ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν το networking και ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, τηλεφωνικά δίκτυα, δίκτυα κινητής κτλ.
User avatar
Proxenos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1095
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:20 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Κολωνία, Γερμανία
Contact:

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by Proxenos » Wed Jun 25, 2008 11:01 am

HdkiLLeR wrote:
DeadEye wrote: Το οτι δουλευουν οι περισσοτεροι με αυτο δεν σημαινει οτι ειναι δικαιολογημενη ... Με την μαζα παει δηλαδη ? Ποσοστο επιτυχειας > ποσοστο αποτυχιας = συστημα δουλευει αψογα ?
Όχι δεν είναι δικαιολογημένη και με αυτά που ανέφερα στα παραπάνω posts μου και βαριέμαι να ξαναγράψω :) δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο αυτά τα security measures που έχουν πάρει.
Better than nothing... Φυσικά και είναι: και μόνο που δεν μπαίνουν iphone users φτάνει :) :) :)
One who pays some attention to history will not be surprised if those who cry most loudly that we must smash and destroy are later found among the administrators of some new system of repression. - Noam Chomsky
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by HdkiLLeR » Wed Jun 25, 2008 1:44 pm

Proxenos wrote: Better than nothing... Φυσικά και είναι: και μόνο που δεν μπαίνουν iphone users φτάνει :) :) :)
Σωστά έχεις και μικρότερο utilization γιατί δεν το χρησιμοποιεί κανένας τελικά :) :) :)
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
DeadEye
byte level
byte level
Posts: 122
Joined: Fri Mar 18, 2005 12:27 am
Location: Κελί 33, κορυδαλλός

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by DeadEye » Wed Jun 25, 2008 2:43 pm

@Proxenos : Για καποιον που εχει ζησει στο εξωτερικο , γερμανια να υποθεσω εισαι πολυ στενομυαλος ... δεν θελω να σε προσβαλλω αλλα εχω παρακολουθησει μερικες συζητησεις που εχεις κανει χωρις να εμπλακω και εχω βγαλει αυτο το συμπερασμα . Κριμα που δεν εχεις υοθετησει λιγη απο την ευρωπα'ι'κη κουλτουρα .

φιλικα παντα
:smt002
User avatar
sagwnias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1005
Joined: Tue May 23, 2006 6:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: To RING του Steel FM
Contact:

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by sagwnias » Sun Aug 31, 2008 7:44 pm

Kαποιος που να εχει συνδεθει απο windows mobile 6.1 να μου πει ρυθμισεις; μηπως θα ειναι παρομοιες με τα ΧΡ; θα δοκιμασω μολις παω σχολη....
User avatar
Proxenos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1095
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:20 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Κολωνία, Γερμανία
Contact:

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by Proxenos » Sun Aug 31, 2008 9:25 pm

DeadEye wrote:@Proxenos : Για καποιον που εχει ζησει στο εξωτερικο , γερμανια να υποθεσω εισαι πολυ στενομυαλος ... δεν θελω να σε προσβαλλω αλλα εχω παρακολουθησει μερικες συζητησεις που εχεις κανει χωρις να εμπλακω και εχω βγαλει αυτο το συμπερασμα . Κριμα που δεν εχεις υοθετησει λιγη απο την ευρωπα'ι'κη κουλτουρα .

φιλικα παντα
:smt002
Αν η επιμονή μου για συζήτηση με επιχειρήματα και η απέχθειά μου προς επιχειρηματικά μοντέλα ορισμένων επιχειρήσεων που βασίζονται σε κλειστά πρότυπα και προϊόντα θεωρούνται στενότητα πνεύματος, τότε ναι, προτιμώ να είμαι "στενόμυαλος". Το συναίσθημα δεν παίζει μεγάλο ρόλο στην "Εσπερία". Αντ αυτού ο Λόγος των αρχαίων ημών... ;)

edit: ok, μάλλον ήταν too much... είμαι ισχυρογνώμων πολλές φορές, αλλά πάντα μου αρέσει μια καλή συζήτηση... :)

Να υπενθυμίσω εδώ ότι τελικά το iphone έχει WPA, από το Firmware 2.0 και πάνω. Φυσικά update δε γίνεται πάνω σε σπασμένο iphone. Ουσιαστικά θέλει update και νέο crack...
One who pays some attention to history will not be surprised if those who cry most loudly that we must smash and destroy are later found among the administrators of some new system of repression. - Noam Chomsky
User avatar
mariosCSX
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 229
Joined: Tue May 30, 2006 10:02 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by mariosCSX » Wed Sep 03, 2008 7:48 am

sagwnias wrote:Kαποιος που να εχει συνδεθει απο windows mobile 6.1 να μου πει ρυθμισεις; μηπως θα ειναι παρομοιες με τα ΧΡ; θα δοκιμασω μολις παω σχολη....
Same request
1996 Δεν Ξεχνώ
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=r7g1O1JZNq4[/youtube] Γιατί δεν βγήκαν οι ευαίσθητοι στους δρόμους τότε;Γίνονταν έργα στο οδόστρωμα; Κι όμως,από κράτος δολοφονήθηκαν Περιέργως,η αντιεξουσιαστική κ εξουσιομάχος Αριστερά δεν ξήλωσε πεζοδρόμια.Οι αγωνιστές για Κύπρους και άλλα παρωχημένα είναι παρακατιανοί; Ακόμα κ αν πέσαν από κράτος;Ω ναι! Και δεν είναι αξιοκατάκριτο το έγκλημα αν σε τρώει η ημισέληνος;Όχι δεν είναι Και μερικοί επιμένουν να θυμούνται;Μέχρι ν' ασπρίσουν τα κοράκια και ν' ανατέλει απ' τη Δύση
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by Erevodifwntas » Wed Sep 03, 2008 10:37 am

είχα συνδεθεί με WM5 και WM6. ΑΝ θυμάμαι καλά χρειαζόταν μια αλλαγή στη registry και όλα δούλευαν κανονικά (google search)
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
vincent
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 438
Joined: Wed Oct 24, 2007 5:25 pm
Academic status: 4th year
Gender:
Location: L.A. (Lekanopedio Attikis)

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by vincent » Sun Sep 14, 2008 11:43 pm

Δεν ξέρω τι έχει υποθεί παραπάνω απλά να τονίσω ότι με Iphone 3G από την Ελλάδα συνδέθηκα στο wi-fi της Ασοεε... Αυτό...
Image
User avatar
mariosCSX
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 229
Joined: Tue May 30, 2006 10:02 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by mariosCSX » Tue Sep 23, 2008 10:41 pm

vincent wrote:Δεν ξέρω τι έχει υποθεί παραπάνω απλά να τονίσω ότι με Iphone 3G από την Ελλάδα συνδέθηκα στο wi-fi της Ασοεε... Αυτό...
hm... και μιλούσα με μια κοπέλα σήμερα και μου έλεγε πως δεν τα καταφερε...

έκανες κάποιες ρυθμίσεις?

Πάντως σχετικά με wm6, απ' ότι μου είπα από το lab2 που ρώτησα,

μάλλον δουλεύει όταν κατεβάσεις το certificate που αναφέρεται εδώ στη σελίδα 20, και το μεταφέρεις στο τηλέφωνο σου, και αφού το μεταφέρεις, το ανοίξεις μέσα από το τηλέφωνο (με file explorer κτλ).

Όταν ζητήσει password βάζεις "wireless" απ' ότι λένε οι οδηγίες, και το κάνει import μόνο του.

Με κάθε επιφύλαξη πάντα γιατί όλα αυτά θεωρητικά. Θα το δοκιμάσω αύριο που θα πάω σχολή και θα σας πω.
1996 Δεν Ξεχνώ
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=r7g1O1JZNq4[/youtube] Γιατί δεν βγήκαν οι ευαίσθητοι στους δρόμους τότε;Γίνονταν έργα στο οδόστρωμα; Κι όμως,από κράτος δολοφονήθηκαν Περιέργως,η αντιεξουσιαστική κ εξουσιομάχος Αριστερά δεν ξήλωσε πεζοδρόμια.Οι αγωνιστές για Κύπρους και άλλα παρωχημένα είναι παρακατιανοί; Ακόμα κ αν πέσαν από κράτος;Ω ναι! Και δεν είναι αξιοκατάκριτο το έγκλημα αν σε τρώει η ημισέληνος;Όχι δεν είναι Και μερικοί επιμένουν να θυμούνται;Μέχρι ν' ασπρίσουν τα κοράκια και ν' ανατέλει απ' τη Δύση
shodanjr_gr
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 810
Joined: Mon Mar 21, 2005 2:45 am
Academic status: Alumnus/a
Location: Stony Brook, NY

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by shodanjr_gr » Wed Sep 24, 2008 12:24 am

vincent wrote:Δεν ξέρω τι έχει υποθεί παραπάνω απλά να τονίσω ότι με Iphone 3G από την Ελλάδα συνδέθηκα στο wi-fi της Ασοεε... Αυτό...
Confirmed και από μένα. Γενικά οποιδήποτε iPhone(2G ή 3g) με software version >= 2.0.0 θα μπει στο δίκτυο της σχολής (δεν χρειάζεται κάποια ειδικά settings, απλά connect από τα wifi options και μετά ακολουθόντας τις οδηγίες).
"Liberal" isn't a dirty word Blackadder!
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by netharis » Thu Sep 25, 2008 9:32 pm

mariosCSX wrote:
vincent wrote:Δεν ξέρω τι έχει υποθεί παραπάνω απλά να τονίσω ότι με Iphone 3G από την Ελλάδα συνδέθηκα στο wi-fi της Ασοεε... Αυτό...
hm... και μιλούσα με μια κοπέλα σήμερα και μου έλεγε πως δεν τα καταφερε...

έκανες κάποιες ρυθμίσεις?

Πάντως σχετικά με wm6, απ' ότι μου είπα από το lab2 που ρώτησα,

μάλλον δουλεύει όταν κατεβάσεις το certificate που αναφέρεται εδώ στη σελίδα 20, και το μεταφέρεις στο τηλέφωνο σου, και αφού το μεταφέρεις, το ανοίξεις μέσα από το τηλέφωνο (με file explorer κτλ).

Όταν ζητήσει password βάζεις "wireless" απ' ότι λένε οι οδηγίες, και το κάνει import μόνο του.

Με κάθε επιφύλαξη πάντα γιατί όλα αυτά θεωρητικά. Θα το δοκιμάσω αύριο που θα πάω σχολή και θα σας πω.
Καμία εξέλιξη στο θέμα WM6 + ΑΣΟΕΕ Wifi ;
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
User avatar
mariosCSX
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 229
Joined: Tue May 30, 2006 10:02 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by mariosCSX » Fri Sep 26, 2008 1:04 pm

netharis wrote:Καμία εξέλιξη στο θέμα WM6 + ΑΣΟΕΕ Wifi ;
Είμαι τώρα σχολή και μόλις δοκίμασα αυτό που έχω αναφέρει στο πιο πάνω post.

όλα ΟΚ :smt023

γίνεται import το certificate όπως ειπα πιο πάνω, και όταν πάει να συνδεθεί το τηλέφωνο, ζητάει username, password και domain.

Βάζουμε "aueb", "wireless" και στο domain δε βάζουμε κάτι.

Όταν βρω χρόνο ίσως γράψω κάτι σαν μίνι-οδηγό, να γίνει ξεχωριστό post να το βλέπει όποιος ενδιαφέρεται (να μην είναι μέσα στο κράξιμο του aueb wireless λόγο (παλιο) iphone.
... oops... παλιού iphone ήθελα να πω :-p
Διευκρίνηση:
Η συσκευή μου είναι HTC Touch (3452) με wm6.1
1996 Δεν Ξεχνώ
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=r7g1O1JZNq4[/youtube] Γιατί δεν βγήκαν οι ευαίσθητοι στους δρόμους τότε;Γίνονταν έργα στο οδόστρωμα; Κι όμως,από κράτος δολοφονήθηκαν Περιέργως,η αντιεξουσιαστική κ εξουσιομάχος Αριστερά δεν ξήλωσε πεζοδρόμια.Οι αγωνιστές για Κύπρους και άλλα παρωχημένα είναι παρακατιανοί; Ακόμα κ αν πέσαν από κράτος;Ω ναι! Και δεν είναι αξιοκατάκριτο το έγκλημα αν σε τρώει η ημισέληνος;Όχι δεν είναι Και μερικοί επιμένουν να θυμούνται;Μέχρι ν' ασπρίσουν τα κοράκια και ν' ανατέλει απ' τη Δύση
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by Master_ex » Sat Oct 11, 2008 12:48 am

Έχει συνδεθεί κανένας με Nokia NSeries(Symbian OS 9.2, Series 60) στο wifi του πανεπιστημίου? Αν ξέρει κάποιος τις ρυθμήσεις ας τις γράψει εδώ ή ας μου στείλει ένα πμ.
Ευχαριστώ...
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
aek.john
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 3
Joined: Sun Feb 24, 2008 6:05 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by aek.john » Wed Oct 22, 2008 8:26 pm

Καλησπέρα παιδία!!
Πραγματικά έχω και εγώ πρόβλημα να συνδεθώ με Symbian στο δίκτυο της σχολής παρόλο που έχω επιλέξει P-EAP kai MSCHAPv2..
Δεν είμαι σίγουρος ότι έχω βάλει σωστά όλες τις ρυθμίσεις σε αυτά. Αν κάποιος τα έχει καταφέρει ας μας δώσει τα φώτα του! :)
Post Reply

Return to “Δίκτυα υπολογιστών - Internet”