Χωρισμα δισκου για να εχω 2 λειτουργικα.

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
User avatar
sagwnias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1005
Joined: Tue May 23, 2006 6:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: To RING του Steel FM
Contact:

Χωρισμα δισκου για να εχω 2 λειτουργικα.

Post by sagwnias » Mon Dec 03, 2007 12:49 am

Πηρα ενα υπολογιστη για downloading station και του εβαλα Windows XP Media Center Edition και δεν μου φαινεται να λειτουργει σωστα το συστημα, διοτι βγαινουν συχνα καποια ασχετα errors..

Σκεφτηκα λοιπον να χωρησω το δισκο για να βαλω και τα αυθεντικα ΧΡ professional απο το msdnaa για να μην χρειαστει να κανω φορματ και πρεπει παλι να ψαχνω drivers κλπ γιατι βαριεμαι...

Ψαχνω λοιπον ενα καλο προγραμματακι που να χωριζει δισκους.

Και μια ερωτηση. Ας πουμε οτι το κανω αυτο που λεω. Μετα μπορω να κανω φορματ μονο στο κομματι του δισκου με τα προηγουμενα windows για να μη μου τρωνε και χωρο;; :-D :-D Ετσι δεν θα χρειαστει να ψαχνω drivers παλι ε;;
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Mon Dec 03, 2007 1:04 am

Ένα γνωστό πρόγραμμα για να κάνεις partitions είναι το Partition Magic.
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
Ant
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 180
Joined: Sat Sep 23, 2006 11:09 am

Post by Ant » Mon Dec 03, 2007 1:06 pm

Γιατί δεν βάζεις τα XP σε ενα Virtual Machine (VMware ή VirtualPC)? Μου φαίνεται πιο σωστη λύση και δεν χρειάζεται να παίζεις με partitions...
Today is the first day of the rest of your life...
User avatar
sagwnias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1005
Joined: Tue May 23, 2006 6:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: To RING του Steel FM
Contact:

Post by sagwnias » Mon Dec 03, 2007 1:18 pm

Ant wrote:Γιατί δεν βάζεις τα XP σε ενα Virtual Machine (VMware ή VirtualPC)? Μου φαίνεται πιο σωστη λύση και δεν χρειάζεται να παίζεις με partitions...
Tι ακριβως ειναι αυτο που λες;; δεν εχω ιδεα...


Αλλα μαλλον θα παω σε κανονικο φορματ, εξαλλου θα πρεπει να ξαναψαξω για οδηγους για το νεο λειτουργικο...οποτε αυτο που σκεφτηκα δεν παιζει, να γλυτωσω τη διαδικασια με τους οδηγους.
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Post by emperormario » Mon Dec 03, 2007 2:34 pm

Ουσιαστικά ένα vm προσομοιώνει την ύπαρξη ενός λειτουργικού, χωρίς όμως να επηρεάζει την λειτουργία του βασικού λειτουργικού. Με άλλα λόγια, έχεις ένα λειτουργικό μέσα σε ένα άλλο. Φαντάσου πως κατά την προσομοίωση, το εμφωλευμένο λειτουργικό μπορεί να τρέξει ακόμη και σε παράθυρο των Windows!!

Στο περιεγραψα στο περίπου, αφού δεν έχω ασχοληθεί αρκετά. Πάντως η αγορά των virtual machines αναπτύσσεται ραγδαια. Απόδειξη η επιτυχία του vmware, που αναφέρθηκε πιο πάνω

Δες και εδώ
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
Ant
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 180
Joined: Sat Sep 23, 2006 11:09 am

Post by Ant » Mon Dec 03, 2007 3:04 pm

http://en.wikipedia.org/wiki/X86_virtualization
Τα πιο γνωστά είναι το VMware Workstation και το Microsoft Virtual Pc.

Με απλά λόγια μπορείς να έχεις ένα OS μέσα σε ένα άλλο OS. Σκέψου το εξής σενάριο: Ανοίγεις το PC σου που έχει Windows XP (host).
Μέσα από τα XP ανοίγεις ένα παράθυρο "μέσα" στο οποίο τρέχουν Windows Vista (guest 1) και ένα 2ο παράθυρο "μέσα" στο οποίο τρέχουν Ubuntu (guest 2). Screeshot1, Screeshot2
Εγώ πάντως προτιμώ το VMware Workstation. Σου συνιστώ να τα δοκιμάσεις γενικότερα γιατί το Virtualization είναι πολύ hot αυτό το καιρό και έχουν σίγουρα μέλλον. Για να καταλάβεις, η Microsoft βγάζει demo των προιόντων της σε Virtual PC. Δηλαδή εσύ κατεβάζεις ένα VM που έχει ήδη εγκατεστημένα ότι χρειάζεσαι για να δεις το demo. Π.χ. Sharepoint Server 2007. Σίγουρα θα τα δεις όταν αρχίσεις να εργάζεσαι στο χώρο.
Today is the first day of the rest of your life...
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Mon Dec 03, 2007 3:29 pm

Επειδη δεν εχω καταλαβει μαλλον ακριβως περι τινος προκειται.

Σε τι θα βοηθησει αυτο που προτεινεις στη σταθεροτητα ενος PC που εχει προβληματα στο λειτουργικο του?? Αποτι τα θυμαμαι και απο τα λειτουργικα, στην συγκεκριμενη περιπτωση θα φορτωνει XP media center (που εχουν προβλημα) και απο κει θα φορτωνεις το VMware και μετα απο εκει Vista ας πουμε. Παλι δε θα μπορει να σου βγαλει προβλημα το Winxp media center???
User avatar
Ant
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 180
Joined: Sat Sep 23, 2006 11:09 am

Post by Ant » Mon Dec 03, 2007 4:16 pm

Δεν ανέφερα το virtualization ως λύση στα προβλήματα του host. Αλλά για να μην χρειαστεί να κόψει τους δίσκους αλλά και ως καλύτερο manageabiliy του όλου συστήματος.
Today is the first day of the rest of your life...
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Mon Dec 03, 2007 4:24 pm

Ant wrote:Δεν ανέφερα το virtualization ως λύση στα προβλήματα του host. Αλλά για να μην χρειαστεί να κόψει τους δίσκους αλλά και ως καλύτερο manageabiliy του όλου συστήματος.
Οκ. Ειπα μηπως κατι δεν καταλαβα καλα, ειπα μηπως τρεχει καποιο προγραμα κατευθειαν χωρις λειτουργικο και απο εκει διαλεγεις μετα πιο θα ανοιξεις (κατι σαν optimized boot manager) :-)
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”