Ubuntu

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
alasondro
byte level
byte level
Posts: 120
Joined: Sat May 01, 2004 4:03 am
Academic status: N>4

Re: Ubuntu

Post by alasondro » Wed Jan 23, 2008 3:30 pm

Σίγουρα δεν υπάρχει περιορισμός...κάνε αν μπορείς paste το config σου εδώ γιατί έτσι δεν βγαίνει άκρη ...ίσως μπρέσω να σε βοηθήσω αν και δεν έχω δουλέψει πολύ τον apache2
User avatar
cyberpython
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 654
Joined: Wed Nov 21, 2007 8:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Αθηνα
Contact:

Γιατί Linux;

Post by cyberpython » Sat Feb 23, 2008 11:49 pm

Για όσους αναρωτιούνται : http://www.myubuntu.gr/index.php/%CE%B3 ... %AF-linux/
User avatar
maria nefeli
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 171
Joined: Tue Nov 28, 2006 4:57 pm
Location: Κάπου μακριά !

Re: Ubuntu

Post by maria nefeli » Mon Dec 01, 2008 5:17 pm

Γειά χαρά!
Η άσχετη συμφοιτήριά σας που εδώ και χρόνια αποδεικνύει με αξιοζήλευτη επιδεξιότητα την άγνοιά της επί των η/υ έρχεται να ζητήσει για ακόμα μια φορά τη βοήθειά σας , αγαπητοί συνάδελφοι.

Λοιπόν , έχουμε και λέμε: μια φίλη έχει για λειτουργικό Ubuntu στον δικό της η/υ και θέλει να του βάλουμε τα κλασικά προγράμματα των windows (τα office - word, powerpoint κτλ) ώστε να ολοκληρώσει μια εργασία της αφού με αυτά έχει συνηθίσει . Άραγε , γίνεται αυτό; Να εγκαταστήσουμε προγράμματα των windows στο Ubuntu; Και αν ναι, πως γίνεται αυτό;
Αν όχι, πως μπορώ να απεγκαταστήσω τα Ubuntu και να βάλω τα vista;
(Όποια και αν είναι η απάντηση , θα μπορούσατε παρακαλώ να είστε όσο πιο αναλυτικοί μπορείτε, ώστε να καταφέρω να τα βάλω και να τη βοηθήσω )

ΥΓ: Το ξέρω , είμαι πολύ - πολύ αστοιχείωτη , συγγνώμη :oops: .
Πάσα προσφορά δεκτή , παιδιά :) !
Ευχαριστώ πολύ , προκαταβολικά!
Ωφελείν ή μη βλάπτειν (Ιπποκράτης)
User avatar
cyberpython
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 654
Joined: Wed Nov 21, 2007 8:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Αθηνα
Contact:

Re: Ubuntu

Post by cyberpython » Mon Dec 01, 2008 7:25 pm

maria nefeli wrote:ια φίλη έχει για λειτουργικό Ubuntu στον δικό της η/υ και θέλει να του βάλουμε τα κλασικά προγράμματα των windows (τα office - word, powerpoint κτλ) ώστε να ολοκληρώσει μια εργασία της αφού με αυτά έχει συνηθίσει . Άραγε , γίνεται αυτό; Να εγκαταστήσουμε προγράμματα των windows στο Ubuntu; Και αν ναι, πως γίνεται αυτό;
Γίνεται με χρήση του WINE - αλλά για ορισμένα προγράμματα και με διαφορετικά αποτελέσματα για κάθε εφαρμογή. Καλύτερα να μας πεις ποιά έκδοση του Office θες να εγκαταστήσεις - μπορείς να δεις για κάθε εφαρμογή του Office (word, excel κλπ.) ξεχωριστά το κατά πόσον υποστηρίζεται εδώ: http://appdb.winehq.org/

Αλλά, θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει το OpenOffice που είνει εξίσου καλό για τη συγγραφή εργασιών (λείπουν μερικά στοιχεία, αλλά τίποτα βασικό)....
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Ubuntu

Post by AmmarkoV » Tue Dec 02, 2008 12:03 am

maria nefeli wrote:μια φίλη έχει για λειτουργικό Ubuntu στον δικό της η/υ και θέλει να του βάλουμε τα κλασικά προγράμματα των windows (τα office - word, powerpoint κτλ)
OpenOffice is your friend! - http://www.openoffice.org/
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Ubuntu

Post by The Punisher » Tue Dec 02, 2008 12:13 pm

No it's not!!! Είναι ένα χάλι και μισό το openoffice, sorry κιόλας. Πως συγκρίνουμε τα 2 προϊόντα? Είναι σαν να λες "dvd και δισκέτα" : και στα 2 μπορώ να αποθηκεύσω αρχεία, σημαίνει κάτι αυτό?

:smt018
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Ubuntu

Post by ultimate_aektzis » Tue Dec 02, 2008 12:25 pm

Εξαρταται τι δουλεια κανεις.εμενα με βολευει το openoffice.ΞΑδερφος,που "προγραμματιζει" σε excel και χρειαζεται τις πολυπλοκες συναρτησεις θελει ms.Ειχε δοκιμασει και OO αλλα δεν του εκανε.Τωρα αν εχει βελτιωθει δεν ξερω.
User avatar
fo@
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 337
Joined: Mon Jun 19, 2006 12:35 pm

Re: Ubuntu

Post by fo@ » Tue Dec 02, 2008 1:24 pm

The Punisher wrote:No it's not!!! Είναι ένα χάλι και μισό το openoffice, sorry κιόλας. Πως συγκρίνουμε τα 2 προϊόντα? Είναι σαν να λες "dvd και δισκέτα" : και στα 2 μπορώ να αποθηκεύσω αρχεία, σημαίνει κάτι αυτό?

:smt018
Το openoffice δεν είναι και από τα φοβερότερα λογισμικά. Είναι απλά μια καλή εναλλακτική και το χάσμα δεν είναι αυτό που λες. Αν γουστάρει η microsoft ας βγάλει to office της έκδοση για linux έστω εμπορικά. Δεν έχει να χάσει τίποτα. Πολύ πιθανόν η κακογραμμένη της σουίτα (από πλευράς χρήσης των υπολογιστικών πόρων) να τρέχει πιο γρήγορα κιόλας.
"With soap, baptism is a good thing"
StormRider
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1040
Joined: Mon Dec 18, 2006 5:34 pm
Gender:

Re: Ubuntu

Post by StormRider » Tue Dec 02, 2008 1:31 pm

To ΟpenOffice (ακόμα και το 3.0)είναι πίσω σε σχέση με το office, τουλάχιστον στη διεπαφή, που παίζει σημαντικό ρόλο στις εφαρμογές γραφείου. Το Office12 (2007) είναι από τα εργαλεία της microsoft που δουλεύω με ικανοποίηση μαζί του.

Maria Nefeli, αν θέλει να εγκαταστήσει το 2003, με το Wine θα λειτουργήσουν όλα καλά. Στο 2007 τα πράγματα είναι χειρότερα και -ανάλογα με την έκδοση του wine- μπορεί να μην παίζουν κάποια components ή/και κάποιες εφαρμογές (clipart, powerpoint, outlook, αργές αλλαγές στα tabs). Υπάρχουν αρκετές δημοσιεύσεις για να καταφέρεις να κάνεις εγκατάσταση του Wine + Office βήμα βήμα. Αν βρω χρόνο να το επιχειρήσω θα κάνω μια δημοσίευση.
Image
User avatar
~~Wind~~
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1747
Joined: Thu Nov 30, 2006 1:07 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: *void

Re: Ubuntu

Post by ~~Wind~~ » Tue Dec 02, 2008 1:41 pm

Το οο3 με το Office07 δεν συγκρινονται. Το Office07 είναι πολυ μπροστα.
Τωρα σε σχεση με παλαιότερες εκδοσεις του Office, εγω θα προτιμούσα οο3.
Αυτα, το εχω ξαναπει άλλωστε. (εκανα κι εγω το spam μου)
:smt002
ImageImage
Come to foss-aueb ...we have cookies.. yamyam~nomnomnomnomnomnomnomnom
a cookie ~ I will do science to it
User avatar
maria nefeli
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 171
Joined: Tue Nov 28, 2006 4:57 pm
Location: Κάπου μακριά !

Re: Ubuntu

Post by maria nefeli » Tue Dec 02, 2008 2:22 pm

AmmarkoV wrote:
maria nefeli wrote:μια φίλη έχει για λειτουργικό Ubuntu στον δικό της η/υ και θέλει να του βάλουμε τα κλασικά προγράμματα των windows (τα office - word, powerpoint κτλ)
OpenOffice is your friend! - http://www.openoffice.org/

Εεε... Βρήκα link για να το κατεβάσω για windows, εγώ όμως χρειάζεται να το βάλω σε Ubuntu.

(Συγγνώμη που είμαι τόσο άσχετη :oops: )
Ωφελείν ή μη βλάπτειν (Ιπποκράτης)
User avatar
~~Wind~~
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1747
Joined: Thu Nov 30, 2006 1:07 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: *void

Re: Ubuntu

Post by ~~Wind~~ » Tue Dec 02, 2008 2:30 pm

σε terminal

Code: Select all

aptitude install openoffice
ή ανοιξε το Synaptic (Αdmin-->Tools?-->Synaptic)
και ψαξε για openoffice

Δεν ειμαι σιγουρος πως λεγεται το πακετο
ImageImage
Come to foss-aueb ...we have cookies.. yamyam~nomnomnomnomnomnomnomnom
a cookie ~ I will do science to it
User avatar
cyberpython
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 654
Joined: Wed Nov 21, 2007 8:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Αθηνα
Contact:

Re: Ubuntu

Post by cyberpython » Tue Dec 02, 2008 3:05 pm

~~Wind~~ wrote:σε terminal

Code: Select all

aptitude install openoffice
ή ανοιξε το Synaptic (Αdmin-->Tools?-->Synaptic)
και ψαξε για openoffice

Δεν ειμαι σιγουρος πως λεγεται το πακετο
Βασικά ο ευκολότερος τρόπος (για να εγκαταστήσεις το OpenOffice 2.4) είναι μέσα από το "Προσθαφαίρεση Εφαρμογών" (Εφαρμογές -> Προσθαφαίρεση και στην κατηγορία Office ψάχνεις για OpenOffice)
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Ubuntu

Post by Luke » Tue Dec 02, 2008 3:52 pm

Πολύ πιθανό να είναι ήδη εγκατεστημένο στο Ubuntu.:) Ρίξε μια ματιά πρώτα.
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Ubuntu

Post by ultimate_aektzis » Tue Dec 02, 2008 4:19 pm

Αφου τσεκαρεις αυτο που λεει luke,γυρνα στο ιδιο site που βρηκες το αρχειο για τα windows και κατεβασε το .deb,οχι το .exe :smt002
aptitude install openoffice
sudo? :roll:
User avatar
~~Wind~~
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1747
Joined: Thu Nov 30, 2006 1:07 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: *void

Re: Ubuntu

Post by ~~Wind~~ » Tue Dec 02, 2008 7:57 pm

ultimate_aektzis wrote:Αφου τσεκαρεις αυτο που λεει luke,γυρνα στο ιδιο site που βρηκες το αρχειο για τα windows και κατεβασε το .deb,οχι το .exe :smt002
κανονικα αυτο πρεπει να αποφευγεται. Τα πακετα πρεπει να εγκαθιστουνται απο τον PM της κάθε διανομής, αλλιώς αρχίζουν διαφορα προβλήματα, το ένα πρόγραμμα γράφεται πάνω στο άλλο, μπερδεύονται οι βιβλιοθηκες κ.α. πολλα ασχημα έπονται..
ultimate_aektzis wrote: sudo? :roll:
το sudo δεν υπαρχει παντου απ την αρχη + εχει καποια security holes αν δε το ρυθμισεις σωστα.. :smt016

Code: Select all

$ su -
<Root Password>
$ aptitude install openoffice
ImageImage
Come to foss-aueb ...we have cookies.. yamyam~nomnomnomnomnomnomnomnom
a cookie ~ I will do science to it
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Ubuntu

Post by sandra » Tue Dec 02, 2008 9:33 pm

Για το OpenOffice που αναφέρατε είχα πολύ άσχημη εμπειρία πέρυσι, χάνοντας ολόκληρη εργασία στα λειτουργικά επειδή την είχα αποθηκεύσει σαν rtf. Όταν πήγα να την παραδώσω κατά τύχη είδα ότι μέσα είχε απλά κινέζικα. Ούτε εικόνες ούτε τίποτα. Μακριάααααα :evil:
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Ubuntu

Post by ultimate_aektzis » Tue Dec 02, 2008 10:03 pm

Ειναι θεμα format.Εγω παντα μα παντα τα βαζω σε pdf που ειναι portable και iso.
κανονικα αυτο πρεπει να αποφευγεται. Τα πακετα πρεπει να εγκαθιστουνται απο τον PM της κάθε διανομής, αλλιώς αρχίζουν διαφορα προβλήματα, το ένα πρόγραμμα γράφεται πάνω στο άλλο, μπερδεύονται οι βιβλιοθηκες κ.α. πολλα ασχημα έπονται..
οκ,αν θες να βαλεις eclipse βαλε του synaptic που ειναι απο το 1993 :smt016
Σε καποιες περιπτωσεις δυστυχως ειναι αναποφευκτο.Και λεω δυστυχως γιατι εχω καλομαθει να βαζω μονο τον κωδικο μου και να τελειωνω.Παντως,το προβλημα που λες ,ισχυει, το ενιωσα στο πετσι μου με το google earth.Ασε... :smt011
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Ubuntu

Post by Luke » Tue Dec 02, 2008 11:19 pm

sandra wrote:Για το OpenOffice που αναφέρατε είχα πολύ άσχημη εμπειρία πέρυσι, χάνοντας ολόκληρη εργασία στα λειτουργικά επειδή την είχα αποθηκεύσει σαν rtf. Όταν πήγα να την παραδώσω κατά τύχη είδα ότι μέσα είχε απλά κινέζικα. Ούτε εικόνες ούτε τίποτα. Μακριάααααα :evil:
Υπάρχει επιλογή από τα Options που του λες το προεπιλεγμένο format να είναι το doc, ώστε να μη χρειάζεται να θυμάσαι κάθε φορά να αλλάζεις το format. Το rtf είναι το format του wordpad οπότε λογικό να μην έχει εικόνες.

Το πιο στάνταρ βέβαια είναι αυτό που λέει ο ultimate_aektzis, η μετατροπή σε pdf η οποία γίνεται πανεύκολα στο OO μονάχα μ' ένα κλικ. :)
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Ubuntu

Post by sandra » Wed Dec 03, 2008 12:10 am

Μας το είχαν ζητήσει σε rtf δε μου ήρθε μόνο του :-p Το θέμα είναι ότι ούτε τα κείμενα τα κράτησε. Μακάρι να ήταν μόνο τα screenshots. Κόντεψα να πάθω κρίση όταν το δα...
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
~~Wind~~
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1747
Joined: Thu Nov 30, 2006 1:07 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: *void

Re: Ubuntu

Post by ~~Wind~~ » Wed Dec 03, 2008 12:20 am

sandra wrote:Για το OpenOffice που αναφέρατε είχα πολύ άσχημη εμπειρία πέρυσι, χάνοντας ολόκληρη εργασία στα λειτουργικά επειδή την είχα αποθηκεύσει σαν rtf. Όταν πήγα να την παραδώσω κατά τύχη είδα ότι μέσα είχε απλά κινέζικα. Ούτε εικόνες ούτε τίποτα. Μακριάααααα :evil:
:lol: encoding λεγεται :smt016

Το rtf = rich text format, δεχεται εικονες και σχεδια και τα παντα, και δουλευει μια χαρα απο OO, εγω ετσι τα εδωσα περσυ. :-p
ImageImage
Come to foss-aueb ...we have cookies.. yamyam~nomnomnomnomnomnomnomnom
a cookie ~ I will do science to it
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Ubuntu

Post by AmmarkoV » Wed Dec 03, 2008 3:06 am

The Punisher wrote:No it's not!!! Είναι ένα χάλι και μισό το openoffice, sorry κιόλας
sandra wrote:Για το OpenOffice που αναφέρατε είχα πολύ άσχημη εμπειρία πέρυσι, χάνοντας ολόκληρη εργασία στα λειτουργικά επειδή την είχα αποθηκεύσει σαν rtf. Όταν πήγα να την παραδώσω κατά τύχη είδα ότι μέσα είχε απλά κινέζικα. Ούτε εικόνες ούτε τίποτα. Μακριάααααα :evil:
Sorry κιόλας αλλά είναι μια χαρά.. :)
Και επιμένω , έχω γράψει πολύ πράμα και το χρησιμοποιώ από πριν από την 2 έκδοση..!
Ο πατέρας ενός φίλου μου που είναι μεταφραστής έχει γράψει βιβλία με αυτό..
Χωρίς πλάκα , είναι από τα open source project τα οποία χρησιμοποιώ πάρα πολύ συχνά σε όλα μου τα μηχανήματα πλέον και δεν είχα ποτέ πρόβλημα..
Τώρα σχετικά με το rtf sandra θα μπορούσες να το κρατήσεις και σε 2 αρχεία ξέρω γώ.. :-p αλλά σε κάθε περίπτωση η χρησιμοποίησες εντελώς obsolete έκδοση, ή κάποιο πρόβλημα με το encoding είχε το δεύτερο μηχάνημα ή δεν ξέρω και γώ τι έγινε..
Αρκεί να σας πώ οτι το τελευταίο rtf αρχείο που θυμάμαι να είχα στείλει στα λειτουργικά έβγαίνε 1MB με το Word και 100KB με το Open Office λόγω των ρυθμίσεων που μπορείς να κάνεις στο output αρχείο.. και ελεγμένα δούλευε και στο Word επειδή μου έκανε εντύπωση και δοκίμασα να το σώσω και από τα 2..
Θυμάμαι μετά την αποστολή να βλέπω τα υπόλοιπα αρχεία και να γελάω γιατί καταλάβαινα ποιοι το έχουν γράψει με MS Word :) αν θυμάστε από το 2ο παραδοτέο και μετά ζήταγαν να τα στέλνουμε zipped ακριβώς για αυτό τον λόγο!

Επίσης το odf ( Open Document Format ) που είναι το default format είναι εξίσου portable με τα PDF..
Το μόνο που δέχομαι ώς ελάττωμα είναι η έλλειψη spelling καθότι δεν έχω ασχοληθεί με το πώς να ενσωματώσω το ispell ή κάτι άλλο αντίστοιχο , ενώ το MS Word το έχει out of the box..
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”