Πρόβλημα με σύνδεση σε δίκτυο

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν το networking και ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, τηλεφωνικά δίκτυα, δίκτυα κινητής κτλ.
Post Reply
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Πρόβλημα με σύνδεση σε δίκτυο

Post by marios » Thu Aug 18, 2011 5:07 pm

Μου συνέβει το εξής κουφό:
Ο πατέρας μου (μετά από χρόνια) αποφάσισε να κάνει format τα svista και του έβαλα τα 7.
Όλα δούλεψαν οκ, εκτός από το ότι (ενώ με ethernet είναι οκ), δεν μπορεί να μπει με wireless.
Συγκεκριμένα, ενώ η wireless κάρτα δουλεύει(βρίσκει τα δίκτυα γύρω), δεν μπορεί να συνδεθεί.
Σκέφτηκα μήπως έχει κάποιο θέμα με DHCP και της έβαλα στατική IP, αλλά και πάλι τζίφος (μάλλον δεν φτάνει στο σημείο να πάρει IP).
Μετά σκέφτηκαμήπως φταίει κάτι σχετικό με το WPA και το απενεργοποίησα, αλλά και πάλι δεν μπήκε.
Τέλος έχω τους τελευταίους drivers για την wireless κάρτα.

Καμιά ιδέα κανείς τι να κάνω;
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
StormRider
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1040
Joined: Mon Dec 18, 2006 5:34 pm
Gender:

Re: Πρόβλημα με σύνδεση σε δίκτυο

Post by StormRider » Fri Aug 19, 2011 1:34 am

Να φανταστώ, έχεις μπει στη διαδικασία να διαγράψεις το "προφιλ" του συγκεκριμένου δικτύου από το networking center και μετά να το σετάρεις "manually" (δλδ από το wizard ) ? Το λέω, γιατί παρόμοια εμπειρία είχα (επίσης με το pc του πατέρα μου :) ), όταν συνδεόταν στο ethernet (φτιαχνόταν το "home" network profile), αλλά μετά δεν έμπαινε (who knows why) μέσω wireless.
Image
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Re: Πρόβλημα με σύνδεση σε δίκτυο

Post by marios » Fri Aug 19, 2011 10:25 am

Ναι, το έχω διαγράψει και ξαναφτιάξει 2-3 φορές.
Χθες μπήκε μετά από ένα windows update με limited access αλλά πάλι μετά δεν ξαναμπήκε.
Thanks πάντως για την ιδέα :)
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
Post Reply

Return to “Δίκτυα υπολογιστών - Internet”