Πρόβλημα στη σύνδεση στο Internet με ασύρματο router

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν το networking και ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, τηλεφωνικά δίκτυα, δίκτυα κινητής κτλ.
Post Reply
UnderFlow
byte level
byte level
Posts: 82
Joined: Thu Jan 24, 2008 5:01 pm

Πρόβλημα στη σύνδεση στο Internet με ασύρματο router

Post by UnderFlow » Sat Feb 25, 2012 3:25 pm

Καλησπέρα.Έχω το router dlink dsl 2740r.Μόλις πάω να φτιάξω το ασύρματο δίκτυο σε λειτουργικό σύστημα windows 7 και βάζω κωδικό μου παρουσιάζει πρόβλημα.Επιλέγω στην ασφάλεια Security Mode: WPA , WPA Mode: Auto(WPA or WPA2), που είναι πιο ασφαλής από τo WEP, και βάζω από κάτω στο PRE-SHARED KEY τον κωδικό μου που αποτελείται πχ από 10 γράμματα.Μόλις πάω να συνδεθώ από τα windows 7 που μου ζητάει τον κωδικό μου εμφανίζει μήνυμα ότι είναι λάθος ο κωδικός.Γιατί συμβαίνει αυτό?
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Πρόβλημα στη σύνδεση στο Internet με ασύρματο router

Post by nachos » Sun Feb 26, 2012 10:53 am

Δυο πράγματα που μπορείς να τσεκάρεις είναι τα εξής:
  • 1. Βεβαιώσου πως το security type για το WiFi στις ρυθμίσεις του router σου είναι όντως WPA. Κοινώς, θα πρέπει ο router και οι clients (όσα μηχανάκια θέλουν να συνδεθούν ασύρματα) να συμφωνούν στο πρωτόκολο ασφαλείας.

    2. Υπάρχει ένα ενδεχόμενο να μην έχει γίνει σωστά η εγκατάσταση των drivers της ασύρματης κάρτας σου. Τα Windows έχουν μια παραξενιά όταν εγκαθιστάς νέα components, κατά την οποία, πρέπει πρώτα να ξεκινήσεις την εγκτάσταση των drivers που σου παρέχει ο κατασκευαστής και έπειτα να "κουμπώσεις" το εξάρτημα πάνω στο μηχάνημά σου (είτε θα σου το ζητήσει σε συγκεκριμένο σημείο ο wizard της εγκατάστασης, είτε "κουμπώνεις" αφού αυτή ολοκληρωθεί). Για κάποιο μυστηριώδη λόγο, που γνωρίζει μόνο η βραζιλιάνα θεία του Bill Gates από το Jumanji, αν κουμπώσεις πρώτα το εξάρτημα, και εγκαταστήσεις έπειτα τους drivers, τότε αυτό ενδέχεται να μη λειτουργήσει σωστά. Σε αυτή την περίπτωση, θα πρέπει να διαγράψεις τους drivers και να τους ξαναεγκαταστήσεις με τη διαδικασία που σου περιέγραψα παραπάνω.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
UnderFlow
byte level
byte level
Posts: 82
Joined: Thu Jan 24, 2008 5:01 pm

Re: Πρόβλημα στη σύνδεση στο Internet με ασύρματο router

Post by UnderFlow » Thu Mar 01, 2012 3:59 am

Στο πρώτο που είπες,πως καταλαβαίνω ότι τα clients θα συμφωνούν ή θα δέχονται το πρωτόκολλο ασφαλείας?Όσο για το δεύτερο πως εννοείς να ξεκινήσω την εγκατάσταση των drivers και μετά να κουμπώσω την κάρτα δικτύου?Πάντως μία επανεγκατάσταση των drivers θα την δοκιμάσω!
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Πρόβλημα στη σύνδεση στο Internet με ασύρματο router

Post by nachos » Thu Mar 01, 2012 2:46 pm

Δοκίμασε πρώτα την επανεγκατάσταση του driver της ασύρματης κάρτας σου. Η διαδικασία θα έχει ως εξής:
  • 1. Αφαίρεσε την κάρτα από το μηχάνημά σου
    2. Αφαίρεσε τους drivers
    3. Επανεγκατάσταση των drivers
    4. Επανασύνδεση της κάρτας. Η επανασύνδεση θα πρέπει να γίνει στο σημείο που θα σου ζητηθεί από την εγκατάσταση των drivers. Αν δεν υπάρξει τέτοιο σημείο, τότε απλά θα συνδέσεις την κάρτα αφού ολοκληρωθεί η εγκατάσταση
Σχετικά με τα πρωτόκολλα ασφαλείας, αν η κάρτα σου έχει εγκατασταθεί σωστά θα πρέπει να ανιχνεύει από μόνη της το σωστό πρωτόκολλο για κάθε WLAN. Το σχόλιο το παρέθεσα εξαρχής, γιατί από το post σου:
UnderFlow wrote:Επιλέγω στην ασφάλεια Security Mode: WPA , WPA Mode: Auto(WPA or WPA2), που είναι πιο ασφαλής από τo WEP, και βάζω από κάτω στο PRE-SHARED KEY τον κωδικό μου που αποτελείται πχ από 10 γράμματα
υπέθεσα ότι έκανες αλλαγή στις ρυθμίσεις του client, χωρίς πρώτα να έχεις αλλάξει τις ρυθμίσεις του router πρώτα. Μπορεί βέβαια να υπέθεσα λάθος :-p
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
Post Reply

Return to “Δίκτυα υπολογιστών - Internet”