Cisco Certifications

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν το networking και ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, τηλεφωνικά δίκτυα, δίκτυα κινητής κτλ.
Post Reply
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1896
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Cisco Certifications

Post by rapadder » Sat Jan 05, 2008 5:20 pm

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας σχετικά με την σκοπιμότητα του να αποκτήσει κανείς μια πιστοποίηση Cisco, ειδικότερα από την στιγμή που έχει πτυχίο και μεταπτυχιακό στην Πληροφορική (όπως ο γράφων). Από την μία είναι κρίμα να χρειαστεί να πληρώνεις για κάτι που πάνω - κάτω ήδη γνωρίζεις, από την άλλη μια πιστοποίηση παραμένει χρήσιμη. Αξίζει τον κόπο/χρήμα ή όχι;
... αντάρτες της πορδής με τα λεφτά του μπαμπά...
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Re: Cisco Certifications

Post by P3 » Sat Jan 05, 2008 5:29 pm

Οι πιστοποιήσεις γενικά (όχι μόνο της Ciscο) είναι σκόπιμο να αποκτώνται αν και εφοσον ειναι κάτι που χρειάζεσαι στη δουλειά σου. Συνήθως παίρνουν οι επαγγελματίες και τους τα χορηγούν οι ίδιες οι εταιρίες τους δεδομένου ότι αυτέςτουσ τα ζητάνε κιόλας. Με άλλα λόγια δεν είναι έξτρα πτυχίο αλλά κάτι επιπλέον εφόσον το χρειάζεσαι. Άσε που τα περισσότερα θέλουν και αναννέωση, πχ κά8ε 3 χρόνια.
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Cisco Certifications

Post by tsilochr » Sun Jan 06, 2008 2:34 am

rapadder wrote:Από την μία είναι κρίμα να χρειαστεί να πληρώνεις για κάτι που πάνω - κάτω ήδη γνωρίζεις
δεν είμαι σίγουρος ότι τα γνωρίζεις. ειδικά στο θέμα των δικτύων, και επειδή ξέρω πάνω κάτω το βιβλίο που διδάσκεται και στο μεταπτυχιακό, το υπάβαθρο σου είναι επιστημονικό αλλά δεν νομίζω να ξέρεις να στήνεις vpn σε cisco routerάκια, traffic shaping, IDS, PBX και VoIP τηλεφωνικά κέντρα με cisco εξοπλισμό κλπ.

Για τα αντίστοιχα σεμινάρια της Oracle και της Novell επίσης αμφιβάλλω αν το μεταπτυχιακό σου πιστοποιεί γνώσεις των συγκεκριμένων τεχνολογικών προϊόντων.

Συμφωνώ με το p3, τέτοια πιστοποιητικά κοίτα τα αφού βρεις δουλειά.
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1896
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Cisco Certifications

Post by rapadder » Sun Jan 06, 2008 11:27 am

Δεν τα γνωρίζω, όπως γράφεις, έχω μόνο μια θεωρητική γνώση πάνω σε αυτά. Αυτό που με απασχολεί είναι αν θα μπορούσα (διαβάζοντας μόνος μου και πληρώνοντας μόνο τα εξέταστρα) μέσα σε 4-5 μήνες να πάρω το CCIP (Cisco Certified Internetwork Professional). Θα κάνω έναν προϋπολογισμό του κόστους (το CCIP προϋποθέτει το CCNA) και αποφασίζω.
... αντάρτες της πορδής με τα λεφτά του μπαμπά...
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Re: Cisco Certifications

Post by silegav » Sun Jan 06, 2008 12:24 pm

Όσο για τα εργαλεία της Oracle που ανέφερες, πολύ σωστά είναι προϊόντα. Δεν είναι κάτι τραγικά ιδιαίτερο. Χαρακτηριστικά τους κοιτάς.
Θα έπαιρνες ποτέ πιστοποίηση για το NetBeans ή το Eclipse? Το θέμα είναι να ξέρεις τι να γράψεις. Το πως θα το γράψεις θα σου πάρει 1-2 μέρες για να το μάθεις.
Σχετικά με τα Cisco.Επαναλαμβάνω...αν δεν είναι να το κάνεις επαγγελματικά, δεν το χρειάζεσαι κατά την άποψη μου. Καλύτερα να τα δώσεις έτσι χοντρα για να πάρεις άλλο ένα μεταπτυχιακό άσχετης επιστήμης (οικονομικά, Διοίκηση, Μάρκετιγκ), παρά να εξειδικευτείς ακόμα περισσότερο σαν τεχνικός. Αυτά βέβαια είναι και γούστα.

Μπορείς να τα δώσεις να πας κι ένα ταξιδάκι για να κάνεις ένα summer school στο ΜΙΤ για να πάρεις κι ένα δυνατό χαρτί σε κάτι ενδιαφέρον! ;-)
User avatar
Sreak
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 956
Joined: Fri Apr 02, 2004 9:56 am
Academic status: PhD
Location: eltrun.gr

Re: Cisco Certifications

Post by Sreak » Sun Jan 06, 2008 6:35 pm

Τα certifications τα ζητάνε (σε γενικές γραμμές).
Ακόμα και αν ξέρεις να κάνεις τα πάντα μια εταιρία σε πουλάει καλύτερα στους πελάτες της όταν είσαι certified.
Γενικότερα τα θεωρώ γερό χαρτί αν βέβαια δουλεύεις σε τομέα που να τα αξιοποιήσεις.
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Re: Cisco Certifications

Post by silegav » Mon Jan 07, 2008 9:40 pm

Όπως το λες...μια εταιρεία το πουλάει στους πελάτες της. Η εταιρεία που το χρειάζεται αυτό θα στο πληρώσει. Εσύ μπορείς πολύ απλά να πεις ότι έχεις τις γνώσεις. Άλλωστε λήγουν νομίζω αυτά τα certifications και θέλουν συνέχεια επανεξετάσεις και λεφτά.
Δεν μπορείς να ταΐζεις συνέχεια τις εταιρείες που δίνουν certifications!!
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Re: Cisco Certifications

Post by lumenintervalum » Fri May 23, 2008 6:17 pm

το μεταπτυχιακό είναι κάτι που ζητάνε και πληρώνουν σαν τυπικό προσόν, αλλά το ίδιο ισχύει και για τα certifications, που κι αυτά τα ζητάνε κι επίσης τα (χρυσο)πληρώνουν...εγώ είμαι υπέρ του να κάνεις κάτι εαν θες να χτυπήσεις συγκεκριμένη θέση. σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση πήγαινε κάπου που θα στο πληρώνουν και θα σε πληρώνουν ενώ το κάνεις.
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Cisco Certifications

Post by redlabel » Sat May 24, 2008 8:35 pm

Μερικές πιστοποιήσεις μπορεί να αποβούν χρήσιμες, αλλά στο σύνολό τους είναι (και) φάμπρικα παραγωγής εσόδων...

Δ. Γκρ.
thetruegb
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 1
Joined: Wed Feb 10, 2010 2:22 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Cisco Certifications

Post by thetruegb » Wed Feb 10, 2010 2:38 pm

Γεια χαρά σε όλους,

Θα ήθελα να ρωτήσω πού κατά τη γνώμη σας θα ταίριαζε καλύτερα να πάω για να πάρω το CCNA. Έχω βρει ΚΕΚ με 20 συναντήσεις/80 ώρες/2 μήνες & ΙΕΚ με 2 συναντήσεις ανά εβδομάδα/160 ώρες/4 μήνες με το ίδιο κόστος. Στο ΚΕΚ σου κάνουν δώρο & την πρώτη εξέταση πιστοποίησης δωρεάν. Το ερώτημα είναι θα με καλύψουν οι 80 ώρες; Να διευκρινίσω εδώ ότι δεν έχω υπόβαθρο πληροφορικάριου. 'Ο,τι γνωρίζω το γνωρίζω εμπειρικά σαν απλός χρήστης PC με λίγο πιο πολλές γνώσεις από τον μέσο όρο χρηστών. Με αυτό εννοώ πχ ότι μπορώ να ανοίξω ένα tower αν χρειαστεί και να βάλω/βγάλω κάποια εξαρτήματα χωρίς να χρειαστεί να φωνάξω τεχνικούς :)
Αλλά εδώ το ζήτημα είναι πιο περίπλοκο. Θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε άποψη/γνώμη μια & το συγκεκριμένο χαρτί το χρειάζομαι για να επιχειρήσω μια στροφή στη επαγγελματική μου καριέρα (έχω πτυχίο ΤΕΙ ΣΔΟ Τουριστικών επιχειρήσεων) & δε θα ήθελα να κάνω κάποια στραβή επιλογή μια & ηλικιακά έχει αρχίσει & «δε με πέρνει»

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Cisco Certifications

Post by rose » Fri Feb 12, 2010 11:24 am

thetruegb wrote:Το ερώτημα είναι θα με καλύψουν οι 80 ώρες; Να διευκρινίσω εδώ ότι δεν έχω υπόβαθρο πληροφορικάριου.
80 ωρες δεν κάνουν ουτε σε μεταπτυχιακό. ;) Λογικά κάνουν οσες χρειάζεσαι, εχω εμπειρία απο αλλα προγράμματα οπως j2ee enterprise architect και web component developer. Γενικά το επίπεδο ειναι τοσο υψηλο που πολλές φορές πάνε άτομα μονο για γνωριμίες αλλα οκ δεν ειναι κανόνας. Ομως η sun σε προστατεύει και σου προσφέρει διάφορα levels ανάλογα με το επίπεδο, αν πάς με την μια για scea απλά θα πληρώσεις ενα σκασμό λεφτά και σχεδόν θα ενοχλείς. ;) Οπότε δές και τα levels που προσφέρει η Cisco...


Image
που θα πάει θα το δουμε...
Post Reply

Return to “Δίκτυα υπολογιστών - Internet”