Wi-fi extending Solution!

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν το networking και ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, τηλεφωνικά δίκτυα, δίκτυα κινητής κτλ.
Post Reply
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Wi-fi extending Solution!

Post by ThOdOr1s » Sun Apr 27, 2014 2:26 am

Yaw~!

Αντιμετοπιζω ενα προβλημα εδω απο παλια... Το σπιτι μου ειναι above average σε μεγεθος... Και το modem μου ειναι below average σε signal strength...

Τωρα εχω καταπιαστει με τους κολητους μου που ειναι γεωπονοι, και φτιαχνουμε τον κηπο μου για να μπορουμε να αραζουμε το καλοκαιρι... Αντιμετοπιζουμε ομως ενα σοβαροτατο προβλημα... Δεν εχουμε internet... Σε φαση επρεπε να καθομαι να κατεβαζω τα τραγουδια στο spotify απο πριν, για να εχουμε να ακουμε οταν δουλευουμε...

Σαφως για local net εγω δεν ξερω τιποτα... Το πιο hardcore που εχω κανει ειναι port forwarding... Για να μην παω να κανω βλακειες, μπορει καποιος να με βοηθησει?

Θελω το εξης solution πανω κατω: Να παει σημα μεσα σε μπριζα, απο εκει σε μπριζα μπακλονιου, και απο εκει με Ethernet, σε ενα σημειο που να γανζωθει στον τοιχο εξωτερικου χωρου, ενα απλο range extender, για να ειναι το ιδιο δυκτιο ουσιαστικα... Και αυτο να ειναι και λιγο expandable, να μπορω να βαλω και αλλα τετοια σε αλλους οροφους... Να φτιαξω καλυτερα το δικο μου που ειμαι εναν οροφο πιο πανω και μακρυα απο το modem...

Καμια ιδεα αν γινεται αυτο που λεω? Και πως?

Εδιτ: Basically, Recommend some hardware!
Elementary OS
User avatar
apostolos22
bit level
bit level
Posts: 47
Joined: Fri Oct 08, 2010 6:22 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Wi-fi extending Solution!

Post by apostolos22 » Sun Apr 27, 2014 11:03 am

Από όσο ξέρω αν έχεις δεύτερο router μπορείς να τα συνδέσεις και να κάνεις bridge, αλλά πραγματικά δεν ξέρω πως το κάνεις και αν είναι εύκολο.
User avatar
ala_mages
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1489
Joined: Sun Jun 06, 2010 7:04 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Wi-fi extending Solution!

Post by ala_mages » Sun Apr 27, 2014 3:31 pm

ThOdOr1s wrote: Αντιμετοπιζω ενα προβλημα εδω απο παλια... Το σπιτι μου ειναι above average σε μεγεθος... Και το modem μου ειναι below average σε signal strength...
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[img]http://evangelicaloutpost.com/images/firstworldproblemsgirl.jpg[/img]
Mpomp is building an army.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ______☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. _ / \
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Welcome to the [url=http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=pAY9CNkKOsg#t=59]ricefields[/url] mathaf*ka [url=http://foss.aueb.gr]Turn on the foss please![/url]
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Wi-fi extending Solution!

Post by cypher » Sun Apr 27, 2014 3:35 pm

apostolos22 wrote:Από όσο ξέρω αν έχεις δεύτερο router μπορείς να τα συνδέσεις και να κάνεις bridge, αλλά πραγματικά δεν ξέρω πως το κάνεις και αν είναι εύκολο.
Απο το web interface του router το βάζεις αρκεί να υποστηρίζει bridge. Δεν είναι κάτι. Οποιοδήποτε routerακι στα 20-30 ευρώ με εξωτερική κεραία θα σου κάνει εφόσον το υποστηρίζει. Μην δώσεις παραπάνω λεφτά, πεταμένα θα πάνε.
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Wi-fi extending Solution!

Post by ThOdOr1s » Sun Apr 27, 2014 3:38 pm

apostolos22 wrote:Από όσο ξέρω αν έχεις δεύτερο router μπορείς να τα συνδέσεις και να κάνεις bridge, αλλά πραγματικά δεν ξέρω πως το κάνεις και αν είναι εύκολο.
Αυτο εχω στο νου μου... Απλα δεν εχω ιδεα τι hardware πρεπει να παρω ακριβως... Γι αυτο ποσταρα, να μου πει καποιος netας απο εδω, αν εχει χρονο... 2,3 πραγματα...
cypher wrote: Απο το web interface του router το βάζεις αρκεί να υποστηρίζει bridge. Δεν είναι κάτι. Οποιοδήποτε routerακι στα 20-30 ευρώ με εξωτερική κεραία θα σου κάνει εφόσον το υποστηρίζει. Μην δώσεις παραπάνω λεφτά, πεταμένα θα πάνε.
Δεν το βλεπω πουθενα... Home net και devices/interfaces και δε μου λεει τιποτα... Μου δειχνει μονο τον "χαρτη". Στη σελιδα του κατασκευαστη δεν το βρικσω... Αν γινεται μονο με 2ο modem ομως, καλη φαση, γιατι εχω ηδη 2ο modem... :-D
Elementary OS
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Wi-fi extending Solution!

Post by MpoMp » Sun Apr 27, 2014 3:40 pm

Ακολούθησε τις οδηγίες που έχει στο εγχειρίδιο του router που θα χρησιμοποιήσεις ως bridge/repeater. Απλά αγόρασε κάποιο router που έχει στις λειτουργίες του και bridge/repeat mode.

Γενικά επειδή έχω ένα router που χρησιμοποιώ ως repeater να ξέρεις ότι πρώτον δε πρέπει να περιμένεις τρελά πράγματα από ταχύτητα στο χώρο του repeater και ότι δεύτερον ίσως ιδρώσεις να το σετάρεις να δουλέψει σωστά because windows και because cheap routers.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Wi-fi extending Solution!

Post by ThOdOr1s » Sun Apr 27, 2014 4:16 pm

Αν δεν ηταν repeater? Και ηταν απλα ενα hotspot με καινουριο ονομα ξερω γω?

Αυτο γινεται να το κανεις και με software. Στο δωματιo μου εχω ενα dual band 150ρι wireless receiver (στρατηγηκα τοποθετημενο στο μονο σημειο στον οροφο μου που πιανει 3-4 γραμμες σημα), το οποιο δουλευει και σαν ξεχωριστο hotspot (connectify λεγεται το προγραμμα που το κανει αυτο... it rules!) για να εχω internet στο κινητο και στο λαπτοπ στο δωματιο μου... Δεν γινεται λοιπον να φτιαξω ενα καινουριο hotspot με αλλο ονομα such_garden_very_wifi και να συνδεω devices εκει?

Νομιζω θα ηταν πιο ευκολο αυτο... Αλλωστε δεν ειμαι σιγουρος οτι το modem που εχω τωρα υποστηριζει bridge και τετοιες πολυτελεις...
Elementary OS
User avatar
motouboubati
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 222
Joined: Mon Jan 11, 2010 2:31 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Wi-fi extending Solution!

Post by motouboubati » Thu Sep 22, 2016 10:27 am

Παίδες θέλω τα φώτα σας....
Πήγα σε καινούργιο σπίτι και ή απάντηση του ότε για νέα σύνδεση ίντερνετ είναι ότι δεν υπάρχει ελεύθερη γραμμή άρα μπαίνω σε λίστα αναμονής μέχρι να αποσυνδεθεί κάποιος γείτονας...
Βρήκα ένα γειτονικό wifi που καταβερα να μπω.
Πιάνει ικανοποιητικά σήμα όμως μονο στην κουζίνα.
Το pc είναι στο σαλόνι απόσταση περίπου 5 μέτρων.
Στο pc έχω μία usb κάρτα δικτύου αλλά δε θέλω να τραβηξω επέκταση usb για να πάω την κεραία στην κουζίνα.
Έχω ενα παλιό ρουτερ αλλά δε θυμάμαι κωδικούς για να μπω στο προφίλ.
Να πάρω κάποιο extender/repeater/access point;
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Wi-fi extending Solution!

Post by Funk » Thu Sep 22, 2016 10:37 am

Μπορείς να ψάξεις στο net αν το παλιό router που έχεις κάνει για repeater. Αν ναι, το κάνεις reset (αν χρειάζεται), βρίσκεις τους κωδικούς με ένα googling και το στήνεις εύκολα.
Εκνευριστικό πάντως αυτό με τη διαθεσιμότητα για γραμμή - ειδικά αν δε σου έδωσαν κάποιο χρονικό πλαίσιο.
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
User avatar
motouboubati
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 222
Joined: Mon Jan 11, 2010 2:31 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Wi-fi extending Solution!

Post by motouboubati » Thu Sep 22, 2016 10:42 am

Εψαξα για τους κωδικούς αλλά τίποτα...
Ένα απλό repeater χρειάζομαι;είναι εύκολο το σεταρισμα;υπάρχει κάτι που να ενισχύει και το σήμα;
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Wi-fi extending Solution!

Post by Funk » Thu Sep 22, 2016 10:49 am

Ποιο μοντέλο είναι;
Υπάρχουν πολλά routers που παίζουν κ ως repeaters, και το σετάρισμα σίγουρα υπάρχει στο manual ή στο internet. Με σκέτο repeater δεν έχω παίξει, αλλά την κάνουν τη δουλειά τους.
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
User avatar
motouboubati
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 222
Joined: Mon Jan 11, 2010 2:31 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Wi-fi extending Solution!

Post by motouboubati » Thu Sep 22, 2016 11:27 am

Thomson st780wl.
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Wi-fi extending Solution!

Post by Funk » Thu Sep 22, 2016 11:59 am

Δοκίμασε:
username admin
password Sp33D!
...Με μία πρώτη ματιά νομίζω δεν υποστηρίζει κάποια λειτουργία που θες.
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
User avatar
motouboubati
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 222
Joined: Mon Jan 11, 2010 2:31 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Wi-fi extending Solution!

Post by motouboubati » Thu Sep 22, 2016 12:30 pm

Το δοκίμασα δε μου τα παίρνει.ε χεις να προτείνει κάποιο repeater;
Post Reply

Return to “Δίκτυα υπολογιστών - Internet”