρχαίο ποντίκι , μπαούλο οθόνη , και 2 ηχεία με διαστάσεις 4x4cm έντασης -10 watt. Και γυρνάει και μου λέει ,όταν κατάλαβε ότι κοίταζα με απορία το σούπερ τεχνολογικό γραφείο, την εξής ατάκα :
- "Ρε μαν ένα "κουτί"(εννοώντας όλο το tower) και μια οθόνη καινούργια χρειάζομαι μόνο , όλα τα άλλα είναι καινούργια(επεξ. βλέπε ποντίκι ηχεία πληκτρολόγιο) , γαμώτο και δεν αξίζει να πάνε χαράμι" (και δεν τρόλλαρε, potato λέμε)

Συμπέρασμα:
το 60% της τιμής ενός υπολογιστή είναι τo πληκτρολόγιο, ποντίκι και ηχεία, noobs ε noobs
Mpomp is building an army.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ______☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. _ / \
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Welcome to the [url=http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=pAY9CNkKOsg#t=59]ricefields[/url] mathaf*ka [url=http://foss.aueb.gr]Turn on the foss please![/url]
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Χαζες τεχνολογικες αποψεις

Post by Zifnab » Sun Oct 28, 2012 6:10 am

ultimate_aektzis wrote:Φιλε, αυτο το λεγανε πολλοι με την κεφαλη. Οχι ενας και δυο.

Το αλλο λολαδι με το playstation, ηταν που ειχα δει φιλο μου να χρησιμοποιει ειδικο υγρο συντηρησης των CD γιατι χαλαγε η κονσολα. :eek:
Τί λες!? Εγώ έβαζα ΑΖΑΧ και καθάριζα τόσο την κεφαλή όσο και τα cd :lol:
ultimate_aektzis wrote:Ας επικεντρωθουμε σε αντικειμενικα θεματα και οχι σε ατακες οπως "καποτε νομιζα οτι η PHP ειναι καλυτερη της Ruby" :-p
Επίσης δεν θέλω να ξανακούσω ότι η Java είναι πάντα πιο αργή από C++ - έλεος πια! εξαρτάται από το είδος της εφαρμογής: πρόσφατο παράδειγμα εν αμέρικας - καλός υποτίθεται προγραμματιστής υλοποίησε έναν αλγόριθμο δυναμικού προγραμματισμού για το μάθημα "υπολογιστική μοριακή βιολογία" και μετά από καμιά βδομάδα βελτιστοποιήσεων για την απόδοση κατάφερε να τον κάνει να επεξεργάζεται ένα μεγάλο input σε 2-3λεπτά - σε ίδιο υπολογιστή και ίδιο input δύο κοπέλες που μάλλον δεν είναι guru του προγραμματισμού έκαναν το ίδιο σε 40 δευτερόλεπτα..

Θέλω να πω είναι αντικειμενικό να πεις javascript<php<java αλλά δεν ισχύει πάντα java<c++ ή php<python ή php<ruby κτλ.. ΕΞΑΡΤΆΤΑΙ! Ίσως ισχύει πάντα c<java αλλά φυσικά πρέπει να είσαι ιδιαίτερα καλός γνώστης της c. Τέλος όλες οι γλώσσες χρειάζονται και καμία δεν είναι καλύτερη..Η πιο καλή γλώσσα είναι η assembly όμως :lol:

Στο θέμα μας όμως.. :-p

Εγώ είχα την άποψη, που μου την μετέφερε ο θείος μου, ο οποίος το 1994 μου έδωσε ένα pc του 1989, ότι είναι αρχαίο. Τότε νόμιζα ότι ήταν για μουσείο και ότι ήταν κάτι σαν να λέμε τώρα 20 ετών pc. Φυσικά αυτό οφειλόταν στο γεγονός ότι κάπου τότε είχαν βγει τα έγχρωμα pc με οθόνες vga <=14" - οπότε όλα τα ασπρόμαυρα φαίνονταν αρχαία :smt023
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Χαζες τεχνολογικες αποψεις

Post by AmmarkoV » Tue Dec 11, 2012 10:49 pm

Επίσης δεν θέλω να ξανακούσω ότι η Java είναι πάντα πιο αργή από C++ - έλεος πια! εξαρτάται από το είδος της εφαρμογής: πρόσφατο παράδειγμα εν αμέρικας - καλός υποτίθεται προγραμματιστής υλοποίησε έναν αλγόριθμο δυναμικού προγραμματισμού για το μάθημα "υπολογιστική μοριακή βιολογία" και μετά από καμιά βδομάδα βελτιστοποιήσεων για την απόδοση κατάφερε να τον κάνει να επεξεργάζεται ένα μεγάλο input σε 2-3λεπτά - σε ίδιο υπολογιστή και ίδιο input δύο κοπέλες που μάλλον δεν είναι guru του προγραμματισμού έκαναν το ίδιο σε 40 δευτερόλεπτα..

Θέλω να πω είναι αντικειμενικό να πεις javascript<php<java αλλά δεν ισχύει πάντα java<c++ ή php<python ή php<ruby κτλ.. ΕΞΑΡΤΆΤΑΙ! Ίσως ισχύει πάντα c<java αλλά φυσικά πρέπει να είσαι ιδιαίτερα καλός γνώστης της c. Τέλος όλες οι γλώσσες χρειάζονται και καμία δεν είναι καλύτερη..Η πιο καλή γλώσσα είναι η assembly όμως :lol:
nuff said

http://shootout.alioth.debian.org/u32/b ... lang2=java
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Χαζες τεχνολογικες αποψεις

Post by tsilochr » Wed Dec 12, 2012 12:05 pm

Ναι, αρκεί να ξέρεις να γράφεις σωστό κώδικα σε c (και μετά να εκτιμήσεις πόσο χρόνο απαιτεί να λύσεις το ίδιο πρόβλημα σε c και java και python).
User avatar
X-ray
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 854
Joined: Tue Aug 29, 2006 2:09 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Contact:

Re: Χαζες τεχνολογικες αποψεις

Post by X-ray » Wed Dec 12, 2012 12:49 pm

Συνήθως για να φτάσεις στο σημείο να κάνεις τέτοιες πατατούλες που περιγράφονται παραπάνω πρέπει να έχεις ένα στοιχειώδη σεβασμό για τα πράγματα σου και την ανησυχία ότι αν δεν τα χρησιμοποιείς σωστά θα χαλάσουν...Αρετές οι οποίες δεν ήταν στο ρεπερτόριο μου όταν ήμουν μικρός. Που σημαίνει ότι κάθε φορά αυτοσχεδίαζα. Δεν είχα playstation αλλά τις κασέτες του master system μία τις έβγαζα όσο ήταν ανοιχτό, μια το έκλεινα πρώτα...Είχα σπάσει όλα τα patterns...
Παρ'όλα αυτά είχα μια ανεξήγητη μανία να τις φυσάω...Ότι πήγαινε στραβά με την κονσόλα το έριχνα στη σκόνη και παίζει να φύσαγα και 10 φορές την κασέτα μέχρι επιτέλους να "παίξει". :S

Ένα ωραίο που έκανε (και κάνει δυστυχώς) η μάνα μου είναι να κλείνει την τηλεόραση από το κουμπί πάνω στη συσκευή γιατί "και καλά" το φωτάκι της εκπέμπει ραδιενέργεια...
Ναι της έλεγα έχεις δίκιο, να φοράς και γάντια όταν το κλείνεις να 'σαι σίγουρη... :D
shrinked image
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Χαζες τεχνολογικες αποψεις

Post by tsilochr » Wed Dec 12, 2012 2:08 pm

Και η δική μου μαμά το κάνει. Btw, η κλειστή tv δεν εκπέμπει ραδιενέργεια αλλά το standby καίει ρεύμα. ) Συμπτωματικά, οι μαμάδες κάνουν οικονομία ρεύματος. Νομίζω μάλιστα σε κάποιες χώρες γίνεται καμπάνια να κλείνεις τις συσκευές πλήρως για εξοικονόμηση ενέργειας.
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Χαζες τεχνολογικες αποψεις

Post by MpoMp » Wed Dec 12, 2012 2:37 pm

tsilochr wrote:Και η δική μου μαμά το κάνει. Btw, η κλειστή tv δεν εκπέμπει ραδιενέργεια αλλά το standby καίει ρεύμα. ) Συμπτωματικά, οι μαμάδες κάνουν οικονομία ρεύματος. Νομίζω μάλιστα σε κάποιες χώρες γίνεται καμπάνια να κλείνεις τις συσκευές πλήρως για εξοικονόμηση ενέργειας.
Η δικιά μου πάει και μου βγάζει όλους τους φορτιστές από τη πρίζα γι' αυτό. Και κάθε φορά νομίζω ότι έχει χαλάσει ο φορτιστής. :-p
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Χαζες τεχνολογικες αποψεις

Post by enum21 » Wed Dec 12, 2012 9:35 pm

X-ray wrote:Παρ'όλα αυτά είχα μια ανεξήγητη μανία να τις φυσάω...Ότι πήγαινε στραβά με την κονσόλα το έριχνα στη σκόνη και παίζει να φύσαγα και 10 φορές την κασέτα μέχρι επιτέλους να "παίξει". :S
:lol: Κι εγώ το έκανα αυτό! Τα πνευμόνια μου 'χαν φύγει από το φύσημα :-p
User avatar
Aitoulas
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 265
Joined: Sun Feb 08, 2009 5:45 pm

Re: Χαζες τεχνολογικες αποψεις

Post by Aitoulas » Wed Dec 12, 2012 11:39 pm

Πίστευα ότι ο φούρνος μικροκυμάτων κάνει το φαγητό ραδιενεργό. :-D
September 28, daylight. The monsters have overtaken the city. Somehow, I am still alive...
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Χαζες τεχνολογικες αποψεις

Post by Funk » Thu Dec 13, 2012 12:43 am

Aitoulas wrote:Πίστευα ότι ο φούρνος μικροκυμάτων κάνει το φαγητό ραδιενεργό. :-D
χαχαχαχαχα! κορυφαίο :lol:
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Χαζες τεχνολογικες αποψεις

Post by michalis » Thu Dec 13, 2012 2:25 pm

MpoMp wrote:
tsilochr wrote:Και η δική μου μαμά το κάνει. Btw, η κλειστή tv δεν εκπέμπει ραδιενέργεια αλλά το standby καίει ρεύμα. ) Συμπτωματικά, οι μαμάδες κάνουν οικονομία ρεύματος. Νομίζω μάλιστα σε κάποιες χώρες γίνεται καμπάνια να κλείνεις τις συσκευές πλήρως για εξοικονόμηση ενέργειας.
Η δικιά μου πάει και μου βγάζει όλους τους φορτιστές από τη πρίζα γι' αυτό. Και κάθε φορά νομίζω ότι έχει χαλάσει ο φορτιστής. :-p
Ο φορτιστής με ασύνδετο άκρο όμως νομίζω δεν καίει ρεύμα. :)
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Χαζες τεχνολογικες αποψεις

Post by stoupeace » Thu Dec 13, 2012 4:01 pm

michalis wrote:
MpoMp wrote:
tsilochr wrote:Και η δική μου μαμά το κάνει. Btw, η κλειστή tv δεν εκπέμπει ραδιενέργεια αλλά το standby καίει ρεύμα. ) Συμπτωματικά, οι μαμάδες κάνουν οικονομία ρεύματος. Νομίζω μάλιστα σε κάποιες χώρες γίνεται καμπάνια να κλείνεις τις συσκευές πλήρως για εξοικονόμηση ενέργειας.
Η δικιά μου πάει και μου βγάζει όλους τους φορτιστές από τη πρίζα γι' αυτό. Και κάθε φορά νομίζω ότι έχει χαλάσει ο φορτιστής. :-p
Ο φορτιστής με ασύνδετο άκρο όμως νομίζω δεν καίει ρεύμα. :)
Ετσι έλεγα κι εγώ, επειδή δεν κάνει κύκλωμα. Κι όμως για μερικούς φορτιστές ισχύει. Σίγουρα για τους παλιούς των κινητών, και νομίζω και για όσους παίζει μετασχηματιστής στη μέση (φοριστής λάπτοπ).

PS related: http://answers.yahoo.com/question/index ... 015AAC84Df
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
bstrds
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 247
Joined: Sat Dec 11, 2010 1:48 pm
Academic status: 4th year

Re: Χαζες τεχνολογικες αποψεις

Post by bstrds » Thu Dec 13, 2012 6:45 pm

stoupeace wrote:για όσους παίζει μετασχηματιστής στη μέση (φοριστής λάπτοπ).
όλοι έχουνε μετασχηματιστή μέσα.
τίποτα δε φορτίζει με 220V.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[code] _____________________________________ / You're a card which will have to be \ \ dealt with. / ------------------------------------- \ ,-^-. \ !oYo! \ /./=\.\______ ## )\/\ ||-----w|| || || Cowth Vader [/code]
Post Reply

Return to “Άλλα ψυχαγωγικά θέματα”