MANGA

Σίγουρα όλο και κάτι δε θα ταιριάζει με τις παραπάνω ψυχαγωγικές κατηγορίες...
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

MANGA

Post by zweistein » Tue May 25, 2010 9:00 pm

For the record υπάρχει ήδη η συζήτηση για Naruto

Επίσης έχουν ήδη γίνει άπειρες αναφορές σε κάποια manga από το thread Anime κανείς.

Το λοιπόν θεωρώ ότι υπάρχουν και κάποια manga τα οποια είτε είναι συναρπαστικά είτε αριστουργήματα και αξίζουν ξεχωριστή προσοχή από ότι τα anime. (και την τιμή να έχουν δικό τους thread :-p )
Προσωπικά είναι υποστηρικτής της ξεχωριστής μαγείας των manga και τα περισσότερα τα βρίσκω ανωτερα από τα anime (φαίνεται τις περισσότερες φορες από την ανωτερότητα πολλών OVA που είναι πιο πιστα στα manga από τα αντίστοιχα anime) καθώς η φαντασία που συμπληρώνει την εικόνα δεν συγκρίνεται..(καθώς επίσης δεν υπάρχουν fillers :-p ).

Μοιραστείτε λοιπόν εδώ σχόλια και reviews για τα αγαπημένα σας manga και ότι συζήτηση θέλετε να κάνετε για προτάσεις προς αυτούς που δεν έχουν διαβάσει ή είναι αρχάριοι στο θέμα :)
Image
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: MANGA

Post by zweistein » Thu May 27, 2010 2:27 am

Ερημιά το thread από ότι βλέπω, μα δεν διαβάζει κανένας σας manga?
lol μάλλον έπρεπε να μπει στην ψυχαγωγία για αν το δει κόσμος το thread, δεν διαβάζουν πολλοί βιβλία :-p

anyway θα κάνω την αρχή παρουσιάζοντας ένα από τα αγαπημένα μου ever


Blame!

Εκδότης: Kodansha (Jap Tankobun version) / Tokyopop (US Tankobun version)
Δημιουργός: Tsutomu Nihei
Ημερομηνία έκδοσης πρώτης κυκλοφορίας: Ιούνιος 1998 (Kodansha) / Αύγουστος 2005 (Tokyopop) (#1)
Ημερομηνία έκδοσης τελευταίας κυκλοφορίας: Σεπτέμβριος 2003 (Kodansha) / Νοέμβριος 2007 (Tokyopop) (#10)
Αριθμός volumes: 10

Το Blame! είναι ένα manga επιστημονικής φαντασίας από τον Tsutomu Nihei (Halo Graphic Novel, Wolverine: Snikt!).

about the scenario:
Ο Killy, εξοπλισμένος με το ιδιαίτερο όπλο του, ένα Ακτινοβόλο Βαρυτικής Έλξης (Gravitational Beam Emitter), περιπλανιέται στην Πόλη, έναν τεράστιο τεχνολογικό κόσμο, αναζητόντας Γονίδια Δικτυακής Σύνδεσης (Net Terminal Genes), το γεννετικό στίγμα που επιτρέπει σε κάποιον να έχει πρόσβαση στο Δύκτιο.
Η Πόλη είναι ένα απέραντο μέρος γεμάτο τοίχους, σκάλες και διαδρόμους, χωρισμένη σε πατώματα και κάθε ένα από αυτά με τη σειρά τους χωρισμένα σε χιλιάδες επίπεδα. Τα πατώματα χωρίζονται μεταξύ τους από ένα σχεδόν αύθαρτο υλικό που ονομάζεται Μεγακατασκεύασμα (Megastructure). Κάτοικοι της Πόλης είναι ομάδες ανθρώπων (και γεννετικά/τεχνολογικά τροποποιημένων ανθρώπων) και εχθρικά ανδροειδή, γνωστά ως Πλάσματα Σιλικόνης (Silicon Creatures).
Το Γονίδιο Δικτυακής Σύνδεσης θεωρείται το κλειδί για να σταματήσει η ανεξέλενκτη ανάπτυξη του Μεγακατασκευάσματος, καθώς και η λειτουργία της ομάδας των φρουρών του.

anime:
Τον Οκτώβριο του 2003 κυκλοφόρησε μία OVA anime σειρά 7 επεισοδείων σε DVD, ακολούθησε τον Σεπτέμβριο του 2007 άλλο ένα prequel OVA, ενώ η ταινία (100% CG) είναι στα σκαριά.

personal opinion:
Το μάγκα χαρακτηρίζεται από την πρωτοτυπία σχεδιασμού των χαρακτήρων του Tsutomu Nihei και την πρωτοτυπία σεναρίου του.
Ούτε πολύ καινούριο ούτε πολύ παλιό, σχετικά προχωρημένο για την εποχή του καθώς ακόμα μάλλον δεν έχει βγει τίποτα παρόμοιο σε σενάριο.
Για τους fan του είδους νομίζω είναι must read.
Ιδιαίτερο πρόβλημα υπάρχει στην διαθεσιμότητα του volume 4 για όσους θέλουν να αγοράσουν το μάγκα καθώς η tokyopop έχει σταματήσει να έχει τα δικαιώματα και υπάρχει τεράστιο πρόβλημα για το συγκεκριμένο volume παγκοσμίως :???:
Για όσους κοιτάνε να το βρούν "online" να δώσουν προσοχή στο γεγονός ότι πολλοί εκδότες έχουν κάνει mirror rotate στις σελίδες και η ανάγνωση είναι δυτικού και όχι ιαπωνικού στιλ (δεν γνωρίζω γιατί).
So Blame! it is. Ένα από τα καλύτερα scifi manga που έχω διαβάσει ποτε.

covers:
Image
Image
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: MANGA

Post by chriskin » Thu May 27, 2010 3:56 pm

δεν το ειχα δει το thread
απο αυτα που διαβαζω αυτην την περιοδο τα dogs (http://en.wikipedia.org/wiki/Dogs_(manga)) αξιζουν αρκετα.
-----

το καλυτερο που ειχα διαβασει ποτε μου ειναι το Yotsuba http://en.wikipedia.org/wiki/Yotsuba&! (το οποιο και μολις ανακαλυψα οτι συνεχιζεται ακομα;;; πρεπει να βρω επειγοντως τα καινουρια)

(εδω προσπαθησα να κανω ενα summary, που απετυχε.ακομα και του wikipedia ειναι καλυτερο :lol: )
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: MANGA

Post by zweistein » Thu May 27, 2010 6:49 pm

ωωω ναιιι! Το Dogs επίσης φαίνεται παρα πολύ καλο! Διάβασα το πρώτο volume και νομίζω ότι το εκτίμησα τόσο που σκέφτομαι να το αποκτήσω και αυτό στα βιβλιαράκια!!




PS: dear admin/mods... αν και νομίζω ότι είναι στο πιο σωστό subforum.. δεν το πάτε στα ψυχαγωγικά να ζωντανέψει το topic? :-p
Image
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: MANGA

Post by zweistein » Thu May 27, 2010 9:35 pm

αν και έχω ξανακάνει μια αναφορά στο manga αυτό..
λέω να κάνω μια πιο ολοκληρωμένη παρουσίαση..

Gantz


Εκδότης: Shueisha (Jap Tankobun version) / Dark Horse (US Tankobun version)
Δημιουργός: Hiroya Oku

Ημερομηνία έκδοσης πρώτης κυκλοφορίας: Αύγουτος 26, 2004 (Shueisha) Ιούνιος 25, 2008 (Dark Horse)
Ημερομηνία έκδοσης τελευταίας κυκλοφορίας: soon..
Αριθμός volumes: 28

Το Gantz είναι ένα manga από τον Hiroya Oku (Zero One, Hen) το οποιο μάλλον μπορεί να κατηγοριοποιηθεί ως επιστημονικής φαντασίας καθώς το στοιχειο επιβάλλεται στο σενάριο.

Το μάγκα είναι πολλά volumes αλλα δεν έχει καθόλου fillers ή κοιλια στο σενάριο για μένα.
Από τεχνική άποψη το σχέδιο είναι γεμάτο απίστευτα και ρεαλιστικά details καθώς επίσης έχει και πολλά σημεία που έχουν πέσει πολλά CG για τέλεια γεωμετρία.
Οι χαρακτήρες δεν είναι από αυτούς στα κλασσικά μάγκα με τα μεγάλα ματια και τις γκριμάτσες.
Το Gantz είναι full στον ρεαλισμό και ουσιαστικά είναι μια δραματική ιστορία επιστημονικής φαντασία τίγκα στο action.

about the scenario:

Ο Kurono Kei είναι ένας μαθητής λυκείου ο οποιος έπειτα από τον θάνατο του σε ένα ατύχημα με τρένο βρίσκει τον εαυτό του ζωντανό ξανά για κάποιο ανεξήγητο λόγο μέσα σε ένα δωμάτιο με μια μυστηριώδη μαύρη σφαίρα με άλλους ανθρώπους που πέθαναν την ίδια περίπου ώρα στην σχετική περιοχή και είναι όλοι πάλι ζωντανοί.
Όμως η ζωή που τους δόθηκε δεν είναι χωρίς αντάλλαγμα. Μέσα στο δωμάτιο τις ζωές τους θα ορίζει η μαύρη σφαίρα. Το GANTZ.
Το οποιο θα τους καλεί στο δωμάτιο με είτε χωρίς την θέληση τους με τηλεμεταφορά σε συγκεκριμένες ώρες και μέρες και θα τους αναθέτει αποστολές εξόντωσης κάποιων πλασμάτων τα οποια είναι στην Γη και είναι ορατά μονο σαuτους.
Όμως υπάρχει ένα πρόβλημα. Στην διάρκεια μιας αποστολής ούτε και αυτοί είναι ορατοί στον υπόλοιπο κόσμο.
Κάθε τραυματισμός ακυρώνεται και επουλώνεται σαν να μην είχε γίνει ποτε με το τέλος κάθε αποστολής ακόμα και αν αυτός είναι διαμελισμός, ο κανόνας της επιβίωσης είναι ότι αν πεθάνεις στην διαρκειας της αποστολή πεθαίνεις και στην πραγματικότητα.
Ο Kei βρίσκεται μέσα σε αυτήν την περιπέτεια τυχαία μαζί με ένα παιδικό του φίλο, τον Masaru Kato
και θα περάσουν μαζί μέσα από απίστευτες αντίξοες συνθήκες, θανάτους και επιβιώσεις.
Στην διάρκεια των chapters αναλύεται ένα τεράστιο εύρος πλοκών για έρωτες, οικογενειακές κρίσεις, πολύπλοκες ψυχολογίες και καμια φορα κάποια στοιχεια που επέλεξε ο δημιουργός να τα βαέ μέσα στο σενάριο χωρίς να αναλύσει περαιτέρω την ύπαρξη τους just to spice things up.
Όλα αυτά συνυπάρχουν μέσα σε ένα περιβάλλον απίστευτης έντασης, συναισθηματικής φόρτισης, σεξουαλικότητας, βίας, splatter, προδοσίας και αλλα πολλά.



anime:

Το Gantz έγινε anime και προβλήθηκε από 12 Απριλίου 2004 έως 18 Οκτωμβρίου 2004.
Συνολικά είχε 26 επεισόδια και κυκλοφορούν με DVD collections των 10 και 12 δίσκων.
Προσοχή: το anime δεν υπακούει σχεδόν καθόλου στο manga.
Ο λόγος είναι ότι βιάστηκαν πολύ να βγάλουν episodes και να πουλήσουν, έτσι έχοντας φτάσει να ξεπεράσουν το όριο του ρυθμού έκδοσις των manga chapters (manga: 1 ανά 3 βδομάδες, anime: 1 ανά βδομάδα)
αναγκάστηκαν να αυτοσχεδιάσουν για να τελειώσουν την σειρά με αποτέλεσμα το αποτρόπαιο βιασμό του σεναρίου...


video game:

κυκλοφόρησε τον Μάρτιο του 2005 από την Konami για PS2 βασισμένο στο σενάριο του anime.

live action:

υπάρχουν ήδη ανακοινώσεις ότι θα γυριστεί σε ταινία και έχει ανακοινωθεί μέρος του cast.
Οι περισσότερες λεπτομέρειες όμως είναι ακόμα μυστικές :-p


personal opinion:

Δεν έχω πολλά να πω... Είμαι πλέον από τους crazy fans του manga αυτού. :-D
Είναι από τα ελάχιστα manga που έχουν τόσα πολλά chapters πλέον (320 και ακόμα βγάζει - είναι στο τέλος κοντά) και δεν κουράστηκα ούτε βαρέθηκε ποτε να τα διαβάζω.
Για όσους θέλουν sci-fi με πολύ τρελό action, απρόβλεπτο σενάριο σε σημείο τρέλας και πολύ σπλάτερ τότε το Gantz είναι MUST.
Προτείνω να μην δείτε καθόλου το anime, είναι τόσο άθλιο που μπορεί και να σας αποτρέψει να διαβάσετε το manga, και θα επαναλάβω ότι δεν έχουν καμια σεναριακή σχέση...
Το anime υπακούει με το ζόρι στο ένα τρίτο τhς πλοκής και μάλιστα το μετά είναι που έχει το τρελό ζουμί...



Covers list (Dark Horse)

shrinked image

Future releases (Dark Horse) (they seem to be available for pre orders..)

shrinked image


από Shueisha νομίζω έχουν εκδοθεί έως το 26 αλλα δεν είμαι σίγουρος.
Image
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: MANGA

Post by chriskin » Fri May 28, 2010 5:23 am

Το μάγκα είναι πολλά volumes αλλα δεν έχει καθόλου fillers ή κοιλια στο σενάριο για μένα.
:smt023 επιτελους ενα manga η anime που δεν βαζει fillers.
κοντευα να καταληξω πως τα μονα που δεν εχουν fillers ειναι αυτα που δεν εχουν πραγματικο σεναριο (slice of life πχ, μπορει ευκολα να πει κανεις οτι ολοκληρο το εργο ειναι fillers :lol: )
Προσοχή: το anime δεν υπακούει σχεδόν καθόλου στο manga.
Ο λόγος είναι ότι βιάστηκαν πολύ να βγάλουν episodes και να πουλήσουν, έτσι έχοντας φτάσει να ξεπεράσουν το όριο του ρυθμού έκδοσις των manga chapters (manga: 1 ανά 3 βδομάδες, anime: 1 ανά βδομάδα)
αναγκάστηκαν να αυτοσχεδιάσουν για να τελειώσουν την σειρά με αποτέλεσμα το αποτρόπαιο βιασμό του σεναρίου...
κατι που δυστυχως γινεται με καθε anime που βασιζεται σε manga - ποτε δεν καταλαβα γιατι απλα δεν το σταματανε και να το συνεχισουν σε επομενη "season"

---------------

σ'αρεσουν τα sci-fi ε ; (προφανης απαντηση φανταζομαι)

εμενα ελαχιστα μ'αρεσουν αυτου του ειδους (κυριως dogs - αν και το sci-fi μερος του δεν ειναι το βασικο του σεναριου), τα manga μου φαινονται πιο ταιριαστα σε slice-of-life σεναρια (η σε κανα δραματικο -αργο , αλλα αυτο το λεω τελειως θεωρητικα, δεν εχω διαβασει κατι τετοιο)
γενικοτερα δεν μου ταιριαζει συνεχης κινηση και ακινητες εικονες (πχ το kenshin που ειχα διαβασει εχανε κατι λογω της ακινησιας του manga)
αντιθετα σε anime μου φαινονται απολυτα ταιριαστα, εκει δεν μπορω να δω σχεδον με τιποτα κατι αργο (aria πχ)

για slice-of-life : yotsuba&!, k-on, lucky star (απο καλυτερο προς χειροτερο - οχι οτι το lucky star ειναι κακο, αντιθετως. απλα δεν ειναι τοσο καλο οσο τα αλλα - το anime του μ'αρεσε περισσοτερο)

μιας και ψιλοβαριεμαι να κανω review στελνω (οποιον ασχοληθει να διαβασει το thread και να ακολουθησει την προτροπη μου) να διαβασει εστω το πρωτο κεφαλαιο απο το yotsuba&!. (τωρα μην βαλουμε και links , ενα google ευκολα βρισκει ομως)
μ'αρεσε τοσο πολυ που ηταν βασικο θεμα στην εργασια μου στην επιστημη υπολογιστων :lol:
ειναι πραγματικα αστειο (οχι με γελιοτητες,με κανονικα αστεια) απο την πρωτη σελιδα του πρωτου κεφαλαιου μεχρι την τελευταια αυτου που βγηκε τωρα


(επειδη το εγραψα αυτο βραδιατικα ΚΑΙ κουρασμενος ΚΑΙ εκανα καποια edits, παιζει να υπαρχουν διπλα μερη η να μην βγαζει καπου νοημα :-D )
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: MANGA

Post by zweistein » Fri May 28, 2010 12:02 pm

hmmm how about toradora? :-D
πολύ χιούμορ, λίίίγο drama, με φάση school life και έχει και ένα love story το οποιο στο τέλος σε αφήνει ικανοποιημένο (τα περισσότερα είναι τόσο lame που δεν πέφτει ούτε 1 φιλί ξέρω γω, το toradora δεν είναι έτσι όμως :-p --no theres no hentai at all in it--)

PS: τρελαίνομαι για scifi και vampires :-D
Image
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: MANGA

Post by chriskin » Sat May 29, 2010 12:12 am

zweistein wrote:hmmm how about toradora? :-D
πολύ χιούμορ, λίίίγο drama, με φάση school life και έχει και ένα love story το οποιο στο τέλος σε αφήνει ικανοποιημένο (τα περισσότερα είναι τόσο lame που δεν πέφτει ούτε 1 φιλί ξέρω γω, το toradora δεν είναι έτσι όμως :-p --no theres no hentai at all in it--)

PS: τρελαίνομαι για scifi και vampires :-D
για πες κανα καλο με vampires

(toradora εχω δει μονο το anime. δεν ξερω αμα εχουν ιδιο τελος αλλα μου φανηκε λιγο υπερβολικο. τρελο σεναριο παντως γενικοτερα
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
+ minoriiiiiiin. και να μην ειχε το σεναριο παλι θα το εβλεπα :lol:
User avatar
nookie
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 863
Joined: Wed Dec 20, 2006 8:29 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Take a look around..
Contact:

Re: MANGA

Post by nookie » Sat May 29, 2010 12:55 am

Απλα Hellsing...

Τιποτα αλλο..

Τα αλλα ειναι υποκαταστατα στο ειδος που ζητας..
Σε προτρεπω να δεις και τις ταινιες(OVA) που ακολουθουν πολυ πιστα το manga και ειναι πολυ καλα δουλεμενες!
Image
Internal Imperfectness makes it sooo trickier than it should be..
http://www.youtube.com/watch?v=VPWi-OrMzV4
http://www.youtube.com/watch?v=ZOgBtI8Q ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=vxtf8ypY ... re=related
Ακομα και στο μεταπτυχιακο...Siranai..
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: MANGA

Post by zweistein » Sat May 29, 2010 1:57 am

Όντως το hellsing είναι μάλλον επικό μάγκα, αλλα δεν το έχω διαβάσει όλο.
Δυστυχώς έχασα πολύ χρόνο με anime που έχουν σχέση με vampires και τα περισσότερα τα έκανα drop. Πλέον έχω κολλήσει πιο πολύ με manga.... Παίζει το manga του Vampire Knight να είναι πολύ καλο, τα reviews που διάβασα έλεγαν πολύ καλά λόγια, το anime το βαρέθηκα από ένα σημείο και μετά. Βασιζόμενος στο ότι τα manga δεν έχουν fillers όπως τα anime θα πρέπει όντως να είναι ανώτερο.. Έχω σκοπό κάποια στιγμή να το πιάσω.
Image
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: MANGA

Post by chriskin » Sat May 29, 2010 2:21 am

nookie wrote:Απλα Hellsing...

Τιποτα αλλο..

Τα αλλα ειναι υποκαταστατα στο ειδος που ζητας..
Σε προτρεπω να δεις και τις ταινιες(OVA) που ακολουθουν πολυ πιστα το manga και ειναι πολυ καλα δουλεμενες!

το εχω δει/διαβασει
και το κανονικο manga και αυτο που ειναι στο παρελθον, και την αρχικη του εκδοση (οκ αυτο ακουγεται καπως "εγωιστικο", η προθεση μου ηταν απλα να δειξω πως το εχω παρακολουθησει)
για καποιο λιγοτερο γνωστο εννοουσα :)
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: MANGA

Post by necrofear_13 » Sun May 30, 2010 8:41 pm

Εγώ θα πρότεινα το berserk παιδία. Ένα εντελώς διαφορετικό manga που βγαίνει βέβαια όποτε το θυμάται!!!! Το anime σταματάει στο χειρότερο σημείο οπότε θα έλεγα να μην μπείτε καν στη διαδικασία να το δείτε!!!
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: MANGA

Post by zweistein » Fri Jun 04, 2010 9:55 pm

Αυτή την στιγμή ξεκίνησα 2 καινούριες κυκλοφορίες.
το 1 είναι το Noblesse.
Image
δεν μπορώ ακόμα να θέσω άποψη καθώς είναι αρχή ακόμα για να έχω σχηματίσει γνώμη. θα παραθέσω σε μια μικρή παραουσιaση που είδα.
Summary

A vampire wakes up from a 820 year slumber in contemporary South Korea. As the being adapts to his surroundings, he accidentally enrolls at a school...

This manhwa is a web comic with vertical, color panels, so be sure to scroll to the bottom of each page.
okay..till now,all korean mangas that i read, it's all about the main character (female or male) with rude and annoying attitude,shouts and fights a lot..gangster fights between schools or being the jjang (boss)..girls that likes cool bishounen and guys who likes loud beautiful bitch..hmm, okay..that's a little bit too much...anyway, what i'm saying is the "Hwang Mi Ri" type of korean manhwa. ok, enough about that..the thing is this manga (or manhwa?? whatever)..

i'm so amazed at this manga (or manhwa??)..every chapter has only about 7-8 pages.but it tells the story well .direct and clear..not like some manga that keeps on dragging on the same thing and builds up unnecessary drama, annoying plot and excessive detailed dialog that makes it even more boring...

this manga is something else.it's different in a good way..and the humour, omg the humour! it's killing me..lol. sometimes i imagine Noblesse in 'Speed racer' anime version..haha!it makes it even funnier..

Το άλλο είναι το Ookami no Monshou - Wolf Guy
Image shrinked image
Που ομολογώ ότι όταν το είδα και μονο ο τίτλος μου φάνηκε ότι θα αφορούσε κάτι πολύ ξενέρωτο γιατί τα περί λυκανθρώπων καταντάνε κοινότυπα.
Αλλα όταν το ξεκίνησα μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Εν τέλη κόλλησα με αυτό το μάγκα και περιμένω πως και πως να βγει chapter.

Author Tabata Yoshiaki
Artist Yugo Yuuki
Year 2007
Genre Action, Fantasy, Mature, Seinen
Και καθώς lurkaρα αμέριμνη στο /a/, μια μικρή και αθώα disturbed Anonymous σαν όλους τους άλλους, έπεσα πάνω σε μια πρόταση για τον εξής τίτλο.

Περιληπτικά η υπόθεση:

Η Αoshika είναι μια πρόσφατα διαζευγμένη καθηγήτρια η οποία αντιμετωπίζει και προβλήματα στον εργασιακό της χώρο, ένα uber ιδιωτικό σχολείο. Μια νύχτα γυρνώντας ομολογουμένως αρκετά μεθυσμένη σπίτι της, γίνεται άθελα της (καλά όχι και τελείως, την πίεσε την τύχη της για να είμαστε ειλικρινείς) μάρτυρας στον βίαιο φόνο ενός νεαρού άντρα από μια συμμορία. Μην αντέχοντας το σοκ λιποθυμά. Όταν μετά από ώρα όμως ξυπνάει βλέπει όλους τους δράστες να πνίγονται σε μια λίμνη αίματος και τον εν λόγω νεαρό πουθενά. Σαν να μην έφτανε αυτό την επόμενη μέρα αναγνωρίζει στο πρόσωπο του νεαρού (o oποίος κατά έναν μυστήριο τρόπο είναι υγιέστατος) τον νέο μαθητή στην τάξη που διδάσκει. Και μια σειρά από τρελά γεγονότα ξεκινά.


Στην Ιαπωνία έχουν βγεί 5 τόμοι μέχρι στιγμής ενώ έχουν μεταφραστεί τα 9 πρώτα chapters από Izumo No Ryuu(οι δύο πρώτοι τόμοι δηλαδή). Για να είμαι ειλικρινής όταν το πρωτοξεκίνησα (δελεασμένη από το bishonen στο εξώφυλλο το ομολογώ) περίμενα να δω κάτι ανάμεσα στην υπέρτατη π@π@ρια (σόρρυ για τα γαλλικά) και κανά hentai με πλοκάμια. Ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι με τρολλάρανε γιατί όπως και να το κάνουμε ο τίτλος είναι κάπως άθλιος για manga. Παραδόξως όμως μέχρι στιγμής τουλάχιστον είναι πολύ καλή σειρά για το είδος της. Το σχέδιο είναι πολύ ωραίο. Δράση και ξύλο έχει με το κιλό. Μυστήριο και διάθεση για να δει κανείς την συνέχεια δημιουργεί. Ατμοσφαιρικότητα έχει. Και έχει και πολύ καλά humor reliefs, ειρωνικές πινελιες, διάθεση για αυτοσατηρισμό και παρωδία του είδους αλλά και εξυπνες ατάκες. Οk πιάνει μεν ένα αρκετά τετριμμένο θέμα αλλά θα ομολογήσω ότι δεν με χάλασε. Κάνει και κάποια πολύ έξυπνα σχόλια πάνω στο mobbying και την νοοτροπία της μάζας. Μέχρι στιγμής έχει την προοπτική να εξελιχθεί σε κάτι πάρα πολύ καλό για το είδος του.Κρίμα που ως τώρα δεν έχει πάρει λίγο περισσότερη προσοχή ο τίτλος. Hope it keeps it up!
Image
User avatar
alexpsomi
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 205
Joined: Sun Dec 09, 2007 6:07 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: MANGA

Post by alexpsomi » Sat Jun 05, 2010 3:35 pm

sayonara zetsubou sensei ftw!!
Πολυ έξυπνο χιούμορ!
Το anime είναι πιο καλό απο το manga, αλλα έχει λιγότερα επεισόδια...
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: MANGA

Post by zweistein » Sun Jun 06, 2010 3:41 pm

Το wolf guy το έφτασα στο chapter 60 και συνεχίζω.
Το μάγκα είναι εκπληκτικά απίστευτο, το σχέδιο τέλειο και το action τρελό!
Αλλα θα δώσω ένα notification για υπερβολικό σπλάτερ και παρουσία hentai σε κάποια σημεία.
Image
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: MANGA

Post by The Punisher » Tue Oct 12, 2010 7:52 pm

Μετά από πρόταση του Eldebryn, διάβασα Claymore. Είναι ongoing και βγάζει ένα chapter καθε μήνα δυστυχώς. Έχω να πω πως είναι πάρα πολύ καλό!

Το anime που είδα λίγο στο youtube δε μου άρεσε. Πέραν του ότι έχει και διαφορετικό plotline απ' όσο κατάλαβα .. το οποίο δε συγκρίνεται με αυτό του manga. Για αυτό καλύτερα να το διαβάσετε αν είναι.

Image
User avatar
h4wk
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1367
Joined: Wed Nov 21, 2007 11:14 pm
Gender:

Re: MANGA

Post by h4wk » Wed Oct 13, 2010 12:29 am

το έχω δει το anime και όσο ακολουθούσε το manga ήταν πολύ καλό!! αλλα το anime ήταν τόσο μάπα απο κει και πέρα μέχρι το τέλος του που ξενέρωσα και δε το διάβασα ποτέ.
μπορεί να το ξεκινήσω :-D
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: MANGA

Post by zweistein » Thu Oct 14, 2010 10:55 am

Το anime ήταν παρα πολύ καλο μέχρι το σημείο που άρχισαν να αυτοσχεδιάζουν.
Εκεί έβλεπες προς το τέλος την παντελή έλλειψη έμπνευσης των animators.
Και κλασικά το τέλος έχει ένα big 1vs1 fight και όλα τελειώνουν χωρίς να καταλάβεις τι έγινε.
Αν το έχετε παρατηρήσει, σε όλα τα anime που τελειώνουν με αυτοσχέδιο τέλος (επειδή δεν μπορούν να ακολουθήσουν το manga) πάντα μα πάντα τελειώνουν κάπως έτσι. Είναι τραγικό...

Πάντως το manga του Claymore είναι πολύ ωραίo (και οι φιγούρες της σειράς απλά απίστευτες..!)
Image
User avatar
SlfTh3Chl3f
bit level
bit level
Posts: 38
Joined: Mon Oct 11, 2010 4:26 pm
Academic status: 1st year
Gender:
Location: Mothership

Re: MANGA

Post by SlfTh3Chl3f » Thu Feb 03, 2011 1:01 pm

Zweinstein :smt023 .Δεν περίμενα ότι κάποιος θα είχε αναφέρει το gantz.
Οπότε θα σας πω για ένα άλλο πολύ καλό αλλά όχι τόσο γνωστό manga, το Liar Game.

Liar game

Κατηγορίες:drama, live action, psychological, seinen,
Δημιουργός: Kaitani Shinobu
Αρχικός εκδότης: Shueisha
Περιοδικό: Weekly Young Jump
Ημερομηνία έναρξης: 2005
Αριθμός Volumes: 13
Αριθμός Chapters: 138

Ιστορία: H Nao Kanzaki είναι μια φοιτήτρια ειλικρινής και αφελής μέχρι αηδίας.Μια μέρα λοιπόν λαμβάνει ένα πακέτο με 1 εκατομμύριο δολλάρια (σε yen φυσικά :-p ) και ένα γράμμα το οποίο την πληροφορεί ότι είναι πλέον διαγωνιζόμενη στο πρώτο round του Liar Game.Σε αυτό το τουρνουά,οι διαγωνιζόμενοι ενθαρρύνονται να κλέψουν και πουν ψέμματα έτσι ώστε να αποκτήσουν τα λεφτά του αντιπάλου τους.Όταν ο πρώτος αντίπαλος της Nao της κλέβει τα λεφτά αυτή ζητά τη βοήθεια ενός πρόσφατα αποφυλακισμένου con-man(δεν ξέρω πως μεταφράζεται στα ελληνικά), του Shinichi Akiyama.Από εκεί και πέρα η Nao και ο Akiyama παίρνουν μέρος στο Liar Game ανεβαίνοντας rounds στο παιχνίδι κι αντιμετωπίζοντας αμείλικτους αντιπάλους σε παράξενα παιχνίδια.

Όπως μάλλον καταλάβατε,τo manga αυτό έχει να κάνει κυρίως με παιχνίδια, ψυχολογία και στρατηγική.Έχει πολύ καλό σενάριο και πιστεύω ότι σου αυξάνει το ενδιαφέρον όσο περισσότερο το διαβάζεις.

edit: Να σημειώσω ότι έχει βγει και σε tv drama με κανονικούς ηθοποιούς.Μόνο το πρώτο παιχνίδι είχαν αποδόσει ακριβώς όπως το manga, αλλά από εκεί και πέρα είναι απλά αίσχος.

Για να το διαβάσετε online http://eatmanga.com/Manga-Scan/Liar-Game
Τα παραμύθια δεν είναι αλήθεια, αλλά τουλάχιστον,δεν είναι ψέμματα.

Όμορφος κόσμος, κανέλα και δυόσμος
User avatar
ala_mages
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1489
Joined: Sun Jun 06, 2010 7:04 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: MANGA

Post by ala_mages » Tue Feb 08, 2011 1:29 am

Τώρα χαλαρά βραδάκι το one piece 613(manga) http://www.mangareader.net/one-piece/613
:) λογικά όποιος διαβάζει one piece θα το έχει ήδη διαβάσει
Mpomp is building an army.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ______☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. _ / \
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Welcome to the [url=http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=pAY9CNkKOsg#t=59]ricefields[/url] mathaf*ka [url=http://foss.aueb.gr]Turn on the foss please![/url]
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: MANGA

Post by chriskin » Tue Feb 08, 2011 1:39 am

ακομα δεν βαρεθηκες το one piece? τοσες 100αδες τευχη μετα πως αντεχεις;
User avatar
ala_mages
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1489
Joined: Sun Jun 06, 2010 7:04 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: MANGA

Post by ala_mages » Tue Feb 08, 2011 1:45 am

chriskin wrote:ακομα δεν βαρεθηκες το one piece? τοσες 100αδες τευχη μετα πως αντεχεις;
:lol: άστα να πάνε. Ο oda είπε ότι τώρα είναι ακριβώς στη μέση το manga και ότι θα γράψει άλλα τόσα...βγαίνει φαντάσου από το 1999 οπότε είναι πες 11 χρόνια(νωρίς ακόμα για 12) + άλλα 11 χρόνια :lol: θα μαι 30 χρονών και ακόμα θα διαβάζω one piece. Πάντως είναι σε απίστευτο σημείο τώρα.
Mpomp is building an army.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ______☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. _ / \
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Welcome to the [url=http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=pAY9CNkKOsg#t=59]ricefields[/url] mathaf*ka [url=http://foss.aueb.gr]Turn on the foss please![/url]
Post Reply

Return to “Άλλα ψυχαγωγικά θέματα”