Gmail mass forward

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν το networking και ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, τηλεφωνικά δίκτυα, δίκτυα κινητής κτλ.
Post Reply
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Gmail mass forward

Post by Luke » Fri Nov 21, 2014 12:40 am

Καλησπέρα παίδες!
(πωπω, καιρό έχω να γράψει κάτι εδώ μέσα...)

Στο θέμα μας. :)
Έχω ένα gmail account και θα ήθελα να μεταφέρω ένα μεγάλο αριθμό μηνυμάτων (>100) τα οποία τα έχω κάνει ήδη tag με ένα label σε ένα άλλο λογαριασμό, συγκεκριμένα yahoo.

Υπάρχει τρόπος να μην τα στέλνω ένα ένα;
Δε θέλω να σβήσω τίποτα από το αρχικό account, μόνο να κάνω ένα "backup" σε ένα επιπλέον account.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Gmail mass forward

Post by MpoMp » Fri Nov 21, 2014 1:08 am

I guess forwarding is the only way. Το ότι τα έχεις ήδη labeled υποθέτω θα βοηθήσει.

https://productforums.google.com/forum/ ... mHrEOXEZG8
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Gmail mass forward

Post by Luke » Fri Nov 21, 2014 1:13 am

Το είχα τσεκάρει κι εγώ αυτό το link αλλά δυστυχώς λέει ότι δουλεύει για όσα νέα μηνύματα έρθουν, όχι γι' αυτά που είναι ήδη αποθηκευμένα.
Please note: When you create a filter to forward messages, only new messages will be affected. Any existing messages that the filter applies to will not be forwarded.
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Gmail mass forward

Post by cypher » Fri Nov 21, 2014 2:38 am

Παίζει και η λύση να τα κάνεις backup τοπικά μόνο εφοσον αυτό σε ενδιαφέρει. https://github.com/joeyates/imap-backup
η http://kb.mozillazine.org/IMAP_backup
Υπάρχουν πολλά εργαλεία.
Εναλλακτικα απλά χρησιμοποίεισε keyboard shortcuts (ενεργοποίησε τα απο τις ρυθμισεις του gmail) για να να προχωράς αυτόματα στο επόμενο mail και να κάνεις γρήγορα forward, paste το mail και να το στέλνεις. Ζήτημα να σου παρει 15 λεπτά για 100 mails.
Aλλιώς μπορεις να αυτοματοποιήσεις και actions στον browser σου με το iMacros addon για τον firefox.
Τελευταία λύση ειναι να συνδεθείς στο gmail και με κάποιον desktop client οπως thunderbird και αφου κατεβάσει ολα τα mails σου να τα επιλέξεις απλά και να τα κάνεις ολα forward απο εκει. Εκεί υπάρχει σίγουρα το option.
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Gmail mass forward

Post by MpoMp » Fri Nov 21, 2014 11:14 am

Luke wrote:Το είχα τσεκάρει κι εγώ αυτό το link αλλά δυστυχώς λέει ότι δουλεύει για όσα νέα μηνύματα έρθουν, όχι γι' αυτά που είναι ήδη αποθηκευμένα.
My bad, έκανα πρόχειρη αναζήτηση. :-D

Εγώ στη θέση σου θα έκανα αυτό με το thunderbird που προτείνει ο cypher. :)
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
apostolos22
bit level
bit level
Posts: 47
Joined: Fri Oct 08, 2010 6:22 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Gmail mass forward

Post by apostolos22 » Fri Nov 21, 2014 6:19 pm

Δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται. Κατεβάσε thunderbird κάνε sign-in με imap στους λογαριασμούς σου και κανε copy τα mail. Νομίζω το label εμφανιζεται σαν φάκελος. Δυστιχώς δεν μπορώ να το δοκιμάσω για να σου πω στα σίγουρα. Κοίτα το πάντως αν δε βαρίεσαι αλλα προσεκτικά μην γίνει τιποτα αν και δεν νομίζω
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Gmail mass forward

Post by Luke » Sat Nov 22, 2014 1:05 am

Παιδιά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Αυτό με τον thunderbird σκεφτόμουν να κάνω κι εγώ. ;)

Απλά επειδή έχω να τον χρησιμοποιήσω κάτι χρόνια, θυμάμαι την τελευταία φορά που τον είχα χρησιμοποιήσει ότι είχε από προεπιλογή να κατεβάζει τοπικά τα emails και να τα σβήνει από τον server, με αποτέλεσμα να τρέχω να τα επαναφέρω στον server.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση δε θα ήθελα με τίποτα να γίνει κάτι τέτοιο. Οπότε προσπάθησα να δοκιμάσω με ένα άλλο account (όχι gmail) να συνδέσω τον Thunderbird και να δοκιμάσω αρχικά. Δυστυχώς δεν τα κατάφερα ούτε καν να το σετάρω. Με παίδεψε πολλή ώρα γιατί μου έβγαζε μηνύματα του στυλ "server is down" και "cannot authenticate, check username and password". Δοκίμασα και με imap και με pop3 αλλά τίποτα.

Δεν έβγαλα άκρη, οπότε τα έστειλα χειροκίνητα.
Τελικά από όλα αυτά τα 100+ καμιά 30αριά άξιζαν, οπότε αναγκάστηκα να κάνω κι ένα ξακαθάρισμα, αν και μου πήρε λίγο παραπάνω. :-D
Όπως και να έχει ευχαριστώ και πάλι για όλες τις προτάσεις σας. :smt023
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Gmail mass forward

Post by MpoMp » Sat Nov 22, 2014 10:58 am

Luke wrote: Απλά επειδή έχω να τον χρησιμοποιήσω κάτι χρόνια, θυμάμαι την τελευταία φορά που τον είχα χρησιμοποιήσει ότι είχε από προεπιλογή να κατεβάζει τοπικά τα emails και να τα σβήνει από τον server, με αποτέλεσμα να τρέχω να τα επαναφέρω στον server.
Αυτό συμβαίνει με το POP, με IMAP δε θα είχες τέτοιο θέμα. Αλλά και στις δύο περιπτώσεις υπάρχει σχετική ρύθμιση στον thunderbird για το τι θέλεις να γίνονται τα email στον server. :-)
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Gmail mass forward

Post by Luke » Sat Nov 22, 2014 6:11 pm

Σωστός!

Αλλά δε θυμόμουν πιο ακριβώς key είχε αυτή η ρύθμιση.
Και την πρώτη φορά που το είχα πάθει δε γνώριζα ότι είχαν by default αυτή την επιλογή. Σε (αρκετά) παλιότερη έκδοση είχε απενεργοποιημένη by default τη σχετική ρύθμιση, οπότε όλα καλά. ;)
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
Post Reply

Return to “Δίκτυα υπολογιστών - Internet”