Ταχύτητα ADSL

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν το networking και ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, τηλεφωνικά δίκτυα, δίκτυα κινητής κτλ.
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Ταχύτητα ADSL

Post by MpoMp » Thu Feb 24, 2011 7:55 pm

Το να με ρίχνουν 3Mbps κάθε 3 μήνες δεν θα πάψει ποτέ να με εκπλήσσει. Και αυτό το "έως 24 Mbps" δεν θα με αφήσει να κερδίσω και πολλά δικαστικώς... :mad:
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Ταχύτητα ADSL

Post by chriskin » Thu Feb 24, 2011 8:00 pm

τελευταια φορα που εγινε καποια κινηση νομικα εναντιον τους η otenet πληρωσε μισο εκατομμυριο σε προστιμα - ακομα και το "εως" που βαζουν μπροστα δεν δικαιολογει τις γελιοτητες τους και το ξερουν οι δικαστες μια χαρα.

αν και δεν πιστευω οτι αξιζει , αλλαξε εταιρεια και θα εισαι κομπλε για αρκετο καιρο - μολις χαλασει αυτο αλλαξε παλι κτλ κτλ
μερικες ωρες παιρνει η αλλαγη, δεν ενοχλει καθολου
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Ταχύτητα ADSL

Post by MpoMp » Fri Feb 25, 2011 12:17 am

chriskin wrote:τελευταια φορα που εγινε καποια κινηση νομικα εναντιον τους η otenet πληρωσε μισο εκατομμυριο σε προστιμα - ακομα και το "εως" που βαζουν μπροστα δεν δικαιολογει τις γελιοτητες τους και το ξερουν οι δικαστες μια χαρα.

αν και δεν πιστευω οτι αξιζει , αλλαξε εταιρεια και θα εισαι κομπλε για αρκετο καιρο - μολις χαλασει αυτο αλλαξε παλι κτλ κτλ
μερικες ωρες παιρνει η αλλαγη, δεν ενοχλει καθολου
Πήρα τηλέφωνο, τα ίδια πάλι, θα το κοιτάξουν...

Άμα δε γίνει τίποτα, ψήνομαι άγρια. Μόνο να πείσω τον πατέρα μου...

Edit: Με πήραν τηλέφωνο, λέει η ταχύτητα είναι ασταθής και παίζει να έχει θέμα το modem. Μου είπαν να δοκιμάσω κάποιο άλλο πιο καινούριο modem (αυτό που έχω είναι του 2007 και δεν το είχα αλλάξει μετά την αναβάθμιση στα 24Mbps) και αν επιμένει το πρόβλημα, να τους ξαναπάρω.

Πού θα βρω εγώ modem προς ενοικίαση? :-p
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Ταχύτητα ADSL

Post by MpoMp » Tue Mar 08, 2011 10:15 am

Update
Μετά από επιβεβαίωση ότι η ταχύτητά μου ανεβοκατεβαίνει στο εύρος 6-12 Mbps, και μετά από ένα βράδυ με random επανεκκινήσεις της σύνδεσης από το router πήρα τηλέφωνο πάλι σήμερα.

Και ναι, έχουμε νέα ερμηνεία: είτε φταίει το splitter από το Modem του isdn στο modem του ADSL ή ο συναγερμός (που είναι συνδεδεμένος στο τηλέφωνο) δεν έχει φίλτρο.
Πάλι μου είπαν να δοκιμάσω να συνδέσω μόνο του το router χωρίς τηλέφωνα στην γραμμή. Αλλά δεν έχω χρόνο να το κάνω αυτό, πόσο μάλλον όταν πρέπει να αποσυνδεθεί και ο συναγερμός.
Να αλλάξω splitter?
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
kwnccc
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 994
Joined: Tue Jan 19, 2010 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Ταχύτητα ADSL

Post by kwnccc » Mon Aug 15, 2011 9:08 pm

Έχει κανένας υπόψη του πως μπορώ σε linux να ενεργοποιήσω την δυνατότητα σύνδεσης μου με wireless N, για να έχω ταχύτητα >54Mbps ?
User avatar
ala_mages
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1489
Joined: Sun Jun 06, 2010 7:04 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Ταχύτητα ADSL

Post by ala_mages » Mon Aug 15, 2011 10:33 pm

kwnccc wrote:Έχει κανένας υπόψη του πως μπορώ σε linux να ενεργοποιήσω την δυνατότητα σύνδεσης μου με wireless N, για να έχω ταχύτητα >54Mbps ?
ask http://foss.aueb.gr/
Mpomp is building an army.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ______☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. _ / \
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Welcome to the [url=http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=pAY9CNkKOsg#t=59]ricefields[/url] mathaf*ka [url=http://foss.aueb.gr]Turn on the foss please![/url]
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Re: Ταχύτητα ADSL

Post by netharis » Mon Aug 15, 2011 11:55 pm

kwnccc wrote:Έχει κανένας υπόψη του πως μπορώ σε linux να ενεργοποιήσω την δυνατότητα σύνδεσης μου με wireless N, για να έχω ταχύτητα >54Mbps ?
Εξαρτάται απο πολλά πράγματα...
Δες αρχικά τι έχεις τώρα:

Code: Select all

iwlist wlan0 rate
και δοκίμασε να βάλεις το επιθυμητό rate:

Code: Select all

sudo iwconfig wlan0 rate XM
όπου X το rate που θες.

Για περισσότερα έλα απο το foss.aueb.gr ή στο IRC μας #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Ταχύτητα ADSL

Post by vasilaros69 » Sun Mar 24, 2013 1:04 am

Ξεκίνησε η λειτουργία του ΥΠΕΡΙΩΝ

Η ΕΕΤΤ δημιούργησε τον πρώτο ψηφιακό χάρτη ευρυζωνικής κάλυψης σε όλη την Ελλάδα, καλώντας τους συνδρομητές ADSL και VDSL να συμμετέχουν ενεργά. Ουσιαστικά, μέσα από τη σελίδα http://hyperiontest.gr/ οι χρήστες μπορούν να μετρούν, να ελέγχουν και να συγκρίνουν την ταχύτητα της γραμμής τους με αντίστοιχες άλλων συνδρομητών της περιοχής. Η μέτρηση γίνεται από ειδικό εργαλείο που προσφέρεται από τη σελίδα και τα αποτελέσματα περνούν αυτόματα στη βάση δεδομένων του site.
Τέλος, ένα ακόμη χρήσιμο εργαλείο είναι το Glasnost, το οποίο εντοπίζει αν ο πάροχος περιορίζει συγκεκριμένες υπηρεσίες.
Φαινοταν αρκετα χρησιμο και ειπα να το ποσταρω εδω.
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Ταχύτητα ADSL

Post by chriskin » Sun Mar 24, 2013 2:15 am

ας το δοκιμασουμε κι αυτο , κυριως για το glasnost μερος
User avatar
nickpro
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1859
Joined: Fri Apr 18, 2008 10:54 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Ταχύτητα ADSL

Post by nickpro » Mon Mar 25, 2013 9:26 pm

Και εγώ πρόσφατα έχω προβλήματα με Conn-x.

Συγκεκριμένα κάθε τόσο χάνεται η σύνδεσή μου από το router και έξω και πρέπει να κάνω επανεκκίνηση. Φτιάχνουν για λίγο τα πράγματα, αλλά μερικές φορές ακόμα και μετά από 5 λεπτά έχω πάλι τα ίδια.
Άλλες φορές περνάνε και 1 και 2 μέρες χωρίς πρόβλημα. Το είχα και πιο παλιά αυτό το θέμα, και κάποια στιγμή είπα να αλλάξω router μήπως και φταίει αυτό. Αλλά το πρόβλημα δεν έχει διορθωθεί.

Δεν τους έχω πάρει ακόμα τηλέφωνο γιατί ξέρω ότι θα μου πουν 238327984 αρλούμπες και θα εκνευριστώ, οπότε ρωτάω πρώτα εδώ αν υπάρχει έστω και μια περίπτωση να φταίει το router που είναι ZTE από αυτά που δίνει ο OTE, ή αν φταίει κάτι άλλο.
Πρόσφατα αναβαθμίστηκα και από 2Mbps σε 24Mbps.
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Ταχύτητα ADSL

Post by necrofear_13 » Mon Mar 25, 2013 9:31 pm

nickpro wrote:Και εγώ πρόσφατα έχω προβλήματα με Conn-x.

Συγκεκριμένα κάθε τόσο χάνεται η σύνδεσή μου από το router και έξω και πρέπει να κάνω επανεκκίνηση. Φτιάχνουν για λίγο τα πράγματα, αλλά μερικές φορές ακόμα και μετά από 5 λεπτά έχω πάλι τα ίδια.
Άλλες φορές περνάνε και 1 και 2 μέρες χωρίς πρόβλημα. Το είχα και πιο παλιά αυτό το θέμα, και κάποια στιγμή είπα να αλλάξω router μήπως και φταίει αυτό. Αλλά το πρόβλημα δεν έχει διορθωθεί.

Δεν τους έχω πάρει ακόμα τηλέφωνο γιατί ξέρω ότι θα μου πουν 238327984 αρλούμπες και θα εκνευριστώ, οπότε ρωτάω πρώτα εδώ αν υπάρχει έστω και μια περίπτωση να φταίει το router που είναι ZTE από αυτά που δίνει ο OTE, ή αν φταίει κάτι άλλο.
Πρόσφατα αναβαθμίστηκα και από 2Mbps σε 24Mbps.
Νίκο παίζει να φταίει και το router ή παίζει να μην γίνεται καλά ο συγχρονισμός επειδή αύξησες την ταχύτητα (ναι συμβαίνει μερικές φορές επειδή η περιοχή σου δεν υποστηρίζει στην πραγματικότητα την ταχύτητα που έχεις). Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις τηλέφωνο να αναφέρεις την βλάβη μια δυο φορές και μετά κάνεις το εξής (εγώ αυτό κάνω πάντα), παίρνεις και λες ότι έχει συνέχεις προβλήματα και ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να κάνεις για να αλλάξεις εταιρία και τότε εντελών τυχαία όλα φτιάχνουν. Καλου κακού δοκίμαστε και με κανενός άλλου το PC μήπως και έχει θέμα το PC σου. Μου έχουν συμβεί όλα αυτά για αυτό στo λέω.
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Ταχύτητα ADSL

Post by MpoMp » Tue Mar 26, 2013 11:34 am

Εμένα ανοιγόκλεινε randomly η σύνδεση (internet + τηλέφωνο) όποτε έβρεχε. Είχε βραχυκυκλώσει ο πίνακας στο κουτί του ΟΤΕ έξω από το σπίτι. Έπρεπε να παίρνω τηλέφωνα επί 1 μήνα για να ασχοληθούν. Ήρθε ο τεχνικός (χωρίς να πάρει τηλέφωνο πρώτα) και άρχισε να χτυπάει κουδούνια. Αντί να το φτιάξουν οι ίδιοι είπαν σε εμένα να κάτσω να βάλω σιλικόνη να μη μπαίνει υγρασία.

Για να γίνεται σε τυχαίες στιγμές, δε νομίζω να είναι θέμα του PC, πόσο μάλλον όταν άλλαξες και router και επιμένει το πρόβλημα.

Όντως ρίξε ένα σπαμ στα τηλέφωνά τους, θα έρθει κάποια στιγμή ένας ρέμπελος τεχνικός που θα κάνει ό,τι άκυρη δοκιμή μπορείς να φανταστείς και θα σου πει "δεν είναι δικό μας θέμα, είμαστε έμπειροι εμείς, κάηκε η κάρτα δικτύου σου μάλλον, δοκίμασε να τρως περισσότερη μερέντα".

True story: όταν είχα αναβαθμίσει εγώ από 8 σε 24 Mbps πριν κάτι χρόνια έπιανα μέχρι 10 Mbps. Μετά από πολλά τηλέφωνα είχαν έρθει τεχνικοί στο σπίτι και έψαχναν τι φταίει. Έκαναν τηλέφωνα στους δικούς τους στο κέντρο να δοκιμάσουν αυτό κι εκείνο. Τελικά μου είπαν να αλλάξω router, κάρτα δικτύου και να κοιτάξω το modem, κάτι από αυτά είχε θέμα. Ποιο ήταν το πραγματικό πρόβλημα (που το βρήκα μόνος 2-3 μέρες μετά)? Το router ήταν συνδεδεμένο στον Η/Υ με USB και όχι με Ethernet οπότε είχε το όριο των 10Mbps.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Το καλύτερο είναι ότι μπορείς να πάρεις χωρίς χρέωση μόνο από σταθερό ΟΤΕ στην υποστήριξη του ΟΤΕ. Βέβαια την υποστήριξη την χρειάζεσαι όταν δεν έχεις τηλέφωνο οπότε σε αναγκάζουν να πληρώσεις αρκετά ευρουλάκια περιμένοντας στην αναμονή έχοντας καλέσει από κινητό. Αισχροκέρδεια στα καλύτερα της, από τον ΟΤΕ που όλοι αγαπήσαμε.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
ala_mages
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1489
Joined: Sun Jun 06, 2010 7:04 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Ταχύτητα ADSL

Post by ala_mages » Tue Mar 26, 2013 1:13 pm

MpoMp wrote: True story: όταν είχα αναβαθμίσει εγώ από 8 σε 24 Mbps πριν κάτι χρόνια έπιανα μέχρι 10 Mbps. Μετά από πολλά τηλέφωνα είχαν έρθει τεχνικοί στο σπίτι και έψαχναν τι φταίει. Έκαναν τηλέφωνα στους δικούς τους στο κέντρο να δοκιμάσουν αυτό κι εκείνο. Τελικά μου είπαν να αλλάξω router, κάρτα δικτύου και να κοιτάξω το modem, κάτι από αυτά είχε θέμα. Ποιο ήταν το πραγματικό πρόβλημα (που το βρήκα μόνος 2-3 μέρες μετά)? Το router ήταν συνδεδεμένο στον Η/Υ με USB και όχι με Ethernet οπότε είχε το όριο των 10Mbps.
Image
Mpomp is building an army.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ______☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. _ / \
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Welcome to the [url=http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=pAY9CNkKOsg#t=59]ricefields[/url] mathaf*ka [url=http://foss.aueb.gr]Turn on the foss please![/url]
User avatar
nickpro
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1859
Joined: Fri Apr 18, 2008 10:54 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Ταχύτητα ADSL

Post by nickpro » Wed Mar 27, 2013 8:49 pm

MpoMp wrote:Όντως ρίξε ένα σπαμ στα τηλέφωνά τους, θα έρθει κάποια στιγμή ένας ρέμπελος τεχνικός που θα κάνει ό,τι άκυρη δοκιμή μπορείς να φανταστείς και θα σου πει "δεν είναι δικό μας θέμα, είμαστε έμπειροι εμείς, κάηκε η κάρτα δικτύου σου μάλλον, δοκίμασε να τρως περισσότερη μερέντα".
Αυτό θα κάνω μόλις εξοπλιστώ με χρόνο, υπομονή και καλή διάθεση. Από μια συζήτηση που είχα με κάποιον που ξέρει κάποια πραγματάκια, μάλλον είναι θέμα συγχρονισμού. Μόλις τηλεφωνήσω θα ποστάρω for the record.
User avatar
theodddore
bit level
bit level
Posts: 20
Joined: Mon Oct 08, 2012 5:15 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Ταχύτητα ADSL

Post by theodddore » Tue Jun 25, 2013 2:03 pm

Ρουλιδες , τις τελευταιες μερες , η εταιρια adsl που εχω (forhtnet) ενω πληρωνω για 24mbs με εχει σταθερα στα ~6mbs , ενω η αρχικη εκτιμιση τους ηταν στα 17mbs! xD Τεσπα αυτο δεν με πειραζει , οσο η συνεχης πτωση της ταχυτητας κατω απο τα 1 mbs . Εχουν γενικα προβλημα οι γραμμες (γιατι ακουσα και κατι τετοιο) η να παω να τους ξεχεσω???
User avatar
ala_mages
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1489
Joined: Sun Jun 06, 2010 7:04 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Ταχύτητα ADSL

Post by ala_mages » Tue Jun 25, 2013 2:20 pm

theodddore wrote:Ρουλιδες , τις τελευταιες μερες , η εταιρια adsl που εχω (forhtnet) ενω πληρωνω για 24mbs με εχει σταθερα στα ~6mbs , ενω η αρχικη εκτιμιση τους ηταν στα 17mbs! xD Τεσπα αυτο δεν με πειραζει , οσο η συνεχης πτωση της ταχυτητας κατω απο τα 1 mbs . Εχουν γενικα προβλημα οι γραμμες (γιατι ακουσα και κατι τετοιο) η να παω να τους ξεχεσω???
Κοίτα ανά περιόδους και ανάλογα την εταιρία συμβαίνουν αυτά. Εγώ δεν έχω forthnet οπότε δεν ξέρω συγκεκριμένα να σου πω άμα έχουν πρόβλημα οι γραμμές. Όπως και να έχει(είτε είναι θέμα γραμμών είτε απλά είναι κουφάλες και δεν σου δίνουν αυτό που πληρώνεις) πάρε και ξεχεσε τους, μόνο έτσι καταλαβαίνουν.
Mpomp is building an army.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ______☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. _ / \
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Welcome to the [url=http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=pAY9CNkKOsg#t=59]ricefields[/url] mathaf*ka [url=http://foss.aueb.gr]Turn on the foss please![/url]
User avatar
Stayrakas
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 587
Joined: Mon Sep 28, 2009 7:36 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: StoneCity @ Athens

Re: Ταχύτητα ADSL

Post by Stayrakas » Tue Jun 25, 2013 2:35 pm

Τι περιοχη εισαι? Ειμαι πετρουπολη με forthnet , και που και που εχω τετοια θεματακια.. Ηταν περιοδος ενος μηνα, που δεν πηγαινε πανω απο 1 mbs. Τωρα σπανια να γινει κατι τετοιο.
Three Rings for the Elven-kings under the sky,Seven for the Dwarf-lords in their halls of stone,Nine for Mortal Men doomed to die,
One for the Dark Lord on his dark throne,In the Land of Mordor where the Shadows lie.
One Ring to rule them all, One Ring to find them,One Ring to bring them all and in the darkness bind them
In the Land of Mordor where the Shadows lie.
User avatar
theodddore
bit level
bit level
Posts: 20
Joined: Mon Oct 08, 2012 5:15 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Ταχύτητα ADSL

Post by theodddore » Tue Jun 25, 2013 10:40 pm

βασικα ειναι οκ τωρα , το ειχα το προβλημα εδω και κατι μερες και τους εστειλα ενα mail χθες , δεν ξερω αν αυτο φταει , αλλα τωρα ειναι κομπλε ολα :) Btw επειδη ειμαι απο επαρχια και συγκεκριμενα απο νησι , τις προηγουμενες ημερες εβλεπα κατα πολυ χειροτερες ταχυτητες απο την επαρχια... Θα μας τρελανουν...
Post Reply

Return to “Δίκτυα υπολογιστών - Internet”