Κατοικίδια etc

Σίγουρα όλο και κάτι δε θα ταιριάζει με τις παραπάνω ψυχαγωγικές κατηγορίες...
User avatar
photisd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 875
Joined: Tue Nov 20, 2007 9:13 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Κατοικίδια etc

Post by photisd » Tue Oct 30, 2012 11:52 pm

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε κατοικίδια, ποια είναι αυτά, πώς τα πάτε κλπ κλπ... Σκύλο ήθελα πάντα, αλλά δε θα ήθελα να τον κλείσω μέσα σε ένα διαμέρισμα στην Αθήνα, οπότε για δώστε τα φώτα σας ;)
‎...Τα μεγαλύτερα όνειρα δεν βγαίνουν ποτέ έξω απ' το κουτί. Χρειάζεται μεγάλο θάρρος για να τα βγάλεις στο φως, να τα κρατήσεις ψηλά και να δεις τον πραγματικό σου εαυτό να αντικατοπτρίζεται μέσα τους...
User avatar
Aitoulas
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 265
Joined: Sun Feb 08, 2009 5:45 pm

Re: Κατοικίδια etc

Post by Aitoulas » Wed Oct 31, 2012 12:48 am

Παλιότερα είχα χάμστερ, χρυσόψαρο, πάπια και χελώνα.

Πάντα όμως ήθελα μία γάτα. Έχουν άλλη χάρη από τους σκύλους. *grabs popcorn*
September 28, daylight. The monsters have overtaken the city. Somehow, I am still alive...
asoee4ever
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 394
Joined: Fri Oct 22, 2010 8:02 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Αμπελόκηποι

Re: Κατοικίδια etc

Post by asoee4ever » Wed Oct 31, 2012 12:54 am

Εγώ έχω ένα ημίαιμο σκυλάκι τσιουάουα με πομεράνιαν (αν κ μοιάζει πιο πολύ με γατούλα,σκιουράκι,ποντικάκι,κουνάβι) :-D .Είναι ράτσες σπιτιού οπότε δεν αντιμετωπίζουμε κάποιο πρόβλημα.Ούτε απαιτήσεις με το χώρο έχει ούτε με τις βόλτες.Ένα κρεβατάκι θέλει για να κοιμάται όοοοοολη την ώρα. :-p Αν σκέφτεσαι να πάρεις ράτσα μεγαλόσωμου σκύλου δεν είναι κ ό,τι καλύτερο για διαμέρισμα αλλά ξέρω πολλούς που έχουν αλλά τα βγάζουν καθημερινά βόλτα για ώρες κ για τρέξιμο όχι μόνο περπάτημα.Πάντως σου προτείνω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ να πάρεις ένα σκυλάκι,είναι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου κ σου δείχνει την αγάπη του συνέχεια.Είναι τα πιο καλά πλάσματα. :smt006
User avatar
photisd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 875
Joined: Tue Nov 20, 2007 9:13 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Κατοικίδια etc

Post by photisd » Wed Oct 31, 2012 1:01 am

asoee4ever wrote:Εγώ έχω ένα ημίαιμο σκυλάκι τσιουάουα με πομεράνιαν (αν κ μοιάζει πιο πολύ με γατούλα,σκιουράκι,ποντικάκι,κουνάβι) :-D .Είναι ράτσες σπιτιού οπότε δεν αντιμετωπίζουμε κάποιο πρόβλημα.Ούτε απαιτήσεις με το χώρο έχει ούτε με τις βόλτες.Ένα κρεβατάκι θέλει για να κοιμάται όοοοοολη την ώρα. :-p Αν σκέφτεσαι να πάρεις ράτσα μεγαλόσωμου σκύλου δεν είναι κ ό,τι καλύτερο για διαμέρισμα αλλά ξέρω πολλούς που έχουν αλλά τα βγάζουν καθημερινά βόλτα για ώρες κ για τρέξιμο όχι μόνο περπάτημα.Πάντως σου προτείνω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ να πάρεις ένα σκυλάκι,είναι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου κ σου δείχνει την αγάπη του συνέχεια.Είναι τα πιο καλά πλάσματα. :smt006
Από μεσαίο και πάνω ήθελα πάντα σκύλο, αλλά όχι για μέσα στο σπίτι. Δεν μπορώ να είμαι στην τσίτα μη συμβεί τίποτα, επίσης οι δικοί μου θα πάθαιναν εγκεφαλικό και το πιο σημαντικό είναι ότι λυπάμαι ένα ζώο κλεισμένο σε 4 τοίχους... Οπότε για την ώρα δύσκολο γμτ! :smt017

Πιο πολύ θέλω να ακούσω 1) τι σκυλιά έχετε κι αν είστε ικανοποιημένοι, πώς είναι και τι απαιτήσεις έχουν κλπ για μελλοντικούς σκοπούς, αλλά και 2) αν έχει κανένας -όπως το παιδί πιο πάνω- σκίουρο, χάμστερ, παπαγάλο κλπ για να το σκεφτώ για τώρα :-D
‎...Τα μεγαλύτερα όνειρα δεν βγαίνουν ποτέ έξω απ' το κουτί. Χρειάζεται μεγάλο θάρρος για να τα βγάλεις στο φως, να τα κρατήσεις ψηλά και να δεις τον πραγματικό σου εαυτό να αντικατοπτρίζεται μέσα τους...
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Κατοικίδια etc

Post by enum21 » Wed Oct 31, 2012 1:02 am

@asoee4ever

Να τον χαίρεσαι!! Και φυσικά συμφωνώ με όσα λες!! :)
Αν θες και μπορείς πόσταρε καμιά photo του/της μικρού/ής να το δούμε κι εμείς! :)
asoee4ever
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 394
Joined: Fri Oct 22, 2010 8:02 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Αμπελόκηποι

Re: Κατοικίδια etc

Post by asoee4ever » Wed Oct 31, 2012 1:14 am

Αυτό θέλω αλλά δεν ξέρω πως να ποστάρω!Με βοηθάς λίγο?
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Κατοικίδια etc

Post by enum21 » Wed Oct 31, 2012 1:31 am

asoee4ever wrote:Αυτό θέλω αλλά δεν ξέρω πως να ποστάρω!Με βοηθάς λίγο?
Ναι! Κάτω από το πλήκτρο υποβολή κλπ. έχει ένα που λέει προσθήκη συνημμένου. Το πατάς, επιλέγεις το αρχείο από το pc σου, προσθήκη αρχείου και μετά προβολή στη δημοσίευση ;)
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Κατοικίδια etc

Post by moody » Wed Oct 31, 2012 1:35 am

Σκίουρο ; Είχα στην 5η δημοτικού . Χωρίς λουκέτο απλά έφευγε από το κλουβί του (Ακόμα και το σύρμα μπορούσε να "σπάσει"),πολλές ζημιές σε έπιπλα(είχε κάνει τρύπα και είχε χωθεί μέσα σε μια ντουλάπα που χε πετσέτες,ζημιές και στις πετσέτες για να φτιάξει την φωλιά του),δεν τον μαζεύεις καθόλου εύκολα (πολλές πληγές όταν νοιώσει παγιδευμένος),και τρέχει απίστευτα γρήγορα ..
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
asoee4ever
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 394
Joined: Fri Oct 22, 2010 8:02 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Αμπελόκηποι

Re: Κατοικίδια etc

Post by asoee4ever » Wed Oct 31, 2012 1:48 am

Thanks enum !
Οπότε σας την παρουσιάζω!
Αυτό είναι το ζηνάκι μου !!!!
z (2).jpg
zoi.jpg
DSC00037.JPG
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Κατοικίδια etc

Post by chriskin » Wed Oct 31, 2012 1:57 am

Βαλτε φωτογραφιες απο γατες!
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Κατοικίδια etc

Post by enum21 » Wed Oct 31, 2012 2:00 am

Κούκλα η μικρή!! :)
asoee4ever
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 394
Joined: Fri Oct 22, 2010 8:02 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Αμπελόκηποι

Re: Κατοικίδια etc

Post by asoee4ever » Wed Oct 31, 2012 2:02 am

enum21 wrote:Κούκλα η μικρή!! :)
Ευχαριστώ πολυ! :) :) :)
User avatar
Stayrakas
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 587
Joined: Mon Sep 28, 2009 7:36 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: StoneCity @ Athens

Re: Κατοικίδια etc

Post by Stayrakas » Wed Oct 31, 2012 3:21 am

Επειδη δεν ακουστηκε καθολου..
Ειχα κουνελι πριν καποια χρονια εξαιτιας της αδερφης μου..
Ολη μερα φαι , ξαπλα και χ*σιμο..
Συμπερασμα : Δεν ξαναθελω κατοικιδιο , ευχαριστω.
Three Rings for the Elven-kings under the sky,Seven for the Dwarf-lords in their halls of stone,Nine for Mortal Men doomed to die,
One for the Dark Lord on his dark throne,In the Land of Mordor where the Shadows lie.
One Ring to rule them all, One Ring to find them,One Ring to bring them all and in the darkness bind them
In the Land of Mordor where the Shadows lie.
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Κατοικίδια etc

Post by ja_the_invincible » Wed Oct 31, 2012 3:31 am

Εγώ έχω ένα πασόκο στο υπόγειο.
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Κατοικίδια etc

Post by Zifnab » Wed Oct 31, 2012 3:32 am

technically (μιας και δεν μένω Ελλάδα πλέον) έχω 2 μαλτέζ (αρσενικά), έναν κόπρο πίντσερ-τσιουάουα (αρσενικό). Είχα ένα γιορκσάιρ τεριέ θηλυκό που δεν ζει πια και πέρασαν από μένα αρκετά lovebirds, budgerigar parakeets (τα κοινά παπαγαλάκια).

Γενικά τα μαλτεζ είναι πιο χαζά από τα γιορκσάιρ και μάλλον τα αρσενικά λερώνουν περισσότερο - οπότε αν δεν γίνει μια πολύ σωστή εκπαίδευση θα σου βγάλουν την πίστη. Τα πιο μεγάλα αρσενικά σκυλιά είναι πιο καθαρά από τα μικρά. Τα μαλτέζ δεν εκπαιδεύονται πολύ εύκολα αλλά είναι πιο κατάλληλα για μικρά παιδιά από ότι τα γιορκσάιρ τα οποία αν τα πειράζει κάποιο μικρό παιδί μπορούν να γυρίσουν να δαγκώσουν - φυσικά παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας του κάθε σκυλιού.. Πάντως τα μικρά διαμερίσματος δεν θέλουν πολλά πολλά και θα είναι υπερευτυχισμένα με έστω και μία βόλτα την ημέρα - τα δικά μου τα βγάζαμε κάθε δύο, αν και θεωρώ πως είναι καλύτερα πιο μικρές και πολλές βόλτες και να μάθει να μην κάνει τίποτα μέσα στο σπίτι. Είναι μετά τα θέματα υγείας, τα θηλυκά είναι πιο υγιή με μία στείρωση, ενώ τα αρσενικά μπορούν να έχουν κάποιες επιπλοκές σε μεγαλύτερη ηλικία και να χρειαστούν επίσης στείρωση. Για το διαμέρισμα έχω ακούσει καλά λόγια για τα Havanese. Κλασσικές ράτσες είναι Μαλτέζ, Γιορκσάιρ, Havanese, Shih Tzu, Κανις κτλ.. Να τονίσω επίσης μακριά από τα petshop διότι τα σκυλιά αυτά συνήθως έχουν αντικοινωνικό ή περίεργο χαρακτήρα λόγω της αιχμαλωσίας και της κακομεταχείρισης. Υπάρχουν εκτροφείς για κάθε ράτσα.
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Κατοικίδια etc

Post by ja_the_invincible » Wed Oct 31, 2012 3:39 am

Η δικιά μου λέγεται μπουμπου :-p .Είναι μπασταρδάκι , από τι γονείς δεν ξέρω σε ένα δάσος την είχα βρει τυχαία που την είχανε εγκαταλήψει μικρή.Επίσης για κάποιο λόγο μοιάζει άπειρα με της asoee4ever :-p
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
dexter
Venus Former Team Member
Posts: 2496
Joined: Wed Jan 09, 2008 11:50 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: springfield
Contact:

Re: Κατοικίδια etc

Post by dexter » Wed Oct 31, 2012 9:28 am

εγώ έχω 1 ιγκουάνα πάνω από 4 χρόνια, από μωρό τον έχω.. :smt008
παλιά είχα και άλλο 1 αλλά πέθανε δεν άντεξε.. :smt010
επίσης παλιά είχα παπαγαλάκια 4-5 σε ένα κλουβί..
και τώρα εδώ και 2 χρόνια φροντίζω και 2 αδέσποτα σκυλιά μαζί με τους γείτονες, αν και δεν επιτρέπεται τα βάζω και κοιμούνται στην πιλοτή της πολυκατοικίας.. :-D

γενικά για μέσα στο σπίτι το ιγκουάνα είναι ότι καλύτερο, πολύ ήσυχος σχεδόν καθόλου ζημιές και τον αφήνουμε και κοιμάται και έξω από το κλουβί όποτε έχει ζέστη..
το μόνο άσχημο είναι ότι τον χάνουμε συνέχεια γιατί κρύβεται κάτω από τα έπιπλα ή σκαρφαλώνει στις κουρτίνες και κοιμάται..
σκυλί για το σπίτι μόνο μικρόσωμο αλλιώς θέλει 3 φορές την ημέρα βόλτα για να μην διαλύσει όλο το σπίτι από την βαρεμάρα του..
http://foss.aueb.gr
always aim for for the sky for if you fail you can at least reach the clouds..
ALL BLACKS supporter..
http://www.bringthemback.org/
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Κατοικίδια etc

Post by MpoMp » Wed Oct 31, 2012 10:26 am

I don't like this thread.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[img]http://25.media.tumblr.com/tumblr_mcphbj3pdZ1ri87b4o1_500.jpg[/img]
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
campbell's
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 459
Joined: Wed Oct 07, 2009 11:40 am
Academic status: Alumnus/a

Re: Κατοικίδια etc

Post by campbell's » Wed Oct 31, 2012 10:27 am

εγώ έχω μια τρελιάρα γάτα. είναι αρκετά ήσυχη, δεν κάνει ζημιές, δεν φωνάζει (παρά μόνο το βράδυ έρχεται κ με ξυπνάει αν πεινάει κ αυτό επειδή την έχω κακομάθει).
είναι οικονομική: μια κονσέρβα την ημέρα, ξηρά τροφή ένα κουτί το μήνα κ άμμο. κ εμβόλια μία φορά το χρόνο.
θέλει χτένισμα γιατί πραγματικά μαδάει! δεν έχει τη χάρη του σκύλου στο παιχνίδι αλλά όταν θέλει να παίξουμε, τρελαίνεται κ τρέχουμε αρκετά μέσα στο σπίτι!
μένουμε σε μονοκατοικία οπότε πάει όπου θέλει(ταράτσα, μπαλκόνια, γκαράζ), φυσικά υπό το άγρυπνο βλέμμα μου. είναι ο αρχηγός του σπιτιού, δεν σηκώνει άλλο ζώο στο σπίτι. μια φορά είχε έρθει κάποιος με σκύλο στο γκαράζ κ ήταν στην τσίτα.
τώρα για τα ιγκουάνα που λέτε, είναι αλήθεια πολύ ήσυχα κ μπορούν να δεθούν με τον ιδιοκτήτη. δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά έχω ακούσει από έναν φίλο.
τα δε παπαγαλάκια είναι όλα τα λεφτά!ένας φίλος μου έχει δυο κοκατίλ, το ένα μεγαλωμένο στο χέρι. έχουν πολύ πλάκα όταν αρχίζουν να περπατάνε πάνω σου κ να σου τσιμπάνε τα μαλλιά!αλλά μπορεί να σου σπάσουν κ τα νεύρα άνετα όταν κελαηδάνε(ειδικά αν είναι 2).
ααα αυτό που είναι μεγαλωμένο στο χέρι είναι πολύ φιλικό, χαϊδεύεται κ δεν τσιμπάει τόσο πολύ όσο το άλλο.
Αν δεν μπορείς να βοηθήσεις,ενόχλησε.Το σημαντικό είναι να συμμετέχεις.
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Κατοικίδια etc

Post by zweistein » Wed Oct 31, 2012 12:44 pm

I used to have a bunny..
Image
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Κατοικίδια etc

Post by Funk » Wed Oct 31, 2012 2:37 pm

Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Κατοικίδια etc

Post by moody » Wed Oct 31, 2012 3:08 pm

ja_the_invincible wrote:Εγώ έχω ένα πασόκο στο υπόγειο.
:lol: :lol:
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
Post Reply

Return to “Άλλα ψυχαγωγικά θέματα”