Απορίες για παραγγελία μέσω amazon

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν το networking και ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, τηλεφωνικά δίκτυα, δίκτυα κινητής κτλ.
User avatar
ctm
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 163
Joined: Thu Oct 27, 2011 1:04 am
Academic status: N>4
Gender:

Re: Απορίες για παραγγελία μέσω amazon

Post by ctm » Tue Mar 06, 2012 8:53 pm

lost_noni_dw wrote:Οι πληρωμές πώς γίνονται;Με προπληρωμένη κάρτα;Και αν ναι πώς βγάζεις; :?:
Μπορείς να πάς σε μία τράπεζα και να βγάλεις μια pre-paid card.
Της βάζεις κάθε φορά κάποια λεφτά αναλόγως την αγορά και μετά την ξαναφορτίζεις όποτε θές.
Της τράπεζα κύπρου έχουν οι περισσότεροι φίλοι μου.
http://www.prepaidcards.gr/
τσεκ
ΟΧΙ στη καταστροφή της χαράς, ΝΑΙ στη χαρά της καταστροφής. :bounce:
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Απορίες για παραγγελία μέσω amazon

Post by cypher » Tue Mar 06, 2012 9:08 pm

Γίνεται και με paypal νομίζω. Τώρα προπληρωμένη βγάζεις σε alpha bank και τράπεζα κύπρου αν δεν κάνω λάθος και χρειάζεσαι ταυτότητα, φαντάζομαι αφμ (δεν είμαι σίγουρος) και ένα αρχικό ποσό που θα βάλεις μέσα (παλιά ήταν 50 ευρώ) για να μην είναι άδεια.
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
lost_noni_dw
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 538
Joined: Wed Mar 03, 2010 9:29 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Απορίες για παραγγελία μέσω amazon

Post by lost_noni_dw » Tue Mar 06, 2012 9:13 pm

Thanks!! :smt023
Image
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Απορίες για παραγγελία μέσω amazon

Post by ultimate_aektzis » Tue Mar 06, 2012 9:17 pm

Με ολους τους τυπους καρτας. Αναλογα την τραπεζα εχει και αλλη διαδικασια. Πχ η Κυπρου δεν απαιτει λογαριασμο ταμιευτηριου(δεν ξερω αν αλλαξε)
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Απορίες για παραγγελία μέσω amazon

Post by MpoMp » Tue Mar 06, 2012 11:09 pm

cypher wrote:Γίνεται και με paypal νομίζω. Τώρα προπληρωμένη βγάζεις σε alpha bank και τράπεζα κύπρου αν δεν κάνω λάθος και χρειάζεσαι ταυτότητα, φαντάζομαι αφμ (δεν είμαι σίγουρος) και ένα αρχικό ποσό που θα βάλεις μέσα (παλιά ήταν 50 ευρώ) για να μην είναι άδεια.
Νομίζω πλέον όλες οι τράπεζες και για τις χρεωστικές κάρτες ζητούν εκκαθαριστικό.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Απορίες για παραγγελία μέσω amazon

Post by chriskin » Tue Mar 06, 2012 11:51 pm

εγω σε πειραιως που ειμαι πηγα με ταυτοτητα και αφμ και εβγαλα. ειχα μαζι και το χαρτι απο την εφορεια αλλα δεν το ζητησαν
(αυτα περιπου πριν απο 5-6 μηνες)
για αρχικα λεφτα μεσα μονο 5 εβαλα κι αυτα για να ενεργοποιησω την υπηρεσια του mobile banking
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Απορίες για παραγγελία μέσω amazon

Post by ultimate_aektzis » Wed Mar 07, 2012 12:01 am

MpoMp wrote:
cypher wrote:Γίνεται και με paypal νομίζω. Τώρα προπληρωμένη βγάζεις σε alpha bank και τράπεζα κύπρου αν δεν κάνω λάθος και χρειάζεσαι ταυτότητα, φαντάζομαι αφμ (δεν είμαι σίγουρος) και ένα αρχικό ποσό που θα βάλεις μέσα (παλιά ήταν 50 ευρώ) για να μην είναι άδεια.
Νομίζω πλέον όλες οι τράπεζες και για τις χρεωστικές κάρτες ζητούν εκκαθαριστικό.
Νομιμζω εχει να κανει με ταυτοποιηση κατοικιας...και δεη τους κανει.
User avatar
voula13
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 159
Joined: Sun Sep 26, 2010 2:16 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Hogwarts

Re: Απορίες για παραγγελία μέσω amazon

Post by voula13 » Mon Mar 26, 2012 6:56 pm

Μηπως ξερει κανεις ποιοι ειναι οι διανομεις του amazon στην ελλαδα; Η παραγγελια μου επρεπε να ειχε ερθει απο την προηγουμενη εβδομαδα και ανησυχω.
"The one with the power to vanquish the Dark Lord approaches ... born to those who have thrice defied him,
born as the seventh month dies ... and the Dark Lord will mark him as his equal,
but he will have power the Dark Lord knows not ... and either must die at the hand of the other for neither can live while the other survives ...
the one with the power to vanquish the Dark Lord will be born as the seventh month dies ..."
User avatar
dexter
Venus Former Team Member
Posts: 2496
Joined: Wed Jan 09, 2008 11:50 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: springfield
Contact:

Re: Απορίες για παραγγελία μέσω amazon

Post by dexter » Mon Mar 26, 2012 7:08 pm

voula13 wrote:Μηπως ξερει κανεις ποιοι ειναι οι διανομεις του amazon στην ελλαδα; Η παραγγελια μου επρεπε να ειχε ερθει απο την προηγουμενη εβδομαδα και ανησυχω.
από ποιο amazon παρήγγειλες;
εγώ που είχα παραγγείλει από αμερική με ups μου το φέρανε..
πήγαινε στο my account και κάπου έχει επιλογή να κάνεις track το πακέτο σου και σου λέει ακριβώς που βρίσκεται..
http://foss.aueb.gr
always aim for for the sky for if you fail you can at least reach the clouds..
ALL BLACKS supporter..
http://www.bringthemback.org/
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: Απορίες για παραγγελία μέσω amazon

Post by stranger » Mon Mar 26, 2012 10:21 pm

voula13 wrote:Μηπως ξερει κανεις ποιοι ειναι οι διανομεις του amazon στην ελλαδα; Η παραγγελια μου επρεπε να ειχε ερθει απο την προηγουμενη εβδομαδα και ανησυχω.
Εγώ παρήγγειλα κάποια πράγματα από το αγγλικό amazon στις 20/2 και έφυγαν ως δύο πακέτα, το ένα με Royal Mail και το άλλο με Deutche Post DHL. To delivery estimate ήταν για 7/3. Ήρθαν πρίν μια βδομάδα και τα πακέτα έγραφαν πάνω ότι ήταν στα ΕΛΤΑ από τις 6/3!

Πριν φτάσουν έστειλα mail στο amazon λέγοντας ότι άργησαν και ζητώντας το shipment number, γιατί κανένα πακέτο δεν είχε tracking info. Μου απάντησαν σε λιγότερο από ώρα ότι δεν γίνεται να μου δώσουν τον αριθμό, αλλά μου τα ξαναέστειλαν με τη Standard μέθοδο και χωρίς χρέωση. Υποτίθεται ότι τα replacements θα έφταναν την προηγούμενη Δευτέρα, αλλά....

Πρέπει τώρα να περιμένω πότε θα έρθουν, να τα παραλάβω, να συμπληρώσω κατάλληλες φόρμες και να τα ξαναστείλω! :smt021

Οπότε δεν παίζει ρόλο με τι μέθοδο ή μεταφορική στέλνονται. Στα ΕΛΤΑ χάνονται. Και όταν είχα πάρει στα ΕΛΤΑ μου είχαν πει: "Εεε, αν είναι από εξωτερικό κάνουν κανένα μήνα να φτάσουν!" :smt013
User avatar
voula13
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 159
Joined: Sun Sep 26, 2010 2:16 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Hogwarts

Re: Απορίες για παραγγελία μέσω amazon

Post by voula13 » Mon Mar 26, 2012 11:39 pm

dexter wrote: από ποιο amazon παρήγγειλες;
εγώ που είχα παραγγείλει από αμερική με ups μου το φέρανε..
πήγαινε στο my account και κάπου έχει επιλογή να κάνεις track το πακέτο σου και σου λέει ακριβώς που βρίσκεται..
Απο το γερμανικο τα παρηγγειλα. Αυτα για το tracking το ειχα ψαξει και δεν το βρηκα στο site.
stranger wrote: Οπότε δεν παίζει ρόλο με τι μέθοδο ή μεταφορική στέλνονται. Στα ΕΛΤΑ χάνονται. Και όταν είχα πάρει στα ΕΛΤΑ μου είχαν πει: "Εεε, αν είναι από εξωτερικό κάνουν κανένα μήνα να φτάσουν!" :smt013
Την προηγουμενη φορα που παρηγγειλα ηρθαν 3 μερες νωριτερα γι'αυτο ανησυχησα...
"The one with the power to vanquish the Dark Lord approaches ... born to those who have thrice defied him,
born as the seventh month dies ... and the Dark Lord will mark him as his equal,
but he will have power the Dark Lord knows not ... and either must die at the hand of the other for neither can live while the other survives ...
the one with the power to vanquish the Dark Lord will be born as the seventh month dies ..."
Post Reply

Return to “Δίκτυα υπολογιστών - Internet”