Ασύρματα δίκτυα....Τι μπορεί να κάνει η άγνοια!!!

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν το networking και ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, τηλεφωνικά δίκτυα, δίκτυα κινητής κτλ.
User avatar
dimitra
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 591
Joined: Sat May 01, 2004 11:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Ασύρματα δίκτυα....Τι μπορεί να κάνει η άγνοια!!!

Post by dimitra » Tue Jul 31, 2007 11:46 am

Πήζοντας μέσα στο σπίτι με το διάβασμα χτές το απόγευμα λέω μιας και έχω το laptop μου να βγώ να διαβάσω λιγάκι στην βεράντα μου. Κάθομαι λοιπόν όμορφα, όμορφα ανοίγω το laptop μου και ενεργοποιώ και τον ασύρματο δέκτη του. Το δικό μου ασύρματο στο modem-router μου το έχω κλειστό αλλά λέω ας το ανοίξω μήπως πιάσω κάτι στην γειτονιά και πράγματι...έπιασα. Με σήμα με ένδειξη καλό συνδέθηκα σε ένα ασύρματο δίκτυο αυτόματα...δεν ζήτησε ούτε κωδικό ούτε τίποτα. Έχοντας κι εγώ την περιέργεια πήγα στις θέσεις δικτύου μου και τι να δω!!!! Είχαν κάνει shared τους σκληρούς τους δίσκους τουλάχιστον 3 pc!!!!!Μπορούσα να μπω, να δω, να πειράξω ότι θέλω!!! Σαν να μην έφτανε αυτό σε κάπόια φάση που το σήμα ήταν αδύναμο με έβγαλε στη σελίδα του router τους!!! Άλλο κι εκεί ...υπήρχε η προεπιλογή να θυμάται τον κωδικό πρόσβασης και να μπαίνει αυτόματα!Μην σας τα πολυλογώ μπορούσα αμα ήθελα να τους κάνω disconnect και να το ρυθμίσω να μπορώ να μπαίνω μόνο εγώ στο δίκτυο τους. Σαν καλό κορίτσι δεν πείραξα απολύτως τίποτα αλλά προσπαθούσα να καταλάβω ποιός στη γειτονιά θα μπορούσε να είναι...Τα ονόματα στα pc τους ήταν τα δικά τους αλλά δεν ήξερα ποιος μπορούσε να ήταν...
Και μετά μου κατέβηκε μια ιδέα που δεν ξέρω αν είναι σωστή ή νόμιμη, αλλά τους λυπήθηκα και εγώ μπορεί να μην τους χάλασα κάτι ή τους έκλεψα αλλά κάποιος άλλος θα το έκανε άνετα. Αφού λοιπόν μπορούσα να κάνω ότι θέλω στους σκληρούς τους , τους άφησα ένα αρχείο word που τους έλεγα τι και τι έχουν κάνει, πόσο κινδυνεύουν και τι να κάνουν....!
Δεν ξέρω αν την έκανα κι εγώ...αλλά η έμπνευση της στιγμής... :lol:
Η τιμωρία του ψεύτη δεν είναι ότι δεν τον πιστεύουν, αλλά ότι αυτός δεν μπορεί να πιστέψει.

Σω, Τζορτζ Μπέρναρντ
User avatar
adam98
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1078
Joined: Tue May 02, 2006 2:58 pm

Post by adam98 » Tue Jul 31, 2007 12:48 pm

Εμένα οι γύρω μου τα έχουν όλα κλειστά! Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι κάποιος δεν μπορεί να μπει στο δικό μου ή στο δικό τους
H δύναμη της εξαπάτησης και της καταστροφής μπορεί να γοητεύσει μόνο μέτριους και αδύναμους
Τhe lessons we learn from pain are the ones that make us the strongest
User avatar
dimitra
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 591
Joined: Sat May 01, 2004 11:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Post by dimitra » Tue Jul 31, 2007 1:16 pm

Ναι αλλά χρειάζεται προσπάθεια και να ξέρει κάτι παραπάνω. Εγώ δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα από όσα θα μπορούσα ...
Η τιμωρία του ψεύτη δεν είναι ότι δεν τον πιστεύουν, αλλά ότι αυτός δεν μπορεί να πιστέψει.

Σω, Τζορτζ Μπέρναρντ
User avatar
koki
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 403
Joined: Fri Apr 30, 2004 5:19 pm
Academic status: N>4
Location: Αργυρούπολη
Contact:

Post by koki » Tue Jul 31, 2007 1:45 pm

Δεν πρόκειται για την εξαίρεση..

Πριν ένα χρόνο, για πλάκα πάρκαρα έξω από το Πλαίσιο στην Αργυρούπολη. Δεν χρειάζεται καν να πω, ότι μέχρι τον κωδικό της adsl του πλαισίου είδαμε.. Μπάτε σκύλοι αλέστε.

Μεταξύ άλλων, πολλοί ISP δίνουν έτοιμα "preset" adsl modem/routers με ασύρματο interface, χωρίς να γνωρίζουν/χρειάζονται αυτή την δυνατότητα οι χρήστες. Για ευκολία, τα έχουν όλα ξεκλείδωτα και "default", κακή ιδέα κατά τη γνώμη μου. Καλύτερα να τα είχαν κλειστά και κλειδωμένα, και όποιος ήξερε, να τα άλλαζε σύμφωνα με το manual (αν και θα έφερνε πονοκέφαλο στα support).

Γενικά με μερικούς καλούς γείτονες, δεν χρειάζεσαι adsl σπίτι :)

Μία φίλη μου στο κέντρο (πολλά καταστήματα, γραφεία αλλά και σπίτια) την βγάζει έτσι εδώ και κάνα χρόνο.
Μια άλλη φίλη μου στο Π.Φάληρο (πολλές πολυκατοικίες), και πάλι, έχει 2-3 profiles για κάθε δωμάτιο (άτιμο τσιμέντο) και κάνει... roaming :P

Προχθές, γύρισα από την Κεφαλονιά. Στο κάμπινγκ είχε δωρεάν ασύρματη πρόσβαση, με WEP key, μέχρι εκεί καλά. Αλλά άπαξ και είχες τον κωδικό (όχι τόσο δύσκολο δεδομένου το ότι ήταν δωρεάν, και έπρεπε απλά να το ζητήσεις), μπορούσες να δεις το modem, να αλλάξεις τις ρυθμίσεις του (default user pass), και φυσικά, και οι χρήστες τις υπηρεσίας είχαν την ίδια ασφάλεια. Ανά πάσα στιγμή, μπορούσα να δω shares από πολλούς συνδεδεμένους.

Στην Αμερική, έχουν γίνει και δικαστήρια για τέτοια θέματα. Φυσικά η άγνοια των δικαστών κλπ, δεν βοηθάει πολύ.
Είναι ένα θέμα, χωρίς έυκολη απάντηση.
``Άναρθρες κραυγές τύπου απόλυσης από στρατό' ' + ``'Άναρθρες κραυγές τύπου θα πάω στο Παρίσι' ' + ``Άναρθρες κραυγές τύπου μαμά μου φοβάμαι' '

Τα βλογς είναι σαν τις ********, όλοι έχουν από μία ;)

Death By Popcorn : Η απάντηση σε κάθε εσωτερική και εξωτερική σινε/σειρο-αναζήτηση. :D
User avatar
adam98
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1078
Joined: Tue May 02, 2006 2:58 pm

Post by adam98 » Tue Jul 31, 2007 4:24 pm

koki wrote:Δεν πρόκειται για την εξαίρεση..

Πριν ένα χρόνο, για πλάκα πάρκαρα έξω από το Πλαίσιο στην Αργυρούπολη. Δεν χρειάζεται καν να πω, ότι μέχρι τον κωδικό της adsl του πλαισίου είδαμε.. Μπάτε σκύλοι αλέστε.

Μεταξύ άλλων, πολλοί ISP δίνουν έτοιμα "preset" adsl modem/routers με ασύρματο interface, χωρίς να γνωρίζουν/χρειάζονται αυτή την δυνατότητα οι χρήστες. Για ευκολία, τα έχουν όλα ξεκλείδωτα και "default", κακή ιδέα κατά τη γνώμη μου. Καλύτερα να τα είχαν κλειστά και κλειδωμένα, και όποιος ήξερε, να τα άλλαζε σύμφωνα με το manual (αν και θα έφερνε πονοκέφαλο στα support).

Γενικά με μερικούς καλούς γείτονες, δεν χρειάζεσαι adsl σπίτι :)

Μία φίλη μου στο κέντρο (πολλά καταστήματα, γραφεία αλλά και σπίτια) την βγάζει έτσι εδώ και κάνα χρόνο.
Μια άλλη φίλη μου στο Π.Φάληρο (πολλές πολυκατοικίες), και πάλι, έχει 2-3 profiles για κάθε δωμάτιο (άτιμο τσιμέντο) και κάνει... roaming :P


Προχθές, γύρισα από την Κεφαλονιά. Στο κάμπινγκ είχε δωρεάν ασύρματη πρόσβαση, με WEP key, μέχρι εκεί καλά. Αλλά άπαξ και είχες τον κωδικό (όχι τόσο δύσκολο δεδομένου το ότι ήταν δωρεάν, και έπρεπε απλά να το ζητήσεις), μπορούσες να δεις το modem, να αλλάξεις τις ρυθμίσεις του (default user pass), και φυσικά, και οι χρήστες τις υπηρεσίας είχαν την ίδια ασφάλεια. Ανά πάσα στιγμή, μπορούσα να δω shares από πολλούς συνδεδεμένους.

Στην Αμερική, έχουν γίνει και δικαστήρια για τέτοια θέματα. Φυσικά η άγνοια των δικαστών κλπ, δεν βοηθάει πολύ.
Είναι ένα θέμα, χωρίς έυκολη απάντηση.
Αυτά είναι τα τυχερά της ζωής και ειδικά αν δίπλα υπάρχει κάποιος με πολύ γρήγορη σύνδεση
H δύναμη της εξαπάτησης και της καταστροφής μπορεί να γοητεύσει μόνο μέτριους και αδύναμους
Τhe lessons we learn from pain are the ones that make us the strongest
User avatar
ciao
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2371
Joined: Mon May 03, 2004 1:15 am
Academic status: PhD
Gender:
Location: πίσω από την μπάλα

Post by ciao » Tue Jul 31, 2007 8:17 pm

"Ίσως" να μπορούσαμε να τα πούμε τυχερά, αλλά όταν ξεφεύγουν από τη σφαίρα του "ακίνδυνου" τότε πρόκειται για μεγάλη...αστοχία! ;)
S.S.D.D.
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Wed Aug 01, 2007 3:07 am

Και μετά το war driving λένε πως είναι έγκλημα... :lol:
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Post by redlabel » Wed Aug 01, 2007 9:24 pm

Οι Σπαρτιάτες πρόγονοί μου έλεγαν ότι η κλοπή επιτρέπεται εφόσον δεν γίνεται αντιληπτή... Τα συμπεράσματα δικά σας.

Δ. Γκρ.
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Post by Erevodifwntas » Wed Aug 01, 2007 11:00 pm

Το δε δευτερονόμιο ΚΓ 25-26 λέει: "εάν εισέλθεις εις τον αμπελώνα του πλησίον σου, φάγη σταφυλήν όσον ψυχήν σου εμπλησθήναι, εις δε άγγος ουκ εμβαλείς" ;-)
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
Manousos
byte level
byte level
Posts: 119
Joined: Thu May 20, 2004 12:01 pm
Location: Athina
Contact:

Post by Manousos » Thu Aug 02, 2007 1:00 pm

κανε και την μεταφραση τωρα. :-p
User avatar
Proxenos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1095
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:20 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Κολωνία, Γερμανία
Contact:

Post by Proxenos » Thu Aug 02, 2007 1:26 pm

Κοινώς πράξε κατά συνείδηση...
One who pays some attention to history will not be surprised if those who cry most loudly that we must smash and destroy are later found among the administrators of some new system of repression. - Noam Chomsky
User avatar
madMax
byte level
byte level
Posts: 90
Joined: Thu Jul 05, 2007 2:19 pm

Post by madMax » Thu Aug 02, 2007 10:38 pm

Στην περίπτωση που κλέψεις απο κλέφτη?
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Post by redlabel » Thu Aug 02, 2007 11:45 pm

madMax wrote:Στην περίπτωση που κλέψεις απο κλέφτη?
Εδώ συνήθως υπάρχει πρόβλημα ορισμών (αλλά όχι μόνο, βεβαίως)...

Δ. Γκρ.
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Post by emperormario » Fri Aug 03, 2007 12:51 am

madMax wrote:Στην περίπτωση που κλέψεις απο κλέφτη?
Αυτό δεν αναιρεί τη δικιά σου κλεψιά..
Αλήθεια γίνεται να χρησιμοπoiήσεις ασύρματο internet απο άλλον, ο οποίος με τη σειρά του το "δανείζεται" απο κάποιον τρίτο? :-p
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
dimitra
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 591
Joined: Sat May 01, 2004 11:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Post by dimitra » Fri Aug 03, 2007 1:24 am

Αν έχω καταλάβει καλά: το ότι δεν έχει το ασύρματο αυτο δίκτυο κωδικό σημαίνει ότι δεν το προστατεύουν και εφόσον δεν θεωρουν ότι αξίζει να προστατευτεί δεν θεωρείται αγαθό άρα δεν θεωρείται κλεψιά. Σωστά;;;;
Αν είμαι σωστή στον συλλογισμό μου τότε δεν είναι θέμα αν είναι κλεψιά ή όχι. Στο δικό μου μυαλό είναι θέμα ότι δεν ξέρουν ότι δεν το προστατεύουν...!Άρα ναι μεν δεν με κάνει τυπικά κλέφτη με κάνει όμως πρακτικά :). Και εφόσον πράττω κατά συνείδηση ...
Η τιμωρία του ψεύτη δεν είναι ότι δεν τον πιστεύουν, αλλά ότι αυτός δεν μπορεί να πιστέψει.

Σω, Τζορτζ Μπέρναρντ
User avatar
koki
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 403
Joined: Fri Apr 30, 2004 5:19 pm
Academic status: N>4
Location: Αργυρούπολη
Contact:

Post by koki » Fri Aug 03, 2007 2:49 am

Γενικά, δεν είναι σωστό. Το να απολαμβάνεις μια υπηρεσία για την οποία πληρώνει κάποιος άλλος, χωρίς την άδειά του.
Με άλλα λόγια, εάν τράβαγες ένα splitter ethernet ή τηλέφωνο από τη δική του γραμμή, θα ήταν εμφανέστερο το λάθος.

Από την άλλη, το ότι κάτι είναι ελεύθερα και απροστάτευτα διαθέσιμο σε εσένα, περνάει "μέσα" από το σπίτι σου, και όλες οι άλλες ιδιαιτερότητες της περίπτωσης, το κάνουν πιο περίπλοκο.

Αν ο καυστήρας του καλοριφέρ σου με ζεσταίνει που μένω στο ημιυπόγειο, είναι κακό; Αν το ρυάκι που ποτίζει τα δένδρα σου, δροσίζει και τον δικό μου κήπο (χωρίς να έχω κάνει εγώ κάποια παρέμβαση, αλλά λόγω δική σου αμέλειας) μπορώ να κατηγορηθώ;

Όμως και πάλι η περίπτωση δεν είναι ακριβώς έτσι.

Για εμένα το καλύτερο θα ήταν να υπήρχε ενημέρωση (γενικά), γνώση και συνεργασία.
Επειδή ξέρω το πώς, δεν έχω πρόβλημα κανένας γείτονας να "κλέψει" λίγο από το internet μου, καθώς ξέρω να το περιορίσω, να το ελέγξω αλλά και να αποτρέψω -σε κάποιο βαθμό- πρόσβαση εκεί που δεν θέλω τρίτους. Αυτό βέβαια δεν συμφέρει κάποιον άλλον από τους χρήστες, οπότε δεν θα δεις ένα router που να σου έρχεται από τη μαμά του με αυτές τις δυνατότητες :) (γενικά, πάντα).

Νομικά μιλώντας, δεν έχω κάποια εμπεριστατωμένη άποψη, και κάθε άλλο παρά αρμόδια είμαι να μιλήσω, αλλά νομίζω ότι υπάρχει ασάφεια και άγνοια, με μια κλίση προς συντηρητική αντιμετώπιση που θα το αντιμετωπίσει περισσότερο ως την πρώτη περίπτωση (καρφώνω τηλέφωνο στη δική σου γραμμή). (Χωρίς να μπορώ να πω ότι αυτό είναι μια απαραίτητα λάθος αντιμετώπιση - κυρίως λόγω της ασάφειας της λέξης λάθος, αλλά αυτό είναι μια μεγάλη συζήτηση και ας μην φλυαρήσω άλλο)
``Άναρθρες κραυγές τύπου απόλυσης από στρατό' ' + ``'Άναρθρες κραυγές τύπου θα πάω στο Παρίσι' ' + ``Άναρθρες κραυγές τύπου μαμά μου φοβάμαι' '

Τα βλογς είναι σαν τις ********, όλοι έχουν από μία ;)

Death By Popcorn : Η απάντηση σε κάθε εσωτερική και εξωτερική σινε/σειρο-αναζήτηση. :D
shodanjr_gr
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 810
Joined: Mon Mar 21, 2005 2:45 am
Academic status: Alumnus/a
Location: Stony Brook, NY

Post by shodanjr_gr » Fri Aug 03, 2007 3:24 am

koki wrote: Νομικά μιλώντας, δεν έχω κάποια εμπεριστατωμένη άποψη, και κάθε άλλο παρά αρμόδια είμαι να μιλήσω, αλλά νομίζω ότι υπάρχει ασάφεια και άγνοια, με μια κλίση προς συντηρητική αντιμετώπιση που θα το αντιμετωπίσει περισσότερο ως την πρώτη περίπτωση (καρφώνω τηλέφωνο στη δική σου γραμμή). (Χωρίς να μπορώ να πω ότι αυτό είναι μια απαραίτητα λάθος αντιμετώπιση - κυρίως λόγω της ασάφειας της λέξης λάθος, αλλά αυτό είναι μια μεγάλη συζήτηση και ας μην φλυαρήσω άλλο)
Να σταθώ εδώ και να αναφέρω πως διάβασα πρόσφατα για περίπτωση ατόμου (στην Αμερική) που χρησιμοποιούσε το wifi ενός cafe σε μόνιμη βάση (χωρίς προφανώς να είναι πελάτης) και κάποια στιγμή του ασκήθηκε δίωξη.
Από την άλλη, το ότι κάτι είναι ελεύθερα και απροστάτευτα διαθέσιμο σε εσένα, περνάει "μέσα" από το σπίτι σου, και όλες οι άλλες ιδιαιτερότητες της περίπτωσης, το κάνουν πιο περίπλοκο.


Αν ο καυστήρας του καλοριφέρ σου με ζεσταίνει που μένω στο ημιυπόγειο, είναι κακό; Αν το ρυάκι που ποτίζει τα δένδρα σου, δροσίζει και τον δικό μου κήπο (χωρίς να έχω κάνει εγώ κάποια παρέμβαση, αλλά λόγω δική σου αμέλειας) μπορώ να κατηγορηθώ;
Μην ξεχνάμε και κάτι άλλο. Το bandwidth είναι περιορισμένο και η πράξη σου να της εκμετάλευσής του συνειδητή (συνήθως - και κυρίως από τους γνώστες). Αντίθετα το να εκμεταλευτείς την διαφεύγουσα θερμότητα από το διαμέρισμα το από πάνω δεν του στερεί του άλλου τμήμα από τη ζεστασία του.



Προσωπική άποψη μου είναι ότι ευθύνονται κυρίως οι εταιρίες. Θα έπρεπε ΟΛΑ τα access points από την μάνα τους να έχουν ενεργοποιημένο κάποιο encryption (τουλάχιστον το WEP ώστε κάποιος μη-σχετικός να μην μπορεί να εισέλθει) και να έχουν "engraved" πάνω στο σώμα της συσκευής το pass-phrase (όπως ήδη έχουν κάποια το MAC Address τους).

Με την ίδια λογική που τα περισσότερα PCs έρχονται με προεγκατεστημένο antivirus έτσι θα έπρεπε και όλα τα Routers να έχουν προενεργοποιημένα μέτρα ασφαλείας.

Θέμα παιδείας είναι ;)
"Liberal" isn't a dirty word Blackadder!
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Fri Aug 03, 2007 10:13 am

Αν δεν προστατεύεις αυτό που θεωρείς αγαθό σου - στην προκειμένη περίπτωση τη σύνδεσή σου- (θα πρέπει να) θεωρείσαι εν μέρει υπεύθυνος ότι επέτρεψες να γίνει η παρανομία, αν μπορεί να θεωρηθεί πρανομία το να χρησιμοποιείς την ασύρματη σύνδεση που υπάρχει μέσα στο σπίτι σου από το απέναντι σπίτι.
Η άγνοια δεν είναι σε καμία περίπτωση δκαιολογία.
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Post by redlabel » Fri Aug 03, 2007 11:09 am

dimitra wrote:Αν έχω καταλάβει καλά: το ότι δεν έχει το ασύρματο αυτο δίκτυο κωδικό σημαίνει ότι δεν το προστατεύουν και εφόσον δεν θεωρουν ότι αξίζει να προστατευτεί δεν θεωρείται αγαθό άρα δεν θεωρείται κλεψιά. Σωστά;;;;
Αν είμαι σωστή στον συλλογισμό μου τότε δεν είναι θέμα αν είναι κλεψιά ή όχι. Στο δικό μου μυαλό είναι θέμα ότι δεν ξέρουν ότι δεν το προστατεύουν...!Άρα ναι μεν δεν με κάνει τυπικά κλέφτη με κάνει όμως πρακτικά :). Και εφόσον πράττω κατά συνείδηση ...
Επειδή ήσουν παρούσα εκεί που έπρεπε, όταν έπρεπε, πήγες αμέσως to the point! :)

Δ. Γκρ.

ΥΓ. Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση, ακούω και μαθαίνω χρήσιμα πράγματα, ευχαριστώ!
User avatar
koki
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 403
Joined: Fri Apr 30, 2004 5:19 pm
Academic status: N>4
Location: Αργυρούπολη
Contact:

Post by koki » Fri Aug 03, 2007 11:50 am

shodanjr_gr wrote: Μην ξεχνάμε και κάτι άλλο. Το bandwidth είναι περιορισμένο και η πράξη σου να της εκμετάλευσής του συνειδητή (συνήθως - και κυρίως από τους γνώστες). Αντίθετα το να εκμεταλευτείς την διαφεύγουσα θερμότητα από το διαμέρισμα το από πάνω δεν του στερεί του άλλου τμήμα από τη ζεστασία του.
Κοίτα τα παραδείγματά μου ήταν λίγο "του ποδαριού", δεν είναι και τα πλέον κατάλληλα, αλλά ήταν ό,τι σκέφτηκα εκεί για να μπορέσω να εκφράσω αυτό που ήθελα. Εάν θέλεις και συνείδηση λοιπόν::-p
Η αχλαδιά του δίπλα ρίχνει αχλάδια στον κήπο σου. Τα τρως; Αν τα φας είναι λάθος; Λάθος με ποια έννοια;

Είναι όλα θέμα παιδείας, αλλά αυτό είναι γενικά μια πολυ ορθή και πασπαρτού δήλωση.

Off the record, πάντως, εγώ ψηφίζω Σπαρτιάτες.

Άλλωστε αν κάποιος δεν ξέρει πώς να αλλάξει το default ssid & κανάλι στο ΑΡ που του φέρανε, ελάχιστες είναι οι πιθανότητες να καταλάβει κάτι παραπάνω ;)
``Άναρθρες κραυγές τύπου απόλυσης από στρατό' ' + ``'Άναρθρες κραυγές τύπου θα πάω στο Παρίσι' ' + ``Άναρθρες κραυγές τύπου μαμά μου φοβάμαι' '

Τα βλογς είναι σαν τις ********, όλοι έχουν από μία ;)

Death By Popcorn : Η απάντηση σε κάθε εσωτερική και εξωτερική σινε/σειρο-αναζήτηση. :D
shodanjr_gr
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 810
Joined: Mon Mar 21, 2005 2:45 am
Academic status: Alumnus/a
Location: Stony Brook, NY

Post by shodanjr_gr » Sat Aug 04, 2007 2:07 am

koki wrote: Η αχλαδιά του δίπλα ρίχνει αχλάδια στον κήπο σου. Τα τρως; Αν τα φας είναι λάθος; Λάθος με ποια έννοια;
Αν ο άλλος ΔΕΝ το γνωρίζει, για μένα είναι λάθος. Δεν θέλει να μου παρέχει το αγαθό αυτό άρα και εγώ δεν το εκμεταλεύομαι.

Και ας μην ξεχνάμε ότι αντίθετα με το wifi-jacking, στην περίπτωση των αχλαδιών δεν ξυλώνω όλους τους καρπούς από το δέντρο του γείτονα (ενώ κάποιος που μπαίνει σε ένα wifi δίκτυο με την άγνοια του ιδιοκτήτη μπορεί να το εκμεταλευτεί σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό (αφήνοντας μηδενικό bandwidth για τον νόμιμο κάτοχο))..
Άλλωστε αν κάποιος δεν ξέρει πώς να αλλάξει το default ssid & κανάλι στο ΑΡ που του φέρανε, ελάχιστες είναι οι πιθανότητες να καταλάβει κάτι παραπάνω ;)
Καλά το να αλλάξεις κανάλι και SSID δεν εξυπηρετεί σε κάτι. Πρέπει να ενεργοποιηθεί κάποιο encryption ή access control για να μην μπορεί να μπει όποιος και όποιος στο ΑΡ σου.
"Liberal" isn't a dirty word Blackadder!
User avatar
Proxenos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1095
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:20 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Κολωνία, Γερμανία
Contact:

Post by Proxenos » Sat Aug 04, 2007 2:39 am

H συντριπτική πλειοψηφία των κατόχων και οδηγών αυτοκινήτων δεν έχει ιδέα πως ακριβώς λειτουργεί το immobilizer (και ούτε θα ήθελε να μάθει πως ενεργοποιείται), παρ όλα αυτά οι κατασκευαστές τούς προμηθεύουν με αυτό το αξεσουάρ σε μονίμως ενεργοποιημένη κατάσταση (και η "απενεργοποίηση" πραγματοποιείται με την απλή πράξη της εισόδου του κλειδιού ή της κάρτας στη μίζα). Το γεγονός αυτό έχει μειώσει σημαντικά την πιθανότητα κλοπής ολόκληρου του οχήματος.

Δε νομίζω ότι υπάρχει οδηγός που θα δεν θα είχε πρόβλημα να κλαπεί το όχημά του (εκτός αν έχει διαπράξει έγκλημα με αυτό ή χρειάζεται τα λεφτά από την ασφάλεια).
One who pays some attention to history will not be surprised if those who cry most loudly that we must smash and destroy are later found among the administrators of some new system of repression. - Noam Chomsky
Post Reply

Return to “Δίκτυα υπολογιστών - Internet”