Ερώτηση σχετικά με μετατροπή γραμμης σε φοιτητικο ιντερνετ.

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν το networking και ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, τηλεφωνικά δίκτυα, δίκτυα κινητής κτλ.
Post Reply
User avatar
barbarosa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1033
Joined: Thu Dec 21, 2006 10:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Ερώτηση σχετικά με μετατροπή γραμμης σε φοιτητικο ιντερνετ.

Post by barbarosa » Tue Dec 30, 2008 6:38 pm

Λοιπόν θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά με το εξης. Να τι επαθα...
Είμαι κάτοχος μιας γραμμης conn-x απο περισυ τον οκτωβριο . Τοτε παρολο που ημουν φοιτητης ειχα επιλεξει να μην βαλω φοιτητικο πακετο γιατι οι εταιριες εδιναν συνδεσεις χαμηλης ταχυτητας για φοιτητες. Τωρα ομως που δινουν και 8αρες γραμμες αποφασισα να την μετατρεψω. Απ οτι γνωριζω απο παρομοιες περιπτωσεις γινεται μια αλλαγη στο username μου.

Σημερα το πρωι λοιπον με πηραν απο το ote-shop και μου ειπαν οτι η γραμμη μου μετατρεπεται σε φοιτητικη και να τηλεφωνησω στο 801113555(τηλεφωνο εξυπηρετησης otenet) για μια παραμετροποιηση? στο modem μου. Παιρνω και γω λοιπον τηλεφωνο και ρωταω και μου λενε οτι για τετοιου ειδους πληροφορια πρεπει να παρω στο 1242... Τηλεφωνω εκει λοιπον...
Την πρωτη φορα το σηκωνει μια και αφου τις λεω τι θελω και μου λεει το εξης : βαλε στο router σου username kai password ta default της otenet (otenet@otenet.gr kai pw=otenet) δοκιμασε να μπεις στο my.otenet.gr και μετα βαλε παλι τα δικα σου να δεις αν θα σε ξανασυνδεσει και ξαναπαρε!?!?! μου φαινοταν ακυρο αλλα τι διαολο λεω να το κανω. Μπαινω με τo default sto site ths otenet (ειναι αυτο που πας να ενεργοποιησεις τη γραμμη) και μετα προσπαθω να μπω παλι με τα δικα μου και δεν μπαινει. Παιρνω παλι το 1242 και μετα απο μεγαλη συζητηση καταληγουν στο : πρεπει να τηλεφωνησετε στο 801113555!!!! να σας δωσουν το καινουριο φοιτητικο username σας. Οκ λεω δεν πειραζει ενα λαθος εκαναν τα παιδια και τηλεφωνω στο 801... Εκει το σηκωνει ενας τυπος και αφου του δινω τα στοιχια της γραμμης μου και του εξηγω οτι θελω το καινουριο username μου μου λεει:
-Μια χαρα λειτουργει το παλιο username σας το τσεκαρα!
-Μα τι λετε κυριε μου αφου μου ειπαν να τηλεφωνησω εδω να μου δωσετε το καινουριο φοιτητικο username mου
-Μα σας λεω λειτουργει αυτο τι τωρα παιζουμε? (ελεος!)

Παω και γω στο ote-shop της γειτονιας μου και της λεω τι παιχτηκε και παιρνει εκεινη ενα τηλεφωνο απο το οποιο μου δινουν το εξης username: gbad1188.aueb@otenet.edudsl.gr και μου λενε οτι σε 2-3 ωρες θα ενεργοποιηθει. (gbad1188 einai to username mou).

ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ (αν εχετε αντεξει να διαβασετε ως εδω! :P)
θα ηθελα να μου πει καποιος αν εχει βαλει προσφατα φοιτητικο ιντερνετ απο ΟΤΕ να συγκρινουμε τις καταληξεις! Το edudsl το εχω ακουσει και απο αλλου αλλα θελω να σιγουρευτω οτι μου το εδωσαν σωστα.
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Ερώτηση σχετικά με μετατροπή γραμμης σε φοιτητικο ιντερνετ.

Post by Luke » Tue Dec 30, 2008 6:47 pm

Πάντως εγώ που είχα βάλει πριν ένα χρόνο φοιτητικό on-dsl έχω την ίδια κατάληξη αλλά και το username μου ακολουθείται από το .aueb που έχει και σ' εσένα. Οπότε σωστά είσαι. Τώρα αν καθυστερήσει πάνω από 2-3 ώρες στο πρόγραμμα είναι αυτές οι καθυστερήσεις αλλά λογικά δε θα σου αργήσει αρκετά.
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
barbarosa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1033
Joined: Thu Dec 21, 2006 10:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Ερώτηση σχετικά με μετατροπή γραμμης σε φοιτητικο ιντερνετ.

Post by barbarosa » Tue Dec 30, 2008 6:49 pm

οκ ευχαριστω πολυ αυτο ηθελα να δω αν ταιριαζει το .aueb και ολα τα υπολοιπα. Ναι τωρα οι καθυστερησεις ειναι στο προγραμμα καταλαβαινω. Αυριο ελπιζω να εχω ξεμπερδεψει...
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Ερώτηση σχετικά με μετατροπή γραμμης σε φοιτητικο ιντερνετ.

Post by ultimate_aektzis » Tue Dec 30, 2008 7:45 pm

Ενημερωσε μας παντως γιατι θελω και γω να το γυρισω σε φοιτητικο connx.Η ταλαιπωρια σου ειναι δειγμα του ποσοι ασχετοι υπαλληλοι(αθανατο δημοσιο) εχουν μαζευτει στον ΟΤΕ.

Να φανταστεις οταν σεταρα το μοντεμ μου και τους ζητησα να μου πουν τις διευθυνσεις που πρεπει να περασω στα windows(δεν ειχαν για αλλο λειτουργικο οδηγιες,τα υπολοιπα λειτουργικα κ@τουρησαν στο πηγαδι :smt013 ) μου λεει οτι η προεπιλεγμενη πυλη πρεπει να ειναι κενη :shock: και δεν ηξερε τι να βαλω στη μασκα υποδικτυου :shock: :shock: (αλλα ουτε και γω τις ειπα, για να την ταλαιπωρησω :twisted: )
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Re: Ερώτηση σχετικά με μετατροπή γραμμης σε φοιτητικο ιντερνετ.

Post by emperormario » Tue Dec 30, 2008 9:04 pm

Μέχρι πρόσφτα είχα φοιτητικό Forthnet στο 1 Μbps. Είδα όμως ότι η Otenet δίνει τη διπλάσια ταχύτητα στην ίδια τιμή (11.90 €). Πήγα λοιπόν ένα απόγευμα στο Oteshop της γειτονιάς μου, έκανα την αίτηση, έδωσα τα χαρτιά και -oh mein Got- το άλλο πρωί είχα otenet σε διπλάσια ταχύτητα. Είναι προφανές πως ο Οτε κυνηγάει τους πελάτες του πίσω. Και δυστυχώς αυτοί υποκύπτουν, ελέω τραγικών ενναλακτικών provider. Τα καλά πάντως πρέπει να λέγονται

Για να μην ανφέρω ότι μου έδωσαν δωρεάν ένα απο τα καλύτερα (αν όχι το καλύτερο) router στην ελληνική αγορά (το Thomson TG585 v7, για όσους γνωρίζουν)

ΥΓ: Για όσους το σηκώνει η γραμμή τους (η δικιά μου έχει 55 dB downstream attenuation, γ@@ώ τα dslam τους μέσα :smt011 ), προτείνω να κοιτάξουν τα 8 mbit που δίνει η otenet στα 15,90 € (πάντα για φοιτητικό μιλάω)
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Ερώτηση σχετικά με μετατροπή γραμμης σε φοιτητικο ιντερνετ.

Post by Zifnab » Wed Dec 31, 2008 2:59 am

emperormario wrote:Μέχρι πρόσφτα είχα φοιτητικό Forthnet στο 1 Μbps. Είδα όμως ότι η Otenet δίνει τη διπλάσια ταχύτητα στην ίδια τιμή (11.90 €).
Εγώ πληρώνω 9,5 Ευρώ το μήνα φοιτητικό 24Mbit στη Forthnet - βέβαια λόγω μεγάλου attenuation 38-40db και χαμηλου SNR κλειδώνει στα 5.5-7 Mbps και το router είναι το ίδιο με του OTE (Thomson TG585v7) :-D - Μου το συνέδεσαν σε 13 μέρες μετά την αίτηση (που παρακολουθείς την πορεία της πλέον ηλεκτρονικά) αφού όμως χάθηκε η πρώτη μου αίτηση για 2 μήνες...

Edit: Εμένα με έπεισαν γιατί είναι απεριόριστου χρόνου - στο site λέει ότι είναι για 6μήνες και υπονοεί αύξηση τιμής στα 19,5 Ευρώ το μήνα ... Χμ κάτσε να πέσουν μερικά τηλέφωνα :smt013
emperormario wrote:Για να μην ανφέρω ότι μου έδωσαν δωρεάν ένα απο τα καλύτερα (αν όχι το καλύτερο) router στην ελληνική αγορά (το Thomson TG585 v7, για όσους γνωρίζουν)
Δεν είναι και κανένα Netgear, Fritz!Box, Linksys ή DLink... οπότε δεν ξέρω γιατί λες ότι είναι από τα καλύτερα ... προτιμώ το παλιό μου Linksys...
User avatar
~~Wind~~
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1747
Joined: Thu Nov 30, 2006 1:07 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: *void

Re: Ερώτηση σχετικά με μετατροπή γραμμης σε φοιτητικο ιντερνετ.

Post by ~~Wind~~ » Wed Dec 31, 2008 3:06 am

Εγώ είμαι με το φοιτητικό της OTENET στα 8Mbps κ είμαι αρκετά ευχαριστημένος.
Έχω πιάσει και 1,2ΜB/s :-D

Κάτι γενικό: Έχω δει διαφορά στη ταχύτητα μεταξύ windows κ Linux και απ όσο ξέρω δεν είμαι ο μόνος.
Γενικά το Linux ανταποκρίνεται καλύτερα. :smt002
ImageImage
Come to foss-aueb ...we have cookies.. yamyam~nomnomnomnomnomnomnomnom
a cookie ~ I will do science to it
User avatar
proskopos
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2808
Joined: Tue Dec 18, 2007 4:01 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Στα φεγγάρια του Πλάνταρ...
Contact:

Re: Ερώτηση σχετικά με μετατροπή γραμμης σε φοιτητικο ιντερνετ.

Post by proskopos » Wed Dec 31, 2008 10:18 am

~~Wind~~ wrote:Κάτι γενικό: Έχω δει διαφορά στη ταχύτητα μεταξύ windows κ Linux και απ όσο ξέρω δεν είμαι ο μόνος.
Γενικά το Linux ανταποκρίνεται καλύτερα. :smt002
Αυτό ισχύει, αλλά τι να κάνεις άμα η κάρτα δικτύου σου δεν έχει software για linux....? :)
Extreme Makeover... Mind edition...
3,6 μαθήματα/εξεταστική....
Image
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Ερώτηση σχετικά με μετατροπή γραμμης σε φοιτητικο ιντερνετ.

Post by rose » Wed Dec 31, 2008 10:27 am

proskopos wrote:Αυτό ισχύει, αλλά τι να κάνεις άμα η κάρτα δικτύου σου δεν έχει software για linux....?
:-p http://venus.cslab.aueb.gr/forum/viewfo ... 91&start=0
που θα πάει θα το δουμε...
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Ερώτηση σχετικά με μετατροπή γραμμης σε φοιτητικο ιντερνετ.

Post by ultimate_aektzis » Wed Dec 31, 2008 10:58 am

proskopos wrote:
~~Wind~~ wrote:Κάτι γενικό: Έχω δει διαφορά στη ταχύτητα μεταξύ windows κ Linux και απ όσο ξέρω δεν είμαι ο μόνος.
Γενικά το Linux ανταποκρίνεται καλύτερα. :smt002
Αυτό ισχύει, αλλά τι να κάνεις άμα η κάρτα δικτύου σου δεν έχει software για linux....? :)
Περα απο κατι σκληροοπυρηνικες γουιντοζοεταιριες βλ. canon,οι υπολοιπες ευκολα ή δυσκολα ρυθμιζονται.Θυμισε μου μια ποιο εχεις....
User avatar
proskopos
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2808
Joined: Tue Dec 18, 2007 4:01 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Στα φεγγάρια του Πλάνταρ...
Contact:

Re: Ερώτηση σχετικά με μετατροπή γραμμης σε φοιτητικο ιντερνετ.

Post by proskopos » Wed Dec 31, 2008 11:25 am

rose wrote:
proskopos wrote:Αυτό ισχύει, αλλά τι να κάνεις άμα η κάρτα δικτύου σου δεν έχει software για linux....?
:-p http://venus.cslab.aueb.gr/forum/viewfo ... 91&start=0
:-D Θές να ξεφορτωθείς καμία...? Εκεί θα βρεις μόνο την κάρτα του Para.... :-D

@ultimate_aektzis: netgear wg311v3
Extreme Makeover... Mind edition...
3,6 μαθήματα/εξεταστική....
Image
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Re: Ερώτηση σχετικά με μετατροπή γραμμης σε φοιτητικο ιντερνετ.

Post by emperormario » Wed Dec 31, 2008 11:30 am

zifnab wrote:Edit: Εμένα με έπεισαν γιατί είναι απεριόριστου χρόνου - στο site λέει ότι είναι για 6μήνες και υπονοεί αύξηση τιμής στα 19,5 Ευρώ το μήνα ... Χμ κάτσε να πέσουν μερικά τηλέφωνα :smt013
Και εγώ το χω ακούσει αυτό...Αν ισχύει αυτό σε δούλεψαν κανονικά..Και πάλι όμως ετησιοποιηημένα καλα σου βγαίνει απο άποψη τιμής
zifnab wrote:Δεν είναι και κανένα Netgear, Fritz!Box, Linksys ή DLink... οπότε δεν ξέρω γιατί λες ότι είναι από τα καλύτερα ... προτιμώ το παλιό μου Linksys...
Βασικά το router μπορεί να λέει thomson, αλλά είναι της Speedtouch (aka Alcatel). Τι firmware φοράει? Εγώ όταν το πρωτοπήρα ερχόταν με την έκδοση 8.2.2.5, και ήμουν ένα κλικ απο το να το δώσω πίσω. Συνεχή disconnects, αργός συγχρονισμός με τη γραμμή και γενικά τρελή αστάθεια. Με το που έκανα downgrade στην 7.4.4.7, είμαι υπερευχαριστημένος
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Ερώτηση σχετικά με μετατροπή γραμμης σε φοιτητικο ιντερνετ.

Post by Zifnab » Sat Jan 03, 2009 3:45 pm

@emperormario

όπως και να έχει - δεν περιέχει την λειτουργικότητα και τις ρυθμίσεις άλλων καλών routers...είναι απλώς σχετικά user-friendly - και εγώ έχω τρελά disconnects αλλά μόνο όταν η forthnet έχει ανακοινώσει εργασίες στο δίκτυο της...
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Ερώτηση σχετικά με μετατροπή γραμμης σε φοιτητικο ιντερνετ.

Post by Zifnab » Wed Mar 25, 2009 12:18 am

Zifnab wrote:@emperormario

όπως και να έχει - δεν περιέχει την λειτουργικότητα και τις ρυθμίσεις άλλων καλών routers...είναι απλώς σχετικά user-friendly - και εγώ έχω τρελά disconnects αλλά μόνο όταν η forthnet έχει ανακοινώσει εργασίες στο δίκτυο της...
Και έρχομαι να επικυρώσω τoν εαυτό μου! Το συγκεκριμένο rooter δεν έχει router forwarding σε άλλη ip, ούτε port triggering! - για να το χρησιμοποιήσω στον debian server που στήνω σπίτι μου...Έχει και χειρότερη εμβέλεια με τις δύο εξωτερικές από την εσωτερική παντοκατευθυντική του linksys - οπότε το ξυλώνω :-D :-D :-D Linksys ftw
Post Reply

Return to “Δίκτυα υπολογιστών - Internet”