Αναβάθμιση ταχύτητας στο Internet

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν το networking και ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, τηλεφωνικά δίκτυα, δίκτυα κινητής κτλ.
Post Reply
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Αναβάθμιση ταχύτητας στο Internet

Post by crash_override » Sat Mar 22, 2008 6:41 pm

Υπάρχει κάποιο κολπάκι έτσι ώστε να πιάσεις την μέγιστη ταχύτητα στο internet? Αναφέρομαι σε download...μήπως αν πειράξεις τις ρυθμίσεις του router...?

Και γιατί λένε ότι έχεις 2mbps ενώ το μέγιστο που πιάνεις είναι 200klbps??
What to say man...what to say....
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Αναβάθμιση ταχύτητας στο Internet

Post by ultimate_aektzis » Sat Mar 22, 2008 7:09 pm

Υπαρχουν προγραμματα που υποτιθεται σου βαζουν τετοιες ρυθμισεις στο μοντεμ ωστε να εχεις βελτιστη αποδοση.Επισης μπορεις να χρησιμοποιεις καποιον καλο download manager που σου προσφερει καλυτερες ταχυτητες downloading ;)
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Re: Αναβάθμιση ταχύτητας στο Internet

Post by netharis » Sat Mar 22, 2008 7:30 pm

crash_override wrote: Και γιατί λένε ότι έχεις 2mbps ενώ το μέγιστο που πιάνεις είναι 200klbps??
Όσο μεγαλύτερη είναι η ταχύτητα της γραμμής σου, τόσο αυξάνονται οι απώλειες σε bandwidth..
Δηλάδή η 2048 Kbps γραμμή που έχεις έχει μέγιστο θεωρητικό bandwidth(σε download) 2048/8 = 256 ΚΒ/s .
Αυτό είναι σχεδόν αδύνατο να το πετύχεις, άσχετα με το γεγονός οτι η γραμμή σου συγχρονίζει στα 2Mbps ακριβώς. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που καθορίζουν το ωφέλιμο bandwidth. Για να υπολογίσεις περίπου μέχρι που φτάνει η γραμμή σου, κατέβασε έναν download manager και δοκίμασε να κατεβάσεις κάποιο αρχείο απο έναν ελληνικό γρήγορο ftp server (π.χ ftp.ntua.gr, ftp.forthnet.gr). Έχει κάποια distro σε iso που μπορείς να κατεβάσεις.
Τώρα στο router σου μπορείς να ρυθμίσεις το MTU(Maximum Transmission Unit) σε μία τιμή που θα σου προσφέρει ναι μεν ταχύτητα αλλα να είναι και σταθερή, κάνεις δοκιμές και βλέπεις. (Απο 1400-1500) είναι οι κανονικές τιμές.
Όπως είπε ο Περικλής, καλό είναι να χρησιμοποιείς Download Manager για τα http/ftp download σου. Διαμοιράζουν το αρχείο σε κομμάτια σε διάφορους server με σκοπό να αποκτήσεις εσύ τη μέγιστη ταχύτητα.
Και ο εξοπλισμός σου παίζει ρόλο αρκετές φορές καθώς και η πλατφόρμα που είσαι (π.χ τώρα με Ubuntu έχω παρατηρήσει λίγο καλύτερες ταχύτητες απο Windows).
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Re: Αναβάθμιση ταχύτητας στο Internet

Post by crash_override » Sat Mar 22, 2008 7:51 pm

Όταν κατεβάζεις από rapidshare πιάνει μέγιστη ταχύτητα. Αλλά στα υπόλοιπα (καταλαβαίνεις που...) με το ζόρι το μισό...

Και γιατί να μην μένει "καθαρή" η ταχύτητα?
What to say man...what to say....
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Re: Αναβάθμιση ταχύτητας στο Internet

Post by xrokos » Sat Mar 22, 2008 8:03 pm

Πιστεύω να αναφέρεσαι σ'αυτό για πειραματικούς μόνο λόγους. Σε αντίθετη περίπτωση δεν έχει κανένα νόημα καθώς συνήθως το πόσα KB/s πιάνεις δεν εξαρτάται από το εύρος ζώνης της γραμμής σου (στις περισσότερες εταιρείες είναι πολύ μεγάλο, όσο δηλαδή μπορεί να δώσει το adsl2+) αλλά από το μέγιστο bandwidth που έχει ο server από όπου κατεβάζεις ένα αρχείο. Το bandwidth κοστίζει, για φαντάσου να κατεβάζουν 5000 clients με ταχύτητα ο καθένας 1000K/B=5,000,000KB/S ή 38Gbps(νούμερο πολύ μεγάλο!).
Το διευκρινίζω γιατί πολλοί λένε παίρνω 24mbps , συγχρονίζομαι στα 16mbps άρα θα πιάνω 16/8=2MB/S. Συμβαίνει να κατεβάζεις με 2MB/S αλλά σε πολύ λίγες περιπτώσεις όπου ο server μπορεί να στο δώσει (βλέπε ntua.gr σε ώρες μη αιχμής).
Το modem/router που λες συγχρονίζει σε μία ταχύτητα, αν όλα είναι ιδανικά θα πρέπει να πιάσεις το μέγιστο που συγχρονίζει πράγμα το οποίο ποτέ δε γίνεται. Υπάρχει ένας εμπειρικός κανόνας που λέει ότι αν η γραμμή σου δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα αν έχεις 1mbps πιάνεις max ~100KB/S, αν έχεις 8mbps πιάνεις 800KB/S (και κάτι παραπάνω).
Πώς δηλαδή να πειράξεις το router; Να το κάνεις να συγχρονίσει παραπάνω; Μα ο συγχρονισμός εξαρτάται κυρίως από το attenuation και το snr. Υπάρχει τρόπος να μειώσεις το snr και να κερδίσεις π.χ. 1mbps παραπάνω αλλά άδικος κόπος καθώς η γραμμή σου θα είναι πιο ασταθής.
Από άποψη software δοκίμασε κάποιον download manager, σίγουρα θα δεις κάποια αύξηση.
Συνεπώς στην ερώτηση που έκανες η απάντηση είναι εν μέρει όχι.
netharis wrote: Και ο εξοπλισμός σου παίζει ρόλο αρκετές φορές καθώς και η πλατφόρμα που είσαι (π.χ τώρα με Ubuntu έχω παρατηρήσει λίγο καλύτερες ταχύτητες απο Windows).
Νομίζω ότι είναι μύθος αυτό που λες!
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Re: Αναβάθμιση ταχύτητας στο Internet

Post by crash_override » Sat Mar 22, 2008 8:08 pm

ΟΚ παιδιά, thanks...
Ήλπιζα και γω αλλά μπα...

Έχω την φοιτητική σύνδεση ADSL στα 2mbps και πριν μερικές μέρες έκανα αίτηση για την αναβάθμιση στα 8mbps...

Ελπίζω να πιάσω το 1mbps στο rapishare γιατί στα άλλα ούτε λόγος...
What to say man...what to say....
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Re: Αναβάθμιση ταχύτητας στο Internet

Post by netharis » Sat Mar 22, 2008 8:12 pm

xrokos wrote:
netharis wrote: Και ο εξοπλισμός σου παίζει ρόλο αρκετές φορές καθώς και η πλατφόρμα που είσαι (π.χ τώρα με Ubuntu έχω παρατηρήσει λίγο καλύτερες ταχύτητες απο Windows).
Νομίζω ότι είναι μύθος αυτό που λες!
Δεν εννοώ την αρχιτεκτονική των λειτουργικών σε θέματα networking, απλά ανάμεσα σε μία εγκατάσταση Windows μετά απο ένα χρόνο και ένα fresh install του Ubuntu (ίσως και Windows) ενδέχεται να υπάρχει διαφορά (Με τη χρήση FileZilla και στα 2 OS, στον ίδιο ftp υπάρχει απόκλιση 40-50ΚΒ.)
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
User avatar
gasparosoft
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1920
Joined: Fri Oct 19, 2007 8:03 pm

Re: Αναβάθμιση ταχύτητας στο Internet

Post by gasparosoft » Sat Mar 22, 2008 8:17 pm

crash_override wrote:Ελπίζω να πιάσω το 1mbps στο rapishare γιατί στα άλλα ούτε λόγος...
Αυτό δεν πρόκειται να συμβεί από ότι νομίζω....Το περισσότερο που έχω πιάσει σε rapidshare ήταν 800kb/s και αυτό από το cslab που δεν υπήρχει και κανένας εκείνη την ώρα...
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Re: Αναβάθμιση ταχύτητας στο Internet

Post by xrokos » Sat Mar 22, 2008 8:20 pm

netharis wrote:
xrokos wrote:
netharis wrote: Και ο εξοπλισμός σου παίζει ρόλο αρκετές φορές καθώς και η πλατφόρμα που είσαι (π.χ τώρα με Ubuntu έχω παρατηρήσει λίγο καλύτερες ταχύτητες απο Windows).
Νομίζω ότι είναι μύθος αυτό που λες!
Δεν εννοώ την αρχιτεκτονική των λειτουργικών σε θέματα networking, απλά ανάμεσα σε μία εγκατάσταση Windows μετά απο ένα χρόνο και ένα fresh install του Ubuntu (ίσως και Windows) ενδέχεται να υπάρχει διαφορά (Με τη χρήση FileZilla και στα 2 OS, στον ίδιο ftp υπάρχει απόκλιση 40-50ΚΒ.)
Το έχω ακούσει αυτό που λες αλλά δεν υπάρχουν επιχειρήματα για να στέκει (εκτός και αν τα αγνοώ εγώ).
Βέβαια αν έχεις ένα λειτουργικό φορτωμένο με ιούς και γίνονται ένα σωρό συνδέσεις με αποτέλεσμα να κλέβουν πόρους, τότε ναι. Αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα...
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
proskopos
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2808
Joined: Tue Dec 18, 2007 4:01 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Στα φεγγάρια του Πλάνταρ...
Contact:

Re: Αναβάθμιση ταχύτητας στο Internet

Post by proskopos » Wed Oct 15, 2008 12:35 pm

Καλησπέρα παιδιά... Θέλω να ρωτήσω το εξής...:
Από τι εξαρτάται το τι ταχύτητα μπορεί να πιάσει μια γραμμή....;
Δηλαδή αν πάρεις το πακέτο μέχρι 24Mbps πως περίπου θα ξέρεις τι ταχύτητα θα έχεις?
Ακούω ότι εξαρτάται από την απόσταση που θα έχεις απο το dslam που σου παρέχει το dsl... Από τι συνδέσεις έχει αυτό το dslam (αν είναι φουλ ή όχι), από την καλωδίωση....κτλ... Ξέρει κάποιος να μου τα εξηγήσει καλύτερα...;
Extreme Makeover... Mind edition...
3,6 μαθήματα/εξεταστική....
Image
User avatar
para
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3648
Joined: Sat Nov 04, 2006 2:59 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Αναβάθμιση ταχύτητας στο Internet

Post by para » Wed Oct 15, 2008 12:57 pm

Αυτά που είπες είναι.
- Η απόσταση απ' το DSLAM (αν είναι >4km δεν μπορείς καν να έχεις dsl)
- Από την ποιότητα του χαλκού
Επίσης σημαντικό είναι το εξής:
Αν έχεις σύνδεση με εταιρεία εκτός ΟΤΕ κι αυτή δεν έχει θέση στο DSLAM της ή δεν έχει καν DSLAM σ' αυτή την περιοχή θα σε περάσει σε DSLAM του ΟΤΕ, οπότε είτε έχεις 4άρα είτε 24άρα θα παίρνεις μάξιμουμ την απόδοση της 2άρας.
Το πού σε έχει συνδέσει (δικό της ή του ΟΤΕ), βέβαια, δεν μπορείς να το ξέρεις.
Γύρνα είμαι ένα άψυχο κορμί που σ' αγαπάει, αισθάνομαι στον άνεμο φτερό
Σαν μέσα σε όνειρο η ζωή με προσπερνάει, δείξε μου οίκτο μια στιγμή παρακαλώ...
#!
Κοίτα πως με κατάντησε η δική σου η αγάπη, να μη γνωρίζω από που να κρατηθώ
Στο τελευταίο της ζωής το σκαλοπάτι, Γύρνα, είμαι ένα βήμα απ' το γκρεμό...
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Re: Αναβάθμιση ταχύτητας στο Internet

Post by netharis » Wed Oct 15, 2008 1:08 pm

Οι κύριοι παράγοντες είναι οι εξής:
  1. Απόσταση απο το DSLAM:
Όσο πιο μακριά βρίσκεσαι τόσο εξασθενεί το σήμα (attenuation) με αποτέλεσμα να αυξάνεται ο θόρυβος στη γραμμή σου και να κλειδώνεις σε μικρότερες ταχύτητες. Χονδρικά ένα χιλιόμετρο απόστασης ισοδυναμεί με 13,8 db θορύβου. Άν έχεις για παράδειγμα 20 db θόρυβο στη γραμμή, το ωφέλιμο σου σήμα είναι το 80% της γραμμής. Yπάρχει και το θέμα του συγχρονισμού. Το SNR(Signal to Noise Ratio) είναι ο λόγος του ωφέλιμου σήματος προς τον θόρυβο της γραμμής. Εάν πέσει κάτο απο 5-6 έχεις προβλήματα συγχρονισμου. Συνεπώς: Μεγαλύτερη ταχύτητα κλειδώματος = Μικρότερο SNR.
  • Ποιότητα της γραμμής σου:
Γενικά η καλωδίωση του σπιτιού σου και τα καλώδια του ΟΤΕ έξω απο αυτό παίζουν κάποιο ρόλο στη ταχύτητα σου. Η κακή τους ποιότητα αυξάνει συνήθως το θόρυβο πάνω στη γραμμή σου με τα αποτελέσματα που είπαμε παραπάνω.

Αυτά είναι για το πόσο θα κλειδώνει μία γραμμή. 24 Μbps είναι αδύνατο να μεταφερθούν μέσω ανεστραμμένου χαλκού σε μεγάλες αποστάσεις. Γι αυτό είναι και up to (κοινώς αν ζείς πάνω στο DSLAM, υπάρχει περίπτωση να κλειδώσεις εκεί :-p ).
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Αναβάθμιση ταχύτητας στο Internet

Post by PASCAL » Fri Oct 17, 2008 5:41 pm

Εδώ μέτρα λίγο τα γκάζια σου.
Post Reply

Return to “Δίκτυα υπολογιστών - Internet”