Slow network Performance

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν το networking και ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, τηλεφωνικά δίκτυα, δίκτυα κινητής κτλ.
User avatar
para
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3648
Joined: Sat Nov 04, 2006 2:59 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Slow network Performance

Post by para » Tue Sep 08, 2009 5:22 pm

Έναρξη -> Σύνδεση με -> δεξί κλικ στη σύνδεσή σου -> Κατάσταση -> Λεπτομέρειες -> IPv4 Προεπιλεγμένη Πύλη
Γύρνα είμαι ένα άψυχο κορμί που σ' αγαπάει, αισθάνομαι στον άνεμο φτερό
Σαν μέσα σε όνειρο η ζωή με προσπερνάει, δείξε μου οίκτο μια στιγμή παρακαλώ...
#!
Κοίτα πως με κατάντησε η δική σου η αγάπη, να μη γνωρίζω από που να κρατηθώ
Στο τελευταίο της ζωής το σκαλοπάτι, Γύρνα, είμαι ένα βήμα απ' το γκρεμό...
ocfp07
bit level
bit level
Posts: 31
Joined: Sat Aug 22, 2009 9:25 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Slow network Performance

Post by ocfp07 » Tue Sep 08, 2009 5:47 pm

para wrote:Έναρξη -> Σύνδεση με -> δεξί κλικ στη σύνδεσή σου -> Κατάσταση -> Λεπτομέρειες -> IPv4 Προεπιλεγμένη Πύλη
Τελικα το ειχα κανει αυτο αλλα διπλα απο το IPv4 Προεπιλεγμενη Πυλη δεν γραφει τιποτα

Μηπως φταίει αυτο μολις τωρα το βρήκα!!!!
Image

Τι να κανω για να λυσω αυτο το προβλημα που μου λεει?? :arrow: :arrow: :arrow:
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Slow network Performance

Post by Luke » Thu Sep 10, 2009 12:02 pm

Αυτό το μήνυμα στην ουσία λέει ότι δεν έχεις συνδέσει κάποιο καλώδιο δικτύου στην κάρτα δικτύου σου. Δεν είναι ακριβώς πρόβλημα γιατί πολύ απλά μπορεί να μη θες να συνδέσεις κάτι εκεί ή να μην έχεις κάποια κατάλληλη συσκευή.

Κάτι μου λέει ότι δεν έχεις modem/router αλλά απλό modem και αν θυμάμαι καλά σε αυτή την περίπτωση δεν αναγράφεται η προεπιλεγμένη πύλη (με μία μικρή επιφύλαξη αυτό). Σε αυτή την περίπτωση ότι σου λέμε παραπάνω για το interface του router και για τις πιθανές διευθύνσεις που μπορείς να δώσεις δεν ισχύει.
Μπορείς να βρεις τη μάρκα και το μοντέλο του και να μας πεις; Πώς το συνδέεις με τον υπολογιστή, με usb;
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
ocfp07
bit level
bit level
Posts: 31
Joined: Sat Aug 22, 2009 9:25 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Slow network Performance

Post by ocfp07 » Thu Sep 10, 2009 3:12 pm

Luke wrote:Αυτό το μήνυμα στην ουσία λέει ότι δεν έχεις συνδέσει κάποιο καλώδιο δικτύου στην κάρτα δικτύου σου. Δεν είναι ακριβώς πρόβλημα γιατί πολύ απλά μπορεί να μη θες να συνδέσεις κάτι εκεί ή να μην έχεις κάποια κατάλληλη συσκευή.

Κάτι μου λέει ότι δεν έχεις modem/router αλλά απλό modem και αν θυμάμαι καλά σε αυτή την περίπτωση δεν αναγράφεται η προεπιλεγμένη πύλη (με μία μικρή επιφύλαξη αυτό). Σε αυτή την περίπτωση ότι σου λέμε παραπάνω για το interface του router και για τις πιθανές διευθύνσεις που μπορείς να δώσεις δεν ισχύει.
Μπορείς να βρεις τη μάρκα και το μοντέλο του και να μας πεις; Πώς το συνδέεις με τον υπολογιστή, με usb;
Το modem ειναι Conn-x BaudTec (http://market.skroutz.gr/images/0011/16 ... _thumb.jpg) και εχει 2 θυρες μια που συνδεεται με την γραμμη τηλεφωνου και αλλη μια θυρα USB που συνδεεται στον υπολογιστη!!!
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Slow network Performance

Post by cypher » Thu Sep 10, 2009 3:22 pm

ocfp07 wrote:
Το modem ειναι Conn-x BaudTec (http://market.skroutz.gr/images/0011/16 ... _thumb.jpg) και εχει 2 θυρες μια που συνδεεται με την γραμμη τηλεφωνου και αλλη μια θυρα USB που συνδεεται στον υπολογιστη!!!
Εχεις εγκαταστησει τον usb driver που σου ειχαν δωσει για το modem; Ξαναπερασε τον αν ειναι σε περιπτωση που εγινε corrupt απο καποιο update η κατι παρομοιο.
ImageImageImageImageImageImageImage
ocfp07
bit level
bit level
Posts: 31
Joined: Sat Aug 22, 2009 9:25 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Slow network Performance

Post by ocfp07 » Thu Sep 10, 2009 3:26 pm

cypher wrote:
ocfp07 wrote:
Το modem ειναι Conn-x BaudTec (http://market.skroutz.gr/images/0011/16 ... _thumb.jpg) και εχει 2 θυρες μια που συνδεεται με την γραμμη τηλεφωνου και αλλη μια θυρα USB που συνδεεται στον υπολογιστη!!!
Εχεις εγκαταστησει τον usb driver που σου ειχαν δωσει για το modem; Ξαναπερασε τον αν ειναι σε περιπτωση που εγινε corrupt απο καποιο update η κατι παρομοιο.
Εννοεις να το ξανακανω ολο απο την αρχη σαν να βαζω τωρα το internet?????
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Slow network Performance

Post by cypher » Thu Sep 10, 2009 3:27 pm

ocfp07 wrote: Εχεις εγκαταστησει τον usb driver που σου ειχαν δωσει για το modem; Ξαναπερασε τον αν ειναι σε περιπτωση που εγινε corrupt απο καποιο update η κατι παρομοιο.
Εννοεις να το ξανακανω ολο απο την αρχη σαν να βαζω τωρα το internet?????
Υep. :-)
ImageImageImageImageImageImageImage
Post Reply

Return to “Δίκτυα υπολογιστών - Internet”