Είναι τα φοιτητικά χρόνια η ωραιότερη περίοδος στη ζωή του ανθρώπου;

Σίγουρα όλο και κάτι δε θα ταιριάζει με τις παραπάνω ψυχαγωγικές κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
DrTemna
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 184
Joined: Thu Sep 19, 2013 7:37 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Είναι τα φοιτητικά χρόνια η ωραιότερη περίοδος στη ζωή του ανθρώπου;

Post by DrTemna » Tue Dec 03, 2013 11:32 pm

Έφτασες 18 χρονών και έχεις πλέον απεξαρτηθεί από τους γονείς σου και το σπίτι σου.Μπορείς επιτέλους να επισκεφθείς ιστοσελίδες λιγάκι πιο πονηρού περιεχομένου και να αγοράσεις μηχανάκι. Όποιον μεγαλύτερο και να ρωτήσεις θα σε επιβεβαιώσει με φοβερή σιγουριά πως τα φοιτητικά σου χρόνια θα είναι τα καλύτερα, και μάλιστα μερικοί θα υποστηρίξουν πως μόνο αν κερδίσεις κάποιο "ΛΟΤΟ" θα καταφέρεις να ξαναζήσεις τόσο ωραία.

Ποια είναι οι δική σας άποψη; :)
...
Image
Image

__
Υστερόγραφα:
1)Το θέμα αυτό το είχα βάλει και σε ένα άλλο (ανώνυμο) φόρουμ.
2)Δεν εκφράζω την προσώπική μου άποψη στο παραπάνω κείμενο, θα χαρώ να την εκφράσω αργότερα.
3)Δεν βρήκα θέμα παρόμοιας φύσης στο venus και θα ήθελα να δω αν μπορεί να σταθεί.
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Είναι τα φοιτητικά χρόνια η ωραιότερη περίοδος στη ζωή του ανθρώπου;

Post by moody » Tue Dec 03, 2013 11:42 pm

Τα καλύτερα,μαζί με τους κωδικούς για eclass ,παίρνεις και links για σελίδες "πονηρού" περιεχομένου :-p

Αλλά δεν είναι έτσι,η επιστήμη μας έχει άπειρα πεδία,είναι αρκετά απαιτητική και ίσως και ψυχοφθόρα αρκετές φορές .
Οπότε δεν θα τα χαρακτήριζα φοιτητικά χρόνια με την ορολογία που χει σε άλλες σχολές .
Σίγουρα καλύτερα από γυμνάσιο-λύκειο και ίσως δουλειά,αλλά όχι τόσο μεγάλες διαφορές ;)
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
DrTemna
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 184
Joined: Thu Sep 19, 2013 7:37 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Είναι τα φοιτητικά χρόνια η ωραιότερη περίοδος στη ζωή του ανθρώπου;

Post by DrTemna » Tue Dec 03, 2013 11:56 pm

moody wrote:Τα καλύτερα,μαζί με τους κωδικούς για eclass ,παίρνεις και links για σελίδες "πονηρού" περιεχομένου :-p
Και πριν μερικοί κάφροι μου στειλαν τετοιες ιστοσελίδες αλλά τι να κάνω να πατήσω το "under 18". :smt018 :lol:
moody wrote: Αλλά δεν είναι έτσι,η επιστήμη μας έχει άπειρα πεδία,είναι αρκετά απαιτητική και ίσως και ψυχοφθόρα αρκετές φορές .
Οπότε δεν θα τα χαρακτήριζα φοιτητικά χρόνια με την ορολογία που χει σε άλλες σχολές .
Σίγουρα καλύτερα από γυμνάσιο-λύκειο και ίσως δουλειά,αλλά όχι τόσο μεγάλες διαφορές ;)
Κάθε επιστήμη θέλει την τρέλα της πιστεύω και επίσης δεν εξαρτάται από την σχολή αλλά από το άτομο. Άλλος μπορεί να σπουδάζει πληροφορική και να μαθαίνει ότι χρειάζεται για να περάσει το μάθημα με 5 και να πάρει πτυχίο, χωρις ποτέ να ασχοληθεί μόνος του, και άλλος να σπουδάζει ξέρω γω διαιτολογία και να παρακολουθεί συνέχεια τις εξελίξεις στην επιστήμη του, να πηγαίνει σε συνέδρια κλπ.
User avatar
StRanastassis
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 270
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:18 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Είναι τα φοιτητικά χρόνια η ωραιότερη περίοδος στη ζωή του ανθρώπου;

Post by StRanastassis » Wed Dec 04, 2013 12:12 am

Καταρχάς η απεξάρτηση από τους γονείς σου έρχεται όταν έχεις το δικό σου εισόδημα.Πέρα από αυτό όμως τα φοιτητικά χρόνια είναι σίγουρα καλύτερα από τα σχολικά καθώς έχεις περισσότερες ελευθερίες και λιγότερο άγχος ,αλλά δεν είναι τόσο παραδεισένια όσο τα παρουσιάζουν.Τώρα αν είναι τα καλύτερα της ζωής σου δεν μπορώ να πω.Φαντάζομαι όμως ότι αν ήσουν στο ΟΔΕ ή στο Μ&Ε θα ήταν για ευνόητους λόγους :twisted:.Πάντως στην πληροφορική αν κάνεις ζωάρα για ένα χρόνο αυτό συνήθως συνεπάγεται με συν ένα ενάμιση χρόνο για πτυχίο.
User avatar
Stayrakas
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 587
Joined: Mon Sep 28, 2009 7:36 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: StoneCity @ Athens

Re: Είναι τα φοιτητικά χρόνια η ωραιότερη περίοδος στη ζωή του ανθρώπου;

Post by Stayrakas » Wed Dec 04, 2013 1:06 am

moody wrote:Τα καλύτερα,μαζί με τους κωδικούς για eclass ,παίρνεις και links για σελίδες "πονηρού" περιεχομένου :-p

Αλλά δεν είναι έτσι,η επιστήμη μας έχει άπειρα πεδία,είναι αρκετά απαιτητική και ίσως και ψυχοφθόρα αρκετές φορές .
Οπότε δεν θα τα χαρακτήριζα φοιτητικά χρόνια με την ορολογία που χει σε άλλες σχολές .
Σίγουρα καλύτερα από γυμνάσιο-λύκειο και ίσως δουλειά,αλλά όχι τόσο μεγάλες διαφορές ;)

Ααααααακριβως αυτο.
Βεβαια, γενικα για τη φοιτητικη ζωη, αν εισαι σε αλλη πολη (και αλλο τμημα), ο ..βαθμος ευτυχιας αυξανεται αρκετα.
Three Rings for the Elven-kings under the sky,Seven for the Dwarf-lords in their halls of stone,Nine for Mortal Men doomed to die,
One for the Dark Lord on his dark throne,In the Land of Mordor where the Shadows lie.
One Ring to rule them all, One Ring to find them,One Ring to bring them all and in the darkness bind them
In the Land of Mordor where the Shadows lie.
User avatar
mosquito110
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 551
Joined: Tue Oct 25, 2011 9:32 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Είναι τα φοιτητικά χρόνια η ωραιότερη περίοδος στη ζωή του ανθρώπου;

Post by mosquito110 » Wed Dec 04, 2013 2:17 am

Αξίζει πολύ περισσότερο αν είσαι μακριά από γονείς. Αν μένεις ακόμα μαζί τους είναι σαν συνέχεια του λυκείου...
Αυτό που λένε ουτοπία εμείς το λέμε απλά ζωή
User avatar
Aitoulas
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 265
Joined: Sun Feb 08, 2009 5:45 pm

Re: Είναι τα φοιτητικά χρόνια η ωραιότερη περίοδος στη ζωή του ανθρώπου;

Post by Aitoulas » Wed Dec 04, 2013 2:52 pm

Κανονικά τα φοιτητικά χρόνια δε θα έπρεπε να είναι τα πιο ωραία. Υποτίθεται πρέπει να είσαι κάθε μέρα υποχρεωτικά στο πανεπιστήμιο για πολλές ώρες, να κρατάς σημειώσεις και να διαβάζεις τόμους, να ετοιμάζεις εργασίες με αυστηρές προθεσμίες, να δουλεύεις μερική απασχόληση για τα έξοδα σου και όλα αυτά μέσα σε τέσσερα χρόνια.
H dolce vita που περνάει γενικότερα ο νέος στην ελλάδα είναι μοναδική στον κόσμο πιστεύω.
September 28, daylight. The monsters have overtaken the city. Somehow, I am still alive...
User avatar
X-ray
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 854
Joined: Tue Aug 29, 2006 2:09 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Contact:

Re: Είναι τα φοιτητικά χρόνια η ωραιότερη περίοδος στη ζωή του ανθρώπου;

Post by X-ray » Wed Dec 04, 2013 3:06 pm

Ερευνες έχουν δείξει ότι η καμπύλη της ευτυχίας σε συνάρτηση με την ηλικία του ανθρώπου είναι U - shaped. Δηλαδή αρχίζει να πέφτει μετά τα 25 και αρχίζει να ανεβαίνει πάλι στα 60. Στα 25 και στα 65 βρίσκεται στο ανώτατο επίπεδο. Αν υπολογίσουμε ότι από άποψη φυσικής κατάστασης και δυνατοτήτων είσαι καλύτερα στα 25, μπορούμε να πούμε ότι αυτή είναι η καλύτερη ηλικία.
Τώρα βέβαια στην Ελλάδα οι περισσότεροι ακόμα φοιτητές είναι στα 25 οπότε... δεν ξέρω τι να συμπεράνω! χαχα!

http://www.livescience.com/13788-happin ... etime.html
shrinked image
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Είναι τα φοιτητικά χρόνια η ωραιότερη περίοδος στη ζωή του ανθρώπου;

Post by ja_the_invincible » Wed Dec 04, 2013 3:58 pm

Ωραιότερα ναι, όχι με την έννοια που δίνει ο περισσότερος κόσμος βέβαια.Αρχικά σπουδάζεις κάτι που είναι δικιά σου επιλογή και πιθανότατα να σου αρέσει (σε αντίθεση με την μέση εκπαίδευση π.χ) , έχεις πιο ευέλικτα ωράρια(σε σχέση με κάποιον εργαζόμενο) , κοινωνικοποιείσαι και γνωρίζεις άτομα πιο κοντά στην φάση σου κλπ κλπ.
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
DrTemna
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 184
Joined: Thu Sep 19, 2013 7:37 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Είναι τα φοιτητικά χρόνια η ωραιότερη περίοδος στη ζωή του ανθρώπου;

Post by DrTemna » Wed Dec 04, 2013 6:23 pm

Aitoulas wrote:Κανονικά τα φοιτητικά χρόνια δε θα έπρεπε να είναι τα πιο ωραία. Υποτίθεται πρέπει να είσαι κάθε μέρα υποχρεωτικά στο πανεπιστήμιο για πολλές ώρες, να κρατάς σημειώσεις και να διαβάζεις τόμους, να ετοιμάζεις εργασίες με αυστηρές προθεσμίες, να δουλεύεις μερική απασχόληση για τα έξοδα σου και όλα αυτά μέσα σε τέσσερα χρόνια.
H dolce vita που περνάει γενικότερα ο νέος στην ελλάδα είναι μοναδική στον κόσμο πιστεύω.
Οι υποχρεώσεις αυτές θαν αυξηθούν όταν πιάσεις δουλειά και πόσο μάλλον όταν φτιάξεις οικογένεια και αυτό ισχύει σε όποια χώρα και αν ζεις.
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Είναι τα φοιτητικά χρόνια η ωραιότερη περίοδος στη ζωή του ανθρώπου;

Post by MpoMp » Wed Dec 04, 2013 11:38 pm

Aitoulas wrote:Κανονικά τα φοιτητικά χρόνια δε θα έπρεπε να είναι τα πιο ωραία. Υποτίθεται πρέπει να είσαι κάθε μέρα υποχρεωτικά στο πανεπιστήμιο για πολλές ώρες, να κρατάς σημειώσεις και να διαβάζεις τόμους, να ετοιμάζεις εργασίες με αυστηρές προθεσμίες, να δουλεύεις μερική απασχόληση για τα έξοδα σου και όλα αυτά μέσα σε τέσσερα χρόνια.
H dolce vita που περνάει γενικότερα ο νέος στην ελλάδα είναι μοναδική στον κόσμο πιστεύω.
Κάπως έτσι ήταν οι τελευταίες 2 εβδομάδες για εμένα. Πλην της εργασίας. Αλλά είναι πολλοί παράγοντες που το επηρεάζουν αυτό. Π.χ. αν μένεις μακριά από τη σχολή. Ή αν έχεις και άλλες υποχρεώσεις,το πρόγραμμα βαραίνει.

Προσωπικά πιστεύω πως θα περνάω πολύ καλύτερα όταν αποφοιτήσω και πιάσω μια δουλειά. Τουλάχιστον εκεί θα πληρώνομαι και θα έχω πιο σταθερό ωράριο από το 10ωρο που περνάω στη σχολή με σπαστά μαθήματα 8 ωρών. Το "ευέλικτο" ωράριο που λες ja, δεν είναι και τόσο ευέλικτο. Απλά δε σε δεσμεύει από την άποψη ότι δεν είναι υποχρεωτική η παρουσία. Που και πάλι το "υποχρεωτική" είναι σχετικό...

Γενικότερα, ναι πιο ωραία χρόνια από σχολείο από την άποψη ότι σπουδάζω κάτι που μου αρέσει και δεν έχω τις πανελλήνιες μπροστά να μου ασκούν ψυχολογικό πόλεμο. Συν δίπλωμα αυτοκινήτου, νέες παρέες, φοιτητικά προνόμια όσον αφορά σε έξοδα. :-D
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Είναι τα φοιτητικά χρόνια η ωραιότερη περίοδος στη ζωή του ανθρώπου;

Post by zweistein » Thu Dec 05, 2013 1:09 am

Εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το ποσο σοβαρά έχεις πάρει την σχολη και από κατά ποσο σε στηρίζει η τσέπη του μπαμπά σου.
Image
User avatar
oldholborn
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 270
Joined: Tue Apr 18, 2006 11:40 am

Re: Είναι τα φοιτητικά χρόνια η ωραιότερη περίοδος στη ζωή του ανθρώπου;

Post by oldholborn » Tue Feb 11, 2014 3:30 am

ηταν τα καλύτερα χρόνια της ζωής μου τώρα όποτε μου δίνεται η ευκαιρία γυρνάω σε αυτο το forum και διβάζω ,είμαι φαντάρος εδώ και τρία χρόνια στη Συρία και δεν με αφήνουν λέει μέρι να να τελειώσει ο πόλεμος και δεν το βλέπω να τελειώσει το μόνο που θέλω τώρα και μετά ότι να γίνει ας γίνει είναι ένα φραπέ γλυκό χωρίς με ένα τσιγαράκι oldholborn (rizla μπλέ + φίλτρα swan)

πολυ μου ερχεται στο μυαλό τελευταία αυτό που μου το είπε ο Μήτσος κάποτε " υπάρχει θεός που δεν γ*****αι " :smt023
User avatar
flea
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 205
Joined: Tue Jan 07, 2014 8:16 pm
Gender:

Re: Είναι τα φοιτητικά χρόνια η ωραιότερη περίοδος στη ζωή του ανθρώπου;

Post by flea » Tue Feb 11, 2014 8:42 am

Προσωπικά το αντικείμενο της σχολής δεν μου αρέσει και δεν είχα περιθώρια να πάω κάπου αλλού κλπ για διάφορους λόγους.Τον πρώτο χρόνο δεν παρακολουθούσα οπότε παρέες από τη σχολή δεν έκανα ιδιαίτερα.Επομένως,από την δική μου οπτική γωνία πιστεύω ότι τα φοιτητικά χρόνια είναι καλύτερα από τα σχολικά μόνο από την άποψη ότι δεν έχεις τo άγχος των Πανελλαδικών.Από κει και πέρα:
1.Δεν είσαι τόσο ανέμελος ΕΙΔΙΚΑ αν παράλληλα εργάζεσαι,έχεις ελάχιστο free time.Αλλά και να μην εργάζεσαι νιώθεις κάπως που μεγαλώνεις,δεν εχεις ακόμη δικό σου εισόδημα και μένεις με τους γονείς."Πιέζεσαι" μέσα σου να μη χάνεις χρόνο,να τηρείς τις υποχρεώσεις σου.Καθήκον,όχι απουσιολόγιο...
2.Ειδικά στην πληροφορική που οι απαιτήσεις των μαθημάτων είναι υψηλές και δεν βγαίνουν με διάβασμα 5 ημερών μόνο στην εξεταστική,η φοιτητική ζωή δε σε κάνει party animal.Βλέπω στα social media φοιτητές να βγαίνουν και καθημερινές και να ξενυχτούν και απορώ πότε προλαβαίνουν.Εγώ μια σχέση έχω και πάλι καλά που βρίσκω χρόνο και γιαυτήν...
3.Ειδικά αν θελήσεις να διαβάσεις και κανα εξωσχολικό,να δεις και λίγο κινηματογράφο να γυμναστείς,bye bye free time...

Συμπερασματικά,ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ να τελειώσω τη σχολή και να ασχοληθώ με κάποιο αντικείμενο που μου αρέσει και να αμοίβομαι για αυτό.Κι ας έχω και τις υποχρεώσεις που το συνοδεύουν... :)
Do it with passion or not at all
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Είναι τα φοιτητικά χρόνια η ωραιότερη περίοδος στη ζωή του ανθρώπου;

Post by stoupeace » Tue Feb 11, 2014 12:45 pm

Η λογοτεχνία, το σινεμά και η γυμναστική δεν μετράνε στο free time?
Εκτός αν φρη τάημ εννοείς την πλήρη σαπίλα. Το δέχομαι, το'χω κάνει κι εγώ. Το κάνω τώρα. Αλλά το κέρδισα με 3 χρόνια φουλ διάβασμα :P (έτσι λέω στον εαυτό μου όταν έχω τύψεις)
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
@oldholborn πως βρεθηκες συρία wtf?!?
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
Shocker
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1080
Joined: Wed Sep 19, 2007 11:59 pm
Academic status: N>4
Location: Beehives / Anabyss
Contact:

Re: Είναι τα φοιτητικά χρόνια η ωραιότερη περίοδος στη ζωή του ανθρώπου;

Post by Shocker » Tue Feb 11, 2014 1:38 pm

Τα φοιτητικά χρόνια είναι αδιαμφισβήτητα η καλύτερη περίοδος για αυτό κ δν θέλω να πάρω το πτυχίο τόσα χρόνια ! :3

Btw την ίδια απορία έχω κ γω Γιώργο.. :p
User avatar
oldholborn
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 270
Joined: Tue Apr 18, 2006 11:40 am

Re: Είναι τα φοιτητικά χρόνια η ωραιότερη περίοδος στη ζωή του ανθρώπου;

Post by oldholborn » Tue Feb 11, 2014 10:01 pm

@stoupeace
Σύριος είμαι και καλά μου έλειψε το χωριό μου και κατέβηκα και με απαγορέψανε να ξαναγυρίσω μέρι να υπηρετήσω στρατό και αυτο κάνω στη Ελλάδα είχαμε suzuki freewind τώρα έχω τρία τανκς τ 62 και 11 στρατιώτες και μου λένε ότι θα μου αλλάξουν τα 62 με 72 καλά θα είναι
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Είναι τα φοιτητικά χρόνια η ωραιότερη περίοδος στη ζωή του ανθρώπου;

Post by stoupeace » Tue Feb 11, 2014 10:26 pm

oldholborn wrote:@stoupeace
Σύριος είμαι και καλά μου έλειψε το χωριό μου και κατέβηκα και με απαγορέψανε να ξαναγυρίσω μέρι να υπηρετήσω στρατό και αυτο κάνω στη Ελλάδα είχαμε suzuki freewind τώρα έχω τρία τανκς τ 62 και 11 στρατιώτες και μου λένε ότι θα μου αλλάξουν τα 62 με 72 καλά θα είναι
Ωραίο timing. Καλή τύχη, τι να πω. Στέη αλάηβ.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
Yagami
bit level
bit level
Posts: 37
Joined: Thu May 08, 2014 1:58 pm

Re: Είναι τα φοιτητικά χρόνια η ωραιότερη περίοδος στη ζωή του ανθρώπου;

Post by Yagami » Fri May 30, 2014 9:58 pm

flea wrote:Συμπερασματικά,ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ να τελειώσω τη σχολή και να ασχοληθώ με κάποιο αντικείμενο που μου αρέσει και να αμοίβομαι για αυτό.Κι ας έχω και τις υποχρεώσεις που το συνοδεύουν... :)
Ρε, δεν θέλω να στο πω αυτό, αλλά αν δε σ' αρέσει η σχολή μπορούσες να δώσεις ξανά πανελλήνιες. Λίγοι το κάνουν και είμαι σίγουρος ότι δεν είναι εύκολο αλλά είναι καλύτερα απ' το να βαριέσαι τη ζωή σου εδώ... Btw, τι σ' αρέσει;

Γενικά πιστεύω τα φοιτητικά χρόνια είναι η καλύτερη περίοδος στη ζωή των περισσοτέρων. Αυτό κυρίως γιατί η μετέπειτα ζωή των περισσοτέρων είναι βαρετή.

Το αν είναι τα καλύτερα χρόνια εξαρτάται από τον άνθρωπο και τις επιλογές του.
User avatar
flea
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 205
Joined: Tue Jan 07, 2014 8:16 pm
Gender:

Re: Είναι τα φοιτητικά χρόνια η ωραιότερη περίοδος στη ζωή του ανθρώπου;

Post by flea » Sun Jun 01, 2014 10:05 pm

Yagami wrote:
flea wrote:Συμπερασματικά,ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ να τελειώσω τη σχολή και να ασχοληθώ με κάποιο αντικείμενο που μου αρέσει και να αμοίβομαι για αυτό.Κι ας έχω και τις υποχρεώσεις που το συνοδεύουν... :)
Ρε, δεν θέλω να στο πω αυτό, αλλά αν δε σ' αρέσει η σχολή μπορούσες να δώσεις ξανά πανελλήνιες. Λίγοι το κάνουν και είμαι σίγουρος ότι δεν είναι εύκολο αλλά είναι καλύτερα απ' το να βαριέσαι τη ζωή σου εδώ... Btw, τι σ' αρέσει;

Γενικά πιστεύω τα φοιτητικά χρόνια είναι η καλύτερη περίοδος στη ζωή των περισσοτέρων. Αυτό κυρίως γιατί η μετέπειτα ζωή των περισσοτέρων είναι βαρετή.

Το αν είναι τα καλύτερα χρόνια εξαρτάται από τον άνθρωπο και τις επιλογές του.
ναι το ξέρω ότι μπορούσα αλλα διαφορα γεγονοτα με έκαναν να παραιτηθω γενικα χανοντας πολυτιμο χρονο.Επομενως πλέον ειναι TOO LATE για Πανρλληνιες.Στα χαρτια ειμαι 4ο ετος λλα στην παρακολουθηση κλπ 2ο...οπότε καταλαβαινεις...Πιστευω οτι μετα μπορεις να επιλεξεις εσυ με τι θες να ασχοληθεις και οχι να παρακολουθεις μαθηματα ακομη που δεν σου αρεσουν...
Do it with passion or not at all
Post Reply

Return to “Άλλα ψυχαγωγικά θέματα”