Port Forwarding

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν το networking και ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, τηλεφωνικά δίκτυα, δίκτυα κινητής κτλ.
Post Reply
User avatar
drg1599
byte level
byte level
Posts: 52
Joined: Fri Sep 15, 2006 10:10 pm

Port Forwarding

Post by drg1599 » Sun Nov 02, 2008 2:28 pm

Ρε παιδιά,προσπαθώ να κάνω port Forwarding σε ενα πρόγραμμα, το Soulseek, και ενώ ακολουθω ακριβώς τις οδηγίες του www.portforward.com η port παραμένει κλειστή!Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει?Κατέβασα και ενα προγραμματάκι που υποτίθεται το κάνει αυτοματα αλλα δεν περιέχει το μοντεμ μου......Οποιος εχει καμια ιδέα ας την πει!
User avatar
Shocker
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1080
Joined: Wed Sep 19, 2007 11:59 pm
Academic status: N>4
Location: Beehives / Anabyss
Contact:

Re: Port Forwarding

Post by Shocker » Sun Nov 02, 2008 3:07 pm

Ποιο router εχεις;
User avatar
drg1599
byte level
byte level
Posts: 52
Joined: Fri Sep 15, 2006 10:10 pm

Re: Port Forwarding

Post by drg1599 » Mon Nov 03, 2008 12:39 pm

Το Baudtec TW263R4-A2/B2 του ΟΤΕ
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Port Forwarding

Post by stoupeace » Wed Nov 05, 2008 8:26 pm

drg1599 wrote:Ρε παιδιά,προσπαθώ να κάνω port Forwarding σε ενα πρόγραμμα, το Soulseek, και ενώ ακολουθω ακριβώς τις οδηγίες του http://www.portforward.com η port παραμένει κλειστή!Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει?Κατέβασα και ενα προγραμματάκι που υποτίθεται το κάνει αυτοματα αλλα δεν περιέχει το μοντεμ μου......Οποιος εχει καμια ιδέα ας την πει!
Koίτα, κι εγώ στην αρχή νόμιζα ότι έκανα ό,τι ακριβώς έλεγε το portforward αλλά σε κάποια φάση τα παίζεις από τα πολλά redirects. Εχεις κάνει στατική IP να υποθέσω. Κοίτα να γράψεις σωστά τα DNS και Alternate DNS (λογικά είναι στο site του router). Και επίσης κοίτα να χρησιμοποιείς στο πρόγραμμα που θέλεις, μόνο τη συγκεκριμένη θύρα, και τσέκαρε αν τη μπλοκάρει το firewall (σε μένα το Kasperksy μπλόκαρε το port και το ανακάλυψα μετά από αρκετές προσπάθειες).
Αν πάλι όλα αυτά έχουν γίνει, γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος στο τι έχεις κανει.
Αυτα :-D
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
drg1599
byte level
byte level
Posts: 52
Joined: Fri Sep 15, 2006 10:10 pm

Re: Port Forwarding

Post by drg1599 » Thu Nov 06, 2008 2:01 am

Κοίταξε,στο μοντεμ που έχω στο αλλο σπίτι το έχω κάνει κανονικά χωρίς πρόβλημα.......εκεί που πιστεύω οτι κολάει το θέμα ειναι οτι στο site του portforward όταν σου λέει να συμπληρώσεις τα πεδία στο ΝΑΤ, του λείπουν 2 πεδία σε σχέση με τη σελίδα που μου βγάζει το μόντεμ μου.....επίσης μου κανει εντύπωση που λέει στο application να συμπληρώσω Soulseek1 αντι για Soulseek....
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Port Forwarding

Post by tsilochr » Thu Nov 06, 2008 10:16 am

Κάνε paste μια εικόνα τι σου βγάζει το router σου και πες μας ποια είνα η static ip του υπολογιστή σου για να σου πω ακριβώς τι να βάλεις.

Την ιδέα φαντάζομαι την ξέρεις

(θύρα router -> ip υπολογιστή/θύρα, TCP/UDP/ή και τα 2)

φροντίζεις το firewall του υπολογιστή να έχει ανοιχτή την θύρα του υπολογιστή (και αντίστοιχα αν έχεις ανοίξει το firewall του router) και στο εκάστοτε πρόγραμμα (soulseek) δίνεις την θύρα του router
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: Port Forwarding

Post by Loner » Thu Nov 06, 2008 8:04 pm

Έχω κι εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα μ'ένα πρόγραμμα που δεν κάνει τίποτα παράνομο και δεν έχει σχέση με το ελληνικό γράμμα 'μ' :-p Μου ζητάει μία ανοιχτή port, αλλά εγώ δεν θέλω να έχω static ip...Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Port Forwarding

Post by The Punisher » Thu Nov 06, 2008 11:39 pm

μισό λεπτό. μιλάμε για static "lan" ip, όχι για wan ip (internet). Αν και πάλι σε ενδιαφέρει να μην έχεις static "lan" ip, τότε θα πρέπει κάθε φορά που αλλάζεις ip να ενημερώνεις τον router σου ... βαρετό :smt012
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: Port Forwarding

Post by Loner » Fri Nov 07, 2008 3:51 pm

Δεν είχα καταλάβει τι ακριβώς ήταν :oops: Τώρα που κατάλαβα, τα έφτιαξα στον router :smt023 Τι αλλάζει τώρα που άνοιξα αυτήν την πύλη?
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
drg1599
byte level
byte level
Posts: 52
Joined: Fri Sep 15, 2006 10:10 pm

Re: Port Forwarding

Post by drg1599 » Fri Nov 07, 2008 4:41 pm

οκ παιδιά!λύθηκε το θέμα!έπρεπε σε προηγούμενη ρύθμιση να κάνω "SPI disabled"!
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παντος!
Post Reply

Return to “Δίκτυα υπολογιστών - Internet”