MANGA

Σίγουρα όλο και κάτι δε θα ταιριάζει με τις παραπάνω ψυχαγωγικές κατηγορίες...
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: MANGA

Post by stranger » Sat Nov 03, 2012 3:57 am

ThOdOr1s wrote:Ωραια, βλεπω οτι παρα πολα παιδια απο τη σελιδα βλεπουνε anime και διαβαζουν manga και ειναι παρα πολυ καλο αυτο :D ... Λοιπον πρωτα απο ολα, εγω γενικα manga δεν πολυδιαβαζω, και κυριως shonen manga γιατι δεν μ αρεσει το στησιμο τους, και δεν χαιρεσαι την μαχη στο shonen... η μονη εξαιρεση για εμενα ειναι το Katekyo Hitman Reborn, και ισως λιγο το One Piece, αλλα γενικα απο Shonen manga που μιλατε οι περισσοτεροι απο πανω, δεν εχω να προτεινω τιποτα η να πω τιποτα συγκεκριμενο σε καποιον, αν τυχει θα διαβασω καποτε. Προσωπικα το καλυτερο manga που εχω διαβασει ποτε εξακολουθει μετα απο τοσα χρονια να ειναι το Elfen Lied, το οποιο με αφησε αφωνο πραγματικα... Ειναι ο,τι πιο αριστουργημα θα μπορει να βρει καποιος απο manga, και ακομα και αν δεν εχετε δει το anime, ειτε γιατι δεν σας αρεσει το gore και τα λοιπα, ειτε εχετε δει το anime και εχετε μεινει με την απορια, σας προτεινω να διαβασετε το manga με τα χιλια. To anime ως μεταγενεστερο του manga και ως πολυ συμπηκνομενο και ημητελες (αλλα παρ ολα αυτα αριστουργημα) σε σχεση με το manga παρουσιαζει την ιστορια απο μια διαφορετικη σκοπια, αυτη του Kouta και της ιστοριας της Lucy, ενω το manga εχει ενα πιο παγκοσμιο χαρακτηρα. Σας το πρoτεινω ανεπιφυλακτα, ειδικα αν σας αρεσε το anime! :D
Διάβασα πρώτα το manga και έπαθα την πλάκα μου και μετά είδα το anime και ξενέρωσα, αλλά δεν φταίει η σειρά που επέλεξα. Φταίνε όλα όσα είπες για το anime. Πραγματικά πάντως πολύ όμορφη ιστορία και τέλειο soundtrack (να που είχε και κάτι καλό το anime!)

Είμαστε σε thread για manga, αλλά μιας και ανέφερες το Elfen Lied δες το Clannad. Είναι το αγαπημένο μου anime και αν γουστάρεις να πάθεις κατάθλιψη στο συστήνω ανεπιφύλακτα (ειδικά το Clannad: After story - aka Clannad Season 2).

Τα shounen manga πάντως είναι ωραία, αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι στις μάχες δύσκολα καταλαβαίνω κάθε φορά τι γίνεται. Για τις μάχες και την μουσική βλέπω πάντα και τα αντίστοιχα anime.
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: MANGA

Post by ThOdOr1s » Sat Nov 03, 2012 12:28 pm

stranger wrote:
ThOdOr1s wrote:Ωραια, βλεπω οτι παρα πολα παιδια απο τη σελιδα βλεπουνε anime και διαβαζουν manga και ειναι παρα πολυ καλο αυτο :D ... Λοιπον πρωτα απο ολα, εγω γενικα manga δεν πολυδιαβαζω, και κυριως shonen manga γιατι δεν μ αρεσει το στησιμο τους, και δεν χαιρεσαι την μαχη στο shonen... η μονη εξαιρεση για εμενα ειναι το Katekyo Hitman Reborn, και ισως λιγο το One Piece, αλλα γενικα απο Shonen manga που μιλατε οι περισσοτεροι απο πανω, δεν εχω να προτεινω τιποτα η να πω τιποτα συγκεκριμενο σε καποιον, αν τυχει θα διαβασω καποτε. Προσωπικα το καλυτερο manga που εχω διαβασει ποτε εξακολουθει μετα απο τοσα χρονια να ειναι το Elfen Lied, το οποιο με αφησε αφωνο πραγματικα... Ειναι ο,τι πιο αριστουργημα θα μπορει να βρει καποιος απο manga, και ακομα και αν δεν εχετε δει το anime, ειτε γιατι δεν σας αρεσει το gore και τα λοιπα, ειτε εχετε δει το anime και εχετε μεινει με την απορια, σας προτεινω να διαβασετε το manga με τα χιλια. To anime ως μεταγενεστερο του manga και ως πολυ συμπηκνομενο και ημητελες (αλλα παρ ολα αυτα αριστουργημα) σε σχεση με το manga παρουσιαζει την ιστορια απο μια διαφορετικη σκοπια, αυτη του Kouta και της ιστοριας της Lucy, ενω το manga εχει ενα πιο παγκοσμιο χαρακτηρα. Σας το πρoτεινω ανεπιφυλακτα, ειδικα αν σας αρεσε το anime! :D
Διάβασα πρώτα το manga και έπαθα την πλάκα μου και μετά είδα το anime και ξενέρωσα, αλλά δεν φταίει η σειρά που επέλεξα. Φταίνε όλα όσα είπες για το anime. Πραγματικά πάντως πολύ όμορφη ιστορία και τέλειο soundtrack (να που είχε και κάτι καλό το anime!)

Είμαστε σε thread για manga, αλλά μιας και ανέφερες το Elfen Lied δες το Clannad. Είναι το αγαπημένο μου anime και αν γουστάρεις να πάθεις κατάθλιψη στο συστήνω ανεπιφύλακτα (ειδικά το Clannad: After story - aka Clannad Season 2).

Τα shounen manga πάντως είναι ωραία, αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι στις μάχες δύσκολα καταλαβαίνω κάθε φορά τι γίνεται. Για τις μάχες και την μουσική βλέπω πάντα και τα αντίστοιχα anime.
Τα χω δει εδω και καιρο τα Clannad και τα 2... ημουν βουρκομενος μεχρι αηδιας σε ολο το 2ο μισο του afterstory αλλα με χαλασε που δεν ειχε arc η Fuko :-( Αν σ αρεσουν τα καταθληπτικα δες και τα εξης: Air, ισως Kanon, Angel Beats (αν και εμενα δεν μου πολυαρεσε), Jigoku Shoujo (Αν και ειναι κυριως ethical, mystery, supernatural, στο τελος του καθε anime εχει λιγο καταθληψη) δες το πρωτο και το Futakomori (που εχει επικο τελευταιο Arc), αν σου αρεσαν αυτα δες και το Mistuganae, δες οποσδηποτε Steins;Gate (αν και ειναι Sci-Fi ολοι μας βουρκωσαμε στο τελος :smt010 ) και δες και Ano Hana, και Robotics;Notes που αν και ειναι "ongoing" στο 4ο επισοδειο, το μυριζομαι το πραγμα... :smt010
:smt014 <- αυτοι οι 2 βριζονται οι μιλανε Ιαπονεζικα ρε παιδια? τοσες μερες τους κοιταω και αναρωτιεμαι... :-p
Elementary OS
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: MANGA

Post by stranger » Sat Nov 03, 2012 7:11 pm

ThOdOr1s wrote: Τα χω δει εδω και καιρο τα Clannad και τα 2... ημουν βουρκομενος μεχρι αηδιας σε ολο το 2ο μισο του afterstory αλλα με χαλασε που δεν ειχε arc η Fuko :-( Αν σ αρεσουν τα καταθληπτικα δες και τα εξης: Air, ισως Kanon, Angel Beats (αν και εμενα δεν μου πολυαρεσε), Jigoku Shoujo (Αν και ειναι κυριως ethical, mystery, supernatural, στο τελος του καθε anime εχει λιγο καταθληψη) δες το πρωτο και το Futakomori (που εχει επικο τελευταιο Arc), αν σου αρεσαν αυτα δες και το Mistuganae, δες οποσδηποτε Steins;Gate (αν και ειναι Sci-Fi ολοι μας βουρκωσαμε στο τελος :smt010 ) και δες και Ano Hana, και Robotics;Notes που αν και ειναι "ongoing" στο 4ο επισοδειο, το μυριζομαι το πραγμα... :smt010
:smt014 <- αυτοι οι 2 βριζονται οι μιλανε Ιαπονεζικα ρε παιδια? τοσες μερες τους κοιταω και αναρωτιεμαι... :-p
Γιατί μου το κάνεις αυτό ρε φίλε! Δεν έχω χρόνο για anime, manga κτλ. και με έκανες να προσθέσω στη λίστα τα κέρατα μου :-D

Κάποια από αυτά τα είχα υπόψιν να τα δω. Με ongoing δεν ασχολούμαι, εκτός από Bleach, Naruto και One Piece, που καλύτερα θα ήταν να είχα περιμένει να τελειώσουν πριν τα αρχίσω.

Στo emoticon υποτίθεται βρίζονται.Μπορεί να γράφει Ιαπωνικά, αλλά δεν φαίνεται καλά.
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: MANGA

Post by ThOdOr1s » Sun Dec 23, 2012 11:50 pm

Εχει κανενας να μου προτεινει καποιο καλο manga να διαβασω τα Χριστουγεννα? Το μονο πραγμα που θελω ειναι να μην ειναι Shonen, η αν ειναι Shonen να ειναι στο επιπεδο του Katekyo Hitman Reborn, να μην ειναι πολυ κλαψαρικο, να μην ειναι Shonen Ai η echi, να μην ειναι Hentai και να μην ειναι on-going, η τουλαχιστον αν ειναι on-going να ειναι αρκετα καλο... Τι εχετε να μου προτεινετε? :smt016
Elementary OS
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: MANGA

Post by chriskin » Sun Dec 23, 2012 11:58 pm

οπως το εβαλες δεν μενουν και πολλα :lol:

θα αγνοησω μερικα απο τα κριτηρια σου και θα προτεινω αυτο εδω
http://myanimelist.net/manga/23390/Shingeki_no_Kyojin



πες 2-3 που σου αρεσουν και μπορει να βρω καμια καλυτερη ιδεα
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: MANGA

Post by ThOdOr1s » Mon Dec 24, 2012 12:16 am

chriskin wrote: πες 2-3 που σου αρεσουν και μπορει να βρω καμια καλυτερη ιδεα
να σκεφτω, λοιπον, μου αρεσε πολυ το manga του Elfen Lied, το manga του Jigoku Shoujo, μου αρεσε το Deathnote υπερβολικα πολυ σαν manga, πολυ περισσοτερο απο οτι το anime, γενικως μου αρεσουν τα καπως Supernatural, Ψιλοαστυνομικα, Ethical... με πολυ καλο σεναριο και νοημα... any ideas?
Elementary OS
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: MANGA

Post by chriskin » Mon Dec 24, 2012 12:56 am

τοτε θα κοιταγα σε Kikou Shoujo wa Kizutsukanai η Franken Fran, αναλογα αμα θελεις κατι χαλαρο η οχι
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: MANGA

Post by stranger » Mon Dec 24, 2012 9:30 am

Το ξέρω ότι είπες manga, αλλά ωραίο anime κοντά σε αυτά που σου αρέσουν είναι το "Ef: A Fairy Tale of the Two". Έχει και manga, αλλά δεν το έχω διαβάσει επειδή είναι ongoing (έχω κι εγώ αυτήν την τρέλα :P).

Σε manga με τα κριτήρια που είπες δεν μου έρχεται κάτι αυτή τη στιγμή... Αν βρω κάτι θα σου πώ.

PS: Δεν υπάρχει κανένα site που να βάζεις manga και να σου προτείνει παρόμοια; Δοκίμασα στο MAL, αλλά βρήκα μόνο προτεινόμενα με βάση τη γνώμη των χρηστών κι όχι με βάση άλλα manga.
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: MANGA

Post by chriskin » Mon Dec 24, 2012 12:59 pm

διαβαστε ongoing ρε, θα παρουν χρονια να τελειωσουν τα περισσοτερα
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: MANGA

Post by ThOdOr1s » Mon Dec 24, 2012 1:11 pm

stranger wrote: PS: Δεν υπάρχει κανένα site που να βάζεις manga και να σου προτείνει παρόμοια; Δοκίμασα στο MAL, αλλά βρήκα μόνο προτεινόμενα με βάση τη γνώμη των χρηστών κι όχι με βάση άλλα manga.
Ναι.... Οχι ομως.... οι προτασεις στο MAL, (ακριβως επειδη ειναι φτιαγμενες απο ασχετους users) ειναι του στιλ:
σου αρεσε το Elfen Lied? δες Seikon no Qwaser! :smt021
Ποτε ξανα........ :smt022
Elementary OS
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: MANGA

Post by chriskin » Mon Dec 24, 2012 1:25 pm

οσα ειναι αρκετα ψηλα στις βαθμολογιες ειναι αρκετα αξιοπιστα - εχω βρει πανω απο εκατο manga (και ακομα περισσοτερα anime) ετσι
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: MANGA

Post by XaviannNJ » Mon Jan 28, 2013 10:31 pm

Soul eater anyone? :-D
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: MANGA

Post by ThOdOr1s » Mon Feb 18, 2013 2:17 am

XaviannNJ wrote:Soul eater anyone? :-D
But of course... :-D και Anime, και Manga...
(:Excalibur: Baka!)
Elementary OS
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: MANGA

Post by XaviannNJ » Fri Feb 22, 2013 5:18 pm

ThOdOr1s wrote:
XaviannNJ wrote:Soul eater anyone? :-D
But of course... :-D και Anime, και Manga...
(:Excalibur: Baka!)
:smt005 :smt005 :smt005
Πεθαίνω! :-D
Μέχρι που έχεις φτάσει στο manga?Μοιαζει πολυ με το anime?(Γιατι τα πρωτα vols είναι ίδια....)
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: MANGA

Post by ThOdOr1s » Sat Mar 09, 2013 9:56 pm

XaviannNJ wrote: :smt005 :smt005 :smt005
Πεθαίνω! :-D
Μέχρι που έχεις φτάσει στο manga?Μοιαζει πολυ με το anime?(Γιατι τα πρωτα vols είναι ίδια....)
Βασικα, εχω φτασει μεχρι το σημειο που ανακαλυψα οτι υπαρχει anime και μετα ειδα το anime...
Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα! :lol: :lol: :lol:
Elementary OS
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: MANGA

Post by vasilaros69 » Tue Dec 03, 2013 7:59 pm

"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: MANGA

Post by ThOdOr1s » Fri Dec 13, 2013 8:58 pm

Σε περίπτωση που κάποιος είχε αμφιβολίες:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[shrinkimg=50]http://dl01.mangashare.com/manga/One-Piece/589/007.jpg[/shrinkimg]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[shrinkimg=50]http://z.mfcdn.net/store/manga/106/TBD-731.0/compressed/i021.jpg[/shrinkimg]
Elementary OS
User avatar
johnnyextrem
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1090
Joined: Thu Oct 14, 2010 2:27 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: Who knows?

Re: MANGA

Post by johnnyextrem » Fri Dec 13, 2013 10:18 pm

ThOdOr1s wrote:Σε περίπτωση που κάποιος είχε αμφιβολίες:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[shrinkimg=50]http://dl01.mangashare.com/manga/One-Piece/589/007.jpg[/shrinkimg]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[shrinkimg=50]http://z.mfcdn.net/store/manga/106/TBD-731.0/compressed/i021.jpg[/shrinkimg]
Ξέχασες αυτό ...
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[url]http://static1.wikia.nocookie.net/__cb20130622054841/onepiece/images/a/a9/Chapter_668.png[/url] Παρατηρήστε τα 3 ποτήρια sake. Υπήρχαν πριν το chapter 731
+

Η Αγία Τριάδα των Reaction Faces
Image
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: MANGA

Post by vasilaros69 » Fri Dec 13, 2013 10:29 pm

καποιος βλεποντας τα anime το καταλαβαινε και καλυτερα

Link
στο manga μου ειχε ξεφυγει.
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: MANGA

Post by ThOdOr1s » Thu Jan 23, 2014 3:40 pm

Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[shrinkimg=50]http://z.mfcdn.net/store/manga/106/TBD-735.0/compressed/s022.jpg[/shrinkimg]
My reaction:
Image
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
To Έλεγα σε όλους πολύ πριν μας δώσει hints ο Oda... ! :geek2:
Elementary OS
User avatar
johnnyextrem
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1090
Joined: Thu Oct 14, 2010 2:27 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: Who knows?

Re: MANGA

Post by johnnyextrem » Tue Apr 22, 2014 10:15 pm

Image
User avatar
johnnyextrem
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1090
Joined: Thu Oct 14, 2010 2:27 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: Who knows?

Re: MANGA

Post by johnnyextrem » Wed Jun 04, 2014 9:26 pm

johnnyextrem wrote:Hunter x Hunter Manga to Resume in June

HELL YEAH!! :smt041 :smt041 :smt041
Κανονικά για Ιούνιο το έκοβα αλλά τελικά ξανάρχισε μια εβδομάδα πριν. :smt004

Κάθε Τρίτη νέο επεισόδιο, και κάθε Τετάρτη νέο chapter. Αυτά είναι!! :)
Image
Post Reply

Return to “Άλλα ψυχαγωγικά θέματα”