Deep web

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν το networking και ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, τηλεφωνικά δίκτυα, δίκτυα κινητής κτλ.
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Re: Deep web

Post by netharis » Sat Feb 11, 2012 6:00 pm

PatrickFTW wrote:Να ρωτήσω κάτι σχετικό ? Οι proxie χρησιμοποιούνται για ανωνυμία ?
Most of the times yes. Υπάρχουνε και proxy όμως με συγκεκριμένες IP που είναι σε ACL άλλων servers και μπορείς να μπείς μόνο απο εκεί.
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
User avatar
PatrickFTW
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 625
Joined: Sat Oct 30, 2010 9:06 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Somewhere

Re: Deep web

Post by PatrickFTW » Sun Feb 12, 2012 4:01 pm

Έχει μπει κάποιος απο εσάς deep web γιατί έχω μια απορία?Η απορία είναι η εξής: Όταν έχω μόνο Tor ενεργοποιημένο μπορώ να μπω μια χαρά deep web . Αλλά όταν βάζω Tor και έναν proxy μέσω mozilla δεν μπορώ να μπω . Γιατί γίνεται αυτό ? Και 2ον , πως μπορώ να βάλω πάνω απο έναν proxy ?
edit: έβαλα την απορία :P
Last edited by PatrickFTW on Sun Feb 12, 2012 4:58 pm, edited 1 time in total.
Oι άνθρωποι δεν πρέπει να φοβούνται τις κυβερνήσεις, οι κυβερνήσεις πρέπει να φοβούνται τους ανθρώπους...
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Deep web

Post by AmmarkoV » Sun Feb 12, 2012 4:23 pm

Image
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Re: Deep web

Post by netharis » Sun Feb 12, 2012 5:30 pm

PatrickFTW wrote:Έχει μπει κάποιος απο εσάς deep web γιατί έχω μια απορία?Η απορία είναι η εξής: Όταν έχω μόνο Tor ενεργοποιημένο μπορώ να μπω μια χαρά deep web . Αλλά όταν βάζω Tor και έναν proxy μέσω mozilla δεν μπορώ να μπω . Γιατί γίνεται αυτό ? Και 2ον , πως μπορώ να βάλω πάνω απο έναν proxy ?
edit: έβαλα την απορία :P
Απο ότι σε κόβω, άστο προς το παρον το deep web :-p
Το Tor στο firefox/w/e δουλεύει μέσω ενός local proxy στο σύστημα σου (π.χ privoxy, polipo, etc). Όταν βάζεις εσύ άλλο proxy απλά το κάνεις override αυτό.

Multiple proxies δεν έχει τόσο νόημα γιατί απλά δεν μπορείς να κάνεις define το route απο το πρώτο proxy και μετά.
Συνήθως χρησιμοποιούμε SSH Tunnelling και VPN's για τέτοια πράγματα.
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Deep web

Post by AmmarkoV » Sun Feb 12, 2012 5:35 pm

:lol:

News σε μια εβδομάδα -> http://www.euro2day.gr/news/highlights/ ... ticle.aspx
Συνελήφθη φοιτητής με το ψευδώνυμο PatrickFTW για εμπλοκή σε διεθνές κύκλωμα παιδικής πορνογραφίας..
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
PatrickFTW
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 625
Joined: Sat Oct 30, 2010 9:06 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Somewhere

Re: Deep web

Post by PatrickFTW » Sun Feb 12, 2012 7:07 pm

netharis wrote:
PatrickFTW wrote:Έχει μπει κάποιος απο εσάς deep web γιατί έχω μια απορία?Η απορία είναι η εξής: Όταν έχω μόνο Tor ενεργοποιημένο μπορώ να μπω μια χαρά deep web . Αλλά όταν βάζω Tor και έναν proxy μέσω mozilla δεν μπορώ να μπω . Γιατί γίνεται αυτό ? Και 2ον , πως μπορώ να βάλω πάνω απο έναν proxy ?
edit: έβαλα την απορία :P
Απο ότι σε κόβω, άστο προς το παρον το deep web :-p
Το Tor στο firefox/w/e δουλεύει μέσω ενός local proxy στο σύστημα σου (π.χ privoxy, polipo, etc). Όταν βάζεις εσύ άλλο proxy απλά το κάνεις override αυτό.

Multiple proxies δεν έχει τόσο νόημα γιατί απλά δεν μπορείς να κάνεις define το route απο το πρώτο proxy και μετά.
Συνήθως χρησιμοποιούμε SSH Tunnelling και VPN's για τέτοια πράγματα.
Σε ευχαριστώ :smt023 . Για πρώτη φορά καλά τα πήγα :-p .
AmmarkoV wrote:News σε μια εβδομάδα -> http://www.euro2day.gr/news/highlights/ ... ticle.aspx
Συνελήφθη φοιτητής με το ψευδώνυμο PatrickFTW για εμπλοκή σε διεθνές κύκλωμα παιδικής πορνογραφίας..
Πίστεψε με , δεν μπήκα deep web για παιδική πορνογραφία :-p
Last edited by Loner on Sun Feb 12, 2012 7:14 pm, edited 1 time in total.
Reason: quote fixed
Oι άνθρωποι δεν πρέπει να φοβούνται τις κυβερνήσεις, οι κυβερνήσεις πρέπει να φοβούνται τους ανθρώπους...
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Deep web

Post by AmmarkoV » Sun Feb 12, 2012 7:36 pm

Noob δεν είπα οτι μπήκες για αυτό , σαν κόμβος onion/tor κάνεις routing σε άλλους παθητικά..
Image
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
PatrickFTW
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 625
Joined: Sat Oct 30, 2010 9:06 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Somewhere

Re: Deep web

Post by PatrickFTW » Sun Feb 12, 2012 8:00 pm

AmmarkoV wrote:Noob δεν είπα οτι μπήκες για αυτό , σαν κόμβος onion/tor κάνεις routing σε άλλους παθητικά..
Image
Δηλαδή αν εγώ κάνω μια παράνομη συναλλαγή και βρούνε την "IP" μπορεί να κατηγορείται κάποιος άλλιος άδικα ?(Sorry που σας πρήζω με newbie ερωτήσεις)
Oι άνθρωποι δεν πρέπει να φοβούνται τις κυβερνήσεις, οι κυβερνήσεις πρέπει να φοβούνται τους ανθρώπους...
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Deep web

Post by Master_ex » Sun Feb 12, 2012 8:21 pm

Γενικά το Tor δεν είναι απολύτως ασφαλές και ίσως καλώς δεν είναι γιατί αλλιώς θα ήταν overcomplicated και στη χρήση του.

Για παράδειγμα παλιότερα π.χ. (και ίσως και ακόμα και τώρα)μπορούσε να έβαζε το ίδιο άτομο πολλούς ενδιάμεσους κόμβους και τελικώς έβρισκε τα 2 άκρα της σύνδεσης. Δε λέω ότι αυτό είναι εύκολο αλλά γίνεται, πόσο μάλλον αν είσαι μία κυβέρνηση με πόρους κλπ.

Τώρα στην προκειμένη πιο πιθανό είναι να γίνει ban η ip του εξωτερικού κόμβου από διάφορες υπηρεσίες ή ακόμα και χώρες παρά ίσως κάτι παραπάνω.
Σε κάθε περίπτωση κάποιος που γίνεται Tor relay το κάνει εν γνώση του και ξέρει τις συνέπειες για αυτό και επίσης οι χρήστες δε θα πρέπει να καταχρώνται του Tor γιατί υπάρχουν άνθρωποι που "πραγματικά" το χρειάζονται π.χ. http://chinesewall.ccc.de/freedomstick-en.html .
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Deep web

Post by AmmarkoV » Sun Feb 12, 2012 8:31 pm

Το θέμα είναι οτι μεταξύ κόμβων τα πράγματα είναι κρυπτογραφημένα , αλλά όταν "βγαίνεις" στην επιφάνεια δεν είναι έτσι.. Αντίστοιχα όταν φτάνεις στην άκρη ενός νήματος ισχύει το ίδιο γιατί μπορεί να ξέρει κάποιος ποιός υπολογιστής είσαι..
Έστω οτι για παράδειγμα είσαι εσύ κόμβος και θέλω εγώ που επίσης είμαι κόμβος να μπώ στο παράνομο-site-που-είναι-blacklisted.gr , ουσιαστικά γίνομαι route μέσω του σύννεφου και φτάνω σε εσένα και συνδέεσαι εσύ στο site publicly αυτό και κάνεις propagate την πληροφορία πίσω σε μένα. O Isp στα logs του για εσένα , που τώρα με το acta θα κρατάει και με βάση νόμου για 18 μήνες από όσο ξέρω, βλέπει απλά οτι "συνδέθηκες" στο blacklisted site..
Η αρχή ηλεκτρονικού εγκλήματος η δεν ξέρω πως λέγεται το ίδιο..

Μπορείς να είσαι και σκέτος non-exit client απλά και πάλι δεν λειτουργεί όπως μάλλον νομίζεις γιαυτό σου είπε και ο netharis
netharis wrote:Απο ότι σε κόβω, άστο προς το παρον το deep web :-p
Για να φτάσεις deep πρέπει να έχεις διάφορους κόμβους και να είσαι botmaster σε compromised μηχανήματα και να βάζεις αυτούς να κάνουν transactions με resources στην κορυφή και να μην μπορεί κάποιος που σε κάνει route να καταλάβει ποιός είσαι εσύ που ζητάς αυτή την πληροφοριά.. :P

Δηλαδή αν πχ εγώ φτιάξω ένα honey pot που λέγεται πτυχία μαϊμού από την ασοεε κτλ κτλ με σκοπό να βρώ ανθρώπους που θέλουν δωρεάν πτυχία για να τους βάλω φυλακή και πέσεις στην παγίδα και βρούνε ποιος είσαι λε πουλ
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Deep web

Post by PASCAL » Tue Feb 14, 2012 8:17 pm

Μπράβο για το θέμα kabalero :smt023
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Deep web

Post by AmmarkoV » Thu Feb 16, 2012 9:29 am

Image
Τρεις Ελληνες ηλικίας 34, 47 και 54 ετών, συνελήφθησαν την Τετάρτη σε διάφορες περιοχές της Αθήνας για παιδική πορνογραφία μέσω διαδικτύου.
Τρεις συλλήψεις για παιδική πορνογραφία

Επειτα από διαδικτυακή έρευνα διαπιστώθηκε ότι χρησιμοποιώντας 123 διαφορετικές διευθύνσεις εταιρείας παροχής υπηρεσιών διαδικτύου, κατείχαν χιλιάδες αρχεία, με υλικό παιδικής πορνογραφίας πρωτοφανούς σκληρότητας.

Σε έρευνες που έγιναν στις οικίες των δραστών βρέθηκαν και κατασχέθηκαν 315 ψηφιακοί οπτικοί δίσκοι αποθήκευσης και 54 σκληροί δίσκοι, με αποθηκευμένα χιλιάδες βίντεο και φωτογραφίες.
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid= ... d=63617575
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Deep web

Post by PASCAL » Thu Feb 16, 2012 4:07 pm

Να πω κι εγώ την αποψή μου και πείτε μου αν συμφωνείτε σε κάποιο βαθμό. Ουσιαστικά το deep web είναι διαφορετικές protocol stacks ή τροποποιημένες tcp/ip stacks, διαφορετικοί dns servers και σε μερικές περιπτώσεις και διαφορετικός εξοπλισμός από αυτά που χρησιμοποιεί η μάζα. Οπότε ουσιαστικά για να "μπείς" θες ειδικούς "browsers" ή να γράψεις δικούς σου ώστε να είσαι συμβατός με αυτά τα "hidden" πρωτόκολλα και να γίνει σωστό dns resolution. Πιθανόν να θες και ειδικά routers(δεν ξέρω).
Τι λέτε;
User avatar
m4ver1ck
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 295
Joined: Fri Apr 01, 2011 4:31 pm
Gender:

Re: Deep web

Post by m4ver1ck » Fri Feb 08, 2013 1:49 am

Για το θέμα των routers δεν έχεις δίκιο. Για τα άλλα πάνω κάτω εχεις δίκιο. Φερειπίν στο linux μαζι με τον Τορ γίνονται και κάποιες άλλες μοντίφες στον firefox. Γενικά μιλάμε για την Ομόνοια του διαδικτύου, οπόταν όποιος θέλει να μπεί σε αυτά τα μονοπάτια, καλό θα είναι να ξέρει τα πάντα γυρω απο ασφάλεια και ανωνυμία του νετ, γιατι το να την πατήσεις εκει πέρα είναι πανεύκολο. Θελει πολλή προσοχή και να ξερεις ακριβώς τι ψαχνεις.
Kommt Zeit, kommt Rat, kommt Attentat!
Post Reply

Return to “Δίκτυα υπολογιστών - Internet”