όνειρα

Σίγουρα όλο και κάτι δε θα ταιριάζει με τις παραπάνω ψυχαγωγικές κατηγορίες...
User avatar
dimitra
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 591
Joined: Sat May 01, 2004 11:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Post by dimitra » Fri Jul 02, 2004 5:43 pm

Τελευταία βλέπω κι εγώ πολύ περίεργα όνειρα :smt015 ,μάλλον επειδή είμαι
πολύ αγχωμένη και πιεσμένη!Προχθές είδα για παράδειγμα ότι έμενα σε ένα
περίεργο σπίτι στην παραλία πέτρινο, με μια αυλή μέσα στα χώματα. Έμενα
μαζί με τον πατέρα,τον αδερφό μου,τη μητριά μου(παρεπιπτώντος ούτε ο
αδερφός,ούτε ο πατέρας ήταν οι κανονικοί μου και μητριά δεν έχω).Τους
σκότωσα,τους τεμάχισα :smt027 σε μια κρίση μου και μετά με θυμάμαι να βλέπω
τηλέοραση,ειδήσεις και να τους αναζητάνε και να λένε ότι αν βρουν
τα πτώματα στη θάλασσα θα βρουν και το δολοφόνο.Εκείνη τη στιγμή
συνειδητοποίησα ότι θα έμπαινα φυλακή και τρέλαθηκα και δεν θυμόμουν
και τι είχα κάνει τα πτώματα!Το πιο κουφο:ξύπνισα και δεν φαντάζεστε
πόση ώρα έκανα να συνειδητοποιήσω ότι ήταν όνειρο και δεν ήταν
πραγματικότητα και να ηρεμίσω!!!Μην τρομάζεται!Είμαι πολύ ήρεμος άνθρωπος και δεν έχω τέτοιες τάσεις!Ξέρει κανείς τι μπορεί να σημαίνει τέτοιο όνειρο;;;
Η τιμωρία του ψεύτη δεν είναι ότι δεν τον πιστεύουν, αλλά ότι αυτός δεν μπορεί να πιστέψει.

Σω, Τζορτζ Μπέρναρντ
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Sun Jul 04, 2004 12:21 am

dimitra wrote:Ξέρει κανείς τι μπορεί να σημαίνει τέτοιο όνειρο;;;
,

Ξέρω....Δεν ξαναπάμε για καφέ μαζί σου!!!! γιατί αλλιώς μας βλέπω... :smt051 :lol: :lol:
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
User avatar
YiannisF
byte level
byte level
Posts: 108
Joined: Fri Apr 30, 2004 2:59 pm
Location: Bristol, UK

Post by YiannisF » Sun Jul 04, 2004 2:19 am

Vasilis wrote: Όνειρο διαρκείας. Πέφτω με το ποδήλατό μου από γκρεμό....22 χρόνια τώρα πέφτω συνέχεια! Ας μου πει κανείς αν έχει τέλος αυτός ο γκρεμός. :???:
Έχω ακούσει ότι αν δεις στον ύπνο σου ότι πέφτεις-πέφτεις δεν πρέπει με τίποτα να δεις ότι σκας κάτω. Αν το δεις, αυτό σημαίνει ότι μόλις πέθανες. Το ξέρω είναι πολύ πειραγμένο αυτό, αλλά υποτίθεται ότι ισχύει. Εγώ όταν το είχα ακούσει, τα είχα κάνει πάνω μου και φοβόμουν ότι θα το δω, γιατί βλέπω συχνά ότι πέφτω. Και όντως δεν έχω δει ποτέ ότι σκάω κάτω. Αλήθεια, το έχει δει κανείς; Πολύ θα ηρεμούσα αν μπορούσε κάποιος να διαψεύσει αυτόν τον ισχυρισμό!!!

Βέβαια για να ηρεμήσετε, έχω ακούσει επίσης ότι είναι εξερετικά σπάνιο το να το δεις αυτό και δεν εξαρτάται από το πόσο συχνά βλέπεις ότι πέφτεις.
Image
.::YF::.
User avatar
Vasilis
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 432
Joined: Sun May 30, 2004 3:51 pm
Location: Β_324_Α_2

Post by Vasilis » Sun Jul 04, 2004 2:48 am

Ε όχι ρε παιδια έτσι. Άστο καλύτερα...Ας μην μάθω τι γίνεται αν πέσω ή αν έχει τέλος ο γκρεμός! Προτιμώ να ζω με την απορεία!!! :-D
The road goes on forever...
User avatar
jimmyD
Venus Former Team Member
Posts: 946
Joined: Wed Apr 21, 2004 6:33 pm
Academic status: MSc
Location: στην κοσμάρα μου

Post by jimmyD » Sun Jul 04, 2004 3:26 am

Επίθσης κοινότυπα ονειρικά βιώματα είναι.
α. Να μην βγαίνει φωνή όσο κι αν προσπαθείς να φωνάξεις (αυτό μου σπάει ελεινά τα νεύρα αν κι εχω πολύ καιρο να το δω)
β. Να μην μπορείς να τρέξεις χωρις προφανή λογω
Για τα παραπάνω είχα διαβάσει σχετικά άρθρα αλλά δεν τα θυμάμαι τώρα . Αν τα βρω θα τα στείλω
Since I was born I started to decay
now nothing ever ever goes my way...
Image
User avatar
dimitra
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 591
Joined: Sat May 01, 2004 11:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Post by dimitra » Sun Jul 04, 2004 12:48 pm

jimmyD wrote:Επίθσης κοινότυπα ονειρικά βιώματα είναι.
α. Να μην βγαίνει φωνή όσο κι αν προσπαθείς να φωνάξεις (αυτό μου σπάει ελεινά τα νεύρα αν κι εχω πολύ καιρο να το δω)
β. Να μην μπορείς να τρέξεις χωρις προφανή λογω
Πόπο αυτά είναι τα χειρότερα,πολύ βασανιστηκά όνειρα και το χειρότερο
είναι ότι είναι και πολύ αληθινά όταν τα βλέπεις :shock: !!!
Η τιμωρία του ψεύτη δεν είναι ότι δεν τον πιστεύουν, αλλά ότι αυτός δεν μπορεί να πιστέψει.

Σω, Τζορτζ Μπέρναρντ
User avatar
semika
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 998
Joined: Sat May 01, 2004 2:21 pm
Location: Αθήνα - Β.Π.

Post by semika » Sun Jul 04, 2004 4:46 pm

YiannisF wrote:Έχω ακούσει ότι αν δεις στον ύπνο σου ότι πέφτεις-πέφτεις δεν πρέπει με τίποτα να δεις ότι σκας κάτω. Αν το δεις, αυτό σημαίνει ότι μόλις πέθανες. Το ξέρω είναι πολύ πειραγμένο αυτό, αλλά υποτίθεται ότι ισχύει.
Το έχω ακούσει και εγώ αυτό...
User avatar
EffiE
byte level
byte level
Posts: 50
Joined: Fri Apr 23, 2004 11:18 am
Location: ATHINA

Post by EffiE » Sun Jul 04, 2004 5:11 pm

Εγώ βλέπω ότι περπαταω σε εναν χωματόδρομο και σκοντάφτω!!! :-( Και μισοξυπνάω και μου σπάνε τα νεύρα!!!

Ο χειρότερος εφιάλτης μου πάντως, ήταν όταν είδα ότι κάποιος σκότωσε όλη την οικογένειά μου και είχε γεμίσει αίματα το σπίτι και όλες οι σκάλες!!!Φρίκη!!!
User avatar
Vasilis
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 432
Joined: Sun May 30, 2004 3:51 pm
Location: Β_324_Α_2

Post by Vasilis » Mon Jul 05, 2004 3:48 pm

Εγώ μια φορά είδα ότι ήμουν βασιλιάς σε ένα μεσσαιωνικό κάστρο και τραυματισα τον αδερφό μου και τον έβαλα σε ένα μπουντρούμι. Αλλά μετά κατάλαβα πως τον είχαν σηκωφαντίσει και άδικα τον βασάνιζα. Όταν ξύπνησα ένιωθα τόσο χάλια... :-(
The road goes on forever...
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Post by lumenintervalum » Mon Jul 05, 2004 4:09 pm

όταν βλέπει κάποιος άλλος όνειρο για σένα τι σημαίνει;;
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Tue Jul 06, 2004 1:46 am

Μερικοί δε βλέπουν στον ύπνο τους πρόσωπα που είναι σημαντικά στη ζωή τους...κάποιοι άλλοι πάλι τα βλέπουν.έχω ακούσει και τα δύο οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη... :???:
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
User avatar
Vasilis
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 432
Joined: Sun May 30, 2004 3:51 pm
Location: Β_324_Α_2

Post by Vasilis » Thu Jul 15, 2004 2:39 am

Εγώ πάντως τον τελευταίο καιρό βλέπω πρόσωπα που είναι πολύ κοντά μου και μάλιστα επιμένω σε ένα συγκεκριμένο. Το θέμα όμως είναι άλλο. Γιατί τα όνειρα μου είναι τόσο πραγματικά τον τελευταίο καιρό? Ξυπνάω το πρωί και νομίζω πως έχουν γίνει πραγματικά όλα όσα είδα. Πριν μερικούς μήνες είχα δει ένα τόσο πραγματικό όνειρο που όλη μέρα το σκεφτόμουν και δεν μπορούσα να ηρεμήσω και να καταλάβω τι σήμαινε. Τελικά μετά από κάμποσο καιρό κατάλαβα!
The road goes on forever...
User avatar
semika
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 998
Joined: Sat May 01, 2004 2:21 pm
Location: Αθήνα - Β.Π.

Post by semika » Thu Jul 15, 2004 4:18 pm

Τον τελευταίο καιρό βλέπω άτομα που ήμασταν συμμαθητές στο δημοτικό και με τα οποία οι σχέσεις μου δεν είναι ιδιαίτερα καλές - μου κάναν τη ζωή μου δύσκολη. Παίρνω όμως την εκδίκησή μου :twisted:
User avatar
dimitra
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 591
Joined: Sat May 01, 2004 11:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Post by dimitra » Fri Jul 16, 2004 9:41 am

Έχω ακούσει ότι στον ύπνο μας σκεφτόμαι όσα μας απασχολούν και δεν έχουμε προλάβει να σκεφτούμε κατά τη διάρκεια της μέρας, επίσης έχω ακούσει ότι ενω κοιμόμαστε ο εγκέφαλος αναδιοργανώνει τη μνήμη και τέλος έχω ακούσει ότι βλέπουμε όσα έχουμε αποθυμένα (μάλλον η λέξη δεν γράφεται έτσι, συγνώμη:oops: !!!)και δεν τα βγάζουμε. Σεμάκη εσύ μάλλον είσαι στην τελευταία περίπτωση, δώσ'τους να καταλάβουν :smt021 !!!
Η τιμωρία του ψεύτη δεν είναι ότι δεν τον πιστεύουν, αλλά ότι αυτός δεν μπορεί να πιστέψει.

Σω, Τζορτζ Μπέρναρντ
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Fri Jul 16, 2004 10:39 am

Αυτό το ότι αναδιοργανώνει τη μνήμη το έχω ακούσει και εγώ και το έχω δει και στον εαυτό μου...

Υ.Γ. Το "αποθυμένα" είναι ok... :-D
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
User avatar
semika
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 998
Joined: Sat May 01, 2004 2:21 pm
Location: Αθήνα - Β.Π.

Post by semika » Fri Aug 13, 2004 4:57 pm

Είδα προχθές το βράδυ οτι είχα πάει σε ένα πανηγύρι (!) και ήταν ένας τύπος -που με ενοχλούσε παλαιότερα- και ήθελε να μου κάνει κακό. Εγώ τον απέφευγα αλλά αυτός μς σκότωσε. Το κουφό είναι οτι δεν πέθανα εντελώς αλλά πετούσα πάνω από το πτώμα μου και έβλεπα την κηδεία μου...
Τι μακάβριο ήταν αυτό δεν περιγράφεται!
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Fri Aug 13, 2004 5:17 pm

Δε ρωτάω ποιος ήταν...νομίζω κατάλαβα.... :mad:

Εγώ εκεί που αγχώνομαι,είναι όταν βλέπω ότι τρακάρω ή ότι έχει πάθει κάτι το αυτοκίνητο.Πάντα όταν βλέπω κάτι τέτοιο,κάποια στενοχώρια θα περάσω... :-(
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
User avatar
semika
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 998
Joined: Sat May 01, 2004 2:21 pm
Location: Αθήνα - Β.Π.

Post by semika » Fri Aug 13, 2004 5:29 pm

Σωστά κατάλαβες...

Βασικά ο καθένας έχει κάποια όνειρα που όταν τα βλέπει μετά συμβαίνει κάτι δυσάρεστο ή ευχάριστο. Εμένα η μαμά μου για παράδειγμα όταν βλέπει ψάρι συμβαίνει μια αναποδιά.
User avatar
Vasilis
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 432
Joined: Sun May 30, 2004 3:51 pm
Location: Β_324_Α_2

Post by Vasilis » Sun Aug 15, 2004 1:54 pm

semika είδες και τον εαυτό σου? Κάτι έχω ακούσει ότι στα όνειρα ποτέ δεν βλέπεις το πρόσωπό σου. Εγώ δεν με έχω δει ποτέ.
Σήμερα το βράδυ μου συνέβη επίσης κάτι περίεργο. Έβλεπα ένα όνειρο και κατά τις 3 πετάχτηκα τρομαγμένος. Εκείνη την ώρα το θυμόμουν. Πήγα έφαγα κάτι γλυκά, είπια και ένα μπουκάλι χυμό και ξανακοιμήθηκα. Κατά τις 5 ξαναπετάχτηκα. Και θυμάμαι ότι ήταν πάλι το ίδιο όνειρο. Κάθησα για λίγο και το σκεφτόμουν. Το πρωί πετάγομαι για 3η φορά και έβλεπα πάλι το ίδιο όνειρο. Το γελίο είναι ότι δεν θυμάμαι τίποτα από αυτά που έβλεπα. Και όσο και να σπάω το κεφάλι μου δεν μου έρχεται ούτε μία εικόνα. Πολύ μυστήριο βράδυ σήμερα... :???:
The road goes on forever...
User avatar
semika
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 998
Joined: Sat May 01, 2004 2:21 pm
Location: Αθήνα - Β.Π.

Post by semika » Sun Aug 15, 2004 3:19 pm

Να σου πώ την αλήθεια δε θυμάμαι αν είδα και εμένα.
Πάντως αυτό που λες μου χει συμβεί και εμένα. Ενώ είναι έντονα όνειρα το πρωί δεν τα θυμάμαι καθόλου. Μου μένει μόνο μια γενική πικρία ή χαρά (πικρία τις περισσότερες φορές :-( :-( )
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Post by lumenintervalum » Tue Aug 01, 2006 12:32 am

να σας πώ: αν δείτε στον ύπνο σας ότι τσακώνεστε με κάποιον τι σημαίνει??
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Tue Aug 01, 2006 12:37 pm

Χα, δεν ήξερα οτί υπήρχε τέτοιο topic!
Η γιαγιά μου λέει ότι όταν τσακώνεσαι με κάποιον στον ύπνο σου, είστε αγαπημένοι στην πραγματικότητα.
Και συνήθως αυτή η θεώρηση έχει τη λογική του αντιθέτου: αν δείς κάτι καλό σημαίνει κάτι κακό και vice versa.

Αλλά κοίταξε να δείς, δεν πιστεύω οτί η γλώσσα των ονείρων είναι συμπαντική...
Π.χ. το να βλέπεις οτί τσακώνεσαι με κάποιον μπορεί να σημαίνει για εμένα κάτι και για εσένα κάτι άλλο.
Πιστεύω ότι πάει ανάλογα με την ψυχοσύνθεση και τις εμπειρίες του καθενός, και ότι ο καθένας πρέπει να ανακαλύψει τη δική του "γλώσσα".
Και αυτός νομίζω ότι είναι ο σκοπός των ονείρων: να μας δείξουν με συνειδητό τρόπο πως είναι το υποσυνείδητο μας (διαφορετικό για τον καθένα).
Σαν τη Λίτσα Πατέρα ακούγομαι, αλλά καταλαβαίνεις τί θέλω να πώ, ε;

Δε νομίζω οτί είναι απλά side-effect της ταξινόμησης των στοιχείων της μνήμης κατα τη διάρκεια του ύπνου, γιατί τότε μάλλον θα ήταν εικόνες χωρίς συνοχή και νόημα.
Δε γίνεται καθόλου σοβαρή επιστημονική έρευνα στο τί είναι τα όνειρα τελικά;
Και όταν λέω "σοβαρή επιστημονική έρευνα" δεν εννοώ απλά να βλέπουν ποιές περιοχές του εγκεφάλου φωτίζονται, γιατί έτσι χαίρω πολύ!
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
Post Reply

Return to “Άλλα ψυχαγωγικά θέματα”