Gameathlon - Unity Development on Windows 20/6 - 22/6

Εδώ μπορείτε να ενημερώνετε ή να ενημερώνεστε για τη διοργάνωση διαφόρων συνεδρίων και σεμιναρίων.
Post Reply
User avatar
Nuster
byte level
byte level
Posts: 63
Joined: Fri Aug 14, 2009 2:12 am

Gameathlon - Unity Development on Windows 20/6 - 22/6

Post by Nuster » Wed Jun 11, 2014 4:39 pm

http://www.gameathlon.gr/

Ελάτε να γνωρίσετε τους ειδικούς της πλατφόρμας ανάπτυξης video games Unity και των Microsoft Windows, στην 3μερη εκδήλωση που οργανώνουμε τέλη Ιουνίου, και να μάθετε τα πάντα γύρω από την πλατφόρμα Unity καθώς και πώς να διαθέσετε τις δικές σας εφαρμογές και παιχνίδια στα Windows Stores.

Η εκδήλωση περιλαμβάνει παρουσιάσεις με ενδιαφέρον για αρχάριους αλλά και για έμπειρους developers. Το κύριο μέρος της είναι το Σάββατο 21 και την Κυριακή 22 Ιουνίου, ενώ αν είστε αρχάριοι σε C# ή/και Unity μπορείτε να παρακολουθήσετε το προπαρασκευαστικό δίωρο την Παρασκευή, 20 Ιουνίου. Μαζί μας θα είναι οι πλέον ειδικοί ομιλητές σε αυτά τα θέματα, ο Jaime Rodriguez, Principal Program Manager από τα κεντρικά της Microsoft και ο Carl Callewaert, Lead Technical Evangelist από την ομάδα της Unity.

Με την ολοκλήρωση της εκδήλωσης και για το χρονικό διάστημα των επόμενων δύο μηνών θα έχετε την δυνατότητα να διαθέσετε το παιχνίδι που θα αναπτύξετε στα Windows 8.1 και Windows Phone Store και να διεκδικήσετε μεγάλα βραβεία.

Περισσότερα θα σας ανακοινώσουμε τις προσεχείς μέρες.


Για την παρακολούθηση της εκδήλωσης αλλά και την συμμετοχή στο διαγωνισμό απαιτείται προσωπικός υπολογιστής με εγκατεστημένα τα κάτωθι:

- Windows 8.1 (προτιμάται έκδοση τουλάχιστον Pro) (δωρεάν trial της Enterprise έκδοσης εδώ: http://technet.microsoft.com/el-gr/eval ... 99156.aspx)
(Δείτε εδώ τις απαιτήσεις για τον Windows Phone 8 emulator: http://msdn.microsoft.com/en-us/library ... 05%29.aspx)

- Unity 4.5 (δωρεάν download από εδώ: http://unity3d.com/unity/download)

- Visual Studio 2013 Professional ή ανώτερη έκδοση με εγκατεστημένο το Visual Studio 2013 Update 2. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και την δωρεάν Express διαθέσιμη έκδοση.


Χρήσιμη πληροφορία: Αν είστε μέλος ενός startup, μπορείτε να εγγραφείτε στο BizSpark για δωρεάν πρόσβαση σε λογισμικό ενώ αν είστε φοιτητής μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το πρόγραμμα DreamSpark.

Update 1 (10/6): Όλοι όσοι παρευρεθούνε στο event θα πάρουνε μία trial έκδοση Unity Pro, διάρκειας δύο μηνών, προσφορά της Unity!
Link εγγραφής:
https://www.eventbrite.com/e/unity-deve ... 1869496985
User avatar
pgetsos
Venus Former Team Member
Posts: 1192
Joined: Sun Oct 13, 2013 1:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Re: Gameathlon - Unity Development on Windows 20/6 - 22/6

Post by pgetsos » Thu Jun 12, 2014 1:02 am

Δηλαδη για να παρακολουθησω την εκδηλωση χρειαζομαι λαπτοπ(υποθετω) με 8.1; :(
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Gameathlon - Unity Development on Windows 20/6 - 22/6

Post by nachos » Thu Jun 12, 2014 9:51 am

Η λύση στο πρόβλημά σου: https://www.virtualbox.org/
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
Nuster
byte level
byte level
Posts: 63
Joined: Fri Aug 14, 2009 2:12 am

Re: Gameathlon - Unity Development on Windows 20/6 - 22/6

Post by Nuster » Thu Jun 12, 2014 11:47 am

pgetsos wrote:Δηλαδη για να παρακολουθησω την εκδηλωση χρειαζομαι λαπτοπ(υποθετω) με 8.1; :(
Για την παρακολούθηση της εκδήλωσης αλλά και την συμμετοχή στο διαγωνισμό απαιτείται προσωπικός υπολογιστής με εγκατεστημένα τα κάτωθι:

- Windows 8.1 (προτιμάται έκδοση τουλάχιστον Pro) (δωρεάν trial της Enterprise έκδοσης εδώ: http://technet.microsoft.com/el-gr/eval ... 99156.aspx)

Ναι, απαιτείται laptop.
Τα windows 8.1 είναι απαραίτητα καθώς πρέπει να είναι εγκατεστημένο το Visual Studio 2013.

Αν το μόνο θέμα είναι τα Windows, μπορείς να τα κατεβάσεις δωρεάν από το Dreamspark του τμήματος.
Είναι και τα Professional οπότε είσαι καλυμμένος! :)
User avatar
frouk
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 338
Joined: Wed Oct 16, 2013 6:39 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Gameathlon - Unity Development on Windows 20/6 - 22/6

Post by frouk » Thu Jun 12, 2014 3:45 pm

Εγώ θέλω να αρχίσω να παρακολουθώ τέτοιου είδους εκδηλώσεις αλλά όταν βλέπω ότι επικεντρώνονται σε Windows OS και Windows Store ξενερώνω.
Πολύ πιθανόν να κάνω λάθος,αλλά νιώθω ότι η Microsoft πέφτει,και στην προσπάθεια της να κρατηθεί μαζεύει developers.
Ακόμα,πόσα πια άτομα έχουν windows phone για να θέλω εγώ να φτιάξω εφαρμογές για αυτά?

Τι πιστεύουν οι έμπειροι του κλάδου?
HAVE I ANSWERED YOUR QUESTIONS SATISFACTORILY AND OFFERED GOOD CUSTOMER SERVICE?!
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Gameathlon - Unity Development on Windows 20/6 - 22/6

Post by stoupeace » Thu Jun 12, 2014 4:24 pm

frouk wrote:Εγώ θέλω να αρχίσω να παρακολουθώ τέτοιου είδους εκδηλώσεις αλλά όταν βλέπω ότι επικεντρώνονται σε Windows OS και Windows Store ξενερώνω.
Πολύ πιθανόν να κάνω λάθος,αλλά νιώθω ότι η Microsoft πέφτει,και στην προσπάθεια της να κρατηθεί μαζεύει developers.
Ακόμα,πόσα πια άτομα έχουν windows phone για να θέλω εγώ να φτιάξω εφαρμογές για αυτά?

Τι πιστεύουν οι έμπειροι του κλάδου?
Υπάρχουν πολλά κενά στο windows store και στο windows phone marketplace.
Σαν user δεν έχεις να κερδίσεις τίποτα, και ενώ πίστευαν ότι το κενό θα'χει καλυφθεί 1 χρόνο μετά το launch του windows phone 7, φτάσαμε στο 8.1 δύο χρόνια μετά (ή 3;) και ακόμα λείπουν βασικά apps.


Σαν developer έχεις άπειρα κενά να καλύψεις (είτε με official είτε με unofficial apps) και να βγάλεις και το χαρτζηλικάκι σου, κερδίζοντας εμπειρία και (γιατί όχι) όνομα.
Το'χουν κάνει αρκετοί συμφοιτητές μας, σε παγκόσμια κλίμακα.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
pgetsos
Venus Former Team Member
Posts: 1192
Joined: Sun Oct 13, 2013 1:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Re: Gameathlon - Unity Development on Windows 20/6 - 22/6

Post by pgetsos » Thu Jun 12, 2014 5:34 pm

nachos wrote:Η λύση στο πρόβλημά σου: https://www.virtualbox.org/
Δυστυχως το προβλημα μου ειναι και στο λαπτοπ, καθως εχω μονο ενα σαπιο netbookακι με Ubuntu 9 (βαρια-βαρια)

Thanks παντως ;)
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.
User avatar
Δημήτρης Νάητμερ
bit level
bit level
Posts: 26
Joined: Wed Sep 11, 2013 6:44 am
Academic status: 2nd year
Gender:
Location: Athens

Re: Gameathlon - Unity Development on Windows 20/6 - 22/6

Post by Δημήτρης Νάητμερ » Fri Jun 13, 2014 3:52 am

Με κόβω να πηγαίνω αν καταφέρω να βρω λάπτοπ με Windows 8.1 (που θα βρω πιθανότατα).
Ελπίζω να σας βρω εκεί, να μη βαριέμαι :razz: (hint: Θα είμαι αυτός ο πολύ γοητευτικός πληροφορικάριος)

=======================================================================================================

Κατάσταση: οποιοδήποτε λάπτοπ κι αν βρω, δεν θα κρατήσει πάνω από 30λεπτο χωρίς φόρτιση :razz:
Ερώτηση: Θα είναι πρόβλημα λέτε;
Last edited by Jami on Fri Jun 13, 2014 8:07 am, edited 1 time in total.
Reason: Double Post
"Η τυχαιότητα θα είναι έτσι όπως τη θέλουμε."

~Σταύρος Τουμπής
User avatar
ala_mages
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1489
Joined: Sun Jun 06, 2010 7:04 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Gameathlon - Unity Development on Windows 20/6 - 22/6

Post by ala_mages » Fri Jun 13, 2014 11:56 am

Δημήτρης Νάητμερ wrote: Κατάσταση: οποιοδήποτε λάπτοπ κι αν βρω, δεν θα κρατήσει πάνω από 30λεπτο χωρίς φόρτιση :razz:
Ερώτηση: Θα είναι πρόβλημα λέτε;
Θεωρητικά όχι, πρακτικά ναι. Σίγουρα θα παίζουν πρίζες στον χώρο αλλά μην ξεχνάς πως οι περισσότεροι θα έχουν το ίδιο πρόβλημα άρα θα είναι λογικά δύσκολο να βρεις κενή πριζα. Κανονικά θα έχουν προνοήσει (ανάλογα με το μέγεθος του event) και θα έχουν αντίστοιχα πολύμπριζα. Γνώμη μου για να είσαι safe σε κάθε περίπτωση πάρε από το σπίτι σου ένα "ταφ" ή ένα πολύπριζο.
Mpomp is building an army.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ______☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. _ / \
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Welcome to the [url=http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=pAY9CNkKOsg#t=59]ricefields[/url] mathaf*ka [url=http://foss.aueb.gr]Turn on the foss please![/url]
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Gameathlon - Unity Development on Windows 20/6 - 22/6

Post by ja_the_invincible » Fri Jun 13, 2014 2:53 pm

frouk wrote:Εγώ θέλω να αρχίσω να παρακολουθώ τέτοιου είδους εκδηλώσεις αλλά όταν βλέπω ότι επικεντρώνονται σε Windows OS και Windows Store ξενερώνω.
Πολύ πιθανόν να κάνω λάθος,αλλά νιώθω ότι η Microsoft πέφτει,και στην προσπάθεια της να κρατηθεί μαζεύει developers.
Ακόμα,πόσα πια άτομα έχουν windows phone για να θέλω εγώ να φτιάξω εφαρμογές για αυτά?

Τι πιστεύουν οι έμπειροι του κλάδου?
Το ότι το market share του windows phone είναι περιορισμένο δεν είναι απαραίτητα κακό για σένα γιατί μπορεί η εφαρμογή σου να ακουστεί πιο εύκολα. Σίγουρα όμως παίζει το δίλημμα αν αξίζει να ασχοληθείς όταν το 90+ % από δουλειές για mobile developing ζητούν andoid και ios.

Δεν νομίζω ότι σκοπεύει να μαζέψει developers μέσω τέτοιων διαγωνισμών. Άλλωστε νομίζω τα προιόντα της αναπτύσσονται και τεστάρονται από άτομα με διαφορετικά set of skills ( C/C++ developers ). Γενικά προσπαθεί να συσπειρώσει κόσμο γύρω από τα προιόντα της και είναι αρκετά ενδιαφέρον να δεις τι προσφέρει και τι εργαλεία για game developing παρέχει. Το κακό, πέρα από το αιώνιο δίλημμα γύρω από το open source, είναι ότι το game developing πλέον προσανατολίζεται σε άλλα λειτουργικά, το steam έχει περάσει ήδη σε linux, η opengl παίζει σε κάθε os + web & android, κλπ. Συνεπώς καλά τα εργαλεία της Microsoft και οι windows εφαρμογές, αν θες να ασχοληθείς με game developing καλό είναι να τις τσεκάρεις, αλλά γενικά υπάρχουν άλλα πιο ενδιαφέροντα πράγματα που παίζουν παντού και έχουν μεγαλύτερη προοπτική.
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
Post Reply

Return to “Συνέδρια - Σεμινάρια”