FAQ: Πώς βάζεις full LLU χωρίς να μείνεις χωρίς ADSL

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν το networking και ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, τηλεφωνικά δίκτυα, δίκτυα κινητής κτλ.
Post Reply
User avatar
lewton
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 446
Joined: Thu Nov 18, 2004 5:28 pm
Location: In the vast, deep forest of Hyrule...
Contact:

FAQ: Πώς βάζεις full LLU χωρίς να μείνεις χωρίς ADSL

Post by lewton » Wed Nov 22, 2006 8:48 pm

Το παρόν θέμα αφιερώνεται στον Ganther που μου είπε (προφορικά) ότι θέλει να βάλει ADSL full LLU αλλά δε θέλει να μείνει λεπτό χωρίς ADSL. Του υποσχέθηκα ότι θα του απαντήσω στο venus, και να 'μαι. :-)

Για όσους δεν ξέρουν τι σημαίνει full LLU, σημαίνει γραμμή πλήρως αποδεσμοποιημένη από τον ΟΤΕ, δηλαδή γραμμή που φέρνει στο χώρο σου άλλη εταιρία (για την ώρα μόνο Tellas/Vivodi/Teledome/Telepassport) για να σου δώσει ADSL και τηλεφωνία, ή μόνο ένα από τα δύο.

Το θέμα αφορά δύο κατηγορίες χρηστών:
1. Όσους θέλουν να περάσουν από ΟΤΕ σε άλλη εταιρία και στο σπίτι τους λόγω παλαιότητας έχουν μόνο μια καλωδίωση. Σε αυτήν την κατηγορία άνηκα εγώ όταν έκανα το πέρασμα από ΟΤΕ σε Vivodi.
2. Όσους έχουν μεν διπλή καλωδίωση στο σπίτι τους, χρησιμοποιούν ADSL στη μία από τις δύο, και θέλουν να βάλουν full LLU άλλης εταιρίας κρατώντας τη γραμμή του ΟΤΕ που δεν έχει ADSL τώρα. Σε αυτήν την κατηγορία ανήκει ο φίλτατος Ganther.

Η λύση λοιπόν είναι η εξής:
1. Παραγγέλνεις κανονικά τη full LLU γραμμή από την εταιρία που επέλεξες (πχ το Tellas Zisto).
2. Όταν έρθει ο τεχνικός της εταιρίας για να εγκαταστήσει τη γραμμή, θα του πεις να την συνδέσει στο καλώδιο που ήδη είναι πιασμένη από τη γραμμή του ΟΤΕ που δε θέλεις να κρατήσεις. Μένει μετά να περάσεις από τον τοπικό ΟΤΕ για να ζητήσεις και τη διακοπή της άλλης γραμμής.


Μειονεκτήματα της μεθόδου:
1. Η λύση αυτή δεν πιάνει σε περίπτωση που θέλεις να κάνεις και φορητότητα του αριθμού σου από τον ΟΤΕ στην άλλη εταιρία. Αν θέλεις να κάνεις και φορητότητα θα πρέπει η αίτηση για φορητότητα να γίνει μαζί με την αίτηση για full LLU, και για να γίνει η αίτηση για full LLU πρέπει να έχεις κόψει την υπάρχουσα ADSL, οπότε θα φας γύρω στον ένα μήνα χωρίς ADSL...
2. Αν δε μπορέσεις να κόψεις άμεσα, με το που θα έρθει η νέα full LLU, την προηγούμενη ADSL σου, τότε για κάποιο διάστημα θα πληρώνεις και τις 2.
Stop playing games... feel them.
Image
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Thu Nov 23, 2006 10:14 am

Thanks lewton!
Να υποθέσω ότι δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για μετάβαση σε shared LLU
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
lewton
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 446
Joined: Thu Nov 18, 2004 5:28 pm
Location: In the vast, deep forest of Hyrule...
Contact:

Post by lewton » Thu Nov 23, 2006 10:40 am

Einherjar wrote:Thanks lewton!
Να υποθέσω ότι δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για μετάβαση σε shared LLU
Τσου.
Για να περάσεις από ΑΡΥΣ ή shared LLU σε άλλη ΑΡΥΣ ή shared LLU, στην ίδια τηλεφωνική γραμμή, πρέπει πρώτα να διακοπεί η προηγούμενη ΑΡΥΣ ή shared LLU.

ΥΓ. Όταν εμπλέκεται shared LLU μπορώ να πω ότι το καταλαβαίνω. Για τις ΑΡΥΣ όμως, αυτό γίνεται καθαρά για να είσαι δεμένος με μια εταιρία και να έχεις ενδοιασμούς στο να αλλάξεις. Στην Αγγλία (για το αντίστοιχο "ΑΡΥΣ" της British Telecom πάντα), όταν η συνδρομή σου στον πάροχό σου έχει λήξει ή κοντεύει να λήξει, έχεις δικαίωμα να του ζητήσεις migration code, το οποίο δίνεις στην εταιρία που θέλεις να πας και η γραμμή με τη λήξη της περνάει σε αυτήν χωρίς να μείνεις καθόλου χωρίς υπηρεσία.
Stop playing games... feel them.
Image
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Thu Nov 23, 2006 11:55 pm

Καταρχας ωραιος που ποσταρες, και καλη λυση αυτη που προτεινεις! :)

Βασικα 2 αποριουλες και να πω λιγο την κατασταση μου ακριβως στο σπιτι :p

Το σπιτι ειναι μια διοροφη παλια μονοκατοικια.(τονιζω το παλια και το μονοκατοικια για το AWMN :-p ) Στο ισογειο ειμαι εγω, και η γραμμη Adsl μου, της οποιας την καλωδιωση εχω κανει μονος μου απο το κουτακι του ΟΤΕ( :-D μετραω απειρα, ειμαι τρελος τεχνικος). Αυτο εχει ενα νουμερο λοιπον το οποιο χτυπαει μονο στο ισογειο, ας το πουμε Χ.

Στον 1ο ειναι οι γονεις, που εχουν ενα Υ νουμερο (το οποιο ειναι το βασικο, αυτο που μας ξερουν ολοι...) , το οποιο χτυπαει μονο πανω (προφανως) και ταυτοχρονα αυτο το τηλ, περναει απο οπτικη Ινα.

Ο λογος που υπαρχουν 2 τηλ, ειναι να ειμαστε ανεξαρτητοι τα παιδια απο τους γονεις και να μη χτυπαει καθε μερα ολη μερα το τηλ τους κτλ... (Το ξερω οτι πχ θα μπορουσαμε να κανουμε ενα ISDN adsl και να μιλαμε ταυτοχρονα κτλ, αλλα ειναι μπελας μετα τα κουδουνισματα...)

Το Ποστ εχει γινει ηδη μεγαλο, οποτε περναω στις αποριες...

1. Μπορω να κρατησω το Χ νουμερο και να το εχω στο Zisto πχ? (πιο πιθανο οπως σου ειπα ειναι να βαλω forthnet οταν βαλει αυτη Full, αλλα λεμε τωρα) Η θα πρεπει αναγκαστικα το νουμερο μου να ειναι μετα 212-ΧΧΧΧΧΧΧΧ πχ. Εδω σκονταφτουμε στη γκρινια της Αδερφης μου που θα αλλαξουμε νουμερο...

2.Εχω καταλαβει καλα, και το Υ νουμερο δε θα χρειαστει ΠΟΤΕ να το ανακατεψω, ετσι? Δηλαδη δεν υπαρχει ουτε 1 στο εκατομμυριο να παιχτει μπινια με το νουμερο των γονιων, γιατι τοτε δε με ξεπλενει ουτε ο Νιαγαρας :-D


YΓ. Αν εχω καταλαβει καλα, παω και για φορητοτητα, απλα θελω να το ξεκαθαρισω στο μυαλο μου 100%...

ΥΓ2. Επειδη εχω βαλει μπρος το ζεσταμα για AWMN, με βλεπω να το καθυστερω λιγο ακομα, μηπως γινει κανενα θαυμα και γλυτωσω ...
User avatar
lewton
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 446
Joined: Thu Nov 18, 2004 5:28 pm
Location: In the vast, deep forest of Hyrule...
Contact:

Post by lewton » Thu Nov 23, 2006 11:57 pm

Ganther wrote:1. Μπορω να κρατησω το Χ νουμερο και να το εχω στο Zisto πχ? (πιο πιθανο οπως σου ειπα ειναι να βαλω forthnet οταν βαλει αυτη Full, αλλα λεμε τωρα) Η θα πρεπει αναγκαστικα το νουμερο μου να ειναι μετα 212-ΧΧΧΧΧΧΧΧ πχ. Εδω σκονταφτουμε στη γκρινια της Αδερφης μου που θα αλλαξουμε νουμερο...

2.Εχω καταλαβει καλα, και το Υ νουμερο δε θα χρειαστει ΠΟΤΕ να το ανακατεψω, ετσι? Δηλαδη δεν υπαρχει ουτε 1 στο εκατομμυριο να παιχτει μπινια με το νουμερο των γονιων, γιατι τοτε δε με ξεπλενει ουτε ο Νιαγαρας :-D
1. Μπορείς να κάνεις φορητότητα τον αριθμό του ΟΤΕ, αλλά τότε θα πρέπει να κόψεις πρώτα την ADSL που έχεις τώρα και μετά να κάνεις αίτηση για full LLU στην Tellas (ή σε όποια άλλη). Επομένως θα χτυπήσει σίγουρα 20-25 μέρες χωρίς ADSL.
2. Ούτε μια στο τρισεκατομμύριο.
Stop playing games... feel them.
Image
Post Reply

Return to “Δίκτυα υπολογιστών - Internet”