Δημιουργία WebSite με Βάση Δεδομένων

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν το networking και ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, τηλεφωνικά δίκτυα, δίκτυα κινητής κτλ.
Post Reply
User avatar
nikosk
Venus Former Team Member
Posts: 545
Joined: Thu Oct 14, 2010 7:13 pm
Academic status: N>4
Gender:

Δημιουργία WebSite με Βάση Δεδομένων

Post by nikosk » Wed Apr 04, 2012 7:16 pm

Παίδες θέλω οποίος ξέρει να μου δώσει πληροφορίες για το πως θα φτιάξω ένα website με βάση δεδομένων από πίσω. Θέλω πληροφορίες σχετικά με το πως μπορώ να το στήσω και τι θα χρειαστώ από γλώσσες προγραμματισμού και γλώσσες βάσεων δεδομένων (SQL,ASP.NET,PHP,JOOMLA κτλ).Για να πάρετε μια γενική ιδέα θέλω να στήσω ένα site με προσφορές για ταξίδια το οποίο θα τραβάει τις πληροφορίες από κάποια βάση. Έπειτα θέλω να μπορώ να συνδέομαι ως Admin στο site η στη βάση για να κάνω αλλαγές στο περιεχόμενο.Και τέλος που μπορώ να κάνω host την σελίδα και την βάση μου.

ΥΓ: Παραπομπή σε χρήσιμα site που κάποιοι έχετε χρησιμοποιήσει η συμβουλευτεί θα ήταν χρήσιμη!!
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.
Samuel Beckett
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Δημιουργία WebSite με Βάση Δεδομένων

Post by cypher » Wed Apr 04, 2012 7:24 pm

Το να το φτιάξεις απο το 0 είναι κάπως ανώφελο γιατί υπάρχουν ήδη αρκετές πολύ καλές λύσεις.
Ουσιαστικά αρκεί να στήσεις ενα cms (content management system) οπου το content στην προκειμένη θα είναι αυτό που θές να πουλήσεις.
Υπάρχει το http://virtuemart.net/ που είναι plugin για το joomla, το http://wordpress.org/extend/plugins/eshop/ που είναι plugin με αντίστοιχη λειτουργία για το wordpress και το http://www.opencart.com/ που ειναι standalone. Όλα προσφέρουν admin panel και ολα χρειάζονται και στήσιμο μιας βάσης απο πίσω. Για hosting βρίσκεις μια εταιρία απο τις πολλές, το ανεβάζεις εκει πέρα και το ρυθμίζεις και that's all. :)
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
nikosk
Venus Former Team Member
Posts: 545
Joined: Thu Oct 14, 2010 7:13 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Δημιουργία WebSite με Βάση Δεδομένων

Post by nikosk » Wed Apr 04, 2012 7:49 pm

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση θα με ενδιέφερε αρκετά και η χρήση asp.net αν και δεν ξέρω κατά ποσό ποιο εύκολο είναι να στηθεί κάτι τέτοιο με αυτό τον τρόπο.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.
Samuel Beckett
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Δημιουργία WebSite με Βάση Δεδομένων

Post by Zifnab » Fri Apr 06, 2012 12:15 am

nikosk wrote:Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση θα με ενδιέφερε αρκετά και η χρήση asp.net αν και δεν ξέρω κατά ποσό ποιο εύκολο είναι να στηθεί κάτι τέτοιο με αυτό τον τρόπο.
σορρυ για τις πολύ μεγάλες προτάσεις και τα πολλά και - αλλά πνίγομαι και ήθελα να τα πω όλα αυτά :lol:

Κοίτα αξίζει να ασχοληθείς με cms αλλά καλό είναι να ξέρεις και πως γίνονται μόνος σου ώστε να μπορείς να παραμετροποιήσεις ένα CMS - όσο πιο πολύ βιάζεσαι και όσο πιο λίγο κώδικα θέλεις να γράψεις, τόσο θα κινηθείς προς ένα CMS θα πρότεινα Drupal 6 (που είναι παρεξηγημένο από πολλούς ότι είναι too much για κάτι απλό) και έπειτα Wordpress και τέλος Joomla. Σε αυτήν την κατεύθυνση θα πρέπει να βάλεις και κάτι έτοιμο σε theme - στο Drupal τα έτοιμα theme δεν ξέρω πόσο θα σε καλύψουν αλλά από θέμα εφαρμογής μπορείς να κάνεις από πολύ απλά μέχρι παπάδες με ελάχιστο κώδικα. Ένα βήμα μετά είναι το λιγότερο ετοιματζίδικο: κοινώς μαθαίνεις HTML/CSS/ Javascript(πχ JQuery) και πως χρησιμοποιείς Ajax. Έτσι αλλάζεις τα έτοιμα themes στα μέτρα σου. Μετά πάμε σε τελείως custom πράγματα(ξεχνάμε τα CMS) οπότε θα πρέπει να ξέρεις PHP/MySQL που είναι πολύ πιο εύκολη και βατή σε σχέση με Java (δεν έχω γνώμη για το .NET), διότι στην Java πρέπει να δεις και Design Patterns (σαν Concept) και Java Servlets και JSP (που περιέχει σαν "υπογλώσσες" JSTL, EL κτλ) και JavaBeans και χρειάζεσαι τελικά και κάποιο Template Engine (όπως StringTemplate/Velocity) αφού η JSP είναι άχρηστη για την εμφάνιση και σιγά σιγά κινείσαι στο να στήσεις ένα ολόκληρο framework όπως πχ το Apache Struts2 και να πας για κάτι τιτανομεγιστοτεράστιο και δεν θα χρειάζεται να θυμάσαι τί είναι αυτά τα 30-40 διαφορετικά αντικείμενα που πρέπει να κάνεις extend όταν δουλεύεις με Java :P και ο κώδικας θα είναι επεκτάσιμος σε όσα SVM θέλεις και θα είναι πλήρως συντηρήσιμος και καλοδομιμένος με βάση τα principles σωστής δόμισης που μετά κουμπώνουν με EJB και JavaEE γενικότερα. Από την μεριά της PHP υπάρχουν αντίστοιχα frameworks (CakePHP,Zend κτλ) αλλά για μικρότερες εφαρμογές ο κώδικας οργανώνεται δίχως αυτά όπως θες εσύ είτε functional είτε αντικειμενοστραφώς (για την ακρίβεια (prototype + object) oriented) με πολύ καλά αποτελέσματα. H επιλογή είναι καθαρά δική σου - η ομαλότερη μετάβαση είναι να κάνεις κάτι δικό σου πχ σε PHP/Mysql/HTML/CSS/JQuery (πολύ καλό και δυσκολάκι μάθημα για όλα αυτά με εξαίρεση ότι μαθαίνεις Javascript και όχι JQuery είναι το "Τεχνολογίες στον Ιστό" του κ.Βασσάλου ;)) και μετά να περάσεις σε CMS και Frameworks έχοντας αποκτήσει σημαντικές γνώσεις :smt023

Με επιφύλαξη οι περισσότεροι host προσφέρουν δωρεάν php/Mysql αλλά συνήθως πληρώνεις κάτι παραπάνω για Java και για .NET/MS-SQL Server

Πολύ καλό βιβλίο για εκμάθηση php/MySQL είναι το Head First PHP/Mysql - απλά φοβερό :smt016 -
Ακόμα για Jquery προτείνω Jquery in Action από Manning, απλά αφού καταλάβεις τί παίζει μετά το documentation είναι πολύ καλό και τέλος για το δύσκολο δρόμο σε Java προτείνω αφού έχεις καλές γενικές γνώσεις Java να διαβάσεις Head First Java Servlets & JSP και κάπου προς τη μέση να πιάσεις και το Head First Java Design Patterns - O'reilly για να καταλάβεις τί εστι MVC και γιατί έχει τόσες τεχνολογίες η Java για το κάθε τί (αντίστοιχες έχει και το .NET - αλλά όχι η PHP). Αυτά από μένα - Overload :oops:
User avatar
nikosk
Venus Former Team Member
Posts: 545
Joined: Thu Oct 14, 2010 7:13 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Δημιουργία WebSite με Βάση Δεδομένων

Post by nikosk » Fri Apr 06, 2012 11:01 am

Zifnab wrote:
nikosk wrote:Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση θα με ενδιέφερε αρκετά και η χρήση asp.net αν και δεν ξέρω κατά ποσό ποιο εύκολο είναι να στηθεί κάτι τέτοιο με αυτό τον τρόπο.
σορρυ για τις πολύ μεγάλες προτάσεις και τα πολλά και - αλλά πνίγομαι και ήθελα να τα πω όλα αυτά :lol:

Κοίτα αξίζει να ασχοληθείς με cms αλλά καλό είναι να ξέρεις και πως γίνονται μόνος σου ώστε να μπορείς να παραμετροποιήσεις ένα CMS - όσο πιο πολύ βιάζεσαι και όσο πιο λίγο κώδικα θέλεις να γράψεις, τόσο θα κινηθείς προς ένα CMS θα πρότεινα Drupal 6 (που είναι παρεξηγημένο από πολλούς ότι είναι too much για κάτι απλό) και έπειτα Wordpress και τέλος Joomla. Σε αυτήν την κατεύθυνση θα πρέπει να βάλεις και κάτι έτοιμο σε theme - στο Drupal τα έτοιμα theme δεν ξέρω πόσο θα σε καλύψουν αλλά από θέμα εφαρμογής μπορείς να κάνεις από πολύ απλά μέχρι παπάδες με ελάχιστο κώδικα. Ένα βήμα μετά είναι το λιγότερο ετοιματζίδικο: κοινώς μαθαίνεις HTML/CSS/ Javascript(πχ JQuery) και πως χρησιμοποιείς Ajax. Έτσι αλλάζεις τα έτοιμα themes στα μέτρα σου. Μετά πάμε σε τελείως custom πράγματα(ξεχνάμε τα CMS) οπότε θα πρέπει να ξέρεις PHP/MySQL που είναι πολύ πιο εύκολη και βατή σε σχέση με Java (δεν έχω γνώμη για το .NET), διότι στην Java πρέπει να δεις και Design Patterns (σαν Concept) και Java Servlets και JSP (που περιέχει σαν "υπογλώσσες" JSTL, EL κτλ) και JavaBeans και χρειάζεσαι τελικά και κάποιο Template Engine (όπως StringTemplate/Velocity) αφού η JSP είναι άχρηστη για την εμφάνιση και σιγά σιγά κινείσαι στο να στήσεις ένα ολόκληρο framework όπως πχ το Apache Struts2 και να πας για κάτι τιτανομεγιστοτεράστιο και δεν θα χρειάζεται να θυμάσαι τί είναι αυτά τα 30-40 διαφορετικά αντικείμενα που πρέπει να κάνεις extend όταν δουλεύεις με Java :P και ο κώδικας θα είναι επεκτάσιμος σε όσα SVM θέλεις και θα είναι πλήρως συντηρήσιμος και καλοδομιμένος με βάση τα principles σωστής δόμισης που μετά κουμπώνουν με EJB και JavaEE γενικότερα. Από την μεριά της PHP υπάρχουν αντίστοιχα frameworks (CakePHP,Zend κτλ) αλλά για μικρότερες εφαρμογές ο κώδικας οργανώνεται δίχως αυτά όπως θες εσύ είτε functional είτε αντικειμενοστραφώς (για την ακρίβεια (prototype + object) oriented) με πολύ καλά αποτελέσματα. H επιλογή είναι καθαρά δική σου - η ομαλότερη μετάβαση είναι να κάνεις κάτι δικό σου πχ σε PHP/Mysql/HTML/CSS/JQuery (πολύ καλό και δυσκολάκι μάθημα για όλα αυτά με εξαίρεση ότι μαθαίνεις Javascript και όχι JQuery είναι το "Τεχνολογίες στον Ιστό" του κ.Βασσάλου ;)) και μετά να περάσεις σε CMS και Frameworks έχοντας αποκτήσει σημαντικές γνώσεις :smt023

Με επιφύλαξη οι περισσότεροι host προσφέρουν δωρεάν php/Mysql αλλά συνήθως πληρώνεις κάτι παραπάνω για Java και για .NET/MS-SQL Server

Πολύ καλό βιβλίο για εκμάθηση php/MySQL είναι το Head First PHP/Mysql - απλά φοβερό :smt016 -
Ακόμα για Jquery προτείνω Jquery in Action από Manning, απλά αφού καταλάβεις τί παίζει μετά το documentation είναι πολύ καλό και τέλος για το δύσκολο δρόμο σε Java προτείνω αφού έχεις καλές γενικές γνώσεις Java να διαβάσεις Head First Java Servlets & JSP και κάπου προς τη μέση να πιάσεις και το Head First Java Design Patterns - O'reilly για να καταλάβεις τί εστι MVC και γιατί έχει τόσες τεχνολογίες η Java για το κάθε τί (αντίστοιχες έχει και το .NET - αλλά όχι η PHP). Αυτά από μένα - Overload :oops:
Ευχαριστώ για το χρόνο και την βοήθεια σου θα τα ψάξω παραπάνω και αν έχω κάποια άλλη απορία θα ξανά ζητήσω τα φώτα σας!!!!
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.
Samuel Beckett
Feth
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 263
Joined: Fri Apr 24, 2009 5:51 pm
Academic status: 4th year
Gender:
Location: Γλυφάδα, Αθήνα
Contact:

Re: Δημιουργία WebSite με Βάση Δεδομένων

Post by Feth » Fri Apr 13, 2012 5:41 pm

Σκοπεύεις να το κάνεις ολόκληρο μόνος σου, η θα ασχοληθείς εσύ με ένα κομμάτι και ένας συνεργάτης σου με κάτι άλλο? (π.χ. εσύ Front-end αυτός Back-end κλπ). Το ρωτάω καθαρά για να σου πω τη γνώμη μου για το τι πρέπει να μάθεις πριν ασχοληθείς με CMS και μόνο. (αν ασχοληθείς με front-end, χρειάζονται σίγουρα καλές γνώσεις html, css, js/jquery. Αν με back-end, php ή asp.net or any other language that is your weapon of choice. Τα περισσότερα διαδεδομένα CMS βασίζονται σε PHP) Ό,τι και να επιλέξεις, είναι απαραίτητο να έχεις βασικές γνώσεις HTML, CSS, SQL και της γλώσσας που θα χρησιμοποιηθεί στο backend.

Για e-commerce γενικά το CMS που είναι no 1 αυτή τη στιγμή παγκοσμίως είναι το Magento. Υπάρχουν και οι λύσεις Joomla & VirtueMart, Opencart, Prestashop, osCommerce, Wordpress e-Commerce (απόφυγέ το) και άλλες 100 πλατφόρμες που δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, αλλά αυτές είναι οι πιο διαδεδομένες. Στην περίπτωσή σου, θα πρέπει να βρεις κι ένα plugin/template για Deals μιας και από όσο κατάλαβα θες ένα deal site, ή να προσαρμόσεις το CMS ανάλογα.

Το τι γλώσσα θα επιλέξεις (αν κάνεις το back-end) είναι up to you, εγώ σου προτείνω να επιλέξεις μία γλώσσα που να είναι αρκετά διαδεδομένη ώστε να υπάρχουν πολλά διαθέσιμα libraries και frameworks.
Image
Facebook Profile
God is Real, unless declared Integer.
Post Reply

Return to “Δίκτυα υπολογιστών - Internet”