(web design, web animation, web development κλπ.), how to

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν το networking και ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, τηλεφωνικά δίκτυα, δίκτυα κινητής κτλ.
User avatar
h4wk
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1367
Joined: Wed Nov 21, 2007 11:14 pm
Gender:

Re: (web design, web animation, web development κλπ.), how to

Post by h4wk » Sun Feb 01, 2009 11:37 pm

The primary advantage to server-side scripting is the ability to highly customize the response based on the user's requirements, access rights, or queries into data stores.
Οπότε η μεγαλύτερη διαφορά έχει να κάνει με πρόσβαση σε βάση δεδομένων αν καταλαβαίνω καλά,σωστά;
proskopos wrote:php και ruby είναι καλές επιλογές... Υπάρχουν πολλές ακόμα βέβαια... Python, asp κτλ...
Υπάρχουν διαφορές μεταξύ αυτών; π.χ μπορείς να πείς οτι php είναι καλύτερη απο asp για το τάδε λόγο;
User avatar
proskopos
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2808
Joined: Tue Dec 18, 2007 4:01 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Στα φεγγάρια του Πλάνταρ...
Contact:

Re: (web design, web animation, web development κλπ.), how to

Post by proskopos » Sun Feb 01, 2009 11:42 pm

h4wk wrote:
The primary advantage to server-side scripting is the ability to highly customize the response based on the user's requirements, access rights, or queries into data stores.
Οπότε η μεγαλύτερη διαφορά έχει να κάνει με πρόσβαση σε βάση δεδομένων αν καταλαβαίνω καλά,σωστά;
proskopos wrote:php και ruby είναι καλές επιλογές... Υπάρχουν πολλές ακόμα βέβαια... Python, asp κτλ...
Υπάρχουν διαφορές μεταξύ αυτών; π.χ μπορείς να πείς οτι php είναι καλύτερη απο asp για το τάδε λόγο;
Διαφόρές υπάρχουν... Να στις πω δεν μπορώ... :)
Php δεν ξέρω, παρα μόνο αν δω κώδικα μπορώ να τον καταλάβω, και ruby μόνο λίγα εισαγωγικά.. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι όταν διάβαζα για να διαλέξω και εγώ μια τέτοια γλώσσα να μάθω, είδα σε διάφορα θέματα πως η ruby πρόκειται να αντικαταστήσει την php.. αν ισχύει δεν ξέρω.. Μπορείς να ρωτήσεις με πμ αν θες τον Pap... Αν δεν κάνω λάθος έχει ασχοληθεί αρκετά με αυτό...


Και για την πρώτη ερώτηση σου, δεν νομίζω ότι ισχύει... Αλλά εδώ υπάρχουν σίγουρα άλλοι που θα ξέρουν καλύτερα από εμένα... Ο κος. Pterneasen πχ... :-D
Extreme Makeover... Mind edition...
3,6 μαθήματα/εξεταστική....
Image
User avatar
h4wk
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1367
Joined: Wed Nov 21, 2007 11:14 pm
Gender:

Re: (web design, web animation, web development κλπ.), how to

Post by h4wk » Sun Feb 01, 2009 11:52 pm

Οκ,ευχαριστώ πολύ!
Θα το ψάξω λίγο περισσότερο όταν βρώ λίγο χρόνο και θα επανέλθω!
proskopos wrote:Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι όταν διάβαζα για να διαλέξω και εγώ μια τέτοια γλώσσα να μάθω, είδα σε διάφορα θέματα πως η ruby πρόκειται να αντικαταστήσει την php
Απο απορία...για ποιό λόγο τελικά δέν έμαθες; (υποθέτω οτι δεν έμαθες)
User avatar
proskopos
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2808
Joined: Tue Dec 18, 2007 4:01 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Στα φεγγάρια του Πλάνταρ...
Contact:

Re: (web design, web animation, web development κλπ.), how to

Post by proskopos » Mon Feb 02, 2009 12:03 am

h4wk wrote:Οκ,ευχαριστώ πολύ!
Θα το ψάξω λίγο περισσότερο όταν βρώ λίγο χρόνο και θα επανέλθω!
proskopos wrote:Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι όταν διάβαζα για να διαλέξω και εγώ μια τέτοια γλώσσα να μάθω, είδα σε διάφορα θέματα πως η ruby πρόκειται να αντικαταστήσει την php
Απο απορία...για ποιό λόγο τελικά δέν έμαθες; (υποθέτω οτι δεν έμαθες)
Είχε άλλη άποχη ο Κωσταντόπουλος, ο Ξυλωμένος, ο Ανδρουτσόπουλος, ο ....., ο ....., η .....,....,...,.... κτλ :-D
Εν ολίγης δεν βρήκα τον ανάλογο χρόνο...
Extreme Makeover... Mind edition...
3,6 μαθήματα/εξεταστική....
Image
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: (web design, web animation, web development κλπ.), how to

Post by Ισοβίτης » Mon Feb 02, 2009 2:02 am

Υπάρχουν δύο ειδών scripting: client-side και server-side. Το πρώτο εκτελεί τις όποιες λειτουργίες του στον browser του χρήστη. Το δεύτερο τις εκτελεί στον server όπου στεγάζεται η σελίδα. Για να προλάβω τυχόν απορία, δεν υφίσταται σύγκριση "καλύτερο - χειρότερο". Χρειάζονται εξίσου και χρησιμοποιούνται και τα δύο.

Διεργασίες όπως πχ το validation μιας απλής φόρμας είναι μικρές και ελαφρές, άρα θα πρέπει να γίνουν στον browser. Γι' αυτό το λόγο, χρησιμοποιείται Javascript. Αντιθέτως, διεργασίες όπως αναζήτηση δεδομένων σε βάση δεν μπορούν να γίνουν στον browser, οπότε απαιτείται κάποιος τρόπος ώστε να χειριστούμε δεδομένα του server. Γενικώς, σε κάθε περίπτωση που ο χρήστης πρέπει να επικοινωνήσει με τον server (δυναμική ιστοσελίδα), χρησιμοποιούνται γλώσσες όπως η php, η jsp, η asp, κ.ά.

Πέρα από αυτό όμως, μία γλώσσα όπως οι παραπάνω προσφέρει και επιπλέον δυνατότητες στην ανάπτυξη της σελίδας (πχ αυτόματη απόδοση common look-and-feel).

Επομένως, στην πλειονότητα των περιπτώσεων απαιτείται και client-side και server-side scripting.

Τώρα, ως προς τις γλώσσες δυναμικού προγραμματισμού, η php είναι διαδεδομένη, τα βρίσκει σκούρα σε θέματα ασφαλείας και θεωρώ λίγο απίθανο να αντικατασταθεί από κάποια άλλη όπως αναφέρθηκε. Προσωπικά, ASP.NET γράφω. Είναι μια τεχνολογία ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα, μαθαίνεται εύκολα στην αρχή αν έχεις μια εμπειρία σε .ΝΕΤ και είναι πολύ ισχυρή σε διάφορα θέματα. Δεν θέλω να επεκταθώ σε χαρακτηριστικά της ώστε να μη γίνει μονόπλευρο το ποστ :-D .
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
User avatar
Bloody Mary
Venus Former Team Member
Posts: 1230
Joined: Thu May 10, 2007 6:52 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: (web design, web animation, web development κλπ.), how to

Post by Bloody Mary » Mon Feb 02, 2009 2:14 am

Το server side scripting γενικά χρησιμοποιείται για να κάνεις τις επερωτήσεις στη βάση που (ενδεχομένως) να έχεις πίσω από την ιστοσελίδα σου.
Αυτό που πρέπει να έχεις ως βασικό διαχωρισμό στο μυαλό σου είναι το είδος της ιστοσελίδας: Μιλάς για στατική ή δυναμική ιστοσελίδα? Μια στατική ιστοσελίδα έχει από μόνη της υπόσταση, είναι π.χ. μια απλή html που περιέχει πληροφορίες για κάτι. Μια δυναμική ιστοσελίδα έχει δύο βασικά μέρη: Το μέρος που απευθύνεται στο χρήστη και πρέπει να είναι απλό, όμορφο και λειτουργικό, και το μέρος που χρησιμοποιείται για να υπάρχει η επικοινωνία της σελίδας με τον server και η απαραίτητη διαδραστικότητα (ανάκτηση και εγγραφή δεδομένων στη βάση).
Οι δυναμικές ιστοσελίδες είναι αυτές που απαιτούν server side scripting λοιπόν. Υπάρχουν διάφορες γλώσσες που μπορείς να χρησιμοποιήσεις, όπως php, jsp, asp κλπ. Το ποια γλώσσα θα χρησιμοποιήσεις είναι επιλογή σου, μπορώ να σου πω για την php τουλάχιστον ότι έχει το πιο πλήρες documentation στο ιντερνετ και μπορεί να σε βοηθήσει... Επίσης γενικότερα υπάρχει η τάση να επιλέγεις τη γλώσσα ανάλογα με τη βάση που πρόκειται να χρησιμοποιήσεις, χωρίς όμως αυτό να είναι απόλυτο...

edit: Και προφανώς με πρόλαβε ο Ισοβίτης :-p
Στείλε μας το άρθρο σου, βοήθησε να αναπτυχθεί
το portal με θέματα που σε ενδιαφέρουν!
Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων: Αυτοί που ξέρουν δυαδικό σύστημα και αυτοί που δεν ξέρουν.
User avatar
abujafar
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 651
Joined: Wed Dec 03, 2008 2:49 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Marmaras

Re: (web design, web animation, web development κλπ.), how to

Post by abujafar » Tue Feb 10, 2009 8:55 pm

.
Last edited by abujafar on Wed Nov 24, 2010 1:50 am, edited 1 time in total.
User avatar
h4wk
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1367
Joined: Wed Nov 21, 2007 11:14 pm
Gender:

Re: (web design, web animation, web development κλπ.), how to

Post by h4wk » Wed Feb 11, 2009 2:21 pm

Koίτα......κι εγώ αποφάσισα να ρίξω όλη μου τη προσπαθεια σε ένα cms,το Drupal.
Και νομίζω οτι θα μου βγεί σε καλό...δε θα κάνω διαφήση αλλά θα πω πως θεωρώ οτι βοηθάει χώρίς να σου μειώνει τις επιλογές σου.
Έχει άπειρα modules,μπορείς να ανεβάσεις flash (και αυτή θα είναι ίσως κάποτε η διαφορά απο τους φίλους σου κι εμένα) έχει δικό του theme engine
οπότε θα φτιάξω (κάποτε) τα δικά μου themes (κι εδώ μπαίνει το web design) και ακόμα και το flex μπορεί να ενσωματωθεί στο drupal...
Οπότε εγώ σκοπεύω να επενδύσω τους κόπους μου εκεί και νομίζω πως θα μου βγει σε καλό...
Κάθε άποψη βέβαια (ακόμα και πάνω σε αυτά που μόλις έγραψα) καλοδεχούμενη! :smt006
User avatar
abujafar
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 651
Joined: Wed Dec 03, 2008 2:49 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Marmaras

Re: (web design, web animation, web development κλπ.), how to

Post by abujafar » Wed Feb 11, 2009 7:42 pm

.
Last edited by abujafar on Wed Nov 24, 2010 1:50 am, edited 1 time in total.
User avatar
h4wk
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1367
Joined: Wed Nov 21, 2007 11:14 pm
Gender:

Re: (web design, web animation, web development κλπ.), how to

Post by h4wk » Wed Feb 11, 2009 9:36 pm

abujafar wrote:Η διαφορά με τους φίλους μου ναι.Αλλά μ'όλους τους φοιτητές των ΤΕΙ-ΙΕΚ ποιά θα είναι?
Ε όλο και κάποια θα είναι :-p Δε λέω οτι δε καταλαβαίνω τί λες και μπορεί να έχεις και δίκιο αλλά αυτό δεν είμαι εγώ σε θέση να το απαντήσω γιατι η πείρα μου
και η εμπειρία μου στο χώρο είναι ελάχιστη
abujafar wrote:Εννοώ οτι απο την στιγμή που μπορείς να ειδικευτείς σε κάτι καλύτερο και λιγότερο προσιτό απο τα ΤΕΙ τουλάχιστον γιατι να μην το κάνεις? :-)

Φιλικά
Θέλω δε θέλω το πτυχίο κάποτε θα το πάρω και μαζί με αυτό θα έρθουν γνώσεις και εμπειρίες που αυτή τη στιγμή ίσως να μην έχω.
Ίσως και να βρώ κάτι άλλο που θα μου τραβήξει τη προσοχή μέχρι τότε...ποιός ξέρει;
Για την ώρα όμως αυτό έχει κλέψει ττη καρδιά μου :smt007

Ερώτηση:
αν θέλω να ανεβάσω μια σελίδα στο http://dias.aueb.gr/~p........ θα το κάνω μέσω ftp
αν θέλω να ανεβάσω και μια βάση δεδομένων απο phpmyadmin για να λειτουργήσει η σελίδα μου
υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω; :smt012
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: (web design, web animation, web development κλπ.), how to

Post by The Punisher » Wed Feb 11, 2009 9:45 pm

o dias δεν σου δίνει βάση. γενικά οι hosts δίνουν βάση ... όπως και το Venus άλλωστε :-D
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: (web design, web animation, web development κλπ.), how to

Post by Master_ex » Wed Feb 11, 2009 9:46 pm

Ο Δίας δεν υποστηρίζει php και mysql. Μπορείς στο χώρο του venus ή σε κάτι άλλο free όπως εδώ:http://www.000webhost.com/

Υ.γ.:Με πρόλαβε ο admin :smt019
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
User avatar
h4wk
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1367
Joined: Wed Nov 21, 2007 11:14 pm
Gender:

Re: (web design, web animation, web development κλπ.), how to

Post by h4wk » Wed Feb 11, 2009 9:49 pm

στη βάση του venus δε μπορούσα να συνδεθώ :smt012

οταν λέμε free εννοούμε free;

γιατί να κάνει κάποιος κάτι τέτοιο;
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: (web design, web animation, web development κλπ.), how to

Post by Master_ex » Wed Feb 11, 2009 9:57 pm

Για το venus πρέπει να ενεργοποιήσεις το λογαριασμό σου όπως αναφαίρει στα αντίστοιχα τόπικ, και θα σου στείλουν τους κωδικούς για τη βάση δεδομένων.

Site-webhost όπως ο προηγούμενος που ανέφαιρα είναι free για πολλούς λόγους όπως διαφήμιση της εταιρίας που πουλάει κανονικούς λογαριασμούς, έλλειψη υποστήριψης σε σχέση με έναν webhost που πληρώνεις, ένας κωδικός ftp, περιορισμένη ποικιλία στο fantastico , δεν σου δίνουν domain name και πολλάαα άλλα ....... αλλά για να πειραματιστείς είναι μια χαρά..... αυτά
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
User avatar
h4wk
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1367
Joined: Wed Nov 21, 2007 11:14 pm
Gender:

Re: (web design, web animation, web development κλπ.), how to

Post by h4wk » Wed Feb 11, 2009 9:59 pm

Οκ κατάλαβα! Ευχαριστώ! :smt006

-----------------------------------------------

Ποιό να προτιμήσω το venus ή το τσάμπα; :roll:
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: (web design, web animation, web development κλπ.), how to

Post by The Punisher » Wed Feb 11, 2009 11:08 pm

μα δεν έχεις δικαίωμα ακόμη. πρέπει να στείλεις την φόρμα που έχει στο Link στο services παπί venus.cslab.aueb.gr . κοίτα κάτω κάτω το ποστ

το ποιο θα προτιμήσεις εξαρτάται από τον χώρο που θα χρειαστείς. στο venus δίνουμε 50 Mb ανά χρήστη
User avatar
h4wk
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1367
Joined: Wed Nov 21, 2007 11:14 pm
Gender:

Re: (web design, web animation, web development κλπ.), how to

Post by h4wk » Thu Feb 12, 2009 12:26 pm

το ξέρω βρε admin μου :)

κάτσε να φτιάξω τη σελίδα όμως πρώτα :-D
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: (web design, web animation, web development κλπ.), how to

Post by The Punisher » Thu Feb 12, 2009 12:35 pm

βασικά, στην αρχή μπορείς να το στήσεις στο pc σου (ή σε ένα παλιό pcάκι αν έχεις). στο προτείνω
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: (web design, web animation, web development κλπ.), how to

Post by Master_ex » Thu Feb 12, 2009 2:53 pm

The Punisher wrote:βασικά, στην αρχή μπορείς να το στήσεις στο pc σου (ή σε ένα παλιό pcάκι αν έχεις). στο προτείνω
Το μεγάλο καλό σε αυτό είναι ότι θα γλιτώσεις άπειρη ώρα από το να ανεβάζεις τα script που χρησιμοποιείς στο server(π.χ. για να αναιβάσεις το drupal που ανέφερες σε ένα σέρβερ θα κάνεις πολύ περισσότερο από το να το κάνεις copy-paste στο pc σου)... μπορείς να εγκαταστήσεις τα AMP ένα ένα ή αν βαριέσαι να κάνεις αυτό υπάρχουν έτοιμα πακέτα όπως τα AppServ ,wamp , xampp .
Νομίζω το τελευταίο από τα παραπάνω είναι το καλύτερο, αλλά περι ορέξεως....
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
User avatar
h4wk
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1367
Joined: Wed Nov 21, 2007 11:14 pm
Gender:

Re: (web design, web animation, web development κλπ.), how to

Post by h4wk » Thu Feb 12, 2009 3:03 pm

Το xampp χρησιμοποιώ και πάνω κάτω έχω βρεί και ένα έτοιμο theme που μου άρεσε,απλά τώρα προσπαθώ να του αλλάξω λίγο τον κώδικα
για να μη βγάζει μάτι οτι είναι έτοιμος...και εδώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τα δικαιώματα τα οποία έχω πάνω στη σελίδα που φτιάχνω...
Υπάρχουν; :-D
Μπορώ δηλαδή έτσι απλά να βάλω ένα "designed by h4wk" "copyright 2009" "all rights reserved" ;
Ή μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα;
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: (web design, web animation, web development κλπ.), how to

Post by rose » Fri Feb 13, 2009 2:11 pm

abujafar wrote:Η διαφορά με τους φίλους μου ναι.Αλλά μ'όλους τους φοιτητές των ΤΕΙ-ΙΕΚ ποιά θα είναι?
Εννοώ οτι απο την στιγμή που μπορείς να ειδικευτείς σε κάτι καλύτερο και λιγότερο προσιτό απο τα ΤΕΙ τουλάχιστον γιατι να μην το κάνεις? :-)

Φιλικά

Παιδιά οι διαφορές με ενα ΤΕΙ δεν ειναι οτι εδώ κάνουμε java αλλα αυτοί joomla. :lol: :lol:
Διαφορές φυσικά και υπάρχουν, αλλες φορές ειναι το πρόγραμμα το ίδιο - εγω για παράδειγμα ειχα υποχρεωτικό ψηφιακη επεξεργασία σήματος Ι και ΙΙ ενώ εδώ δεν θα βρείτε κάτι αντίστοιχο - και αλλες φορές η ύλη που συνήθως - αλλα οχι απαραίτητα - ειναι μικρότερη απο τα αντιστοιχα uni - αλλα αυτό ίσως εξομαλύνεται και απο τον αριθμό των μαθηματων , 50 κατι σε αρκετά ΤΕΙ.
που θα πάει θα το δουμε...
User avatar
abujafar
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 651
Joined: Wed Dec 03, 2008 2:49 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Marmaras

Re: (web design, web animation, web development κλπ.), how to

Post by abujafar » Sat Feb 14, 2009 4:35 am

.
Last edited by abujafar on Wed Nov 24, 2010 1:51 am, edited 1 time in total.
Post Reply

Return to “Δίκτυα υπολογιστών - Internet”