Για ADSL τι συμφέρει(προτάσεις);

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν το networking και ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, τηλεφωνικά δίκτυα, δίκτυα κινητής κτλ.
kafefrappe
Spammer
Spammer
Posts: 28
Joined: Tue Nov 27, 2007 2:31 am

Post by kafefrappe » Tue Nov 27, 2007 3:01 am

Forthnet φίλε μου

translated by Punisher
User avatar
h4wk
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1367
Joined: Wed Nov 21, 2007 11:14 pm
Gender:

Post by h4wk » Tue Nov 27, 2007 12:11 pm

Για τη vivodi που δίνει έως 24Mbps με 150 ευρό το χρόνο τί λέτε;
Είναι το φοιτητικό φυσικά, αλλα μου φαίνεται τραγικά φθηνό και το σκέφτομαι...ακόμα και 2Μbps να μου δώσει πιο φθηνα θα μου βγαίνει απο το 1Mbps που έχω τώρα με την altec και πληρώνω 14,5 euro το μήνα (νομίζω...) :-k
gazoza
byte level
byte level
Posts: 85
Joined: Mon Jan 31, 2005 5:02 pm

Post by gazoza » Tue Nov 27, 2007 1:11 pm

Έχω 2play της forthnet. Πριν είχα φοιτητικό της altec στο οποίο από την στιγμή που έκανα την αίτηση της διακοπής, διακόπηκε σε δύο βδομάδες. Παράλληλα είχα κάνει και την αίτηση για το 2play και αυτό ενεργοποιήθηκε σε περίπου ένα μήνα. Όσων αφορά την ποιότητα το router μου κλειδώνει γύρω στα 20-21mbit. Αποσυνδέσεις δεν έχω. Μόνο μια φορά από μια βλάβη δεν είχα internet για 3 μέρες και τους είχα ειδοποίησει την 2η μέρα για την βλάβη. (Ένα tip για το τηλεφωνικό support της forthnet: έχει δύο τηλέφωνα, ένα 80100τάδε και ένα 2110τάδε. Το 801.. ποτέ δεν το σηκώνουν ενώ το 211.. περιμένεις ~20 λεπτά stadar και μετά μιλάς με ένα αρκετά εξυπηρετικό service.) Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και δύσκολα θα άλλαζα παροχό την δεδομένη χρονική στιγμή. Βέβαια έχω πολύ κοντά μου DSLAM (=πολύ λίγο θόρυβο) και ίσως είμαι απλά από τουσ τυχερούς.
User avatar
sagwnias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1005
Joined: Tue May 23, 2006 6:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: To RING του Steel FM
Contact:

Post by sagwnias » Tue Nov 27, 2007 2:53 pm

nantia_86 wrote: Ε και τώρα με connx-talk που προσφέρει απερίοριστες κλήσεις αστικά υπεραστικά και connx στα 1024, έρχεται γύρω στα 100€ το δίμηνο(μιλάμε για οικογένεια φυσικά). Άρα θεωρητικά συμφέρει στην περίπτωση μας
Εχει η θεια μου ενα πακετο connex, δεν ξερω αν ειναι το talk, με 1024 ιντερνετ και πληρωνει 100ευρω περιπου και ελεγε απεριοριστες αστικες και υπεραστικες κλησεις.

Εγω εχω 2play της forthnet με 24αρι ιντερνετ και απεριοριστες κλησεις και γω και πληρωνω 80ευρω.

Μας επαιρνε λοιπον τηλεφωνο και της ελεγα να κλισει να την παρω που εχω τσαμπα και μου ελεγε οτι και εκεινη εχει. Ηρθε λοιπον ο λογαριασμος και χρεωνοταν κλησεις προς αλλα δυκτια, στην ουσια ειχε τσαμπα μονο προς τηλεφωνα ΟΤΕ. Αλλα αυτο πρεπει να το ξερεις πριν καλεσεις τον αλλο σε ποιο παροχο τηλεφωνιας βρισκεται.
ΟΠΟΤΕ ο ΟΤΕ δινει απεριοριστες αστικες και υπεραστικες κλησεις ΜΟΝΟ προς τηλεφωνα του δυκτιου του και ιντερνετ 1024 ενω πληρωνεις 100 ευρω το 2μηνο. Η forthnet δινει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ απεριοριστες αστικες και υπεραστικες κλησεις και πανω απο 10 φορες πιο γρηγορο ιντερνετ (εσυ κατεβαζεις ~100κβπς ενω εγω ~1200κβπς) ενω πληρωνω 80 ευρω.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΗΣ ΚΛΗΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΣΤΑΘΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΤΟΥ ΟΤΕ.
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Post by emperormario » Tue Nov 27, 2007 4:26 pm

Ρε παιδιά εγώ που έχω attenuation 51.3 db(σε γραμμή 768) θα χω πρόβλημα αν βάλω adsl2+(π.χ. το 2play της forthnet)? Η δεν έχει σχέση το attenuation του ADSL με του ADSL2+?
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
h4wk
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1367
Joined: Wed Nov 21, 2007 11:14 pm
Gender:

Post by h4wk » Tue Nov 27, 2007 11:19 pm

....κανείς δεν έχει να σχολιάσει ΤΙΠΟΤΑ για vivodi?!? Ή ξέρετε κάτι που δε ξέρω :-k
Post Reply

Return to “Δίκτυα υπολογιστών - Internet”