Athens Wireless Metropolitan Network

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν το networking και ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, τηλεφωνικά δίκτυα, δίκτυα κινητής κτλ.
Post Reply
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Athens Wireless Metropolitan Network

Post by xrokos » Sun Apr 16, 2006 12:03 am

Τώρα τελευταία άρχισα να ψάχνω τα πράγματα για το αθηναικό ασύρματο δίκτυο.Αυτό που κατάλαβα είναι ότι το συγκεκριμένο δίκτυο είναι τελείως ξεχωριστό από το internet και δεν παρέχεται internet μέσα από αυτό(εκτός και αν κάποιος σου δώσει).Παρόλα αυτά διαθέτει δικούς του servers και υποστηρίζει πλήθως υπηρεσιών όπως file sharing,forums,chat,voip κλπ.
Θα το σκεφτώ σοβαρά να γίνω και γω πελάτης του δικτύου κυρίως λόγω του εθελοντικού του χαρακτήρα.
Please ρίξτε μια ενημέρωση όσοι ξέρουν τι παίζει για να καταλάβουμε και εμείς οι αρχάριοι. Πώς λειτουργεί το δίκτυο,τι εξοπλισμό χρειάζομαι, τι προβλήματα θα αντιμετωπίσω κλπ.:?:
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Sun Apr 16, 2006 12:19 am

Πωπω...ξύνεις πληγές τώρα.. γύρω μου βρήκαν να ψτιστούν 4όροφα...και μάλιστα, από πίσω που θα έβλεπα σε κεραία...το κτίριο είναι ΚΑΙ 4-οροφο αλλά ΚΑΙ υπερυψωμένο (με το ισόγειό του να είναι περίπου στο ίδιο ύψος με τον 1ο όροφο του ταπεινού 2ορόφου μας...) :smt022

Μία είναι η λύση....DeMoLiTioN... :smt066 :smt067 :smt068 :smt072 :smt075 :smt093
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Sun Apr 16, 2006 12:27 am

http://www.awmn.net/ το πλέον κατάληλο site για να βρείς πληροφορίες..

Πραγματικά το AWMN έχει άπειρα πράματα και τραγικά "καμμένους" άνθρωπους (με την καλή εννοια :-D ) ενώ διοργανώνονται και events όπως πρωταθλήματα CounterStrike , DoTA και άλλα και στα οποία έχουμε κατέβει με φίλους μου με την Clan μας..
Υπάρχει BattleNet server (δηλαδή μπορείς να παίζεις Warcraft 3 , World of Warcraft και οτιδήποτε της Blizzard)
Υπάρχουν CounterStrike Servers οπού έχω συναντήσει τον Tarantula από το forum :) ..
Online ραδιόφωνο όπου κάνουν εκπομπές διάφορα παιδιά
Online τηλεόραση όπου κάνουν stream filmnet,supersport τσάμπα (με μια συσκευή με το όνομα dream-box)
Απίστευτο FileSharing με DC++ με τόνους υλικό..
Δυνατότητα για Internet OUT μέσω κάποιων proxy , με μέτριες ταχύτητες όμως...
Και άλλα ωραία :) , αυτά μου έρχονται τώρα , γενικά είναι μια mini , open και free κοινωνία..

Εγώ στο σπίτι μου δεν έχω βάλει ακόμα , έχει βάλει όμως ένας φίλος μου και λιώνω εκεί :)
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Sun Apr 16, 2006 12:45 pm

Στο awmn.net θα βρείς όπως λέει και ο ammar παραπάνω αυτά που θέλεις. Ξεκίνα απο το forum αλλά διάβαζε μόνο τα ουσιαστικά γιατί πολλά post είναι άκυρα. Πάντος έχουμε και δικό μας node στο aueb με 7 links παρακαλώ. Δεν έχει τελειώσει ακόμη η κατασκευή αλλά είμαστε σε πολύ καλό δρόμο.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
jimblanc
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 222
Joined: Mon Nov 21, 2005 2:06 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Post by jimblanc » Wed May 10, 2006 11:43 am

συγγνωμη εσυ ρε χροκε που εισαι λιγο πιο πανω απο μενα (μερικους δρομους και ιδια περιοχη) πιανεις λαν?
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Wed May 10, 2006 2:03 pm

HdkiLLeR wrote:Πάντος έχουμε και δικό μας node στο aueb με 7 links παρακαλώ. Δεν έχει τελειώσει ακόμη η κατασκευή αλλά είμαστε σε πολύ καλό δρόμο.
2 nodes... ;)
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Wed May 10, 2006 2:37 pm

Ναι sorry :) :)
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Wed May 10, 2006 3:36 pm

jimblanc wrote:συγγνωμη εσυ ρε χροκε που εισαι λιγο πιο πανω απο μενα (μερικους δρομους και ιδια περιοχη) πιανεις λαν?
Βασικά είμαι αρκετά πιο πάνω.Πιστεύω πως δε θα έχω πρόβλημα να βρω κάποιον με οπτική επαφή.Νομίζω ο HdKiLLer είναι λίγο πιο κάτω από εμένα αλλά είναι client (αν θυμάμαι καλά).Πάντως εσύ jim μη χαίρεσαι και να μπορούσα να σου δώσω δε θα σου 'δινα! :lol:
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
jimblanc
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 222
Joined: Mon Nov 21, 2005 2:06 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Post by jimblanc » Wed May 10, 2006 11:13 pm

καλα...εσυ μου εχεις πει και αλλα τετοια αλλα στο τελος δεν το τηρεις...χροκε.πχ το ξυλο που ειχες πει...
κατα βαθος εισαι καλουλης(που λεει και μια φιλη μου) αρα θα μου το εδινες...

Hdkiller μενεις και εσυ ηρακλειο?

τι επιθεση ειναι αυτη στο venus? εχω αποκτησει αντι-fan club φαινεται...
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Thu May 11, 2006 12:35 pm

Ναι Ηράκλειο είμαι

ΥΓ: xrokos εσύ που είσαι περίπου;
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Thu May 11, 2006 11:05 pm

Γύρω στα 100μ πιο πάνω από το 5ο(Πλαπούτα).Όσο για το ξύλο δεν ξέρω...(Θύμησε το μου!) :smt021 :smt014 :smt062 :smt084
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
jimblanc
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 222
Joined: Mon Nov 21, 2005 2:06 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Post by jimblanc » Fri May 12, 2006 12:37 am

ελα ρε και εγω ηρακλειο μενω...
σιγα τοσο καιρο το λες και δεν το κανεις... τωρα θα το κανεις που ανοιγει ο καιρος και θα "φαινονται οι μελάνιες μου αγριε χροκε"
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Fri May 12, 2006 2:21 am

Ναι είσαι πιο επάνω απο εμένα. Εγώ είμαι Παναγίτσα περίπου - Π. Λόφου πιο συγκεκριμένα αλλά ο node είναι down αυτό τον καιρό.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Fri May 12, 2006 12:53 pm

HdkiLLeR wrote:Ναι είσαι πιο επάνω απο εμένα. Εγώ είμαι Παναγίτσα περίπου - Π. Λόφου πιο συγκεκριμένα αλλά ο node είναι down αυτό τον καιρό.
Πότε ήταν up;;;; :lol: :lol: :lol: (πλάκα!)
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Fri May 12, 2006 4:34 pm

Δύο χρόνια πριν μπείς :) :) :) (πλάκα)
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Fri May 12, 2006 8:14 pm

HdkiLLeR wrote:Δύο χρόνια πριν μπείς :) :) :) (πλάκα)
Τα τελευταία 2 χρόνια που είμαι μέσα;;;

Θα μου κάνεις λίγο φρρρρ,να σε ακούσω;;; :lol:


(το χ3σ@με πάλι το topic... :-D )
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Fri May 12, 2006 10:45 pm

Χμμμ κάτσε να δούμε εάν θα παίζει και μετά το ΣΚ...Θα κάνουμε ένα war driver προς τα εκεί :)
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Sun May 14, 2006 1:26 am

Απο σήμερα έχω Awmn και σπίτι μου.. :)
Μου έδωσε ένας φίλος μου μια κατευθυντική , ένα AP και μια καρτούλα NetGear και τσούπ!
:-D

Ορίστε και photos από την κεραία (αρχικά ήμουν πολύ ενθουσιασμένος και δεν μπορούσα να περιμένω μέχρι το πρωί οπότε την πέταξα πάνω στην απλώστρα και :razz: )
Image

Btw τραγικό είναι που με έβλεπαν οι γείτονες να την στρέφω πότε προς τα εδώ , πότε προς την άλλη (ενώ όλες οι normal κεραίες στην περιοχή βλέπουν πάρνηθα..)

Σήμερα φτιάξαμε ένα τρίποδο με τον πατέρα μου και πλέον είναι εντάξει..
Image

Επίσης από την σύντομη εμπειρία μου στο Linking :cool: αν κάποιος θέλει να αγοράσει εξοπλισμό , να μην προτιμήσει το D-Link900AP+ το οποίο είναι discontinued και σου βγάζει την παναγία με hacked firmware κτλ..
Ενώ η καρτούλα της NetGear δούλεψε κατευθείαν και πολύ ικανοποιητικά..
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Sun May 14, 2006 12:14 pm

Μεγείες!! Ωραίος!

Απ' ότι ψιλοείδα, πέρνα μία μόνοση στα βίσματα (ntype) για παν ενδεχόμενο :)
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
rigo
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1160
Joined: Wed Nov 02, 2005 10:54 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Amsterdam

Post by rigo » Thu May 18, 2006 1:17 am

Η κεραία πάνω στην απλώστα με το κοντάρι της τέντας για στήριγμα με τρελαίνει..
"Αλλού κοιμάται το κορμί, και αλλού η ψυχή ξυπνάει"
User avatar
jimblanc
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 222
Joined: Mon Nov 21, 2005 2:06 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Post by jimblanc » Thu Nov 02, 2006 10:26 am

Το AWMN πρεπει να μετονομαστει!!!!
αρχιζει η καληψη και στην Ευβοια....
xroke σε βλεπω να πηγαινουμε στο εξοχικο και να εχουμε κατι ιντερνετ με ταχυτητα
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Thu Nov 02, 2006 10:34 am

νομίζω πάει και κρήτη (?) ... ας το πείτε σκέτο WMN ή GWMN από το Greek (θυμίζει GW Basic :-D)
Post Reply

Return to “Δίκτυα υπολογιστών - Internet”