ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν το networking και ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, τηλεφωνικά δίκτυα, δίκτυα κινητής κτλ.
User avatar
DeadEye
byte level
byte level
Posts: 122
Joined: Fri Mar 18, 2005 12:27 am
Location: Κελί 33, κορυδαλλός

ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by DeadEye » Wed Jun 18, 2008 5:22 pm

Παιδια , ειμαι ενας (χαζο)χαρουμενος χρηστης του iphone της apple ( απο αμερική - ebay ) .
Ενα απ τα καλα που εχει ειναι η υποστηριξη wireless δικτυου , και το σερφαρισμα με τον safari browser .

Σπιτι μου συνδεεται αψογα στο ασυρματο router μου , αλλα στην σχολη δεν μπορω να συνδεθω ... με τιποτα

Εχει κανενα ειδικο κολπο ? Ειδα τις οδηγιες συνδεσης , αλλα λεει κατι κουλα περι security settings και τετοια,pop up κτλ .

Δηλαδη πρεπει να εχω ντε και καλα laptop , ή ενα pda-κινητο με microsoft windows mobile μεσα για να μπορεσω
να συνδεθω ... ???

Πραγματικα αν δεν υπαρχει τροπος να συνδεθω , μετα λυπης μου πρεπει να πω οτι τα security settings του wifi της ΑΣΟΕΕ ειναι
οπισθοδρομικα και ξεπερασμενα , και απευθυνονται σε ενα συγκεκριμενο κυκλο χρηστων .
:smt011
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by P3 » Thu Jun 19, 2008 9:31 am

Εγώ πάντως έχω συνδεθεί κανονικά με laptop που τρέχει MacOSX!
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by redlabel » Thu Jun 19, 2008 1:18 pm

DeadEye wrote:Παιδια , ειμαι ενας (χαζο)χαρουμενος χρηστης του iphone της apple ( απο αμερική - ebay ) .
Ενα απ τα καλα που εχει ειναι η υποστηριξη wireless δικτυου , και το σερφαρισμα με τον safari browser .

Σπιτι μου συνδεεται αψογα στο ασυρματο router μου , αλλα στην σχολη δεν μπορω να συνδεθω ... με τιποτα

Εχει κανενα ειδικο κολπο ? Ειδα τις οδηγιες συνδεσης , αλλα λεει κατι κουλα περι security settings και τετοια,pop up κτλ .

Δηλαδη πρεπει να εχω ντε και καλα laptop , ή ενα pda-κινητο με microsoft windows mobile μεσα για να μπορεσω
να συνδεθω ... ???

Πραγματικα αν δεν υπαρχει τροπος να συνδεθω , μετα λυπης μου πρεπει να πω οτι τα security settings του wifi της ΑΣΟΕΕ ειναι
οπισθοδρομικα και ξεπερασμενα , και απευθυνονται σε ενα συγκεκριμενο κυκλο χρηστων .
:smt011
Μήπως θάταν χρήσιμο να απευθυνθείς στο NOC και να το συζητήσεις; Τα παιδιά εκεί είναι φιλικά και συνεννοήσιμα.

Δ. Γκρ.
User avatar
DeadEye
byte level
byte level
Posts: 122
Joined: Fri Mar 18, 2005 12:27 am
Location: Κελί 33, κορυδαλλός

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by DeadEye » Thu Jun 19, 2008 1:57 pm

P3 wrote:Εγώ πάντως έχω συνδεθεί κανονικά με laptop που τρέχει MacOSX!
Ναι , με το macosx γενικα δεν εχει προβλημα ... μονο με το iphone :-(
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by Erevodifwntas » Thu Jun 19, 2008 2:04 pm

μάλλον θέμα των ρυθμίσεών σου είναι. ψάξε να βρεις τις ρυθμίσεις που χρειάζονται για τα συγκεκριμένα πρωτόκολλα ασφαλείας
Πραγματικα αν δεν υπαρχει τροπος να συνδεθω , μετα λυπης μου πρεπει να πω οτι τα security settings του wifi της ΑΣΟΕΕ ειναι
οπισθοδρομικα και ξεπερασμενα , και απευθυνονται σε ενα συγκεκριμενο κυκλο χρηστων .
οπισθοδρομικά και ξεπερασμένα επειδή ένα τηλέφωνο δεν τα υποστηρίζει αυτόματα? θυμάμαι ότι για να κάνω το wm05 κινητό μου να συνδεθεί με το δίκτυο έπρεπε να πειράξω τη registry. Το δίκτυο έφταιγε ή το λειτουργικό μου? αλλά μάλλον εδώ φταίει ότι είναι της M$ και όχι της apple...
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
DeadEye
byte level
byte level
Posts: 122
Joined: Fri Mar 18, 2005 12:27 am
Location: Κελί 33, κορυδαλλός

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by DeadEye » Thu Jun 19, 2008 2:25 pm

Δεν υπαρχουν αλλες ρυθμισεις που να μπορω να πειραξω , πιστεψε με το εψαξα αρκετα καλα ... Δεν ειπα να το υποστιριζει αυτοματα , αλλα τουλαχιστον να μου δινει την δυνατοτητα να συνδεθω . Στο κατω κατω ενα απλο encryption key δεν θα εφτανε ? Γιατι τοσο security τελος παντων ... Δες πχ στο συνταγμα και σε αλλες περιοχες της αθηνας που ειναι free .
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by tsilochr » Thu Jun 19, 2008 3:09 pm

ένα πρόχειρο google search λέει ότι το iphone δεν υποστηρίζει τις επεκτάσεις ΕΑΡ/ΡΕΑP του 802.11. Αυτό δυστυχώς είναι πρόβλημα του iphone και όχι του δικτύου
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by Erevodifwntas » Thu Jun 19, 2008 4:42 pm

DeadEye wrote:
Πραγματικα αν δεν υπαρχει τροπος να συνδεθω , μετα λυπης μου πρεπει να πω οτι τα security settings του wifi της ΑΣΟΕΕ ειναι
οπισθοδρομικα και ξεπερασμενα , και απευθυνονται σε ενα συγκεκριμενο κυκλο χρηστων .
:smt011
DeadEye wrote:Δεν υπαρχουν αλλες ρυθμισεις που να μπορω να πειραξω , πιστεψε με το εψαξα αρκετα καλα ... Δεν ειπα να το υποστιριζει αυτοματα , αλλα τουλαχιστον να μου δινει την δυνατοτητα να συνδεθω . Στο κατω κατω ενα απλο encryption key δεν θα εφτανε ? Γιατι τοσο security τελος παντων ... Δες πχ στο συνταγμα και σε αλλες περιοχες της αθηνας που ειναι free .
Τελικά ποιος είναι οπισθοδρομικός και ξεπερασμένος...
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
Proxenos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1095
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:20 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Κολωνία, Γερμανία
Contact:

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by Proxenos » Thu Jun 19, 2008 4:51 pm

Erevodifwntas wrote:
DeadEye wrote:
Πραγματικα αν δεν υπαρχει τροπος να συνδεθω , μετα λυπης μου πρεπει να πω οτι τα security settings του wifi της ΑΣΟΕΕ ειναι
οπισθοδρομικα και ξεπερασμενα , και απευθυνονται σε ενα συγκεκριμενο κυκλο χρηστων .
:smt011
DeadEye wrote:Δεν υπαρχουν αλλες ρυθμισεις που να μπορω να πειραξω , πιστεψε με το εψαξα αρκετα καλα ... Δεν ειπα να το υποστιριζει αυτοματα , αλλα τουλαχιστον να μου δινει την δυνατοτητα να συνδεθω . Στο κατω κατω ενα απλο encryption key δεν θα εφτανε ? Γιατι τοσο security τελος παντων ... Δες πχ στο συνταγμα και σε αλλες περιοχες της αθηνας που ειναι free .
Τελικά ποιος είναι οπισθοδρομικός και ξεπερασμένος...
Μάλλον φταίει το "απλό" κοινό στο οποίο απευθύνεται το iphone... το είπα και ξαλάφρωσα.
One who pays some attention to history will not be surprised if those who cry most loudly that we must smash and destroy are later found among the administrators of some new system of repression. - Noam Chomsky
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by redlabel » Thu Jun 19, 2008 4:54 pm

Ρ3, ποια είναι η γνώμη σου για θέμα αυτό;

Δ. Γκρ.
User avatar
DeadEye
byte level
byte level
Posts: 122
Joined: Fri Mar 18, 2005 12:27 am
Location: Κελί 33, κορυδαλλός

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by DeadEye » Thu Jun 19, 2008 6:08 pm

Proxenos wrote:
Μάλλον φταίει το "απλό" κοινό στο οποίο απευθύνεται το iphone... το είπα και ξαλάφρωσα.
Τώρα που ξελάφρωσες , τραβα και το καζανακι ...

Δηλαδη η δικια σου αποψη πια ειναι ? να πεταξω το iphone , και να παρω pda που να χει window$ mobile για να μπορεσω να συνδεθω ? ζητω η micro$oft ... ελεος
:lol:

ΕΑΡ/ΡΕΑP ??! Ειναι τοσο απαραιτητο για ενα wifi δικτυο της σχολης μας ? Για free internet μιλαμε , οχι για site της κυβερνησης ... χρειαζομαστε τοσο security για ενα απλο wifi δικτυο ?
:?:
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by The Punisher » Thu Jun 19, 2008 6:20 pm

Για free internet μιλαμε , οχι για site της κυβερνησης ... χρειαζομαστε τοσο security για ενα απλο wifi δικτυο ?
Το δίκτυο της σχολής δεν είναι ένα απλό free network. Πρέπει να δίνει πρόσβαση αποκλειστικά και μόνο σε φοιτητές του πανεπιστημίου, και μάλιστα χωρίς να τους υποχρεώνει να θυμούνται 800 accounts απ' έξω. Και γενικά προσωπικά θεωρώ ότι σε θέματα ασφάλειας δε χωράνε εκπτώσεις μόνο και μόνο γιατί μια συσκευή δε δουλεύει. Σίγουρα θα υπάρξει κάποιος τρόπος, χωρίς να αλλάξει το υπάρχον σύστημα

Ζήτω ο $$$teve Job$$$ :lol:
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by redlabel » Thu Jun 19, 2008 6:26 pm

Too much security is bad security...

Δ. Γκρ.
User avatar
f@bio
byte level
byte level
Posts: 146
Joined: Sat Jun 03, 2006 2:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: Στου διαόλου την μάνα!!!

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by f@bio » Thu Jun 19, 2008 6:29 pm

Aς περιμένουμε λοιπόν όλοι για ένα κινητό με Linux mobile!!!! :smt004
Image
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by The Punisher » Thu Jun 19, 2008 6:31 pm

Too much security is bad security...
:)
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by redlabel » Thu Jun 19, 2008 6:35 pm

Σε περιμένω τον επόμενο Φλεβάρη, για να τα λέμε (αυτά κι άλλα διάφορα) και στην τάξη... ;)

Δ. Γκρ.
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by P3 » Thu Jun 19, 2008 7:35 pm

Πριν προλάβω να την γράψω την είπατε εσείς Δάσκαλε! Too much security is bad security!
Από την άλλη δεν ξέρω και τι απότελέσματα έβγαλε η ανάλυση επικυνδυνότητας της συγκεκριμένης υποδομής για να κρίνω αν είναι υπερβολικό ή όχι. Όντας χρήστης του συστήματος πάντως οφείλω να πω ότι δεν είναι πολύ χρηστική η πολιτική αυτή, δεδομένου ότι απευθύνεται στο AUEB και όχι στο CS.AUEB. Δεν είναι όλοι υποχρεωμένοι να ξέρουν πως συνδέεσαι σε ένα wifi (που σκοπό έχει να σε εξυπηρετεί και όχι να σου κάνει τη ζωή δύσκολη) με κρυπτογράφηση κτλ.

Αλλά νομίζω ότι αυτό δεν είναι το θέμα. Το θέμα είναι αν ένα τόσο πολυδιαφημισμένο προιόν μπορεί να συνδεθεί με αυτό τον τρόπο. Και πάλι θα πω το ίδιο όμως. Νομίζω ότι η μελέτη που έγινε για το που θέλουμε να απευθύνεται η συσκευή, και το τι θέλουμε να προσφέρει, οδήγησε ότι δε θέλουμε τα λίγα computer-freakoyla αλλά τους πολλούς χρήστες που θέλουν να ακούν μουσική, να βλέπουν κανα βίντεο, να σερφάρουν στο νετ (μέσω δικτύου κινητής κατά προτίμηση για να βγάλουν κάτι και οι εταιρείες κινητής) και να παίρνουν και τηλέφωνα. Δεδομένου ότι απο το πουθενά, κυκλοφορουν 7-8 μύρια τέτοιες συσκευές ήδη μάλλον καλά έκαναν. Ε, χ#@%$@#νε κιόλας να δεν μπορείς να μπεις σε ένα δίκτυο με ΕΑP.

Είναι όλα θέμα στάθμισης. Σωστά , Δάσκαλε? ;)
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by redlabel » Thu Jun 19, 2008 7:39 pm

Αυτό προσπαθώ να πω και γιαυτό προσπαθώ να πείσω, αγαπητέ μου συνάδελφε εν τη Επιστήμη... :smt023

Δ. Γκρ.
User avatar
DeadEye
byte level
byte level
Posts: 122
Joined: Fri Mar 18, 2005 12:27 am
Location: Κελί 33, κορυδαλλός

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by DeadEye » Thu Jun 19, 2008 7:52 pm

Too much security is bad security

Μου αρεσει η φραση αυτη ... νομιζω οτι εκφραζει την ριζα του προβληματος στην προκειμενη περιπτωση .

:smt023
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by The Punisher » Thu Jun 19, 2008 8:34 pm

Κι όλα αυτά επειδή το iPhone δεν υποστηρίζει PEAP :lol: . Ακούγεται αστείο ...

Δεν ξέρω γιατί και πως έγινε η επιλογή της ασφάλειας του ασύρματου, δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Αυτό που με(σας) ενδιαφέρει είναι πως θα κάνω configure τις συσκευές μου(σας) σωστά για να το χρησιμοποιήσω. Επειδή οι συσκευές μου(σας) δεν υποστηρίζουν κάποιο πρωτόκολλο, δε σημαίνει ότι φταίει ο πάροχος του δικτύου για αυτό. Είναι προφανές ότι είναι επιλογή (όπως σωστά είπε ο P3) του κατασκευαστή της συσκευής να το υποστηρίξει ή όχι. Οπότε η μόνη λύση είναι να επανεξεταστεί το ζήτημα από τον πάροχο.

Στο κάτω κάτω, η μόνη προβληματική συσκευή είναι το iPhone, το οποίο δεν κυκλοφορεί/υποστηρίζεται στην Ελλάδα.
νομιζω οτι εκφραζει την ριζα του προβληματος στην προκειμενη περιπτωση
στην περίπτωση μας έχουμε έναν αριθμό γνωστών και δημοφιλών πρωτοκόλλων. Το ότι εσύ επέλεξες να μην υποστηρίξεις ένα από αυτά δεν είναι πρόβλημα του παρόχου, αυτό λέω πιο πάνω. Πόσο θα ήταν το κόστος του να το υποστηρίζει στο κάτω κάτω? Αν το υποστήριζε θα την κάναμε την όλη κουβέντα?
Δεν είναι όλοι υποχρεωμένοι να ξέρουν πως συνδέεσαι σε ένα wifi με κρυπτογράφηση κτλ.
σαφώς :smt023 για αυτό υπάρχουν και λεπτομερείς οδηγίες
Είναι όλα θέμα στάθμισης.
Yeap :smt023
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by mikem4600 » Thu Jun 19, 2008 8:37 pm

Βασικά δεδομένου ότι το δίκτυο του AUEB δεν είναι public, είναι λογικό να απαιτεί EAP/PEAP. Παρεμπιπτόντως, EAP/PEAP θα υποστηρίζει το iPhone στην έκδοση 2.0 του firmware, που νομίζω πως αναμένεται εντός του Ιουλίου. Αλίμονο σε όσους έχουν jailbroken iPhone... :smt002 :-D
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
shodanjr_gr
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 810
Joined: Mon Mar 21, 2005 2:45 am
Academic status: Alumnus/a
Location: Stony Brook, NY

Re: ΑΣΟΕΕ wifi , no-iphone support !?

Post by shodanjr_gr » Thu Jun 19, 2008 9:02 pm

Erevodifwntas wrote:
οπισθοδρομικά και ξεπερασμένα επειδή ένα τηλέφωνο δεν τα υποστηρίζει αυτόματα? θυμάμαι ότι για να κάνω το wm05 κινητό μου να συνδεθεί με το δίκτυο έπρεπε να πειράξω τη registry. Το δίκτυο έφταιγε ή το λειτουργικό μου? αλλά μάλλον εδώ φταίει ότι είναι της M$ και όχι της apple...

slightly off topic:
Erevo για γράψε (ή στείλε σε ΡΜ) πως το έκανες το WinMob να μπει στο Aueb wireless, γιατί και εγώ ψάχνομαι ακόμα με το δικό μου (να χαρώ τα 6.0......).
"Liberal" isn't a dirty word Blackadder!
Post Reply

Return to “Δίκτυα υπολογιστών - Internet”